Šta je novo?

Mehanicke Tastature

K10 Pro je odličan izbor.
Mada, nakon što sam bacio pogled, izgleda da će morati da pljune više para no što je potrebno jer Keychron ne šalje ovde a drugde je dosta skuplja...

Glorious sada ima popuste pa je barebone GMMK 2 96-key 90$, ako čoveku odgovara layout i nije problem što više vuče na gamer look nego K10 Pro.

Ne znam i koliko mu se žuri, na Aliju i kod kineskih retailera poput Akko, Epomaker i sličnih sigurno može da nađe nešto...
 
Poslednja izmena:
I na Iponu je ta Keychron tastatura oko 150 evra, tako da ni "Mađari" sa KP nisu baš povoljni.
 
Pitanje za one koji podmazuju switcheve...da li koristite one zezancije (lube station) ili to radite u ghetto stilu, kako vam se padne?
Razmišljam da li vredi dati 20-25$ za to ili ne...
 
kupimo lubbed :)
 
Keychron K10pro sa braon K Pro svicevima, definitivno uzimam kod nas u prodavnici iz NS n akciji za 15k. Razmisljam da uzmem i Palm rest.

edit: Vidim ima i u V*P house nesto malo skuplje.
 
Poslednja izmena:
Palm rest je korisna stvar, ja bez toga ne mogu da kucam. Ja sam uzeo onaj Redragon Meteor Wrist rest i razlika s njim i bez njega je nebo i zemlja.

81HHE2-bbVS._AC_SL1500_.jpg
 
Preporuka za Glorious wrist restove, prijatno su me iznenadili. Neki tvrdi sunđer pa zglob ne tone u njih ali su meki za višesatno korišćenje i ne žuljaju, a pošto su visoki odlični su za tastature koje su deblje. Imaju i slim verzije za niskoprofilne tastature...


Postoji i ta varijanta, ofkorz, ali za mali broj switcheva a i voleo bih da to sam radim...
Planiram da naručim razno mazivo ali još ne znam da li vredi uzeti i neku od tih "stanica" za podmazivanje.
Gde mogu da naručim dielektričnu mast kod nas?
 
Imaš na KP dielektričnu mast,
Ja oću da naručim sa Alija kinesku mast za svičeve. 20 grama kineske GPL205 G0 je 300 dinara. Kakva god da je, za te pare je dobra. :D
 
Poslednja izmena:
205 g0 za switcheve i stabs, 105 za springs

ja sam ovde kupovao
umestro dielectric grease (ja sam pazario Permatex na ebay) moze da se uzme XHT-BDZ, imaju ovi iznad.
takodje odlicna stvar, trajace ceo zivot jedna tuba
(nazalost ovo nema na KP)

trenutno najkvalitetniji stabs
 
Pa to je u suštini mast koja nije provodnik, tako da bi verovatno i neki silikon sprej mogao da posluži kao priručno rešenje.A mislim da sam nekad pre u Wurth-u video neku tubu dielektrične masti...
U suštini i kod masti se koristi silikon i aditivi zgušnjivači
 
mogao bi, samo su ljudi godinama eksperimentisali da nadju sta je najbolje za mehanicke switcheve tastature :)
 
Moje neko mišljenje je da bi silikon sprej mogao da se koristi za bag lubing opruga, Ubacim sve opruge u jednu kesu i naprskam silikon sprejem ko nenormalan, na oprugama svakako ne treba da bude neki debeli sloj maziva. Za sve ostalo bih radije koristio neku mast.
 
zato bas ide 105 (ulje) u kesicu sa oprugama dobro izmuckati pa da se prosusi malo na toalet papir :)

naravno za sve to treba lubing station :)
 
205 g0 za switcheve i stabs, 105 za springs

ja sam ovde kupovao
umestro dielectric grease (ja sam pazario Permatex na ebay) moze da se uzme XHT-BDZ, imaju ovi iznad.
takodje odlicna stvar, trajace ceo zivot jedna tuba
(nazalost ovo nema na KP)

trenutno najkvalitetniji stabs
Za tu KBDiy radnju su se žalili da su dobijali poluprazne bočice...ne znam. Nalazio sam i na drugim mestima, Kelowna brend, pozitivni komentari i serioznija pakovanja...

Ti TX stabilizatori su po 14.5-18$ na Max Gaming, standardna cena im je 18-20$, Kinezi su nadrukali iz nekog razloga...ranije sam uzeo jedan komplet, sada ću još jedan za long pole switcheve.
https://us.maxgaming.com/us/pc-peripherals/keyboard-accessories/custom-keyboard/stabilizers

Na Max Gamingu sada imaju razne popuste na svašta, između ostalog i na lube station koji izgleda isto kao onaj koji Glorious prodaje za veće pare, samo nema logo:
https://us.maxgaming.com/us/keyboard-tools/lube-station-36-slots

Ima raznih zezancija, možda neko iskopa nešto:
https://us.maxgaming.com/us/pc-peripherals/keyboard-accessories/custom-keyboard
 
Pa to bi bila neka poenta, podmaz za sviceve malo gusci, a za opruge retko. Razlika u viskozitetu.
Uglavnom je sve na bazi silikona... Inače ima i LIQUI MOLY mast silikonska po prodavnicama autodelova, poveća tuba 100g, cini mi se oko 20e.
Pa ko šta voli ;)
 
Hvala!

Tipična primena, od manje ka većoj gustini: GPL 105 (opruge) > Tribosys 3203 (taktilni switchevi) > Tribosys 3204/GPL 205 + 105 mix (linearni ili taktilni) > GPL 205 G0 (stabilizatori, mogu i switchevi ako se nanese jako malo) > XHT-BDZ/Permatex/dielektrična mast (žice stabilizatora)
Za taktilne preporučuju retko mazivo jer gušće ubija taktilnost. Za clicky već zavisi, viđao sam razne komentare. Neki ne stavljaju ništa, neki što ređe, ali zavisi od konstrukcije switcha jer se kliktanje postiže na razne načine...

Nego, bacio sam oko na ove keycapove...Ghost Judges navodno važe za bolje klonove i kineske keycapove:
https://aliexpress.com/item/1005005162453599.html
 
Poslednja izmena:
deluje nice :) ali jednom kada se proba GMK ABS... sve mi ostalo zvuci... pogotovo pbt spacebar
 
Preporuka za Glorious wrist restove, prijatno su me iznenadili. Neki tvrdi sunđer pa zglob ne tone u njih ali su meki za višesatno korišćenje i ne žuljaju, a pošto su visoki odlični su za tastature koje su deblje. Imaju i slim verzije za niskoprofilne tastature...



Postoji i ta varijanta, ofkorz, ali za mali broj switcheva a i voleo bih da to sam radim...
Planiram da naručim razno mazivo ali još ne znam da li vredi uzeti i neku od tih "stanica" za podmazivanje.
Gde mogu da naručim dielektričnu mast kod nas?
Slazem se sa preporukom, ja sam za svoj Keychron K2 narucio slim varijantu. Prosto mi bude zao sto ne koristim tu tastaturu samo zbog wrist resta :)
 
koliko je visoka tastatura napred? ako je do 20mm i nije potreban wrist rest
 
Zavisi koliko ceniš zglobove...GMK67 je nekih 2cm napred ali se itekako oseti razlika sa vs. bez wrist resta.
A i teško da ćeš naći tastaturu koja je napred viša od toga.
 
Negde sam procitao/video da se kuca sa zglobovima/rukama u vazduhu, znaci bez oslanjanja, kazu da je to pravilno.
Probah i kucao sam mnogo brze/lakse od oslanjanja na vristpad i slicno, kakva su vasa iskustva?
 
Ni na jednoj nije udobno kao na Microsoft Ergo 400, uvek se rado vratim na nju kada se uželim najudobnijeg kucanja.
 
Imaš kopija mehaničkih sa Alice rasporedom na Aliju. Mana je što nisu full size, ne videh dobru mehaničku full size na Aliju.
 
skupe su, za proizvodnju. u odnosu na manje formate (obicno te jeftine full size mehanicke nisu vredne kupovine, bolje kupiti jeftinu 65 ili 75% tastaturu, ili obicnu full size dell, logitech i sl)
 
Ima CIDOO ABM066 od alice varijanti povoljno kao kit.
Razmisljam se da je narucim.
Sve ima (gasket mount, pc plocu, hot swap, juzno postavljene diode, displej, potenciomer, VIA/Vial, BT/Zica/2.4G, idu plate mount stabilizatori uz kit mada podrzava i pcb stabilizatore).
Samo mi nije jasno sto joj pise u promotivnom materijalu da ima bateriju od 8k mah, a u specifikacijama da je 3k mah.
Steta sto vecina bezicnih tastatura vise nije napravljena za koriscenje sa regularnim 1.5V baterijama, da mozemo da ih menjamo kao ljudi (cast izuzecima - IKBC).
Jedino sto se mozda nekome ne svidi sto je plastikaner.
 
Džabe kada nemaju onaj prednji deo izdignut, to je i poenta kod Microsfot Ergo :)
 
skupe su, za proizvodnju. u odnosu na manje formate (obicno te jeftine full size mehanicke nisu vredne kupovine, bolje kupiti jeftinu 65 ili 75% tastaturu, ili obicnu full size dell, logitech i sl)
Ma meni je jedino bezveze što ovaj Yunzii ne prave onaj njihov numpad u AL verziji da se slaže sa tastaturom koju sam uzeo. Glupo mi da je plastičan.
E sad ima alu numpad ali je samo kućište i treba izgraditi custom numpad od toga a ja baš nisam vičan a i realno je poskupo, mada ono što sam video kao krajnji proizvod izgleda vrhunski. Pričam o kućištima za Cospad X24 board.

Ljudi kombinuju sa GK61 i to na kraju zaista deluje vrhunski ali je skupo za kopije. Osim ako ne naručiš preko Taobao nekom šemom onda je upola cene što plaćamo na Aliju...

Ja sam ovaj Yunzii AL71 uzeo sa onim silent switchevima i po youtube zaista deluju silent tj. jedva se čuju. E sad to je nekom svetogrđe kapiram ali meni malo nedostaje zvuk membranske, ne i osećaj kucanja... u svakom slučaju hotswappable je tako da mogu staviti šta hoću ako mi se ćefne.

Vidim da Kinezi u ovim budget varijantama počeli i ekrančiće da ubacuju, umesto alu knoba, slično ka na onim Asus tastaturama. Realno biće čupavo premium proizvođačima ako Kinezi ovako nastave da ih kopiraju, smanjiće se broj ljudi koji bi dali 300 USD i više na keyb. Sada je razlika u kvalitetu swičeva koji stižu prebuild ali to se da izmeniti i u kvalitetu materijala alu kućišta pa premium modeli nude tastature od 5 kg da bi se diferencirali od Kineza... do skora je bilo plastic vs alu case, sada gledamo kvalitet legure itd. Sve manja i manja razlika.

Mada to sve sam već i pisao ovde u temi pre nekog vremena, a interesantna grupa još uvek trpi zbog stagniranja ponude posla u IT u Americi i globalno, generalno.
 
ono sto je najskuplje kod premium tastatura je cnc obrada kucista, koja nisu ono stadnardno kockasto iz jednog dela :) a to ce kinez tesko kopirati jeftino

sto veci format to treba veci pcb, vise konektora, vise switcheva, sve to podize cenu tastature.
 
Nazad
Vrh Dno