Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Što, šta je s kafom? :)
Odem na temu ponekad u fazonu "a vala mora da ima neko rješenje da samo napravim normalan espreso s normalnom kafom, a da nije iz podova" i odmah se sjetim što sam prethodnih puta izašao iz teme praznih ruku. :D
Šta znam, ako bi low profile tastaturu za 80-90€, ovaj Blitzwolf bi mogao da prođe. Baš i nemaš neki izbor, na Iponu ima hrpice LP tastatura u tom cenovnom rangu ali mi se nijedna nije dopala...
Da, djeluje kao solidan proizvod za nekoga ko ne traži previše i nije power user... Iskreno, da je neka tirkiz/petrolej varijanta odmah bi joj kupio bez razmišljanja. Možda mi je pametnije da gledam prvo boje i dizajn, a onda vidim da li nešto od toga valja... Hvala na iscrpnom odgovoru, to mi je trebalo!
 
Odem na temu ponekad u fazonu "a vala mora da ima neko rješenje da samo napravim normalan espreso s normalnom kafom, a da nije iz podova" i odmah se sjetim što sam prethodnih puta izašao iz teme praznih ruku. :D

Da, djeluje kao solidan proizvod za nekoga ko ne traži previše i nije power user... Iskreno, da je neka tirkiz/petrolej varijanta odmah bi joj kupio bez razmišljanja. Možda mi je pametnije da gledam prvo boje i dizajn, a onda vidim da li nešto od toga valja... Hvala na iscrpnom odgovoru, to mi je trebalo!
Ako hoćeš nešto slično ali lepše, imaš Nuphy Air tastature u crnoj, beloj i sivoj, sa solidnim izborom prekidača i keycapova, kao i sa dodacima...ali morao bi da naručuješ spolja i skuplje su.

Ili, ako te ne mrzi da čekaš i možeš da se odrekneš niskog profila, naruči na Aliju neki jeftini barebone kit i prekidače + keycapove po želji, možeš da sklepaš lepu tastaturu za 80-100€...
 
Samo da proučim materiju još malo. Najgore što bez iskustva teško je znati šta prija od switcheva fizički. Recimo žena kaže da joj nije toliko bitno, ali probala je neke Redragon modele izložene na sajmu i rekla da su joj "neprijatne". Vidjeću još, nije trka. :) Uglavnom, ako neko naleti na nešto lijepo u ovom spektru boja (tastatura, keycaps), slobodno nek podijeli.1712928054027.png
 
Da, može da se opisuje osećaj rečima, ja sam pokušavao da opišem moj doživljaj sa raznim prekidačima koje sam probao (i naručio sam još neke i planiram još) ali ne može da se poredi sa IRL iskustvom.
Da ne pominjemo da nekome odgovaraju linearni, nekome taktilni, neko voli kliktavce...neko voli veći otpor pri pritisku ("teži" prekidač), neko manji...preference su razne a sada su mehaničke tastature mainstream i ima bukvalno stotine prekidača.
Dobar početak bi bio da ona proba neke tastature i makar otprilike skonta da li više voli linearne ili taktilne prekidače...

Nevezano za temu:

 
Poslednja izmena:
Naišao sam na ovo:

Dizajn i boje su apsolutno 1/1, samo kad bi bilo u Evropi za $89.99... Našao sam u DE za oko 110EUR, plus harač (dostavljača ili carine, svejedno)
 
Koji je to Amazon? Gledao sam sad kod Mađara, možda mogu za slične novce da dobave...
 
Na Aliju je danas počela neka akcija pa iskoristite...

Gledao sam sinoć Leobog Hi75, na Aliju je između 70 i 80€ za barebone...nema wireless i VIA ali zvuči jako dobro, vrlo thocky. Još razmišljam da li da je uzmem ili da štekam za nešto bolje.
Leobog Hi8 je bolji ali jako težak za naći i prodaju ga za prevelike pare.
Monsgeek ima hrpicu alu kotova u raznim layoutima za 90-140$ na njihovom sajtu, shipping je nekih 30$ i koliko sam video dobro su ocenjeni. Imaju i jednu Alice koja mi se dopada (M6) za 90$. Naručio sam od njih Akko CS Jelly Purple switcheve koje nigde nisam uspeo da nađem, 30$ i free shipping za 110 komada, jeftinije nego kod samog Akko-a koji ih više i ne prodaje...

Kad pomenuh Akko, imaju dobar set doubleshot cherry keycapova, Warm Grey...trenutno je 35€ u Akko/Monsgeek radnji na Aliju i verovatno ću ih uzeti, za klasu-dve su bolji od svih tih 30-50€ cherry setova. Taman pomislim da ću da o'ladim malo sa keycapovima i nešto iskrsne...
https://www.aliexpress.com/item/1005004938873793.html

Kad pomenuh keycapove...konačno su mi stigla 2 Aifei R2 seta koje sam naručio još u novembru. jedan je BOW, drugi WOB, doubleshot ABS pristojne debljine i prilično dobar osećaj pri kucanju. Sada su 33€ za BOW+WOB kombo ili 18€ po setu, sa hrpom capova uključujući i Alice ali bez numpad dela. Ko nema numpad, odlična kupovina.
https://www.aliexpress.com/item/1005006105308035.html

Još neki od setova koje merkam:
https://www.aliexpress.com/item/1005004879665485.html - 27€ za doubleshot set od 150 capova CSA profila je odlično, i ovaj ću možda da uzmem jer hoću i neki malo viši set, ne samo Cherry i XDA
https://www.aliexpress.com/item/1005005868309843.html - sličan GMK Rome klon, slične cene, malo se razlikuje izgled i ovi su ABS sa više tastera...prethodni mi se više sviđaju, doduše

Imam bookmarkovano još hrpicu ali me mrzi sad da tražim a i dosta je, brate, bolje da se trošim na tastature i switcheve...

Prekidači...dakle, naručio sam Akko CS Jelly Purple sa liste onih koje bih da probam. Htedoh i silent Akko Penguin ali dobih komentare da nisu ništa bolji od Outemu silent koje imam pa ću da preskočim za sada...možda naručim Kailh Deep Sea Whale od tihih ili WS Silent Tactiles. Planirao sam da sklepam jednu GMK67 za sestriće i za nju sam nameravao linearne Outemu silent (Peach V2).
Saznao sam da Durock ima još par varijanti T1 prekidača poput Lilac (koji su malo glatkiji) ali su mi skrenuli pažnju i na Aflion Shadow (Ink) koji su dosta slični ali bolje odrađeni navodno. Možda u budućnosti budem uzeo njih umesto T1...

Prekidači koje nameravam da probam eventualno:
WS Heavy Tactiles
WS Silent Tactiles/Skyloong Glacier silent
Kailh Deep Sea (silent)
Invokeys x Alas Daydreamer (silent)
LCET White Raspberry/Joker
Gateron Quinn & Baby Kangaroo
Chosfox Voyager (hoću da probam nešto sa grbom koja nije na početku već niže, a la MX Brown - Voyager može da posluži kao zamena za njih)
Everglide Sea Salt
Zaku II , ako ih se dokopam
Momoka Shark za ultra taktilnost
Durock T1 (ili Aflion Shadow)
Neku Panda varijaciju...čuo sam dobre stvari o više njih, Outemu/MMD/Feker/Tecsee Pandama

PS: Max Gaming ima jako dobru selekciju TX stabilizatora koji važe za jedne od najboljih:
https://us.maxgaming.com/us/pc-peripherals/keyboard-accessories/custom-keyboard/stabilizers

Imaju i dosta switcheva po relativno pristojnim cenama:
https://www.maxgaming.com/en/pc-accessories/keyboard-accessories/custom-keyboard/switches

Candy Keys je još jedna radnja koja šalje kod nas i ne deru za shipping.
 
Poslednja izmena:
Vidim. Sve što iole liči na tirkiz i petrolej nemaju.
 
Naručio Monteck MKey TKL, za 83e i free dostavu, nema greške. Stiže u ponedeljak.
 
Javi utiske.
Ja sad mjerkam Royalaxe R68, saradnja sa ProtoArc, ali u toj verziji je dolazila sa Gateron switchevima, a trenutno se prodaje za oko $50 na Aliju sa TTC Gold Pink switchevima.
Naravno, izgled primaran, ali iz recenzija mi djeluje skroz okej za te pare, makar switchevi bili bez veze.
1713276673675.png
Slažem se s kritikom za smanjeni Backspace zbog knoba i indikatora, što recimo nije problem na R100 koja je oko $60.
Inače free Choice shipping s praćenjem, za mjesec dana stiže... hmmm.
 
Ja se još uvek lomim za tastature, koju, gde...
Zakasnio sam za Rainy75 kickstarter, sad jedino da čekam da krenu s normalnom prodajom. Razmišljao sam se da preorderujem Neo 80 ali nakon što sam čuo hrpicu testova nekako mi zvuči tanko čak i sa svim penama.
Koliko sam skontao, high end "cool crowd" voli clack i što manje pena na svojim skupim tastaturama dok raja voli pene i što dublji thock...heh. Ja sam sklon nekoj sredini ili dubljem zvuku, pogotovo što je 90% taktilnih prekidača koji su izašli u zadnjih par godina long pole sa dugačkim oprugama, vrlo clacky i bučni, to je sada "meta", i tastature sa dubljim i prigušenijim zvukom poput Leoboga bi verovatno malo ukrotili zvuk...

Anyway...danas naručih Kailh Deep Sea Whale silent taktilne prekidače, 37€ za 110 komada. Još uvek sam na krusadi da isprobam što više silent taktilnih switcheva...
Naručih i ove keycapove:
https://www.aliexpress.com/item/1005006440655669.html
Za samo 20€ no brainer. Nameravam da uzmem i onaj Akko Warm Grey set...postoji i Cool Grey koji mi se više sviđa ali ga nema iz nekog razloga.

Inače, GMK67 je 28€ a Cidoo ABM066 Alice je pao na 40€ (ja sam platio 45, avaj):
https://www.aliexpress.com/item/1005006451137256.html
 
Poslednja izmena:
Svi koriste GMK67 kad fotkaju keycaps, i onda mi privuku pažnju bojom koja ne postoji:
1713280381236.png
Ovo je vjerovatno samo crna koja ima odsjaj u renderu pa djeluje tamno plavo-zelena.
 
Da, GMK67 nema takvu boju, verovatno je crna na slici ali plava pozadina i keycapovi varaju oko.
 
Ništa, žena kaže luksuz joj je i odustaje, pa ja uzeh za $28 GMK67 crnu za sebe. Vidjeću naknadno šta ću za switcheve i keycaps, to je tek more informacija.
 
Pa, kakve prekidače preferiraš...? Pretpostavljam da si makar imaš šansu da vidiš razliku između linearnih, taktilnih i clicky?
 
Nazad
Vrh Dno