Šta je novo?

Mehanicke Tastature

this?
 
Ja često koristim simbole i tada prebacujem na ENG tastaturu, ne mogu da se zezam sa kombinacijama koje uključuju ALTGR na SRB rasporedu. A često moram i da bacim pogled gde se nalazi koji simbol, pa volim da imam i shine through kapice.
 
this?
To to.
Znam da ima slucajeva, ali realno vecina koji se prebace na manje tastature se prebace ili jer im se dopadaju kako izgledaju ili zato sto izlude jer lupaju misem stalno u tastaturu.
 
Ne kapiram zasto nije standardizovan numpad sa leve strane.
Jel postoji scenario gde je bolje da je na desnoj strani za deshnjake (vecina)?
Southpaw layout, nije baš preterano čest, lično ne shvatam zašto. Verovatno je uvreženo mišljenje da onaj ko puno radi sa tabelama treba da zna sve prečice na tasturi i da miša i ne koristi dok unosi podatke u tabelu.
 
Ne kapiram zasto nije standardizovan numpad sa leve strane.
Jel postoji scenario gde je bolje da je na desnoj strani za deshnjake (vecina)?
Ne znam ni ja zašto, lično mislim da je vrlo efikasno za unos brojeva, desnom rukom klikćeš gde treba a levom kucaš brojeve. A kad ne unosiš brojeve, imaš pri ruci makro tastere za igre ili šta već...

Microsoft je to jako pismeno rešio godinama unazad na Sidewinder X6 tastaturi (još uvek je imam), odvojivi numpad koji se magnetima spaja levo ili desno, gde ti više leži. Prosto i efikasno rešenje.
X6 je imao i wristrest, makro tastere, točkiće za svetlo i volume, specijalni taster za kalkulator na numpadu, izuzetno tihe low profile tastere...kad bi neko sada napravio mehaničku verziju toga, meni bi bila savršena tastatura.
 
Ne znam ni ja zašto, lično mislim da je vrlo efikasno za unos brojeva, desnom rukom klikćeš gde treba a levom kucaš brojeve. A kad ne unosiš brojeve, imaš pri ruci makro tastere za igre ili šta već...

Microsoft je to jako pismeno rešio godinama unazad na Sidewinder X6 tastaturi (još uvek je imam), odvojivi numpad koji se magnetima spaja levo ili desno, gde ti više leži. Prosto i efikasno rešenje.
X6 je imao i wristrest, makro tastere, točkiće za svetlo i volume, specijalni taster za kalkulator na numpadu, izuzetno tihe low profile tastere...kad bi neko sada napravio mehaničku verziju toga, meni bi bila savršena tastatura.
Probao sam da ubacim neki matori zicni membranski numpad na levu stranu i meni ovo izgleda kao veoma upotrebljivo.
Prsti su naviknuti na raspored brojeva.
Samo da ovaj zicni zamenim sa nekim mehanickim sa dualnom funkcijom numpad/calculator i da me bog vidi.
 

Prilozi

  • viber_image_2023-12-24_21-26-48-446.jpg
    viber_image_2023-12-24_21-26-48-446.jpg
    172.7 KB · Pregleda: 92
Ako kucas a ne gledas u tastaturu, kada spustiš ruku na istu (koja ima red tipki pored CTRL/shift/caps... ) budeš dezorjentisan.

Koristio sam 2-3 tastature koje su imale jedan-dva reda onih G tipki. Nisam se nikada navikao. Na G613 i Vishu sam ih povadio. Mozda bi se navikao nakon pola godine ali puno je to smaranja kada je posao u pitanju. Sad zamisli kompletan numped da dodas sa druge strane. Ne taj "externi".

Sto se numpada tice, volim da ga nema za igranje jer je miš blize, nisu slova po strani kada kucam na forumu itd. Ali je numpad must kome je posao za racunarom. U mnogo firmi ces dobiti kritike ako te vide da nabadas sa dva prsta po brojevima iznad slova. Mora postojati neki standard i profesionalnost. Zamisli one ženske u kladionicama da ne koriste numpad. Imao bi proteste na ulicama.

Ne koristim excel ali u njemu i slicnim programima, jednom rukom numpadom unosiš brojeve, recimo qgis koordinate, u 3dsmaxu dimenzije, nebitno. Desnom rukom kucas brojeve a drugom prebacujes polja/lokacije sa strelicama. I to ide jako brzo. Kucati samo jednom rukom brojeve iznad slova je 10x sporije nego jednom rukom na numpadu. I sad dodaj 8h svaki dan tako.

Jednostavno uzmes tastaturu sa numpadom. Isto vazi i za F tipke. Neki programi su beskorisni bez njih jer sa FN tipkom moras koristiti i drugu ruku (recimo ctrl + F5), odnosno trazi skidanje ruke sa miša. Opet, usporava puno posao.

Banka, pravosudje, administracija, programeri, grafički dizajn, retail.. bez numpada su svi ko bez ruke. Nije nemoguce ali nismo svi R. R. Martin.
 
Novogodisnje prinove :)
...
 

Prilozi

  • 01.png
    01.png
    3.6 MB · Pregleda: 60
  • 04.png
    04.png
    3.2 MB · Pregleda: 44
  • 07.png
    07.png
    3.8 MB · Pregleda: 48
  • 01.png
    01.png
    3.2 MB · Pregleda: 51
  • 06.png
    06.png
    3.4 MB · Pregleda: 48
  • 11.png
    11.png
    2.5 MB · Pregleda: 49
  • 01.png
    01.png
    2.3 MB · Pregleda: 47
  • 06.png
    06.png
    2.4 MB · Pregleda: 44
  • 08.png
    08.png
    2.5 MB · Pregleda: 45
  • 02.png
    02.png
    3.3 MB · Pregleda: 45
  • 03.png
    03.png
    4.4 MB · Pregleda: 48
  • 08.png
    08.png
    3.8 MB · Pregleda: 41
  • 11.png
    11.png
    4.1 MB · Pregleda: 39
  • 13.png
    13.png
    4.2 MB · Pregleda: 36
  • 01.png
    01.png
    3.5 MB · Pregleda: 34
  • 07.png
    07.png
    3.7 MB · Pregleda: 36
  • 10.png
    10.png
    2.9 MB · Pregleda: 37
  • 01.png
    01.png
    3.8 MB · Pregleda: 37
  • 06.png
    06.png
    2.7 MB · Pregleda: 48
Pozdrav, citam temu vec neko vreme i lovin tastaturu koji bih zeleo. Ali ne mogu ni da je nadjem vec napravljenu ni da nadjem delove, a cini mi se de ntrazim nista spec.
Pa sad molim za pomoc :)

Slim low profile tastatura tkl klasican raspored sa xda tasterima. Ne mora nikakvo osvetljenje, hotswap ili slicno. Usb c je dosta :)

Tasteri tipa, jedino da su svetli a stampa tamna..1703619818471.png

Da li prosto ovo ne postoji?

Hvala
 
u duhu praznika :)

 
Naj bolje su bile one prastare IBM XT/AT tastature, Manetni Reed switchevi, veliki dugmići sa velikim razmakom između tastera, sve na ugledu profesionalnih pisaćih mašina na koje su daktilografkinje navikle pa su kucale neviđenom brzinom na slepo. Znam za bar jednu koja radi još iz ih 1980ih godina.
 
evo nesto sto je in stock atm

 
evo nesto sto je in stock atm


Sam ja lud ili ovi traže 550$ samo za šasiju koja je pola od plastike, sve ostalo se kupuje extra...?

Ustvari, nema veze, sad sam video i resto asortimana...
210$ za najobičniji plastični ram za numpad :ROFLMAO:
Lepo kažem, mech KB hobi je postao rival audiofilima sa prodavanjem magle i pecanjem budala.
 
ne, dobijes celu tastaturu, samo switcheve i keycaps stavis koje zelis (kupis posebno sta volis)

vecina ovakvih custom mehanickih se pravi u jako malom limitiranom broju, zato su troskovi izrade visoki. cudno je i da ima ovako nesto in stock, obicno se sve rasproda u preorder (ili group buy)

probaj da napravis slicnu tastaturu takvog kvaliteta pa je prodavaj za 200$ :)
ako kinezi "mogu" why not?

a vidim da su tebe upecali na ifi zen can i smsl :)
 
Poslednja izmena:
Ja sam tražio tastaturu sličnu toj koju ti tražiš, i tražio sam da bude žičana, pa sam preko Mađara uzeo Havit kb885l.


Razmišljam se da naručim kod ovih naših madjara na kp (ima za 40 eura ) pa me interesuje kako si zadovoljan sa njom posle mesec dana korišćenja? Da li je sve u redu tokom korišćenja, koliko je bučna s obzirom da mi treba što tiša(red switch naravno) I ako imaš još neke utiske.
 
ne, dobijes celu tastaturu, samo switcheve i keycaps stavis koje zelis (kupis posebno sta volis)

vecina ovakvih custom mehanickih se pravi u jako malom limitiranom broju, zato su troskovi izrade visoki. cudno je i da ima ovako nesto in stock, obicno se sve rasproda u preorder (ili group buy)

probaj da napravis slicnu tastaturu takvog kvaliteta pa je prodavaj za 200$ :)
ako kinezi "mogu" why not?

a vidim da su tebe upecali na ifi zen can i smsl :)
Koliko sam vide na sajtu, sve ostalo - PCB i resto - prodaju posebno, što je bezobrazluk s tim cenama.


Kad smo kod troškova izrade, ne može niko da me ubedi da materijal i vreme uloženo u tu "tastaturu" vrede toliko. Tzv. boutique ITX kućišta se takođe prave u malim serijama i prodaju kao group buy, naručiš pa čekaš nekoliko meseci da se napravi i pošalje, i opet se prodaju za 200-250$, sa mnogo komplexnijom izradom, više materijala i delova u njima.

Za NCase je kućišta pravio Lian Li koji je morao da odvoji mesto, napravi alat, odvoji vreme, mašine, ljude i materijal i ne pravi nešto drugo (znači, gubitak) da bi njima pravio kućišta, i to debelo naplaćivao...i pored toga, NCase je kućišta naplaćivao 200-220$. Bilo je neko drugo kućište (Thor, valjda) drugog proizvođača sa 5mm metala na svim stranama, napred još deblje čini mi se, pravilo se u još manjim serijama, pa je koštalo 300$.

I onda će neko da mi kaže da metalna ploča dole i plastični okvir okolo opravdano koštaju 550$...aha...ali eto, Norvežani prodaju maglu na sajtu, vizija, bla bla, dizajneri, bla bla...kopaju metale za tastaturu na Severnom Polu, skupo kume...aha. A full plastični okvir za numpad im košta 220$, da vidim matematiku koja će to da opravda.
Našli su tržište puno budala, pa ajd' da muzemo, Apple style, why not..

Ono na kraju za Zen i SMSL ne razumem.
 
Poslednja izmena:
Razmišljam se da naručim kod ovih naših madjara na kp (ima za 40 eura ) pa me interesuje kako si zadovoljan sa njom posle mesec dana korišćenja? Da li je sve u redu tokom korišćenja, koliko je bučna s obzirom da mi treba što tiša(red switch naravno) I ako imaš još neke utiske.
Koristim tastaturu već nekih 2 meseca i mogu reći da sam zadovoljan, sve radi kako treba, stvarno nemam na šta da se požalim. Možda jedino da naglasim da je tastatura dosta visoka napred i da je dosta udobnije koristiti je sa nekim palm restom. Što se tiče buke, da ti ne bih opisivao, lakše mi je da snimim zvuk 3 tastature pa da ti okačim da sam čuješ i uporediš.

Havit KB885L crveni svičevi

Redragon K557 plavi svičevi

Rapoo E9100M scissor rubber dome


Crveni svičevi su dosta tiši od plavih, ali i prilično glasniji od ove Rapoo koja je skoro pa nečujna. Naravno, osećaj pri kucanju je neuporedivo bolji na mehaničkoj tastaturi nego na scissor svičevima. Planiram da naručim neke silent svičeve sa Aliexpress i da napravim tastaturu nečujnom kao što je ova Rapoo, samo što nikako da se odlučim koje bih.
 
Koliko sam vide na sajtu, sve ostalo - PCB i resto - prodaju posebno, što je bezobrazluk s tim cenama.


Kad smo kod troškova izrade, ne može niko da me ubedi da materijal i vreme uloženo u tu "tastaturu" vrede toliko. Tzv. boutique ITX kućišta se takođe prave u malim serijama i prodaju kao group buy, naručiš pa čekaš nekoliko meseci da se napravi i pošalje, i opet se prodaju za 200-250$, sa mnogo komplexnijom izradom, više materijala i delova u njima.

Za NCase je kućišta pravio Lian Li koji je morao da odvoji mesto, napravi alat, odvoji vreme, mašine, ljude i materijal i ne pravi nešto drugo (znači, gubitak) da bi njima pravio kućišta, i to debelo naplaćivao...i pored toga, NCase je kućišta naplaćivao 200-220$. Bilo je neko drugo kućište (Thor, valjda) drugog proizvođača sa 5mm metala na svim stranama, napred još deblje čini mi se, pravilo se u još manjim serijama, pa je koštalo 300$.

I onda će neko da mi kaže da metalna ploča dole i plastični okvir okolo opravdano koštaju 550$...aha...ali eto, Norvežani prodaju maglu na sajtu, vizija, bla bla, dizajneri, bla bla...kopaju metale za tastaturu na Severnom Polu, skupo kume...aha. A full plastični okvir za numpad im košta 220$, da vidim matematiku koja će to da opravda.
Našli su tržište puno budala, pa ajd' da muzemo, Apple style, why not..

Ono na kraju za Zen i SMSL ne razumem.
Budi malo realniji, ne moze savijanje lima da kosta isko kao kopanje metala. Retko ko ima da investira u veliki CNC a usluzno kopanje aluminiuma, za malu seriju kosta 300e po kucistu u Kini. Dizajneri PCB-a traze od 800e pa navise, a sama izrada PCB-a ti je min 30e pa PCB-u. Ako tu jos ubacis dno od mesinga ili bakra, plate, stabilizatori, kablovi, pakovanje... dodjes lagano na tu cifru od 500e. Verujem da je na vece kolicine jeftinije, ali opet treba ti bas velika lova da sve to insfinansiras odjednom jer ako si nepoznat retko ko ce od vendora da ti prihvati group buy.

Pratio sam jednog slovenca

pravio je malu seriju od 100 komada i cena jednog borda ga je ispala 800e u proizvodnji.

Tako da sve to ima smisla. E sad druga stvar je da li jenome to prihvatljivo ili skupo
 
Koliko sam vide na sajtu, sve ostalo - PCB i resto - prodaju posebno, što je bezobrazluk s tim cenama.


Kad smo kod troškova izrade, ne može niko da me ubedi da materijal i vreme uloženo u tu "tastaturu" vrede toliko. Tzv. boutique ITX kućišta se takođe prave u malim serijama i prodaju kao group buy, naručiš pa čekaš nekoliko meseci da se napravi i pošalje, i opet se prodaju za 200-250$, sa mnogo komplexnijom izradom, više materijala i delova u njima.

Za NCase je kućišta pravio Lian Li koji je morao da odvoji mesto, napravi alat, odvoji vreme, mašine, ljude i materijal i ne pravi nešto drugo (znači, gubitak) da bi njima pravio kućišta, i to debelo naplaćivao...i pored toga, NCase je kućišta naplaćivao 200-220$. Bilo je neko drugo kućište (Thor, valjda) drugog proizvođača sa 5mm metala na svim stranama, napred još deblje čini mi se, pravilo se u još manjim serijama, pa je koštalo 300$.

I onda će neko da mi kaže da metalna ploča dole i plastični okvir okolo opravdano koštaju 550$...aha...ali eto, Norvežani prodaju maglu na sajtu, vizija, bla bla, dizajneri, bla bla...kopaju metale za tastaturu na Severnom Polu, skupo kume...aha. A full plastični okvir za numpad im košta 220$, da vidim matematiku koja će to da opravda.
Našli su tržište puno budala, pa ajd' da muzemo, Apple style, why not..

Ono na kraju za Zen i SMSL ne razumem.
nisi dobro pogledao.

kada vec poredis sa kucistima, prvo, zasto manje kuciste kosta vise od velikog? 10l kuciste kosta vise od 30l, valjda vise materijala treba za vece kuciste? po tvome
inace stavi u ncase 1kg bakreni cnc machined teg pa da vidimo koliko ce da kosta?

pogledaj koliko kosta recimo silverstone tj07, celo kuciste od debljeg alu, nema jeftinog celika

kao sto rekoh, ti napravi pa naplacuj koliko ti zelis, kao sto oni naplacuju koliko misle da njihov proizvod vredi. ako su se zajebali propasce. simple as that. kao i Apple.


imas onboard audio dac+amp za mnogo manje para (da ne kazem dzaba) zasto uzimati zen can i smsl kada je skupo? ili je tu opravdan cost?


edit: inace neko je kupio onu jedinu Peach unique color sa b-stock :) eto koliko je skupo
 
Poslednja izmena:
Koristim tastaturu već nekih 2 meseca i mogu reći da sam zadovoljan, sve radi kako treba, stvarno nemam na šta da se požalim. Možda jedino da naglasim da je tastatura dosta visoka napred i da je dosta udobnije koristiti je sa nekim palm restom. Što se tiče buke, da ti ne bih opisivao, lakše mi je da snimim zvuk 3 tastature pa da ti okačim da sam čuješ i uporediš.

Havit KB885L crveni svičevi

Redragon K557 plavi svičevi

Rapoo E9100M scissor rubber dome


Crveni svičevi su dosta tiši od plavih, ali i prilično glasniji od ove Rapoo koja je skoro pa nečujna. Naravno, osećaj pri kucanju je neuporedivo bolji na mehaničkoj tastaturi nego na scissor svičevima. Planiram da naručim neke silent svičeve sa Aliexpress i da napravim tastaturu nečujnom kao što je ova Rapoo, samo što nikako da se odlučim koje bih.

Hvala na odgovoru. I ja bi razmislio o nekim silent svičevima(ima i onih pink i white varijanti koje su navodno dosta tihe). Vidim da je north led orijentacija, a pisao si da su Cherry profil kapice. To znači da nema konflikta sa njihovim kapicama ili?
 
Hvala na odgovoru. I ja bi razmislio o nekim silent svičevima(ima i onih pink i white varijanti koje su navodno dosta tihe). Vidim da je north led orijentacija, a pisao si da su Cherry profil kapice. To znači da nema konflikta sa njihovim kapicama ili?
Ma to sa north orijentacijom i kapicama zavisi od kućišta svičeva, Kinezi su svi prešli na kućišta koja imaju takav oblik da ne udaraju kapice, ne znam da li možda Cherry na svojim svičevima insistira na svom klasičnom obliku kućišta koje pravi problem, ali teško da ćeš kupovati original Cherry svičeve. Long pole svičevi isto nemaju problem sa north orijentacijom. Silent svičevi isto nemaju problem, čim je bottom out sviča manji od 4 mm, nema problema sa north orijentacijom.
 
nisi dobro pogledao.

kada vec poredis sa kucistima, prvo, zasto manje kuciste kosta vise od velikog? 10l kuciste kosta vise od 30l, valjda vise materijala treba za vece kuciste? po tvome
inace stavi u ncase 1kg bakreni cnc machined teg pa da vidimo koliko ce da kosta?

pogledaj koliko kosta recimo silverstone tj07, celo kuciste od debljeg alu, nema jeftinog celika

kao sto rekoh, ti napravi pa naplacuj koliko ti zelis, kao sto oni naplacuju koliko misle da njihov proizvod vredi. ako su se zajebali propasce. simple as that. kao i Apple.


imas onboard audio dac+amp za mnogo manje para (da ne kazem dzaba) zasto uzimati zen can i smsl kada je skupo? ili je tu opravdan cost?


edit: inace neko je kupio onu jedinu Peach unique color sa b-stock :) eto koliko je skupo
(Skoro) niko ne pravi velika kućišta u tako malim serijama. Kontext ti je off što se toga tiče...

Off ti je i poređenje sa pomenutom audio opremom. Postoji funkcionalna razlika između on-board zvučnog čipa i nečeg poput Zen-a, u zvuku, konektivnosti, otsustvu šuma, mogućnostima itd. Da uzmemo da poredimo pojačalo od 150$ i neko od 500$, e tu bismo došli do iste priče i ja bih isto pokrenuo pitanje opravdanosti cene kad funkcionalno nema razlike a zvučno može da se otkrije jedino merenjima.

Fukncionalno, nema razlike između te tastature i neke od 150$, recimo. Obe će da izbacuju znakove jednako dobro, obe će biti dovoljno dobro napravljene za nešto čija je funkcija da primi prekidače na sebe, obe čak mogu i da zvuče isto i daju skoro isti osećaj pri kucanju (to mnogo više zavisi od samih prekidača i drugih stvari nego kućišta). Što pokreće pitanje za šta ustvari daješ tolike pare?

Prosto, postoji neka granica gde je ok i naplaćivati i dati neki novac jer dobiješ koliko si platio, a stvari poput ovoga su na onoj drugoj strani gde je kičeraj radi kičeraja, gde se prodaje snake oil poput "audiofilskih kablova" od 3k dolara i gde Apple prodaje RAM kitove od 70$ za 250...

Dok ima budala biće i proizvoda za njih.
 
Ma te preskupe custom tastature su dizajnerski proizvod, slično kao i visoka moda. Ne plaća se tu realna vrednost materijala i rada, nego dizajn i ekskluzivnost, jer je u pitanju mala serija.
 
Ma to sa north orijentacijom i kapicama zavisi od kućišta svičeva, Kinezi su svi prešli na kućišta koja imaju takav oblik da ne udaraju kapice, ne znam da li možda Cherry na svojim svičevima insistira na svom klasičnom obliku kućišta koje pravi problem, ali teško da ćeš kupovati original Cherry svičeve. Long pole svičevi isto nemaju problem sa north orijentacijom. Silent svičevi isto nemaju problem, čim je bottom out sviča manji od 4 mm, nema problema sa north orijentacijom.
Odlično, naručio sam ovu pa stiže sledeće nedelje. Gledam sada svičeve na aliju i neki Outemu grey i white su skoro pa nečujni. Da li je problem što su Outemu i 3 pin-ski ili moram da jurim baš sa 5 pin-ova i da li odgovara outemu jer sam negde pročitao da su oni uži i da ne odgovaraju za sve tastature pa da ne bacam pare...
 
Odlično, naručio sam ovu pa stiže sledeće nedelje. Gledam sada svičeve na aliju i neki Outemu grey i white su skoro pa nečujni. Da li je problem što su Outemu i 3 pin-ski ili moram da jurim baš sa 5 pin-ova i da li odgovara outemu jer sam negde pročitao da su oni uži i da ne odgovaraju za sve tastature pa da ne bacam pare...

Nije problem ugurati 3 pin svičeve u 5 pin sokete, ali može biti problem obrnuto. I ovi svičevi što fabrički dolaze na tastaturi su 3 pin, a ja sam probao da stavljam neke Outemu 3 pin svičeve, nikakav problem.
 
Outemu ima mnogo bolje svičeve od tih, kao što su Cream Yellow ili Silent Peach. Jesu malo skuplji (ali i dalje jeftini) od Grey i White, ali isplati se.
 
Ja kada sklapam custom tastaturu od jeftinih kineskih delova i sa svim modovima nekako uvek izadje od 150-300e. Verujem da bi, kada ne bih bio tolika stipsa, išlo i do 500e minimum.
 
Fukncionalno, nema razlike između te tastature i neke od 150$, recimo. Obe će da izbacuju znakove jednako dobro, obe će biti dovoljno dobro napravljene za nešto čija je funkcija da primi prekidače na sebe, obe čak mogu i da zvuče isto i daju skoro isti osećaj pri kucanju (to mnogo više zavisi od samih prekidača i drugih stvari nego kućišta). Što pokreće pitanje za šta ustvari daješ tolike pare?
kao sto neko ne primeti sum na onboard audio. kada budes seo za neku custom tastaturu koja je skupa, ne highend, uniques tipa unikorn, keycult, ova iznad, geist (4kg bakra) ili event horizon, vec nesto tipa ova lillith, mode, kohaku i sl u tom price range, video bi razliku u odnosu na one od 150eur

isteklo vreme za edit, a htedoh i samo na ovo da odgovorim. mislim da necu vise kaciti ovde nista vredno pomena, izgleda da ovo nije mesto za takve stvari
 
Nazad
Vrh Dno