Šta je novo?

Mehanicke Tastature

umart:
ljudi meni nije nista jasno,hocete da kazete da stare ibm m tastature kostaju boga oca danas?koliko tacno?posto imam jednu na tavanu
Na ClickyKeyboards su dosta skuplje ali ih ima malo i u dobrom su stanju(nekad je imalo dosta novih).
Ako je tvoja buckling spring verzija(i normalno isravna) zainteresovan sam za kupovinu. Te koje koštaju 15$ su rashodovane, uglavnom s razlogom, dobre su od 40-50$ pa naviše(Možda sam mogao da te ubedim da ne vrede ništa:D. Al to nije u redu. )
 
Poslednja izmena:
kako se promeni prica odmah bokte :)

salu na stranu,kad dodjem do nje,uverim se koja je verzija i kako radi,bicete obavesteni :)
 
@HP.. U Srbiji se dobro ocuvane IBM model M prodaju za max oko 1500-2000 din, obicne neproverene idu do max 200-300 din (kako kad, ja sam kupio za 87 din jednu a nudio sam tipu 200 din odmah na ruke jer nije ocuvana i fale delovi-na limundu naravno). Razlika i jeste u trzistima i kupovnoj moci a isto tako pitanje je i postarine posto su doticne tastature veoma teske (u Srbiji dodaj jos jedno 300-400 din postarinu na to). Ima tastatura IBM model M 15 koje idu od 500 $ pa navise.
Recimo u Srbiji na Limundu sam ucestvovao u takvim licitacijama te znam, isto tako Datahand (jedina koju sam video u Srbiji na prodaju) je prodana za oko 8000-9000 din a sigurno bi prosla oko 200-300 eura na ino trzistu. Razlike u cenama je u ocuvanosti, repariranosti i sl. Nereparirane IBM model M tastature max su oko 15 $ na americkom trzistu osim nekih retkih modela a reparirane (sve ocisceno, sredjeno, rasklopljeni prekidaci i provereni, itd ) idu do 50$ jer su skoro nove u takvom stanju. Nova tastatura sa BS switchem kosta od 80$ pa navise. Naravno i dalje vazi da su originalne IBM tastature (proizvedene od strane IBM-a do '93) nekako vrede bas zbog kvaliteta i postoji neko misljenje da su "bolje" od novih Lexmarkovih (drugo mesto po potraznji, proizvedene od 93-95 od strane Lexmarka za IBM) ili Unicompovih tastatura (I danas u prodaji i vlasnici BS patenta i koji svi i kupuju da ih koriste osim ako bas nemaju vecu kolekciju originalnih IBM-ovki).
Sve u svemu ima limundo, kupindo ili ovde se moze isto tako probati i samo trziste ce reci cenu. Ono sto je problem jeste da takvih tastatura vise nema na Limundu da se nadje :(. Na neki nacin oni koji znaju koliko vrede mehanicke tastature (u smislu efikasnosti i izdrzljivosti u odnosu na gumicarke) pokusavaju da skupe te tastature vecinom kao kolekcionarski primerak. Recimo kad bih ja sad nabavio IBM model M 15 ja bih je samo reparirao i stavio u stakleni kovceg i cuvao bolje nego mnoge stvari :D. Da negovorimo o jos redjim starim japanskim tastaturama koje su i zapocele celokupnu tu pricu o ergonomiji i koje nisu ni zazivele ni na Japanskom trzistu a da negovorimo o US ili jos gore o nasem trzistu (na ivici Zemlje kod kornjacinog repa pa jaoli se tebi ako padnes sa Zemlje u Srbiji)...
 
Poslednja izmena:
Na našem tržištu su svi ti upotrebljivi "antikviteti" izgubili cenu, npr. kod nas skoro nov Komodor 64 koji na ebay košta oko 200$ može da se kupi za 2000-3000RSD. Ni ja ne bih stalno koristio model M, više bi mi služila kao statusni simbol, naravno u upućenim krugovima društva jer oni koji nikad nisu kucali duže od 10min u kontinuitetu se smeju kad vide veliku belu tastaturu. Naravno, postoji razlika između Komodora koji je upotrebljiv samo u teoriji i tastature koja je još uvek jedna od najboljih(po mišljenju mnogih i najbolja), svejedno kod nas je sve izgubilo cenu.
 
Poslednja izmena:
Bogami ja moju model m sad kad sam skroz ocistio i sredio, ako bih je prodavao, ne bih je pustio ispod 60 evra.....jedino sto mi je velika, voleo bih da imam ssk, ili da odradim sam ssk mod :)
 
:D...
U principu nije vazno koliko kosta tastatura nego koliko su "geekovi" spremni da plate :D. To mi je najsmesnije kad gledam kako pojedinci govore i hvale pojedine tastature a u ocima negledaju tastaturu nego samo design. Sto je najgore nemozes ni da im objasnis jer nece nikad shvatiti razliku :(...
Iskreno vec sam na granici da pocnem istrazivati smetlista vecih gradova samo da bih ih nasao :d ....

Bogami ja moju model m sad kad sam skroz ocistio i sredio, ako bih je prodavao, ne bih je pustio ispod 60 evra.....jedino sto mi je velika, voleo bih da imam ssk, ili da odradim sam ssk mod :)
Kad se uneses u neki posao iz strasti onda cena da se "ratosiljas" toga je znatno veca jer prodajes ne samo neku stvar nego i deo sebe :D.


Sad zamisli da neko uzme Ergodox ili neku slicnu tastaturu i ponese na posao, ljudi bi ga gledali ko cudaka cak i podsmesljivo ni neshvatajuci da se rugaju sami sebi i svom neznanju (zato sam obozavao da nosim EliteSecurity majice jer samo retki su znali sta je to a obicno je reakcija nakon onih koji znaju je odmah pitanje GDE SI TO NABAVIO, OCU I JA :D, najsmesnije je kad sam radio u obezbedjenju a dodjem kod sefova u toj majici :D - govorimo o danima kad je Internet jos uvek bio bauk gde babaroge kradu djecu). A sa druge strane bas to neznanje koliko vrede pojedine tastature (neke i preko 500-600 pa cak i preko 1000 $) spasava nas od kradja istih :D....


PS. Toliko price o tastaturama budi mi zelju da nadjem modem i da pokusam naci neki zivi BBS :D....
 
Poslednja izmena:
Imam IBM 1391403 1993-02-08.
Odgovara mi što je švapska. Koristio sam je dok sam imao veće kucancije.
 
Poslednja izmena:
Meni odgovara jer koristim našu latinicu.
Doduše trenutno koristim daleko tišu Dell-ovu, tkđ švapsku.
 
Poslednja izmena:
Nemehanička KB1421. Imam i SK-8115 ali mi eng raspored više ne odgovara.

Jeste, ti mali đavolčići otpadaju veoma lako.
 
Ma ja sam je takvu kupio, ali za 87 din :D i sad je cuvam, samo da je kompletiram i onda cu je ocistiti/reparirati i cuvati i maziti i paziti :D.
Razmisljam da osim ovog mog projekta pokusam ms natural multimedija kojoj je gumica otisla skroz da pretvorim u mehanicku, bio bi interesantan projekat. Mada imam jos jednu ms 4000 (koristim keycapove i "kuciste" kad se ova zaprlja da ih samo zamenim).
Mislim da imam Dell-ovu AT101w sa black apls ali nemogu da je nadjem, izgleda da sam je zagubio tokom preseljenja a ako se ispostavi da je nestala ima da nabijam na kolceve nekoga...
 
Sto hvala???
 
Poslednja izmena:
sto si razjasnio stvar sa tim tastaturama,jer sam u tri dana otkad sam prvi put cuo da danas nekom trebaju te tastature cuo da vrede od 20 din pa sve do 200-300e,i nikako da povezem sta i kako je.
 
Pa sve zavisi koja je tastatura u pitanju. Isto kao i sa ostalim stvarima. Sto je redja tastatura to je vrednija, naravno ne neka kineska kopija ili slicno nego prave i to zavisi od ocuvanosti, modela, upotrebljenih "tehnologija" i sl. Naravno treba praviti razliku kao sto sam rekao u cenama za razlicita trzista kao i kvalitet/repariranost/stanje istih. I naravno nikad nije cena ona koliko bi "trebalo" otprilike da kosta nego koliko su drugi spremni da plate :D...
 
Evo i ja malo da se priključim ovoj temi. Trenutno imam Logitech G19 i pri korišćenju koristim sve njene napredne mogućnosti osim LCD ekrana koji mi 99% vremena služi kao sat/kalendar. Mehaničku tastaturu sam zadnji put koristio sredinom 90-tih i već neko vreme razmišljam da zamenim G19 za neku mehaničku tastaturu. Što se tiče mojih potreba/očekivanja od nove tastature uzeo bi neku tastaturu sa Brown Cherry MX svičevima, da ima belo ili plavo pozadinsko LED osvetljenje (sa više stepeni podešavanja jačine), 1-2 USB porta i da ima multimedijalne kontrole (mute i volume pre svega). Stvari koje bi voleo da izbegnem ako je moguće je da nema potrebe za dodatnim napajanjem (već imam brdo ispravljača ispod stola), da nije preterano velika i da nema preterano veliki broj tzv. dodatnih programabilnih dugmića (moj G19 ima 12 a ja realno koristim 4-6).
Od mehaničkih tastatura su mi se dopale na prvom mestu je Corsair K70 (aluminijum je keva) a na drugom Logitech G710+. K70 se ne može kupiti kod nas, dok G710+ ima na više mesta kod nas. Jel imate još neku preporuku za mehaničku tastaturu koja bi odgovarala mojim potrebama,a da je istu moguće kupiti kod nas?
Računam da bi uz prodaju moje G19 mogao da sa minimalnim troškom da pazarim mehaničku tastaturu.
 
http://itsvet.com/proizvod/cooler-master-storm-quickfire-rapid-sgk-4000-gkcl1-us/comp_comp_keyboard/54/1260
Procitaj prvi komentar tu. E to je problem da ti se preporuci ishta u Srbiji a mislim da doticna ima multimedijalne. U principu jedino da otvoris ITsvet (ili preko proizvodjaca koji imaju takve tastature ili filtriras preko 50 najskupljih) i onda jednu po jednu pokusavas skontati po slikama dali ima multimedijalne i koji su switchevi, posle toga nazoves prodavce i proveris oznake. Ili ides na sajtove winwin/emmi/drugi... i gledas tamo direktno. Ili da imas srecu da je neko kupio pa da zna. Doduse neke mehanicke su i programibilne ili imaju ok soft tako da mozes i to koristiti za multimedijalni deo. Po meni svrha mehanickih je u switchevima, kvalitetu/dugotrajnosti, i shodno modelima programibilnosti a sve ostalo se moze lako resiti preko software-cica i malo kopanja/podesavanja google/windowsa.
 
Poslednja izmena:
Verujem da ima puno zadovoljnih korisnika, ne mozemo ako ne znamo neki " % rma rate " da kudimo :). Sto je najgore ove Ultimate bih uzeo sebi.
 
Naravno da ima zadovoljnih :) Sto vise informacija to bolje za kupca...
 
PS2 -> podrska za puni N-Key Rollover
USB -> mislim da je max oko 6-key mada uz neke trikove dizu i do 18. Zgodan zbog jednog prikljucka za sve ali problem je kad koristis jedan prikljucak za sve a imas previse uredjaja a ploca to nepodrzi nego ti trebaju dodatni hub-ovi. I ono sto je veoma zgodno je "hot plugin". Znaci jedina prednost je flexibilnost.

Sto se tice konvertora/adaptera to radi ok osim mozda kod IBM model M jer ona trosi vise struje sto neki USB konvertori/adapteri nece "ispostaviti" sto moze da napravi problem u nekim slucajevima.
Ima ipak resenja:
http://web.archive.org/web/20080228180642/http://www.geocities.com/jszybowski/keyboard/index.htm
http://zevv.nl/play/misc/ibm-usb/
 
zanimljivo ali meni ps2 muski usb zenski deo adapter ne radi na a4tech backlit tastaturi,nema sta nisam probao :)
 
Poslednja izmena:
ima soarer's konverter, radi se pomocu teensy mikrokontrolera, i bolje je resenje, posto moze da se prilagodi raznim protokolima
 
Mozda nekog bude zanimalo posto je zanimljiv projekat narocito za gejmere. Hall sensori na WASD kombinaciji. Znaci sto vise pritiscete to se brze "krecete" u igri. Ovo je ok za recimo red ili black cherries...
 
Poslednja izmena:
Dopuna...
Ta tastatura je prodata sada....
 
Nazad
Vrh Dno