Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Sviđa.
Ali jeskuplja duplo u odnosu na Royal Kludge RK87 koja je skoro identična.
Sviđa.
Ali jeskuplja duplo u odnosu na Royal Kludge RK87 koja je skoro identična.
Za sada se lomim da li mi je potreban set tastera iznad kursora? INS, DEl, PGUP i PGDOWN su obavezni, ali razmišljam i o HOME i END tasterima.
Takođe i Prtsc i ScrLock. nemaju ih sve tastature i vagam koliko su mi potrebni zaista. To će odrediti da li će biti TKL ili neka 75% tastatura (Ajazz 820 ili WomierS-K71 / Yunzii 71).
 
Kako može plastična kineska low budget tastatura da bude identična sa QK Neo80?
 
ScrLock se ne koristi više ali uvek može da se premapira u nešto upotrebljivo ili shortcut. Prtsc koriste windows, samog ili u kombinaciji da otvore Isečak i skicu ili da snime ceo ekran u memoriju čak i iz igara. HOME i END su isto upotrebljivi kao i INS, DEl, PGUP i PGDOWN za pisanje ili desktop publishing a isto tako mogu da se premapiraju u većini igara.
 
neo80 ne moze da se poredi sa tim kineskim, imas 4 razlicita mounting style, sta sve dobijes uz nju (case), sa copper weight i cnc alu case. i to iz dva dela, plus novi magnetic konektori tako da je lako vadjenje plate ako se eksperimentise cesto sa switchevima



ovo je bukvalno endgame budget custom kbd (ako treba nesto sto ima vise od 65 tastera)
ovako nesto je pre par godina kostalo minimum 500-600$
 
Na to doda Outemu Silent Honey Peach v2 ili Cream Silent i eto tastature koja se bukvalno ne čuje a ima sve prednosti mehaničke tastature u odnosu na membransku.
Definitvno su došli do nekog nivoa kod standardnih mehaničkih pa se svaki dalji napredak malo primeti.
Sad je vreme da porade na low profile modelima, kako na dostupnosti (rast kvaliteta kitova i svičeva uz pad cena) kao i raznovrsnosti ponude. Ja bi voleo da moja sledeća bude low profile ali ne da sam osuđen na Lofree ili Nuphy kao jedina dva modela u tom nekom rasponu cena u kojem kupujem.
 
neo80 ne moze da se poredi sa tim kineskim, imas 4 razlicita mounting style, sta sve dobijes uz nju (case), sa copper weight i cnc alu case. i to iz dva dela, plus novi magnetic konektori tako da je lako vadjenje plate ako se eksperimentise cesto sa switchevima



ovo je bukvalno endgame budget custom kbd (ako treba nesto sto ima vise od 65 tastera)
ovako nesto je pre par godina kostalo minimum 500-600$

Ma shvatam da je puno bolja. Kvalitet izrade je neuporediv.
Ali iz mog iskustva, nakon nekoliko tastatura, (MSI, Logitesh, Jolly, Redragon...) jedino mi je bitno da se ne stvaraju otisci prstiju lako (što je primetno kod Reddragon tastature recimo), i da je što tiša. Ukoliko je moguće da hod tastera ne bude prevelik još bolje.
Ostale mogućnosti mi nisu toliko bitne.
Za isti (ili sličan) oblik kućišta tastature, ne bih dao duplo više novca.
 
Koliko para?
Neko je relativno skoro tražio sličnu tastaturu za posao i bacio oko na Keychron K10 (Pro) koji je pristojan i možda ga ima i kod nas/Mađara, mada za dosta veće pare no napolju...
Rekao je da nije bitna cena, samo da njemu odgovara layout i da ima sve navedene stvari, trazio je doduse i kapice sa nasom latinicom, pa cu mu reci da ima ali ce morati da ceka dok se ne pojave. Neko je kacio post o njima.
Probaj sa Akko MONSGEEK MG108W, nisam siguran za pozadinsko, ja imam jednu bez LED-a, ali mislim da proizvode i sa RGB-om, kad vec ima i south i north facing varijanta.
Gledao sam nju ali nisam nasao sa pozadinskim. Pogledacu opet da ne bude da sam nesto propustio.

Hvala svima za odgovore.
 
ScrLock se ne koristi više ali uvek može da se premapira u nešto upotrebljivo ili shortcut. Prtsc koriste windows, samog ili u kombinaciji da otvore Isečak i skicu ili da snime ceo ekran u memoriju čak i iz igara. HOME i END su isto upotrebljivi kao i INS, DEl, PGUP i PGDOWN za pisanje ili desktop publishing a isto tako mogu da se premapiraju u većini igara.
O ovome baš i ja razmišljam. Čak i ne kucam previše nešto. Numerička tastatura mi je potrebna iz navike kada se radi u Excelu nešto ali je to kod kuće toliko retko da smatram da nema potrebe da imam taj deo sada.
Kursorske tastere bih zadržao, a one iznad već mogu da reprogramiram ukoliko su mi potrebni.
 
Onda gledaj TKL. Ja sam se navikao na TKL mada ako imaš opciju full size za slične pare onda uzmi full size. Ideja prenosive i mobilne tastature za iz kreveta i kauča je samo to ideja, za to se koriste one male wireless tastaturice. Imam ja raznih tih kao prenosivih i koristim nijednu nego baš tu neku mini tastaturu za takve potrebe. Tako da je osim čišćeg stola (kabl manje) i Wifi/BT na tastaturi zapravo dodatak koji retko ko koristi.

Eto meni je utaknuta tastatura u USB na malom doku ispred monitora a kabl je spiralni od 30 cm, ne stvara gužvu. Svakako manje cimanja nego dopunjavanje bežične tastature. Neko voli one ko fol avio kablove, imam i to ali ne koristim, velika budža koja osim estetike nema nikakve prednosti i odnosu na kratak i neprimetan kabl. Dovoljno je što miša moram dopunjavati. Kada budem imao sto koji ima ugrađen wireless charger celom površinom koji se zagreva onda ću koristiti tastaturu preko wifi :D

Sve je to lepo, ali jedan, drugi, treći mobilni, pa miš, pa ovo pa ono, brini jel napunjeno ili nije, ovom gedžetu baterija traje 2 dana, drugom 2 meseca itd. Sva sreća gamepad ima dok u kome prirodno stoji kada se ne koristi pa o tome ne razmišljam jer je tako dizajniran uređaj sa idejom da mu je dok ujedno i držač pa nikad nije prazan niti razmišljam o njemu.

Suma sumarum može se bez numpad tastera ali iskreno, ne vidim prednost TKL iako je koristim i navikao sam se.
 
home, end, pgup, pgdown dolaze preprogramirani na dosta tastatura tako sto stisnes fn+ strelice (leva strelica je home, desna je end, gore je pgup i dole je pgdown), i veoma lepo radi, cak i intuitivnije od zasebnih dugmica.
Ako nema to na tastaturi onda mozes sam isprogramirati nesto slicno.
Jedino je nezgodno ako hoces da selektujes tekst pa moras da drzis i shift pa onda i fn dugme pa jos i strelice, znaci moras da drzis tri tastera odjednom.
 
Tako je. Sve je samo stvar navike.
Ja na poslu imam neku staru WiFi Jelly Comb. Baterija joj drži po godinu dana. zaista sam je za nekoliko godina punio samo jednom godićnje recimo. Nizak profil, kao na laptopu. Sasvim je sjajna uz miša koji dolazi i za office je odlična.
Zbog odziva sam je doneo na posao, za kući sam ostavio sa kablom i nemam taj problem.
Bitnija mi je ergonomija rada nego neke dodatne funkcije.

Ali mi je sto malo pretrpan trenutno pa mi smeta full size tastatura.
Imam neke kontrole pravljene za simulator letenja pa mi smeta tolika tastatura.
 
Ove što svetle drže po par dana, možda do nedelju ako isključiš LED. Možda Logitech ima neku što radi mesecima, ali to svakako nije ono o čemu pričamo. Ako je sto mali, onda TKL i manje ima smisla.

Kao što sam napisao, mene je Yunzii AL71 sve zajedno izašla 90 evra, mala je ali tenkić u odnosu na plastikanere od tastatura. Nema F dumiće nego se sa Fn aktiviraju F ili numerički (nije kombinacija nego toggle). Neo80 je klasa iznad i izađe više kada se sklopi ali deluje da ti bolja neće trebati. Ja možda i uzmem u narednim mesecima jer sam Yunzii AL71 prosledio malom bratancu, čisto da bi imao izgovor da kupim novu tastaturu :D

Nisam baš skroz zabrazdio ali da mi je neko rekao da ću da kupujem više od jedne tastature u 5 godina, rekao bi da me ne poznaje. Kad ono :)

Mada meni se najviše dopada ona kineska Cidoo što je u ful retro stilu, mnogo više nego ove svetleće i presijavajuće generičke alu kutijice.
 
Ispravite me ako grešim, ali ova Neo80 dolazi sa PCB bez RGB-a?
To vidim kao jedinu manu, osim cene naravno. Nije da koristim osvetljenje na tastaturi trenutno, ali nekakao kad gledam kao krajnje rešenje, voleo bih da ima i tu opciju.

Ja sam razmatrao Rainy 75, bio je neki Kicstarter buy juče, ali nema Srbije u listi zemalja za dostavu. Rezervisao sam jednu da možda uzmem preko rodbine u Nemačkoj ali se i dalje razmišljam. Tastature deluje da ima sve osnovno što bi trebalo, a bila bi i duplo jeftinija od nekog potencijalnog Neo80 kompleta. Obe bi bile dostupne negde u martu.

Savetujte ako imate šta pametno :)
 
vecina highend custom keyboards dolazi bez rgb. tri mode pcb nema leds (samo kontrolne leds na par konektora za switcheve). ne znam za wired hotswap pcb (neo65 wired hotswap pcb ima rgb leds)
 
Kako vam se cini ova tastatura?

 
Ispravite me ako grešim, ali ova Neo80 dolazi sa PCB bez RGB-a?
To vidim kao jedinu manu, osim cene naravno. Nije da koristim osvetljenje na tastaturi trenutno, ali nekakao kad gledam kao krajnje rešenje, voleo bih da ima i tu opciju.

Ja sam razmatrao Rainy 75, bio je neki Kicstarter buy juče, ali nema Srbije u listi zemalja za dostavu. Rezervisao sam jednu da možda uzmem preko rodbine u Nemačkoj ali se i dalje razmišljam. Tastature deluje da ima sve osnovno što bi trebalo, a bila bi i duplo jeftinija od nekog potencijalnog Neo80 kompleta. Obe bi bile dostupne negde u martu.

Savetujte ako imate šta pametno :)Yunzii

Ispravite me ako grešim, ali ova Neo80 dolazi sa PCB bez RGB-a?
To vidim kao jedinu manu, osim cene naravno. Nije da koristim osvetljenje na tastaturi trenutno, ali nekakao kad gledam kao krajnje rešenje, voleo bih da ima i tu opciju.

Ja sam razmatrao Rainy 75, bio je neki Kicstarter buy juče, ali nema Srbije u listi zemalja za dostavu. Rezervisao sam jednu da možda uzmem preko rodbine u Nemačkoj ali se i dalje razmišljam. Tastature deluje da ima sve osnovno što bi trebalo, a bila bi i duplo jeftinija od nekog potencijalnog Neo80 kompleta. Obe bi bile dostupne negde u martu.

Savetujte ako imate šta pametno :)

Yunzii YZ75 možda?
 
to za klinca?
a keychron je ok, Alice layout meni ne odgovara, ako ti odgovara go for it, kvalitetne su im tastature


 
Samo sam se pitao kada će izbaciti Hall Effect switch, sjajna stvar za džojstike btw. Nisam siguran koliko je potrebno keyboard svičevima, pošto su jeftini i lako izmenjivi za razliku od gamepada i džojstka. Switch svakako ide gore dole, nema tu nekog prevelikog trenja dok je kod džojstika drugačije, tamo se materijal tare u svim pravcima i to je veliki problem.
 
Ovo je valjda najjeftinija od tih tastatura sa magnetnim svičevima.

 

Стигла после једно 20ак дана, без царине. Само сам је платио неких 50 долара, сад видим да је доста више.
Црвени свичеви, бело позадинско осветљење.

Не знам када ћу успети да је уопште повежем са компом, тако да овако на слепо јако леп осећај под прстима, наравно узмите у обзир да је ово мој први контакт са механичком тастатуром. Највеће одушевљење спејс тастером, много пријатан звук.
Онако укратко, јер за више ћу сачекати мало. Плус чекам и капице, мада су и ове доста лепше уживо, на слици је ова зелена некако кисела.

Pogledajte prilog 419502
Ове чекам, видећемо како ће да легну, и како ће уопште бити бело осветљење на њој.

Не могу тачно да се сетим ко беше, али хвала члану који је препоручио тастатуру!
Стигло коначно, задовољан сам како је све чучнуло.
 

Prilozi

  • IMG_20240111_195606.jpg
    IMG_20240111_195606.jpg
    188.3 KB · Pregleda: 54
  • IMG_20240111_195855.jpg
    IMG_20240111_195855.jpg
    204.8 KB · Pregleda: 53
Hall Effect switcheva i tastatura ima već neko vreme...
Ovo je valjda najjeftinija od tih tastatura sa magnetnim svičevima.


i nesto kvalitetnije


nije sold out, sutra pocinje sale
 
Ma ima sad već dosta tih tastatura sa magnetnim svičevima, Akko ima nekoliko modela od 130 do 200 dolara, Keychron isto ima svoj model za nekih 200 dolara, ali ova Redragon je prva koja se spustila u budžetni segment, ispod 100 dolara.
 
Ovo je valjda najjeftinija od tih tastatura sa magnetnim svičevima.



Kako se koriste tastature bez strelica, bas preterivanje u minimalizmu :) Bukvalno za sve sto radis na kompu ti trebaju, najbitnije premotavanje sadrzaja (youtube, svi moguci streaming servisi, media plejeri..)
 
Fn + I J K L najscesce
 
Zasto bi pobogu komplikovao sebi zivot sa tim kombinacijama :)
 
obicno to bude druga tastatura za gaming samo, zbog compact size na stolu
 
Kod hall svičeva je još i lakše, pošto svaki svič možeš da programiraš da ima više funkcija zavisno od toga koliko je pritisnut, tako da može da se stavi da neki svič bude i slovo i strelica, zavisno da li je pritisnut 1mm ili botomovan.
Kao što u igicama WASD tastere možeš da postaviš da budu hodanje kad ih samo malo pritisneš, a da budu trčanje kad ih pritisneš do kraja, slično kao analogni trigeri na džojpedima.
 
Bas u momentu "a quick word from our sponsor surfshark.." imam koncentracije da slabo ili jako stisnem strelicu desno :D
 
Nazad
Vrh Dno