Šta je novo?

Mehanicke Tastature

ovo je pravilan polozaj tela za kucanje i ujedno prirodan (dobro je za leđa, ruke, noge, i :D )

proper_elbow_position_during_typing.png
izvor: više puta citiran Xah Lee
 
:D
Kucanje i jeste neprirodan položaj, ali neke tastature čine taj položaj "manje neprirodnim", na primer na ravnim(flat) tastaturama je skoro nemoguće slepo kucanje, osim ako je korisnik ne koristi dugo pa je naviknut(ove zbog kvaliteta i nije moguće baš dugo koristiti) što znači da nisu prilagođene rukama već da samo lepo izgledaju(mada su meni one stare lepše), a ergonomske, npr. maltron, koje prate dužinu prstiju olakšavaju dug rad na računaru, bar koliko je to moguće. Naravno, fizičke aktivnosti su neophodne
 
@ momsab
Sto se tice te tastature nije split (problem KTS-a/zglobova), i koliko vidim ona je mehanicka, matrix, zakrivljena, 2D , prati konturu prstiju, kompaktna. Ali nije puni split, bez uglova nagnutosti za sake, nije thumb orjentisana kao ergodox tako da je po meni ova tastatura samo malo bolja obicna mehanicka tastatura sto se tice ergonomije ali neopravdava cenu jer ima drugih sa skoro istom cenom ili jeftinije a mozda i bolje (sve je to subjektivno). Pogledaj na netu ergodox,kinesis i maltron jer to su jedine pune ergonomske a cena im je u rangu od 250 do 600$.
Dozvolice ti da testiras tastaturu samo sto ce te cudno gledati ali iskreno nikad me nije ni zanimalo misljenje drugih tako da meni nije smetalo :D. Problem bi bio samo dali ce ti dozvoliti da sednes normalno pa tada da probas :D. Mada Srbija je Srbija a tu je sve moguce...

momsab je napisao(la):
p.s. pročitao sam ovu temu uzduž i popreko. kao što se vidi, dodao sam linkove koji ovde nisu ranije okačeni kao i yt snimak na kom se može proveriti bučnost Cherry MX
Ovo je bio moj prvi post na ovom thread, pogledaj link moj i svoj :D....
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?306056-Mehanicke-Tastature&p=3266423&viewfull=1#post3266423
Znaci postovao sam samo link do "enciklopedije" da bi se stekla slika kao i linkove ka par sajtova/foruma koji se time bave a imaju toliko informacija da je beskorisno postovati ovde detalje nego samo povrsinski pregled uz pogled na nase trziste a za one koji ce biti zainteresovani bilo bi bolje da pocnu sami "istrazivati" bas zbog subjektivnosti svake osobe po pitanju izbora tastature umesto da im se namece neko "ultimativno" resenje sta je najbolje :D.


@ vkozomar
Govorimo o ergonomiji kao nacinu da se neki posao moze obaviti na nacin koji ce sto vise prijati telu a ne da kazemo da to nije prirodan polozaj pa da to uopste neradimo. Recimo puna ergonmska tastatura bi trebala biti vertical, split, thumb orjentisana, matrix, 3d, mehanicka sa gelom za podrsku zglobovima (ili neki drugi materijal), programibilna. A onda da imas odgovarajuci sto/stolicu/osvetljenje/monitor. I tada pored svega toga treba praviti pauze. Znaci ergonomija u smislu kompromisa da se nesto obavi ali na nacin koji bi bio sto prijatniji telu. Ovaj thread i jeste da bi se pravila razlika izmedju marketinskih izjava/namaza od strane "iskrenih proizvodjaca" i realnosti koriscenja od strane brda profesionalaca koji celi zivot provode za tastaturom u koje ulazu bez obzira na cenu jer od toga zive (u smislu da im nije vazna cena nego samo kvalitet i efekti koji se lako primete tokom dugotrajnog ozbiljnog koriscenja). Linkovi/diskusije/iskustva su postovani od strane takvih osoba a ne od strane raznih marketing gurua a mozes naci linkove do njih bas na ovom thread. To je dovoljno da se udje u te vode i da se pocne razmisljati/esperimentisati na osnovu ideja/iskustava drugih. A kao sto je receno na pocetku sve je to subjektivan osecaj. Recimo ja imam KTS problem i moram da koristim split tastaturu. Znaci ta neka ergonomija koja mi pruza MS 4000 je prijatnija za moje ruke od obicne tastature i to znam ne zbog nekih marketinskih izjava nego zbog neprijatnog osecaja/bola u zglobovima tokom koriscenja obicne tastature (a poznajem jos par njih pa cak i licno jednog novosadjanina koji je operisao zglob zbog toga - tip zbog bolova vise nije mogao koristiti sake ni za pisanje). E sad sto svaka cusa zarad reklamiranja svoje tastature kaze da je najbolja,ergonomska toliko da i pterodaktili mogu uzivati u kucanju to je vise problem takvih osoba i onih koji im veruju nego ostalih korisnika :D....



PS. Kao sto sam rekao 15 minuta nije dovoljno da bi skontao dali ti se svidja/odgovara neka tastatura nego ti treba bar 10 dana koriscenja da vidis kako prija tvojim rukama. Recimo na jednom od sajtova je jedan tip "donirao" kinesis ili maltron (nemogu da se setim) tastaturu koji ljudi medjusobno salju postom (samo provereni clanovi) da bi mogli sami odluciti dali im ta tastatura odgovara jer dati 300 $ nije malo. Ja otprilike znam sta mi treba zbog iskustva ali opet nisam siguran sto se tice samih switcheva tj. nisam imao priliku da probam sve switcheve da bih rekao da mi bas ti odgovaraju tako da cu verovatno naruciti razlicite switcheve kad budem imao vremena da radim na svom projektu da bih probao svaki (iako je ergodox,kinesis,maltron ok tastature ipak mi se neke stvari nesvidjaju pa bih radije ulozio pare u neku custom varijantu nego ih kupio u ovakvom izdanju).


PS. ver 1.32223b/34c ... Pokusaj da nadjes prodavca sa vise mehanickih tastatura i dogovoris se sa njim da uzmes jednu po jednu da probas dok nenadjes odgovarajucu, naravno unapred platis uz recimo njegovu garanciju da mozes da 100% zamenis za neku drugu mehanicku dok nenadjes sta ti odgovara. Vredi pokusati tj. nekosta te nista da neprobas :D...
 
Poslednja izmena:
truly ergonomic keyboard nije skroz ergonomska prema tim kriterijumima (razdvojena, vertikalna, itd). citirani Xah Lee je oduševljen njome i preporučuje je.
ali, možda takva celovito ergonomska tastatura ne odgovara svima

inače, ovo je tema o mehaničkim, ne strogo ergonomskim tastaturama ,)


offtopic:
nevernik, olakšavajuća okolnost je da su 2/3 linkova u mojoj prvoj poruci ipak novi u ovoj temi :D
 
Zato sam i rekao da je to sve subjektivni osecaj te nekom bi ta tastatura odlicno prijala a nekom ne, samo sam specificirao osobine tastature jer razlika u odnosu na obicne jeste bas u specificnoj implementaciji ergonomije. Sto se tice cene po meni je ona malo veca nego sto bi trebalo biti ali opet zbog malog broja modela i ogranicenog trzista tu se cena negleda nesto narocito osim kao referent u odnosu na druge slicne tastature. S obzirom na upotrebljene ergonomske osobine ona je blizu ceni Kinesis/ergodox tastaturama koje imaju drugacije ergonomske osobine implementirane (tj. kompletnije ili drugi subset). Rekao sam da pogledas ergodox/kinesis/maltron ne kao preporuku da su bolje tastaure nego da se vide razlike izmedju njih, jer kao sto stalno govorim sve je to subjektivno...
Sto se tice ergonomskih tastatura objasnjenja kao i linkove sam dao kao neki referentni sistem da se dodje do nekih okvira izbora sta kome treba jer je verovatno 99% da vecina onih koji bi kupili mehanicku tastaturu vec odavno koriste kompove i znaju da kucaju sa svih 10 prstiju i iskustvo sto dolazi sa tim shodno poslovima koje obavljaju/upotrebljavaju komp. Tako da nisam isao previse u sirinu nego samo "nacrtao" neke okvire zarad daljeg istrazivanja na tim linkovima bas zbog subjektivnosti svakog korisnika u koriscenju tastatura i sta kome prija (ne samo sto se tice ergonomije nego i velicine tastera/polozaja/modifikatora kod obicnih sto se najbolje moze videti bas na ergonomskim kao "ultimativna" resenja). Bolje sad otskrinuti vrata ka mnogim stvarima umesto da neko pukne 100 evrica da bi kasnije skontao da je mogao proci daleko bolje.
Isto tako mehanicka tastatura jeste na nekom niskom nivou osnovna ergonomska tastatura za sve zbog RSI-a jer svojom konstrukcijom switcheva smanjuje naprezanje/stres prstiju za razliku od gumicarki :D....

Offtopic.
Nemoj me shvatiti pogresno kao da kritikujem sto si postovao link nego kao opravdanje za moja objasnjenja jer jesi postovao link koji sam ja vec postovao po cemu sam na osnovu samog posta stekao utisak da niste detaljno procitali/shvatili ovaj thread/moje postove. Mada s obzirom na moje malo haoticno pisanije/razmisljanje sasvim razumljivo na neki nacin jer nisam hteo detaljno da objasnjavam sve :D. Na forumima/sajtovima ka kojima vode svi ovi linkovi ima skoro sve detaljno objasnjeno od osoba koje imaju mnogo vise znanja/iskustva o tome nego ja....

PS. Po mom shvatanju mehanicka tastatura jeste strogo ergonomska :D..
LOL... sad sam video par gresaka u kucanju tj. ispustenih slova bas zbog lose gumice na ovoj mojoj trenutnoj MS4000 tastaturi :( (prsti/mozak misle da su pritisnuli ali zbog gumice pritisak se neregistruje zbog dotrajalosti same gumice)...
 
Poslednja izmena:
na http://www.yurtopic.com/tech/gadgets/cherry-mx.html je dato (subjektivno) poredjenje Cherry MX Black, Red, Blue i Brown sa stanovista igranja i kucanja. Brown je najbolji u ukupnom plasmanu

izguglah bezicnu mehanicku tastaturu malog formata (nije ergonomska), ujedno i najtisu mehanicku, koja kosta manje od spomenutog TECK-a ($170 naspram $250): matias laptop pro (bluetooth, predvidjena je za Mac racunare)
tasteri su poput ALPS
nama najblize mesto za proveru matias-ovih tastatura je negde u Bugarskoj


steta sto nije isplativo praviti bezicne mehanicke tastature :(
 
Poslednja izmena:
Sta je fora sa tim mehanickim tastaturama?
Sto su toliko skuplje? I bolje?

.... nego zbog neprijatnog osecaja/bola u zglobovima tokom koriscenja obicne tastature (a poznajem jos par njih pa cak i licno jednog novosadjanina koji je operisao zglob zbog toga - tip zbog bolova vise nije mogao koristiti sake ni za pisanje)...

1. MAGNEZIJUM /prenos elektronadrzaja kroz nerve!/

2. OMEGA-3, podmazivanje zglobova i tetiva, ovo je posebna tema za knjigu.
99.99%, proizvoda koji imaju na sebi natpis "omega-3" nisu videli omegu ni u sajdzijskoj radnji. Maslinovo ulje mozete da okacite macku u rep, svako koje se kupuje kod nas je mesano i nema uopste Omega masti u sebi, nimalo, lako se da proveriti.
Skusa takodje, jer stize smrznuta, itd, itd, ljudi u svom optimizmu pominju cak i "sardine i tunjevinu!" Da ne duzim, ako vec ne zivite u grckoj ili MNE, ili ne lovite skusu golim rukama, jedini nacin da unesete omega-3 u svoj organizam
je da unesete omega-6/9 koje ce se pretvoriti u omega-3 u vasem telu, a to znaci semenke, orasi, lesnici, badem vam ne preporucujem,eto tako, savetujem vam da krenete na vreme sa ovom preventivom, do 25-30 traju prirodne zalihe organizma, koje
se posle 35 naglo istrose i ne znate gde ste! Inace ORASI imaju i Mg i Omega-6/9 A i kostaju 1000din/kg.....

3. Urgentno, da trenutno smirite bol>>> konjska mast, nemacka, iz lilija/DMa

Naravno, i ne sanjam da ce bilo ko ovo ozbiljno shvatiti, al moje je bilo da kazem, isprobao sam na sebi, imao sam bolove da nisam znao gde cu...
Npr. mrkvom sam uspeo da saniram bol u glavi, koji je dolazio od bola tj naprezanja ociju, al Srbi vole uglavnom da ismevaju i omavalovazavaju, tako da ni to ne msm da ce bilo ko ozbiljno shvatiti, bukvalno sam se preporodio.
/gde god krenem, pesaka, strpam mrkvu 2,3 komada, i vozi misko!/
 
Poslednja izmena:
@momsab
Dok se neproba nece se znati a to je glavni problem mada svaka je bolja od gumicarki....

@okmijun
Bolje su zbog same "tehnologije" jer za gumicarke treba veca sila, direktno odozgo pritisnuti i sila pritska varira shodno kako/pod kojim uglom pritiscete zbog degradacije gumice sto utice na dugotrajni stres prstiju kao i umor. Za razliku od mehanickih tastatura koje su ujednacene i prvenstveno znatno prijatnijeg osecaja za prste kod koriscenja. Oni koji nekucaju sa svih 10 prstiju nece znati ceniti pravu razliku mnogo. Tek kad probas tj. samo osobe koje dugo kucaju sa svih 10 prstiju veoma lako ce iskusiti tu razliku. Isto tako sa gumicarkama dolazi do "bottoming" sto stvara stres takodje kod prstiju za razliku od pojedinih mehanickih kod kojih se moze izbeci. A onda mozemo govoriti i o dugotrajnosti gde se gumicarke registruju kao 2-3 miliona pritisaka dok mehanicke od 20 miliona pa do jedno 50 miliona. Ako ste ikad imali neku staru gumicarku pokusajte pritisnuti sa malim prstom neke tastere i videcete ne samo problem nego katkad osim ako direktno odozgo nepritisnete nemogucnost da to uopste uradite bas zbog degradacije gume. Doduse ima i kvalitetnih gumicarki ali su retkost i opet nemerljivo sa mehanickim...
Sto se tice cene ona je znatno veca bas zbog individualnih switcheva ugradjenih kao i kvalitetnijih komponenti sto podize znatno cenu kao i malog broja kupaca sto takodje povecava cenu. Za razliku od gumicarki koje imaju plocu, kontakt foliju, gumicu.

Cilj nije leciti nego spreciti a pri tome govorimo i o udobnosti tokom rada.

KTS- Karpal tunel sindrom tj. CTS - carpal tunnel syndrome
RSI - Repetitive strain injury


PS. Recimo upravo sam preko prijatelja nabavio tastaturu sa kopijama alps blue switch-a iz 1987 godine sa switchem za biranje 88/286 i tastatura tj. tasteri i dalje imaju izuzetan fin osecaj za razliku od ove moje 2 godina stare Microsoft natural 4000 gumicarke.
 
Poslednja izmena:
Hvala nevernice!
Svaka ti dala!
...
Onda to pod hitno treba nabaviti, obrni-okreni, ako ulozis jednom, trajace ti dokle god budes koristio komp, a to je jos ko zna koliko...kad se steknu uslovi, tj pare.
 
Np...
Opet dolazimo do kompromisa, znaci nekazem da svi treba to da nabave jer sigurno je da nekima netreba jer koriste komp 2 sata sedmicno, isto tako mora se uzeti u obzir da to jeste skupa investicija narocito za nase uslove. Ali ono sto je vazno jeste da se odmah kaze ljudima da postoji izbor i koji izbor, da im se daju neki okviri preko kojih ce sami doci do zakljucaka shodno sopstvenim interesima/potrebama. Recimo kao sto sam rekao ja moram da imam split tastaturu ali iako bi mogao skupiti lovu za 300$ tastaturu jer znam da bi to trosak bio investicija za narednih 10 godina svakodnevnog koriscenja ipak cu radije odraditi svoj projekat jer ono sto bih ja zeleo trenutno nepostoji na trzistu (radije bih uzeo Maltron od 600$ custom sa programibilnim kontrolorom i blue mx ili cak BS switchevima zbog bolje ergonomije thumb dela, koliko cujem skoro su poceli raidti na takvim opcijama mada su imali samo black neprogramibilne). Mada sa druge strane to ce me verovatno kostati oko 300 evrica i vise ako uvrstim ulozeno u switcheve i vreme izrade/planiranja (ako ubacim utroseno vreme/sate i to placeno preko minimalca u Srbiji). A sa druge strane samo zadovoljstvo da se nesto napravi, uzivanje u planiranju a kasnije i koriscenju na neki nacin se nemoze kupiti.
Kao sto rekoh ako neko ima para bolje da skupi i ulozi u dobru tastaturu umesto da kupuje neke "izvikane" gumicarke ako im je to u interesu a nadam se da ce im ovaj thread pomoci u tome.
Neko ima KTS, neko hoce da predupredi RSI a nema KTS, neko nece da se nervira sa problemima gumica, igraci zele sto brze reakcije sto zbog trzanja/zaglavljivanja gumicarki one otpadaju kao "igracke" tastature, a onda dolazimo i do specificnih upotreba recimo programiranje i sl. Tu sad dolazimo do broja "tastera", programibilnosti, itd (skoro sve je vec receno mada ne detaljno na ovom threadu). Za sve te kategorije "postoje" pojedine tastature i zato je na neki nacin vazno samo odskrinuti vrata i dati linkove da ljudi sami pocnu istrazivati i da pametno uloze.

Recimo nekom treba verzija ovoga:
keyboard_station_one_thousand_function_keys_2012-08-10.jpg
Ili nesto kao ovo:
microswitch_main.jpg
ergodox_keyboard_mod_with_trackball_2_2013-04-17.jpg
Ima brdo razlicitih resenja shodno klasicnim typwriter solucijama do "svemirskih" DIY varijanti koje "izgledaju glupo ali ih ruke vise nebolu" :D...
(recimo ta prva je maltron sa dodatnim switchevima/kontrolorima i vredi sigurno oko 800$, druga je kompletno home made verovatno oko 200eura za delove, treca oko 400 eura opet kombinacija ergodox projekta o kojem smo govorili i DIY dodatka, nijedno resenje nije tu zbog izgleda nego samo zbog efikasnosti shodno necijim potrebama/subjektivnim osecaju sta mu najvise prija)....


PS. Neko hoce da ima izdrzljivu tastaturu u slucaju napada zombija pa da se moze lako odbraniti a u tom slucaju im moze pomoci samo IBM model M :D....
 
Poslednja izmena:
Ja sam uzeo Razer Black Widow 2013 Stealth. Jedino mi je zao sto je ultimate varijanta preskupa (ima pozadinsko osvetljenje). Ova je bila prilicno povoljna.
Sad pojma nemam koje switcheve koristi, ali mi bas odgovara za kucanje. I sam zvuk koji proizvodi mi je simpatican (a nekada sam bio protivnik bucnih tastatura).
 
Ja sam uzeo Razer Black Widow 2013 Stealth. Jedino mi je zao sto je ultimate varijanta preskupa (ima pozadinsko osvetljenje). Ova je bila prilicno povoljna.
Sad pojma nemam koje switcheve koristi, ali mi bas odgovara za kucanje. I sam zvuk koji proizvodi mi je simpatican (a nekada sam bio protivnik bucnih tastatura).

Samo ime u nazivu Stealth, znaci da je verzija koja je tisa. To jest nema Blue switcheve. Verovato ima Brown, kao 2011 Stealth verzija.
Gde si uzeo tastaturu i po kojoj ceni ako mozes da mi odgovoris na PP?
 
Ovo sam nasao...
About the Razer BlackWidow Stealth Edition 2013

The Ninja strikes again with the Razer BlackWidow Stealth 2013 Edition. Blistering fast actuations decked with brown mechanical switches for superior tactility and faster response that only requires a force of 45 g and a reduced displacement of 2 mm. A new and improved in-game 10 key anti-ghosting ensures every command is executed perfectly and the all new USB and audio pass-through gives gamers the convenience of plugging in other peripherals.


Price: US $99.99 / EU €99.99

Availability:
Razerzone.com – August 2012

Product features:

Full mechanical keys with 45 g actuation force
1000 Hz Ultrapolling
Fully programmable keys with on-the-fly macro recording
10 key anti-ghosting
Razer Synapse 2.0 enabled
Gaming mode option
5 additional dedicated macro keys
Audio-out/mic-in jacks
USB pass-through
Braided fiber cable
Approximate Size: 475 mm/18.72 in. (Width) x 171 mm/6.74 in. (Height) x 20 mm/0.79 in. (Depth)
Approximate Weight: 1500 g /3.31 lbs.
 
Samo ime u nazivu Stealth, znaci da je verzija koja je tisa. To jest nema Blue switcheve. Verovato ima Brown, kao 2011 Stealth verzija.
Gde si uzeo tastaturu i po kojoj ceni ako mozes da mi odgovoris na PP?

Nije tajna. Uzeta je u Emmiju za nesto malo ispod 11k din.
:wave:

@nevernik
Tnx na infou, al u cemu je sad razlika izmedju tih brown ili nekih drugih prekidaca?
 
@Marcus

Ako je ta cena onda i nije bas povoljna :) Ima kod nas da se nadje isto 2013 verzija sa Blue switchevima sa cenom nesto vecom od 9000 din

@Kobayashi

Bas Razer Blackwidow koje pominjemo imaju Blue. Ultimate, obicna verzija kao i Tournament, sve ostim naravno Stealth verzije
 
Ovde se placa ime i dizajn a to sto kod nas u Srbiji cene nisu "kompatibilne" sa evropom to je druga stvar. Sa druge strane kad se uzme u obzir osvetljenje, mehanicka, ok kontroler onda se moze reci da cena jeste ok ali tu je vazno kakav je materijal upotrebljen a to se nece znati sve dok nepocnu nakon 1-2 godina "stizati" iskustva/review-i.
Posto smo crna rupa sto se tice trzista veoma je tesko naci dobar izbor mehanickih a i tada mora se pitati tacno oznake jer obicno prodavci ni neznaju koje switcheve tastature imaju tj. dali su mehanicke ili sta su mehanicke :D...
Vec je postovao link @momsab sa "preporucenim"
http://www.overclock.net/t/1369214/recommended-mechanical-keyboards
Mozes videti ko su prozivodjaci, odes na sajtove domace i filtriras po proizvodjacima. Mehanicke ce "iskociti" brzo po ceni.
 
@Marcus

@Kobayashi

Bas Razer Blackwidow koje pominjemo imaju Blue. Ultimate, obicna verzija kao i Tournament, sve ostim naravno Stealth verzije

Znam da sve imaju blue, a stealth brown. Problem je u tome što imam averziju prema razeru, što prema kvalitetu izrade, što prema softveru (pogotovo prema softveru).

Kakvi su vaši utisci s tim udovicama koje imate?

S obzirom da ću teško naći neku CM sa blue ili brown switchevima, moguće je da će da padne i logi g710+.

Pitam se samo da li ovi primerci g710+ koji imaju da se nabave kod nas imaju problem sa led-ovima ili ne.

Kažu na netu da su raniji primerci imali problema sa flickerom zato što su išli na pwm varijantu, kao i da su crkavali neki ledovi.

E sad, da li su se ti bangavi primerci već prodali ili ne, pitanje je sad?

Roccat je isto izbacio neku mehaničku tastaturu i možeš da biraš koje switcheve hoćeš, ali će verovatno biti slična situacija kod nas kao i sa CM-om. Uglavnom black ili red switchevi.

Roccat ima sjajan softver, ali kvalitet izrade im je još gori od razera (sve govorim iz debelog ličnog iskustva).

Roccat mi deluje u svakom smislu (što tastature, što miševi), daleko primamljiviji od razera, pogotovo po pitanju softvera, ali bojazan po pitanju kvaliteta izrade stoji i dalje.

Isto sam svašta slušao o gigabyte osmium (kod nas izgleda ima da se nabavi samo sa red switchevima), gde sam slušao kako se tastatura sama isključćuje i uključuje itd itd.

Od svih brendova koji su u opticaju kod nas, jedino u logija imam poverenje (svaki njihov proizvod mi traje u proseku 5 godina i više), ali s obzirom na žalbe sa ledovima kod g710+, opet sam u rebusu šta uzeti.
 
Jedini problemi sa ovim tastaturama mogu da budu brzo trošenje tastera(obrisana slova su samo estetski problem), izvijanje prilikom grublje upotrebe i crkavanje osetljenja. Switchevi su dobri, pa problema sa funkcijom ne bi trebalo da bude(bar ja kolko znam)... Što se tiče Logitecha, kvalitet im je u poslednje vreme loš, u šta sam se lično uverio a i pomenuto je u ovoj temi.
 
Jel moze neka preporika za neki entry-level model?
Ne trebaju min nikakve extra funkcije, znaci bukvalno samo zamena za obicnu tastaturu.
 
Ne znam da li se uklapa u ono sto trazis, ali ja sam pre par meseci kupio ovo i veoma sam zadovoljan. Posto puno kucam trazio sam tastaturu sa braon prekidacima. Nazalost, nisam mogao da nadjem nista sto bi mi odgovaralo. Uglavnom, ova sa crvenim prekidacima i svaka koju sam imao pre nje - Bog i sesirdzija! :)
 
^^^^
A jel su bela slova ili ovako crveno?

http://www.cmstorm.com/images/products/51/image_311.jpg

Jel moze ovo backlight da se iskljuci?
Ne igra ti ovo crveno pred ocima?
I da, da li negde imaju da se nadju one stare bele tj BEIGE dobre stare tastature? A da je mehanika?
Nisam neki tipkaros, al ceo dan manje vise visim na kompu, a dao Bog i visicu pa bi bilo eto neko ulaganje u samog sebe i buducnost
9.000 nije nedostizno za tako nesto, znaci to je to, ne mozda sad, al jednog dana pre ili kasnije.
 
Poslednja izmena:
Ima neko zainteresovan da pravi ergodox? Cherry prekidaci mogu da se naruce (cena od 0.54 do 0.65 evra po prekidacu, a treba 80tak) ili da se opeljese sa neke tastature, plate mount bi na CNC isao (od pleksija), i povezivanje zicama, stampanje i busenje PCB-a bi bilo skupo. Jos kontroler treba, teensy, ili ako je neko programer pa ima ideju/volju da izmislja nesto drugo.

Imam brown, black, blue, clear prekidace (i red mogu da napravim, da iskombinujem oprugu od brown i slajder od black-a, a isto tako i cherry green, ergo clear itd...), pa moze i da se proba ako je neko zainteresovan za narucivanje.
Blue je clicky, brown ima slab taktilni osecaj, clear ima dosta jak taktilni osecaj, black i red su linearni. Moze da se iskombinuje i verzija sa matias prekidacima (slabiji izbor keycaps-ova), oni kostaju 0.24 evra po switchu.

Ako ima neko koga zanima vise o ovome neka me kontaktira preko pm-a.
 
Savetovao bih sve koji mogu da ucestvuju u ovom projektu sa LedZeppelin-om. Sto vise se prijavi pravljenje ploce/elektronike kao i ostalih stvari bice jeftinije. Isto tako kvalitet ce biti isti ili bolji od trenutnih ponuda mehanickih tastatura na nasem trzistu. A da negovorimo o prednosti ergonomije sto cini ovaj projekat odlican u svetu a da negovorimo o Srbiji gde ovakvih tastatura nema (doduse mozete naruciti i platiti dodatnih 100 evrica na postarine/carine i ostale patriotske dadzbine da bi oni u drzavnom sektoru imali bolju platu od vas :D). Ovaj projekat ergodox-a je napravljane bas od strane iskusnih osoba koje su dosta poznate/aktivne na linkovima koji su postovani ovde a sam projekat je odlicno ocenjen i uptrebljiv. Uz male dorade mozete imati odlicnu tastaturu za narednih 10 godina minimum (uz konstantnu doradu/kupovinu switcheva moze biti dozivotna bukvalno i jos da ostane vasim unucima na koriscenje :D)....
http://ergodox.org/
Potrazite na google ergodox (kao i na "image" "segmentu") i videcete koliko je postao popularan projekat sto se tice pravih mehanickih profesionalnih ergonomskih tastatura. Popularan toliko sigurno nebi bio da je los ili prosecan pored ponuda drugih komercijalnih slicnih tastatura.....
 
Ja sam se malo istripovao. Moja verzija Razer Black Widow je klasicna 2013 verzija (dakle ne stealth). Na kutiji od tastature pise da ima Blue MX prekidace. Pogledao sam i linkove u prilogu i zakljucio da to uopste nije lose. Samo mi jos fali pozadinsko osvetljenje, tako da je mozda bilo bolje da sam jurio Ultimate verziju, ali nema veze, zadovoljan sam veoma kako ova funkcionise. :)

Osecaj pri kucanju je nenadyebiv. Prosto volim ovaj "klak-klak" zvuk. :D
Svakako da su mehanicke tastature sve osim tihe.

Sto se tuce ovog ergo projekta, meni ipak vise odgovara klaisicna tastatura.
 
Poredjenje mehanickih i gumicarki je kao poredjenje "merdze" i "fice", oba ce te dovesti do cilja ali samo u jednom ce biti udobno i dovoljno brzo a da negovorimo o sigurnosti :D...
Mehanicke nisu tu zbog "tisine" nego udobnosti i zdravlja mada ima i tihih verzija ali osecaj je drugaciji. Taj zvuk je odlican kao "ispomoc" u "osecaju" da je taster pritisnut.

Sto se tice osvetljenja ako se secam sve Razer black widow imaju istu plocu (ultimate) ali moras to da proveris. Procitaj ove linkove i istrazi malo na tim forumima, ako smislis nesto verovatno je neko to vec uradio na tim forumima :D...
http://geekhack.org/index.php?topic=24562.0
http://deskthority.net/keyboards-f2/installing-led-in-normal-blackwidow-t607.html
http://www.overclock.net/t/974325/the-poormans-baclit-black-widow
 
Poslednja izmena:
Baš sam gledao o-ringove da vidim da li bi pomogli kod bottoming na QuickFire TK Brown - i može se poručiti sa WASD keyboards sajta, ali cena je nekih 18€ sa isporukom... Čini mi se mnogo za set gumica. Ima li neka druga opcija?
 
Dihtunzi:D
Skoro su džabe a ima ih u skoro svakoj gvožđari, već je pominjano u temi.
Evo citiraću nevernika:
Sto se tice 0-ringova nadji kod obicnih elektro/vodoinstalaterskih prodavnica, nadji neku mekanu/malu gumicu ali ponesi jedan keycap da isprobas koji dobro naleze.
 
Bio sam u nekoj većoj vodoinstalaterskoj radnji, nisu imali ništa takvo. Moram pogledati u gvožđari...
 
Nazad
Vrh Dno