Šta je novo?

Mehanicke Tastature

mislim da necu vise kaciti ovde nista vredno pomena, izgleda da ovo nije mesto za takve stvari

Ako ti je za utehu meni je super sve sto kacis 😄

Forum je mesto za diskusiju i debatu. Svako ima svoje misljanje i iskustvo koje moze podeliti. Ne treba samo da imamo predrasude.
 
Budi malo realniji, ne moze savijanje lima da kosta isko kao kopanje metala. Retko ko ima da investira u veliki CNC a usluzno kopanje aluminiuma, za malu seriju kosta 300e po kucistu u Kini. Dizajneri PCB-a traze od 800e pa navise, a sama izrada PCB-a ti je min 30e pa PCB-u. Ako tu jos ubacis dno od mesinga ili bakra, plate, stabilizatori, kablovi, pakovanje... dodjes lagano na tu cifru od 500e. Verujem da je na vece kolicine jeftinije, ali opet treba ti bas velika lova da sve to insfinansiras odjednom jer ako si nepoznat retko ko ce od vendora da ti prihvati group buy.

Pratio sam jednog slovenca

pravio je malu seriju od 100 komada i cena jednog borda ga je ispala 800e u proizvodnji.

Tako da sve to ima smisla. E sad druga stvar je da li jenome to prihvatljivo ili skupo

PCB sigurno nisu dizajnirali sami. U pitanju je 65% tastatura kojih ima na stotine na tržištu, potpuno standardno. Mogu da biraju koji će PCB da naruče iz Kine ili pozajme od neke druge 65% tastature, i garantujem ti da je potpuno isti kao i kod 100$ kineskih tastatura (osim ako ga genijalci ne našminkaju i nadrukaju mu cenu bez potrebe jer niko to neće da vidi). Isto važi i za gaskete, štafove, kablove, itd...sigurno ih nisu pravili sami od nule i u pitanju su delovi koji koštaju u rasponu od nekoliko centi do nekoliko dolara. Jedino što im je realno veći trošak je to kućište koje je čisto proseravanje kao i ostala od mesinga, bakra, titanijuma, mithrila, unobtanijuma...govorimo o tastaturi, ne o svemirskom šatlu i prosti aluminijum će isto da odradi posao onima koji baš hoće metal i isto može da se našminka. A to što je pola kućišta plastika je tragikomično.

Što će reći, u pitanju su čista dekadencija i pokušaji da se ubaci na tržište puno "ajkula" koji imaju više para no mozga. Kvalitet je potpuno sporedan u toj priči, ključne reči su "exkluzivnost" i "marže". Ne znam za vas, ali meni se ne sviđa "Appleifikacija" tržišta...
 
PCB sigurno nisu dizajnirali sami. U pitanju je 65% tastatura kojih ima na stotine na tržištu, potpuno standardno. Mogu da biraju koji će PCB da naruče iz Kine ili pozajme od neke druge 65% tastature, i garantujem ti da je potpuno isti kao i kod 100$ kineskih tastatura (osim ako ga genijalci ne našminkaju i nadrukaju mu cenu bez potrebe jer niko to neće da vidi). Isto važi i za gaskete, štafove, kablove, itd...sigurno ih nisu pravili sami od nule i u pitanju su delovi koji koštaju u rasponu od nekoliko centi do nekoliko dolara. Jedino što im je realno veći trošak je to kućište koje je čisto proseravanje kao i ostala od mesinga, bakra, titanijuma, mithrila, unobtanijuma...govorimo o tastaturi, ne o svemirskom šatlu i prosti aluminijum će isto da odradi posao onima koji baš hoće metal i isto može da se našminka. A to što je pola kućišta plastika je tragikomično.

Što će reći, u pitanju su čista dekadencija i pokušaji da se ubaci na tržište puno "ajkula" koji imaju više para no mozga. Kvalitet je potpuno sporedan u toj priči, ključne reči su "exkluzivnost" i "marže". Ne znam za vas, ali meni se ne sviđa "Appleifikacija" tržišta.
Nope
 
Ja kada sklapam custom tastaturu od jeftinih kineskih delova i sa svim modovima nekako uvek izadje od 150-300e. Verujem da bi, kada ne bih bio tolika stipsa, išlo i do 500e minimum.
Kako, kada alu tastature u bojama sada koštaju 100 dolara, 30 za svičeve i 30 za kapice. Pre će biti da ti je gornja granica 150 evra i to ako ideš na luksuzniju varijantu a ono što si kačio mi izgledaju kao plastična kućišta, modovani Reddragon i slično. Mislim na temi smo, nije tastatura magija, zna se tačno šta ima unutra i šta možeš menjati, ne sklapaš V8 motor od nule...

Kinezi su preuzeli budžet klasu i mid donekle, ostaje samo high za Amere a i oni plaćaju Kinezima da im izrade te ograničene serije, zato je i skupo. Pa kada je već skupo dodati još skupog da bude ekstra skupo, da se igra na kartu ekskluzivnosti. Jer samo tako može neka zarada da se ostvari ako nisi kineska kompanija na tržištu tastatura u 2024. godini. Nije ovo tržište ni po čemu drugačije od drugih i sad je u toj fazi gde su kinezi ovladali gornjom i napadaju srednju klasu.
 
Kako, kada alu tastature u bojama sada koštaju 100 dolara, 30 za svičeve i 30 za kapice. Pre će biti da ti je gornja granica 150 evra i to ako ideš na luksuzniju varijantu a ono što si kačio mi izgledaju kao plastična kućišta, modovani Reddragon i slično. Mislim na temi smo, nije tastatura magija, zna se tačno šta ima unutra i šta možeš menjati, ne sklapaš V8 motor od nule...

Kinezi su preuzeli budžet klasu i mid donekle, ostaje samo high za Amere a i oni plaćaju Kinezima da im izrade te ograničene serije, zato je i skupo. Pa kada je već skupo dodati još skupog da bude ekstra skupo, da se igra na kartu ekskluzivnosti. Jer samo tako može neka zarada da se ostvari ako nisi kineska kompanija na tržištu tastatura u 2024. godini. Nije ovo tržište ni po čemu drugačije od drugih i sad je u toj fazi gde su kinezi ovladali gornjom i napadaju srednju klasu.
Pa naravno da ne mislim na modovane Redragon tastature već kada sklapaš za prodaju od nule sa kineskim delovima:

Alu kućište 60% - 80e
PCB - 40e
Switches - 20-30e
Keycaps - 20-40e
Poron i ostali slojevi - 15-20e
Neki metalni artisan (lepi) - 15e 😁
Nekad se naliva i silikon pa i to košta

Pa ti vidi ☺️ za sebe bih dao više love bez problema
 
Jel ne postoji bas nikakav nacin na tastaturi koja nema softver, da nekako ugasim backlight, nikakva sifra sabljarka akcija ne moze da se preduzme? :) (osim da otvaram tastaturu i tu nadjem mozda kablic zaduzen za svetlo, ako je uopste kablic).

Posto je takodje precica za gasenje svetla "function + F1 dva tri puta", jel postoji neki software/macro koji bi to odradio kad se digne windows?
 
Trebalo bi da ima neku intertnu kombinaciju tastera, ukoliko je krstena tastatura.
Ako nema mozda ces morati da seces vod na ploci sa skalperom.
 
Ima, FN + F1 (par puta) i ugasi se svetlo, ali pri svakom dizanju windowsa se resetuje i ne zapamti.. Pa sam mislio softver koji upali neku virtuelnu tastaturu, bot klikne kombinaciju tastera i nestane sa ekrana, sve to dok/nakon sto se windows digne svaki put..

EDIT: sad sam probao sa on-screen keyboard da li moze kao FN + F1 i nista se ne desava, znaci verovatno moraju bas pravi tasteri da se stiskaju..
 
^ cudno je da nece da zapamti. to je ova iz potpisa Logitech G413 SE TKL?
ja sam na svakoj to mogao da uradim i kad se jednom ugasi ne pali se vise. radilo je i na nekom ajazz kinezu od 25e.

probaj preko logi g-hub da li moze da se ugasi za stalno.
 
Tastatura bi trebala da pamti u internoj memoriji jel ugašeno osvetljenje i kojeg je tipa.
 
izgleda da nece moci koliko vidim na brzinu na forumima. uvek se vraca nakon reboota masine.
jedino da probas fn+f7, tako se smanjuje intenzitet pa da ga smanjis skroz ali verujem da ni to nece da zapamti.

kupi brate saomi.
 
Ili umesto shutdowna idi na sleep i usb port namesti u device manager da bude stalno pod naponom i onda se nece resetovati tastatura jer nece ostajati bez napona ni kada ugasis racunar.
 
Ili umesto shutdowna idi na sleep i usb port namesti u device manager da bude stalno pod naponom i onda se nece resetovati tastatura jer nece ostajati bez napona ni kada ugasis racunar.

Tako hoce.. ima li kakvih "mana" sleep vs shutdown, kapiram da nije neka razlika u potrosnji struje..
 
Čekaj, zar ne može da instalira Logitechov softver, podesi kako hoće i posle obriše softver...?
 
Nema softver za ovaj model.
 
jesi li probao preko g-hub softvera da li moze da ga prepozna?
 
Tako hoce.. ima li kakvih "mana" sleep vs shutdown, kapiram da nije neka razlika u potrosnji struje..
Shutdown brise sadrzaj rama i gasi komp skroz pa prilikom pokretanja svi drajveri i programi se ispocetka ucitavaju, sleep ne brise ram i ram je uvek pod naponom pa se komp pali najbrze, hibernate prepisuje ram na hard disk i nists nije pod naponom pa prilikom paljenja kompa vraca sa harda sadrzsj rama u ram (ako imas ssd i nvme radi prilicno brzo). Noviji windowsi ti uopste ni ne daju shutdown nego ti na pritisak power dugmeta uvale sleep ili hibernate. Ja licno biram hibernate jer u slucaju nestanka struje nece ucitavati windows ispocetka dok ce sleep ucitavati, plus sto kod sleep su uvek pod naponom usb portovi (cak i kads ih iskljucis) pa hoce da upale windows sami od sebe. A ja imam milion uredjaja nakacenih na usb pa nekad kuburim sa tim
 
time for new keyboard :)
 
A rečeno mu je pre kupovine da treba izbegavati početne modele precenjenih brendova, baš zbog ovakvih ograničenja i situacija.
Nije ni da treba kupiti prvu Mega RGB Shark kinesku tastaturu na koju se naleti, ali bar je kod Logi-a jasno da uz precenjeni proizvod (ok kvaliteta) uvek idu i neka iritirajuća ograničenja.
 
Te gluposti 'ladno ne rade ni Kinezi od 30-40e, kako ostaviš tastaturu, takvu je zatekneš kad upališ komp.

Nekad su bili zakon, sad su za izbegavanje kao i Razer/Corsair...
 
A rečeno mu je pre kupovine da treba izbegavati početne modele precenjenih brendova, baš zbog ovakvih ograničenja i situacija.
Nije ni da treba kupiti prvu Mega RGB Shark kinesku tastaturu na koju se naleti, ali bar je kod Logi-a jasno da uz precenjeni proizvod (ok kvaliteta) uvek idu i neka iritirajuća ograničenja.
Ja imam lofree flow koji nema nikakav softver ali sa powertoys sa konfigurisao bez problema sve tastere. Naravno fn kombinacije ne mogu za sada.
 
Ja sam prednost VIA podrske video tek kad sam uzeo prvu takvu tastaturu. To bi trebali da uvedu kao standard. Uvek sam se jezio kad vidim koliko bloatvera ljudi instaliraju zbog nekih jednostavnih uredjaja.
 
On-board memorija za profile na periferijama je u upotrebi sigurno dve decenije, ako ne i više, dovoljno je par stotina KB...
Ustvari, sećam se da videh na YT tastature iz '80-ih i '90-ih koje su mogle da se programiraju i ubace makroi.
 
Da, uporedjivao je bas Chyrosran22 razer crapware sa starim kvalitetnim tastaturama. Narocito razer synapse gde moras napraviti profil i instalirati brdo smeca da bi snimio makroe.
 
HyperX tastature koje su uz taj Logi model (403 TKL) najčešće na nekom vidu popusta kod nas, i koje imaju najgori softver u univezumu, imaju taj feature da čuvaju u internoj memoriji i to radi bez greške... nešto je Logi tu baš zeznuo sa tim modelom, oni su prvi profurali tu on board memoriju na miševima i tastaturama. Čudo da kod njih to ne radi.

Odličan izgovor da se kupi nova tastatura :D
 
Teško da je neki softver gori od Asus Armoury Crate-a. Đubre prepuno bloat-a, od poslednja 2 ažuriranja radi očajno, tačnije više ne radi nego što radi. Nije da je potreban stalno ali sramota u svakom slučaju.
 
Nemoj tako, pa Armory Crate je zakon na ROG Ally :D Ali da, ja to nikada više neću instalirati na moj desktop PC.
Svakako je HyperX NGENUITY gori, u pitanju je alfa/beta UWP aplikacija koja se može preuzeti samo sa Windows store-a...
Mada sam mišljenja i da je Razer Synapse teško bloatware đubre kao i onaj Corsair iCUE software.
Iskreno ne mogu da se setim nekog softvera tog tipa da je bar pristojan.

Od tih gejmerskih jedino je HyperX imala smisla i to samo kada košta oko 60 evra, čisto da se ne bi bacale pare na Redragone, Aule i slične plastikanere.
Sve skuplje "gejmerske" su bacanje para jer se za taj novac može uzeti sasvim pristojna tastatura. Eto taj Yunzii/Womier je 90-100 evra, zavisno kad kupuješ i kako prođeš na carini.
Za malo više novca se može uzeti Nuphy Air75 v2 ili LoFree. Pored toga je i Keychron bacanje para a kamoli Razer/Logitech/Asus.
 
Poslednja izmena:
Očigledno su svi ti softveri đubre, ali mislim da je u poslednja 2 meseca Armoury Crate najgori, jer bukvalno više ne radi nego što radi, u uz to su (na postojeću gomilu) dodali još bloat-a.

Van toga sam veoma zadovoljan sa Asus mišem i tastaturom, posebno jer sam ih na sniženju ukupno platio kolika je bila redovna cena miša. A i sada (za po 10k din) ne vidim miša/tastaturu koji imaju ovakav kvalitet izrade i neke pametno rešene funkcije koje su mi potrebne.
Glavna prednost tastature je ujedno i mana - tasteri su veoma osetljivi pa je sjajna za igranje FPS, ali i loša za brzo/slepo kucanje kilometarskih tekstova, pa je nikako ne preporučujem ako je to nekome vezano za posao. Ovako, za ''casual'' kucanje teksta i za neke druge poslove je ok.
 
Nazad
Vrh Dno