Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Najnovija stvar - K70 LUX RGB.



Razlike su da je ubacen usb port, uzeti capsovi (a i veci font) od Strafe, poboljsano osvetljenje i u ponudi su rgb red, brown i blue switch-evi, i isto tako sa novim mx switch-evima.
 
Ja i dalje ne razumem zasto proizvodjaci forsiraju ove tastature a ne kompakt? Svako ko se ne bavi racunovodstvom ili ne kuca IP adrese iz nekog razloga citav dan mozda jednom godisnje koristi desni numericki deo tastature. Bile bi jeftinije i zauzimale manje prostora na stolu :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne koriste se brojevi samo u računovodstvu i IP adresama :)
 
Pa dobro, vrv sam propustio nesto. Meni npr za dev su dovoljni brojevi na standardnom alfanumerickom delu. Gamerske tastature se rade za gamere, tako da opet mi nije jasno sta ce numericki deo desno - ja jos nisam video igricu u kojoj se taj deo koristi...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
ja jos nisam video igricu u kojoj se taj deo koristi
Koristi se u vrhunskom FreeSpace 2 :)
Tako sam i prešao igru, dva puta. Tek dosta kasnije sam nabavio džojstik pa igrao sa njim remaster verziju igre. A zaista vrhunska igra :)
 
Koristi je svako kome treba kalkulator i to je obavezna za to. Brojevi iznad slova su za njih nula.

Ja je znam ko nema toliko prostora na stolu za dodatni numerički deo od 10cm :)
 
mnogo je bolje imati numericki deo odvojen, da stoji desno od misa. i koristis ga po potrebi.

da li nekome treba ili ne, nije nase da diskutujemo. ja recimo cesto koristim kalkulator, ali nikad na kompu.
 
Poslednja izmena:
Misliš da lebdi u vazduhu, jer svaki sto "normalne" (standardne) veličine ima miša u desnom donjem uglu tik do ivica. A o obaranju stvari pri korišćenju miša (ili igranja) i da ne govorim.

Onaj ko ima veći sto neće imati nikakav problem što mu je tastatura 10cm šira od one bez numpad-a.
Slažem se da bi bilo zgodnije da je numpad pored miša, ali ne znam koliko je to izvodljivo u svakodnevnom radu.

Meni i kompakt tastature smetaju što nemaju razmak između strelica i ostalih tastera i slične stvari pa mi je orijentacija u mraku skoro nemoguća, ali vidim da ima vas koji to volite...
 
ja koristim tkl tastaturu koja je ista kao velika samo nema numpad. isti raspored tastera kao normalna, nije kao ove sto se favorizuju ovde, i meni bi to smetalo.

dalje, stvarno ne znam o kakvom pravilu da je mis uz ivicu stola, niti kakvo obaranje stvari sa stola pominjes...
 
Ako imaš standardni kompjuterski sto (one što imaš u svim radnjama da kupiš) ili bilo koji te veličine, gde ćeš držati miša (ako si dešnjak)?

Ispred tebe tastatura a u desnom donjem uglu stola je miš. Razmak između ta dva je 20-ak cm. Nemaš tu izbora. Osim ako ne držiš miša tik do tastature :d
 
Opušteno ljudi, ima izbora za svaki ukus i potrebe.
Čini mi se da ima još jedna razlika između Lux i regularne K70 rgb - izgleda da su caps-ovi na ovoj novoj plastični (kao na Strafe), dok K70 ima alu caps-ove. Bezveze, kad je već alu kućište.
 
Ako imaš standardni kompjuterski sto (one što imaš u svim radnjama da kupiš) ili bilo koji te veličine, gde ćeš držati miša (ako si dešnjak)?

Ispred tebe tastatura a u desnom donjem uglu stola je miš. Razmak između ta dva je 20-ak cm. Nemaš tu izbora. Osim ako ne držiš miša tik do tastature :d

standardan sto

2ptc87s.jpg


standardnije od ovoga ne moze.
 
Za kuhinju... :)
Bez zezanja, znaš da u radnjama kompjuterski stolovi nisu toliki. Okreni bilo koji sajt.

Ne verujem da iko drži nešto od ulaznih komponenti desno od miša, no nebitno. Da ne idem više u off...
 
Nije to standardni kompjuterski sto iz radnje. Ovo je radni sto, od 1.5m, a ovi manji koje prodaju su kraći, moj je recimo 1.1m.
 
ali ljudi nemojte kupovati te nakaradne stolove.

vidjao sam ja kompjuterski sto koji predvidja da ti monitor stoji u uglu, pa posle sat vremena ili ces da se iskrivis ili ces da prestanes da koristis komp. taj koji je konstruisao takav sto ocigledno misli da su ljudi sove.

tacno je da niko ne stavlja input uredjaje desno od misa, ali to ne znaci da kocept ne valja, vec da ljudi ne zele da misle drugacije i probaju nesto novo. probajte, mnogo je dobro stvarno. ti kad koristis misa moras da pomeris ruku bas dobro ka sebi da bi koristio numpad deo na obicnoj tastaturi, koji je pritom gotovo uvek u polozaju koji nije prijatan za ruku. a kad imas numpad desno od misa, onda samo malo pomeris ruku u desno i tu ti je numpad, koji moze da bude postavljen kako god ti odgovara, iskrivljeno, pod uglom, drugacije nego tkl tastatura. probajte u prazno, po stolu, kao da je tu numpad, da vidite kakav je to koncept. ne moras uopste da podignes ruku sa stola, samo je mrdnes sa misa i na numpadu si.
 
Ja veći što u svoj raspored u sobi nisam mogao uglaviti, a probao sam, imam sličan i ovome na gornjoj slici :)
 
pa dobro, ni ja nemam veliki sto, ali planiram da promenim to.

generalno, prednosti ovog koncepta su mnoge. lakse, bolje, brze, modularnost, moze da se skloni kad ne treba, itd... ne znam da li znate da taj odvojeni numpad ima i backspace taster, pa ako pogresis ne moras da juris cak onaj backspace na tkl delu....

ali i mane su ocigledne. prva koja meni pada na pamet je cena. tkl tastaturu ces platiti isto koliko i punu, a mehanicki numericki deo ces platiti jos toliko. druga, eto prostor...

da li je ljudima sve to vredno toliko? pa nekome nije, nekome jeste... ali koncept je po meni odlican.
 
Poslednja izmena:
ti stolovi sto se ovuda valjaju su dizajnirani za pentium mx-ove sa katodama od 15".svako ima drugojacije potrebe,ja trenutno koristim pojektantski sto od 1,6m i morao sam zbog dual monitora zvucnike (koji su veci,studijski monitori) da izbacim sa stola na nosace.na kraju cu poput ovih jutjubera da kupim panele od po 2,5m i usrafim u zid,a verovatno ce vremenom i to malo da bude.

sto se tice keyless tastatura,po meni je prvenstveno stvar ergonomije i prostora za low dpi igrace i multimonitor korisnike.numericki deo koristim,cak ne toliko retko,ali bih i ja vise voleo (i planiram) keyless tastaturu sa zasebnom numerickom koju bih koristio po potrebi,isto desno od misa.
 
DSCF1043.jpg
DSCF1045.jpg

Nabavio sebi drugu masinu za kucanje,IBM M2 :D
 
Poslednja izmena:
Ne samo to već su ovde neki kao prednost mehaničkih tastatura naveli dugovječnost. Ja nikad nisam imao problema po tom pitanju sa običnim membranskim tastaturama, ni sa jednom, nikad ni jedan taster nije stradao, ma ništa. A ovamo čitam kako na mehaničkim "dugovječnim i kvalitetnim" tastaturama stradavaju keycaps. Pa ja za stradavanje keycaps nikad nisam ni čuo do priče o mehaničkim tastaturama. Ustvari morao sam da googlam šta je uopšte "keycap" jer do sada očigledno nisam imao potrebu da se sa tim pojmom susretnem. Gledam na Reditu temu "Are broken key caps a common issue with mechanical keyboards?". Pa šta je reći?

Iskreno, ja koristim neku random membransku Fujitsu-Siemens tastaturu koju mi je cale dao. Na njoj igram vec 2-3 godine online, poprilicno je silim svakog dana, nisam imao nikakvih problema do sada sa njom sto se tice funkcionalnosti. Ja se razmisljam o kupovini mehanicke tastature zbog toga sto sam cuo da su udobnije za kucanje, da pruzaju lepsi osecaj pri istom i da imaju malo brzi odziv sto bi mi trenutno znacilo. A i neke su definitivno lepse od ove koju sad koristim :D

Btw, mogu li ljudi koji su koristili tu Ajazz Geek AK33 da ostave jos poneki komentar, kako im lezi sada posle jos malo duzeg koriscenja u odnosu na prethodne postove? Zestoko sam zagrejan da kupim jednu :D
 
Jedina zamerka je da se naviknes na raspored tastera (vise za Mac nego za Win) inace evo posle mesec ili nesto vise ja sam super zadovoljan, cak i onaj los primerak sto mi je zapao su mi vratili deo para nazad a ja je polako ispravio i sada je cvrsta kao tenk :)
Uglavnom cini mi se veca uzivancija nego kucanje na Blackwidow - e sad da li je to zato sto mi je ova dosadila ne znam :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Cao,
ima li gde kod nas da se pazare tasteri za cherry mx tastature?
Imam g610 logitech i voleo bih da ubacim malo kolora, a ne ceka mi se 3 meseca in PRCa

poz
 
Keycaps-ovi kvalitetni nisu bas jeftini. Iz PRC-a mozes poruciti brzom postom za oko 15-ak USD (nije FedEx deracina) i stici ce za oko 3-4 dana samo pitanje koliko ce nasi da carine. Ja jos nisam imao ni sa free shipping posiljku koja je putovala ni blizu 3 meseca. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dobro, navicicu se vremenom :D

Nego, kad odem na sajt i selektujem "black switch", meni automatski prebacuje na one crne tastature. Cisto da potvrdim, moguce je uzeti belu tastaturu sa black switchevima? Xtrememicro na ebayu prodavac
 
Dobro, navicicu se vremenom :D

Nego, kad odem na sajt i selektujem "black switch", meni automatski prebacuje na one crne tastature. Cisto da potvrdim, moguce je uzeti belu tastaturu sa black switchevima? Xtrememicro na ebayu prodavac
Obrati se prodavcu preko poruke direktno i objasni sta se desava. Moguce je da je nestalo belih sa crnim switchem. Btw. Kao sto sam rekao ja sam kupio sa plavim tako da ne mogu da ti garantujem kako crni rade nazalost - mogu biti super, mogu biti njesra. Da li si ti probao negde i uporedio tactile i linear switcheve da vidis koji ti je tip bolji?

Ja sam naišao na ovu recenziju Ida ganjam tu tastaturu to bi me odvratilo.
https://m.reddit.com/r/MechanicalKe...viewso_i_got_one_of_those_china_boards_ajazz/
Imam plave switcheve i nisam imao ni jedan od navedenih problema. Jedini problem koji sam imao je resen a drugi je sto sam izgubio neke OS X precice koje sam namestio, ali mi je onda i to postalo nebitno posto sam npr. volume control prebacio na MX Mastera.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno