Šta je novo?

Mehanicke Tastature

L skoci 10s napred :D
 
Kakav mazohizam.
 
Postoji opcija da se caps lock postavi kao FN i tako je lakše pomerati strelice bez da se ruka pomera u donji desni ugao. Za Mac ima više opcija da se to uradi, za Win može preko Autohotkey.
 
Kako mislis, opet treba neka akrobatika da bi odradio jednostavnu komandu :) Ovo je bas onaj slucaj kad predje u preterivanje neki hobi, na veliku ustrb korisnosti. Jedno su numpads ili page up/page down koje u zivotu nisam stisnuo, ali strelice moraju ostati :)
 
^ slazem se skroz. probao sam 60% layout bez strelica i bas sam se napatio a ne znaci mi nista taj centimetar uze tastature da izgubim strelice. 65% je meni minimum gde imam sve sto mi treba.
 
probao i ja taj tvoj 60% :D

minimum i'll go is 65% i to je perfect meni, neko voli 75 zbog F row, meni nije to toliki problem
 
^ znam pa si je se resio :D
meni nisu problem F tasteri i numpad ali strelice su must have. ispod 65% ne bih mogao da idem nikako.
kad sam prvi put otvorio excel tabelu bez strelica hteo sam da zaplacem :)
 
Zamisli tek mazohiste na 40% ortolinearnim Planckovima sa 1-key Space-om...
 
Kao cokolada na kockice.
Izgleda zanimljivo ali ne vidim upotrebljivost za bilo sta.
 
Meni nije jasno ni one "ergonomske" kako koriste, pa kad stave pet tastera jednim palcem da treba da pritiskaš, a 5 drugim. Da li ti ljudi koji dizajniraju "ergonomske" tastature uopšte znaju značenje reči ergonomija?

home-01
 
To je po uzoru na pisaću mašinu za daktilografe u sudovima itd. samo umesto slova imaju skraćenice za cele reči ili slogove. Tako mogu da kucaju breže nego što se govori.
 
Ma ove "ergonomske tastature" su retardirane, ljudi koji kucaju 100 reči u minutu na normalnim tastaturama, padaju na desetak reču u minutu na tim "ergonomskim" glupostima. A ruke i prsti bole još više nego na normalnoj tastaturi. Ja se divim ljudima koji se prime na te budalaštine i istrajavaju da koriste to.

 
Te ergonomske uopšte nisu "standardizovane" na način na koji su normalne tastature...maltene svaka ima neki svoj ugao tastera, redova, imaju različite visine tastera, rasporede, itd. Kod njih stvarno ne možeš da sudiš o svim na osnovi jedne ili dve tastature...
Njihova poenta nije brzina kucanja već položaj šaka i zglobova koji na normalnim tastaturama nije baš ergonomski i definitivno zahtevaju navikavanje. A i dobre su za učiti kako se propisno kuca, "po PS-u", taj prst za te-i-te tastere a ne kako tebi dune, heh...

@ericm

Simpatične su i vrlo portabilne ali upotrebljivost je definitivno slabija...
Meni već fale posebni F tasteri na 67-key tastaturi, treba mi brzi pristup za igre, Fn+broj je previše sporo, pogotovo što je Fn taster na desnoj strani pa moram da pustim miša...75% ili 87-key mi je optimalno što se tiče kompromisa između veličine i upotrebljivosti.
 
Poslednja izmena:
Ma ove "ergonomske tastature" su retardirane, ljudi koji kucaju 100 reči u minutu na normalnim tastaturama, padaju na desetak reču u minutu na tim "ergonomskim" glupostima. A ruke i prsti bole još više nego na normalnoj tastaturi. Ja se divim ljudima koji se prime na te budalaštine i istrajavaju da koriste to.



Bogami ovaj se baš sit izlupetao, nisam imao živaca da pogledam više od pola. Uzeo je specijalne tastature sa nenormalnim rasporedom tastera, i čudi se što ne može da se prilagodi za jedan dan. Budalaština.

Evo ja sam presrećan sa ergonomskom razdvojenom tastaturom koju sam jedva dovukao iz amerike, pošto na evropskom tržištu nema BT model. Ima sve tastere zamisli, ima podešavane visine posebno po stranicama, koristi se kao obična tastatura. Ergnomska je utoliko što možeš da podešavaš visinu i ugao kucanja, što i jeste poenta.

Nažalost još nije dostupna mehanička ali to mi zapravo i ne smeta dok radi kako radi.

Kinesis freestle2 blue
 
Da bi tastatura bila stvarno ergonomska trebalo bi da može da se podešava za razne veličine šake, da možeš da menjaš raspored tastera kako ti odgovara i da je prilagodiš sebi, To je suština ergonomskih proizvoda, pa tako kod kvalitetne ergonomske stolice možeš da menjaš visinu sedalnog dela, da podesiš rukohvate, da podesiš lumbalnu podršku itd. itd.
Ne može biti ista ergonomija za nekog muškarca od 2 metra sa velikim šakama koji bez problema drži loptu za košarku jednom rukom i za neku ženu od metar pedeset koja ima proporcionalno male ženske šake. Može da se potrefi da nekom baš odgovara neka od tih ergonomskih tastatura, ali nekom drugom ko ima malo veću, ili malo manju šaku, neće odgovarati.
 
jbga ne vredi, ako nekome smeta, moze da me stavi na ignore

 
Mislim da ovu još nismo imali na temi:



Nije po svačijem ukusu ali je baš unique.

Edit: Nisam neko osluškuje tastature, ali da li se meni čini ili je ovaj spejs kriminalan?
 
WS ima dobre stvari, htedoh da stavim, ali sam bio u fazi bolje ne...

jos jedan TKL video, mislim da ko zeli TKL kvalitetnije za ovaj novac nece naci, i sve bolje od neo80 kosta mnogo mnogo vise (Mode Loop recimo i ta klasa)

 
Stigao Envoy. Switchevi su Obscura. Plate je FR4.
1705489062442.png

1705489085921.png

1705489105948.png

Zadovoljan. Možda bi neke još laganije switcheve stavio sledeće. Ove sam podmazivao sa Krytox 205
 
Koliko te je izasao Mode? Isporucili u SRB?

trenutno se velicaju HMX mozda pogledaj neke njihove linear switcheve
 
Izašlo je USD330 sa Black Friday kuponom sa Discorda, isporučili su ovde, ali nažalost DHL-om tako da je išla puna cena carine i špedicije dodatno.
 
ja kada sam gledao Mode SixtyFive nije bilo Srbije :)
 
@Kass
@qryak
Uglavnom koristim 40% tastaturu, nije ortolinearna, regularna (staggered), alice varijanta (kao ergonomska).
Sto se tice razdvojenih strana, isti je chvarak kao i regularna tastatura, samo sto je prirodniji polozaj saka.
Manje je skucheno.
Sto se tice 40%, agonija je realno kada se predje sa 65%/75%/TKL/cega god, ali kada se napravi navika bude super.
Sve je tu, nema pomeranja ruku, ali nije sistem kljuc u ruke. Mora da se lepo organizuje i isprogramira da bi bilo optimalno.
Jos ova moja ima i dzojstik na sebi, pa sa mod(2) postane i mish.
Jedina (meni) mana je sto ne mogu da se organizuju nasa slova bez upotrebe mod tastera.
 
5 pinski soketi, ali sa north orijentacijom. Gasket mount PCB, policarbonate plate, stabilizatori neki beli koji su ravni sa donje strane, ne treba ih trimovati i fabrički su podmazani, dampening materijal između plate i PCB i ispod PCB u kućištu, čak su ubacili i male sunđerčiće u proreze za stabilizator ispod space bara da ne upada prašina. I zanimljivo je da su Cherry profil kapice, a ne OEM profil, koji uglavnom stavljaju na jeftine tastature. Valjda su ABS kapice, ali sa dosta izraženijom teksturom nego većina jeftinih ABS kapica, na dodir liče na PBT.
Cena na Iponu je uglavnom oko 45 evra, mene sa isporukom izašlo 50 evra.
Mrzi me da čupam sad svič sa matične, ali našao sam ovaj klip gde se vidi soket.


Zdravo, stigla mi je tastatura i sve je super radilo do danas. E sad, stigli mi danas beli necujni switchevi sa Ali-ja i krenuo sam da ih menjam. Par je bilo neispravno, zato sam i kupio vise i promenim i sve radi osim jednog. Broj 2 na numerickom delu tastature odbija da radi cak i kada vratim crveni originalni switch. Zna li neko sta je moglo da podje po zlu i ima li pomoci.
Da se nije sprzio socket ili slicno i ima li pomoci? Ideje?
 
Zdravo, stigla mi je tastatura i sve je super radilo do danas. E sad, stigli mi danas beli necujni switchevi sa Ali-ja i krenuo sam da ih menjam. Par je bilo neispravno, zato sam i kupio vise i promenim i sve radi osim jednog. Broj 2 na numerickom delu tastature odbija da radi cak i kada vratim crveni originalni switch. Zna li neko sta je moglo da podje po zlu i ima li pomoci.
Da se nije sprzio socket ili slicno i ima li pomoci? Ideje?
Pogledaj da se nije razdvojio slot za pin u samom socket-u, zna da se desi. Samo ga pincetom ili nečim tanjim malo izdrndaj
 
Nazad
Vrh Dno