Šta je novo?

Mehanicke Tastature

To si u pravu. Zapravo jedino kućište koje nude za numpad tastaturu a da je od aluminijuma je ovo:
Nestandardnog oblika i meni lično ružno.

Bilo je 84 dolara za 11.11, opet mnogo za kineza.

Inače Yunzii, EPOMAKER, Womier, Gamakay, Ajazz, Akko, itd. sve to iz istih fabrika izlazi.
Mada možda neko od tih smešnih imena postane brand kao recimo neki drugi kinezi što su uspeli globalno.
 
Najjeftinija mehanička trenutno kod nas. Black friday deal - sa 4200 na 2000 din.


 
Kakve su Royal Kludge tastature?
 
Kakve su Royal Kludge tastature?
Bolje od većine tastatura u tom cenovnom rangu. Imaju mana, kapice su im uglavnom od jako tankog ABSa, ali su pristojne tastature i nisu preskupe. A mogu i da budu dobra osnova za modovanje, ko hoće da se zanima s tim. Sve Royal Kludge tastature imaju hotswap PCB, mogu da se menjaju svičevi i kapice bez problema.
 
Vidim da je i Redragon u zadnje vreme izbacio par modela koji su jako zanimljivi. Batalili su onaj dosadašnji pristup dizajnu, ovi novi modeli nisu "gejmerski" i ne blješte na sve strane, u principu su tu negde, slični kao Royal Kludge modeli.

 
Kakve su Royal Kludge tastature?
Koristim RK-H81 sa linearnim Sky Cyan prekidačima oko 4 meseca i za sada sam veoma zadovoljan. Kapice jesu ABS, ali su dabl šot i font je veoma lep. Stabilizatori su fabrički podmazani i nema ni govora o bilo kakvom "čangrljanju".
Čisto sumnjam da je Redragon dostigao nivo Rojal Kladža. Pre Redragona bih pogledao ponudu Fanteka. Imaju nekoliko veoma zanimljivih modela među 65% i 75% tastaturama.
 
Koristim RK-H81 sa linearnim Sky Cyan prekidačima oko 4 meseca i za sada sam veoma zadovoljan. Kapice jesu ABS, ali su dabl šot i font je veoma lep. Stabilizatori su fabrički podmazani i nema ni govora o bilo kakvom "čangrljanju".
Čisto sumnjam da je Redragon dostigao nivo Rojal Kladža. Pre Redragona bih pogledao ponudu Fanteka. Imaju nekoliko veoma zanimljivih modela među 65% i 75% tastaturama.
Pa okačio sam video sa recenzijom ove nove Redragon tastature. Malo je tastatura u tom rangu do 100 evra uz koje idu PBT kapice i to ne jedan, nego dva kompleta.
 
Neverovatno je koliko je ovaj hobi napredovao zadnjih godina i sišao među mase...isto kao audiofilija.
Nekad si morao da platiš bogatstvo za dobar zvuk, sada imaš desktop DAC-ove i pojačala za 100-tinak dolara koji imaju 90% zvuka onih od 700+ dolara, imaš jako dobre bubice od 30-50$, imaš odlične portabl DAC-ove od 50$...
Sada možeš da uzmeš odlične barebone tastature od Kineza za 40-80$ kojima treba samo da podmažeš stabilizatore i to je to, imaš dobre switcheve za 20 i kusur dolara za 110 komada, imaš pristojne PBT keycapove za 30-ak dolara...uz malo strpljenja, masti i trake možeš da si sklepaš dobru custom tastaturu za 100-tinak dolara. To si morgen mogao da uradiš pre samo nekoliko godina.
Dobijamo sve više za novce i raduje me taj napredak...
 
Jako bitna stvar je i da malo skuplje kineske tastature ne koriste Outemu hot swap slotove, koji su uži od drugih i na njih pašu samo Outemu svičevi i možda Akko svičevi, ako sam dobro zapamtio. Sve više prelaze na Gateron i Kailh slotove u koje možeš da ubodeš šta god hoćeš.
 

ASUS Gejmerska tastatura TUF K3 Kailh Red US Mechanical crna​


Valja li ova na sniženju sa kodom 5200 dinara ?
 
Neverovatno je koliko je ovaj hobi napredovao zadnjih godina i sišao među mase...isto kao audiofilija.
Nekad si morao da platiš bogatstvo za dobar zvuk, sada imaš desktop DAC-ove i pojačala za 100-tinak dolara koji imaju 90% zvuka onih od 700+ dolara, imaš jako dobre bubice od 30-50$, imaš odlične portabl DAC-ove od 50$...
Sada možeš da uzmeš odlične barebone tastature od Kineza za 40-80$ kojima treba samo da podmažeš stabilizatore i to je to, imaš dobre switcheve za 20 i kusur dolara za 110 komada, imaš pristojne PBT keycapove za 30-ak dolara...uz malo strpljenja, masti i trake možeš da si sklepaš dobru custom tastaturu za 100-tinak dolara. To si morgen mogao da uradiš pre samo nekoliko godina.
Dobijamo sve više za novce i raduje me taj napredak...
U pravu si 100%, pre par meseci sam kupio kombinaciju DAC+digitalno pojacalo za zvucnike(ne slusalice) za 170e sa kojim teram 2x50w audiofilske zvucnike i to u kutiji formata tabakere je nesto sto nisam mogao poverovati da ce se desiti.
Za sve su zasluzni kinezi koji kopiraju i daju po nekim normalnim cenama.
Jedva cekam xiaomi i huawei da naprave elektricne automobile za mase, to ce tek da bude pravi bum.
 
lNaručio sam drugi GMK67, ovog puta crni. Nađoh radnju na Aliju koja ih ima u 6 boja i za 35$:
https://aliexpress.com/item/1005006141010735.html

Zna li neko za još neki jeftini (sub-50$) kit? Bacih oko na CIY Tester/Novice 100 ali ako neko ima još neki predlog slušam...
Meni je zapala za oko ta CIY Tester iskljucivo zbog zelene boje koja mene izuzetno lozi na tehnici ali cujem bas lose stvari za taj kit. Planiram je nekad kupiti, ali videcemo...
Vidim da je i Redragon u zadnje vreme izbacio par modela koji su jako zanimljivi. Batalili su onaj dosadašnji pristup dizajnu, ovi novi modeli nisu "gejmerski" i ne blješte na sve strane, u principu su tu negde, slični kao Royal Kludge modeli.


Jel se meni cini ili je to ona tastatura sto se prodaje na aliexpressu za 15eur no-name?
 
Može li neki link za to što je prihvatljivo sa kvalitetom na AE, a da se kasnije može upgrade-ovati relativno lako? Dakle da ima veliki izbor switch-eva za nju.
Ima na aliexpressu svakakvih tastura, ali teško da dobiješ bežičnu tastaturu sa dva seta PBT kapica i hotswap PCB za 15 evra.
 
https://vi.aliexpress.com/item/1005005738622480.html?channel=twinner

Pominjana je par puta u ovoj temi, kolegi je nedavno stigla, i za 15eur (koliko je njega izasla sa kuponom) je stvarno odlicna.
Hot swappable je, mocices da promenis switcheve i stavis koje god ti zelis, i keycapove isto, bezicina sa 2 moda.
Nije to ista tastatura kao ona Redragon Phantom Pro M. Redragon je 3 mode, a ova ne podržava bluetooth, a ni layout nije isti Redragon je 75%, a ova je 60%, Redragon ima punjivu bateriju, a ova radi na AAA baterije. Jedino što su stavili kapice u istoj kombinaciji boja, tu svaka sličnost završava.
Može li neki link za to što je prihvatljivo sa kvalitetom na AE, a da se kasnije može upgrade-ovati relativno lako? Dakle da ima veliki izbor switch-eva za nju.
Ne znam koji format tastature te zanima, žična, ili bežična? Ima tamo stvarno svašta, neki modeli su na sniženju još par dana za crni petak, pametno je iskoristiti to.
 
Poslednja izmena:
Bilo bi dobro da je bežična, i da ima numeričku tastaturu.
 
i da kuva rucak :)
 
To si u pravu. Zapravo jedino kućište koje nude za numpad tastaturu a da je od aluminijuma je ovo:
Nestandardnog oblika i meni lično ružno.

Bilo je 84 dolara za 11.11, opet mnogo za kineza.
Baci pogled na ove barebone numpadove by Idobao:
https://www.aliexpress.com/store/group/Numberpad/5072109_40000004044883.html

Imaju i zanimljive keycapove sa EMA profilom koji su sami razvili...
 
A kako da znam koje switch-eve mogu da ubacim? Nigde u opisu ne nalazim, mogu samo da vam verujem na reč :)
 
Naravno da verujem, nego nisam siguran da su svi koji su nešto predložili videli moju "molbu" da izbor switcheva bude širok...
 
ako imas standardni hotswap 5pin za cherry mx mozes sve da bocnes u tu plocu
 
Naravno da verujem, nego nisam siguran da su svi koji su nešto predložili videli moju "molbu" da izbor switcheva bude širok...
Bitno je samo da nisu Outemu hotswap soketi na PCB ploči, pošto u njih pašu samo Outemu svičevi. Ali ti soketi se uglavnom ugrađuju na najjeftinije kineske tastature, a nijedna koja ti je predložena ih ne koristi. Proguglaj negde kako izgledaju Outemu soketi i znaćeš šta treba da izbegavaš.
Oni modeli koji su ti preporučeni koriste Cherry-MX stanadard kompatibilne svičeve. Postoje još i low profil svičevi i optički svičevi, ali to ti nismo preporučivali. Ima modela i sa takvim svičevima, samo što se nijedan nije uklopio cenom u to što ti tražiš.
Evo, našao sam ti sliku Outemu soketa
jqmmxlcorbf51.jpg
Ovakve sokete sa okruglim rupama izbegavaj.

Ovo je Kailh soket

77027327_17_image.jpg

Traži da su na PCB ploči ovakvi soketi sa ovim duguljastim prorezima.
 
Poslednja izmena:
Hvala, sad mi je malo jasnije. Stvarno nisam u materiji i baš me je to zanimalo, kako da ne naletim na dead-end izbor, da se zaglavim pa da moram menjati celu tastaturu ako mi ne odgovara nešto. Uglavnom, ova Ajazz mi se sviđa, još malo da skontam koje bih uzeo switcheve i poručujem.

Hvala još jednom!
 
Hvala, sad mi je malo jasnije. Stvarno nisam u materiji i baš me je to zanimalo, kako da ne naletim na dead-end izbor, da se zaglavim pa da moram menjati celu tastaturu ako mi ne odgovara nešto. Uglavnom, ova Ajazz mi se sviđa, još malo da skontam koje bih uzeo switcheve i poručujem.

Hvala još jednom!
Ovaj link što sam ja okačio sa Alija za tu tastaturu, izgleda da su rasprodali skoro sve, ali ima drugih prodavaca tamo koji je prodaju,
 
Naravno da verujem, nego nisam siguran da su svi koji su nešto predložili videli moju "molbu" da izbor switcheva bude širok...
Zato uzmes neki proveren brend koji ima svoju paletu proizvoda i sviceva koji pasu i keycapa plus sto na youtube imas gomilu reviewa koji ti objasnjavaju specifikacije.
Ili jos bolje, odes u domacu prodavnicu koja prodaje royal kludge i keychron i tamo imas sve tastature i gomilu keycapa i swiceva redom isprobavas dok ti se ne svidi neki.
Platices 2-3k vise u odnosu na aliexpress ali se ne zezas sa posiljkama i nasim postarima i dobijes domaci racun i garanciju 2god.
Posle ako ti se ne svidja mozes prodati za slicne pare jer su poznati brendovi koji su cenjeni kod nas i u svetu.
Ili gledati takve brendove polovne na oglasima na benchu ili na KP, ima odlicnih ponuda, mnogo ljudi menja tastature dok se ne pronadje, ja sam ove godine 5 tastatura promenio i prodao iste koje su nedelju dana koriscene (neke ni sat vremena) za 2-3k manje od kupovne cene samo da ih se resim i probam drugu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno