Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Ma imaju sad i Kinezi sve u ponudi. Ajazz ima i komplet tastature i barebone kitove i svičeve, kapice, kablove...
 
2-3k više u odnosu na Ali? Keychron tastature naplaćuju duplo, bukvalno. Slično je i sa drugim stvarima, ne znam za RK doduše...keycapove koji su na Aliju 20-ak dolara prodaju za 4000+ hiljada...bruka.
Jedino što sam video da ima približnu cenu je Keychron 105 lube, verovatno ću da uzmem...
 
Ova Ajazz AK922 tastatura ima 3 moda povezivanja, gasket mount PCB, hotswap, solidni stabilizatori, PBT kapice i sve to može da se dobije za pedesetak evra. RK tastatura sličnih karakteristika je kod naših bar duplo skuplja, a Keychron bar 3 puta skuplji.
 
Jedna jedina ostala, kod nas je 16000 dinara.

Ima i K8 Pro sa plavim svičevima za malo više para.
Ima CIDOO ABM066 od alice varijanti povoljno kao kit.
Razmisljam se da je narucim.
Sve ima (gasket mount, pc plocu, hot swap, juzno postavljene diode, displej, potenciomer, VIA/Vial, BT/Zica/2.4G, idu plate mount stabilizatori uz kit mada podrzava i pcb stabilizatore).
Samo mi nije jasno sto joj pise u promotivnom materijalu da ima bateriju od 8k mah, a u specifikacijama da je 3k mah.
Steta sto vecina bezicnih tastatura vise nije napravljena za koriscenje sa regularnim 1.5V baterijama, da mozemo da ih menjamo kao ljudi (cast izuzecima - IKBC).
Jedino sto se mozda nekome ne svidi sto je plastikaner.

CIDOO V87 Pro uz V21 je vrhunski kit ali košta 225 dolara na Aliju. Možda uzmem ako nekad bude oko 100 dolara zajedno...
Naravno za te pare, nije plastikaner :)
 
Poslednja izmena:
Jesi li gledao Akko kitove? Njihovi alu kitovi su oko 100 evra.
 
 
i jos jedan high end :)

 
Imam Red dragon 551 sa plavim svičevima, klinac je dobio na poklon pre oko 3 god i tastatura radi posao a i izgleda kao nova s obzirom na svakodnevnu torturu.
Medjutim od samog pocetka je preglasna a u poslednje vereme mi bas ide na zivce.
E sad da li ulagati u nju ili bataliti i uzeti novu , da li pokusati sa nekim tišim svičevima od 20ak evra pa ako ne pomogne i nije neka para bačena. Da li ići na neke top kvalitetne svičeve pa iako tu ne budem zadovoljan promenom ipak ostaju mi kvalitetni svičevi koje mogu iskoristiti za novu tastaturu?
Jer ovi plavi svičevi kad skinem kapice i nisu preterano glasni ali sa kapicama kao da se zvuk pojača 2x i pritom je nekako zvonkast. :)
 
Kupi drugo, nemoj Red Dragon, nemoj kineske plave svičeve, profit :)
 
Imam Red dragon 551 sa plavim svičevima, klinac je dobio na poklon pre oko 3 god i tastatura radi posao a i izgleda kao nova s obzirom na svakodnevnu torturu.
Medjutim od samog pocetka je preglasna a u poslednje vereme mi bas ide na zivce.
E sad da li ulagati u nju ili bataliti i uzeti novu , da li pokusati sa nekim tišim svičevima od 20ak evra pa ako ne pomogne i nije neka para bačena. Da li ići na neke top kvalitetne svičeve pa iako tu ne budem zadovoljan promenom ipak ostaju mi kvalitetni svičevi koje mogu iskoristiti za novu tastaturu?
Jer ovi plavi svičevi kad skinem kapice i nisu preterano glasni ali sa kapicama kao da se zvuk pojača 2x i pritom je nekako zvonkast. :)
Da li ta tastatura uopšte ima hotswap PCB? Ako su svičevi zalemljeni, ne vredi se maltretirati. A čak i da su hotswapable svičevi, za tridesetak evra možeš da kupiš novu tastaturu sa crvenim svičevima.
 
Jeste hotswap, nisam skidao svičeve ali sam dobio uz nju par komada reservnih i onu pincetu.
20231130_114240.jpg
 
Može ta tastatura da se dosta utiša ako se promene svičevi i doda neki materijal za ispunu u kućište tastature. Kačio sam ja klipove gde su nešto slično radili sa Redragon Kumara tastaturom.



Te jeftine Redragon tastature sigurno imaju Outemu hotswap sokete, tako da ti je najpametnije da naručiš neke Outemu svičeve sa Aliexpress. Ako hoćeš da je maksimalno utišaš, onda uzmeš Outemu silent svičeve. Ti Outemu hotswap soketi ne mogu da prime sve svičeve, Gateron, Kailh i mnogi drugi svičevi imaju deblje pinove od Outemu svičeva i ne mogu da se naguraju.
 
(Noviji) Outemu silent switchevi su odlični i jeftini ali su 5-pin i ne znam koja im je debljina pinova, da li bi stali ako im cvikaš višak pinova (što je jedan od načina da se to reši)...
Drugi je da nađeš 3-pin silent switcheve drugih proizvođača (Gateron) i turpijaš pinove da bi ušli u sockete ali i to je ghetto rešenje.
Idealno bi bilo uzeti neki jeftini kit ili moderniju tastaturu sa 5-pin socketima i onda naručiš Outemu silent prekidače sa Alija (20 i kusur dolara za 110 komada) ali to je onda veći trošak...

Malo sam pronjuškao i navodno Gazzew Boba U4 switchevi pasuju ako im se cviknu pinovi jer ih pravi Outemu, i Akko CS linija takođe staje. Boba switchevi su skupi, doduše...
 
Poslednja izmena:
Outemu silent ocean su 3 pin, klasični Outemu tanki pinovi, bez problema mogu da se uguraju u Outemu hotswap soket, a koštaju dvadesetak evra za 110 komada.

 
Pre neki sat mi rekoše da su i 5-pin Outemu silent modeli poput Cream Yellow/Jade Yellow i Peach kompatibilni ako im se secnu extra pinovi.
Ako nekog ne mrzi da radi to, Outemu silents su odlična varijanta pod uslovom da me nisu slagali.

Naručio sam Silent Jade Yellow da uporedim sa Durock Silent Shrimps i set MMD Princess taktilnih jer sam čuo jako dobre stvari o njima (oni su dosta bučni, doduše)...
 
Pozdrav ,treba mi neka meh. tastatura sa numpedom,pozadinskim osvetljenjem do nekih 50-60e max .Pošto prvi put uzimam mehaničku tastaturu ,nemam pojma sta je dobro sta ne .
Našao sam polovnu ispravnu RAZER Blackwidow Chroma RGB za 5000din da li je to ok kupovina ?
 


stvarno koliko se sada dobija za mnogo manje novca, respekt za QK i ovo sto radi
 
Čoveče, to košta samo malo više od 100$?!
Mislio sam da nije manje od 200 zbog svih onih džidžumidža...a da su ih izbacili, koštala bi 60-70$.
 
QK kao QwertyKeys?
Koliko vidim tastature im nisu skupe a i šalju u Srbiju za samo 2300 dinara.
Mana je što šalju preko DHL Express što bi bilo fenomenalno da je ovo normalna zemlja...

Videću da nađem neku šemu da poručim a da ne dam pare našim lihvarima.

Tastatura je lagana za to što jeste tako da će prva zamerka zapadnih reviewera biti da je legura neki kinezijum u odnosu na 500 USD tastature.
Kao što rekoh sve su manje razlike i uskoro će se izmišljati i preuveličavati da bi se opravdao takozvani high end.

HipyoTech se već prebacio na review budget tastatura, to mu je fokus na kanalu u poslednjih 6 meseci, jer to ljude zanima.
 
Realno, i ne vidim opravdanje za cene high end tastatura. Jeste, male serije ali ni jeftinije nisu u velikim serijama. A ne vidim ni potrebu da mi tastatura bude građena kao tenk i teška 2+ kila za 65% layout, neću da razbijam glave njome. I da hoću, mogu to sa tastaturom od 100$, ne treba mi ona od 500. Da ne govorim o čekanju od godinu-dve i ceni od 150+ dolara za set GMK keycapova (i to bazični set, a gde su dodatni keycapovi), a ima sasvim dobrih keycapova u 50-100$ rangu koje ne moraš da čekaš...
Sad je hobi već u stadijumu dekadencije gde se se prodaje "zmijsko ulje"...opet, veoma nalik audiofiliji.
 
Kapiram da kada ima ludaka koji ce da plate, bice i zlikovaca koji ce da naplate.
Kod tih od 500+ dolara je sto te firme su cesto one koje su provalile neku novu foru, pa su Kinezi iskopirali (posto je jednostavan proizvod i nije nikakva nauka da se replikuje).
Evo npr. sada su krenuli Kinezi i sa kitovima koji imaju opruge koje drze plocu, umesto poron pene ili silikona (gasket mount), a do skoro je to bilo rezervisano samo za tastature bash visokih cena.
Za manje od 100 evrica moze sada da se zavrsi super tastatura. Npr. Yunzii AL71 deluje maltene idealno za nekog kome odgovara taj format. Samo joj fali QMK/VIA/Vial.

Ono sto meni nije jasno je iz kog razloga QMK/VIA/Vial tastaure su uvek znacajno skuplje nego one koje imaju neki bezvezan softver.
Jel moguce da cipovi koji podrzavaju FOSS softver gde nema nikakve licence mogu da budu toliko skuplji od cipova za koje moraju da razvijaju sami softver.
Ne kapiram.
 
QK kao QwertyKeys?
Koliko vidim tastature im nisu skupe a i šalju u Srbiju za samo 2300 dinara.
Mana je što šalju preko DHL Express što bi bilo fenomenalno da je ovo normalna zemlja...

Videću da nađem neku šemu da poručim a da ne dam pare našim lihvarima.

Tastatura je lagana za to što jeste tako da će prva zamerka zapadnih reviewera biti da je legura neki kinezijum u odnosu na 500 USD tastature.
Kao što rekoh sve su manje razlike i uskoro će se izmišljati i preuveličavati da bi se opravdao takozvani high end.

HipyoTech se već prebacio na review budget tastatura, to mu je fokus na kanalu u poslednjih 6 meseci, jer to ljude zanima.
yes, CandyKeys ih zastupa u EU, i salje DHL (obicnim)
 
i ovi hvataju hype train, kao xtrfy :)

 
Pozdrav ,treba mi neka meh. tastatura sa numpedom,pozadinskim osvetljenjem do nekih 50-60e max .Pošto prvi put uzimam mehaničku tastaturu ,nemam pojma sta je dobro sta ne .
Našao sam polovnu ispravnu RAZER Blackwidow Chroma RGB za 5000din da li je to ok kupovina ?
Сличну ствар сам тражио, и овде ми је препоручена ajazz ak992, не знам да ли наручивање са алија долази у обзир. Чекам да ми стигне па јављам утиске
 
Koju verziju si naručio @гнд ? Gledam, sve su one green shaft, što mu dođu pandan plavih mx keys, tj. buka koja uši izbija, RED varijatnu ne vidim nigde ispod 70$, a razmišljam da uzmem i ja nešto što ima numpad i makar pozadinsko osveljenje u jednoj boji.
Ali svi moraju da natrpaju bluetooth, baterije i gluposti, nigde poštene žičane tastature.
Da mi ne trwba osvetljenje, probao bih onu Aigo A108, PBT keycapovi, numerička a košta samo 32$.
 
Poslednja izmena:
Koju verziju si naručio @гнд ? Gledam, sve su one green shaft, što mu dođu pandan plavih mx keys, tj. buka koja uši izbija, RED varijatnu ne vidim nigde ispod 70$, a razmišljam da uzmem i ja nešto što ima numpad i makar pozadinsko osveljenje u jednoj boji.
Ali svi moraju da natrpaju bluetooth, baterije i gluposti, nigde poštene žičane tastature.
Da mi ne trwba osvetljenje, probao bih onu Aigo A108, PBT keycapovi, numerička a košta samo 32$.
Баш сам то и тражио, црвено + бело позадинско, јер верзија са позадинским има већу батерију, па и ако га угасим, свакако боља опција него без осветљења.


Одавде сам наручио, сада видим да је већа цена, била је 50, али ценим да ће то спуштати ускоро, можеш пратити који дан.
 
Koju verziju si naručio @гнд ? Gledam, sve su one green shaft, što mu dođu pandan plavih mx keys, tj. buka koja uši izbija, RED varijatnu ne vidim nigde ispod 70$, a razmišljam da uzmem i ja nešto što ima numpad i makar pozadinsko osveljenje u jednoj boji.
Ali svi moraju da natrpaju bluetooth, baterije i gluposti, nigde poštene žičane tastature.
Da mi ne trwba osvetljenje, probao bih onu Aigo A108, PBT keycapovi, numerička a košta samo 32$.
Ja sam tražio tastaturu sličnu toj koju ti tražiš, i tražio sam da bude žičana, pa sam preko Mađara uzeo Havit kb885l.

 
Nazad
Vrh Dno