Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Linear switcevi su najtisi (obicno su crvene boje), tactile su za nijansu bucniji (braon boja) dok clicky su ultra bucni i imaju nervirajuc visok ton (plavi). Po meni full profile tastature su sve bucnije od low profile. Ako si do sada radio na laptop i slicnim slim tastaturama koje nisu mehanicke, onda bi ti te niske mehanicke bile lakse da se prilagodis, bar meni je tako bilo. E sad takvih mehanickih nema ispod 100e od poznatih brendova (nuphy, keychron, lofree...), ali mislim da kinezi na aliju imaju neku jeftiniju varijantu.
Mislim da je @daxyco pitao za veličinu (full size) a ne za profil.
Svakako moje iskustvo je da low profil treba izbegavati jer još nije napravljen low profil switch koji nije scratchyi koji može parirati standardnom MX switch-u.
@Devil 2000 mislim da su to samo predrasude za prelazak sa taptop i sl. tastatura na cherry profil, treba probati i videti da ne postoji bolji profil od cherry-a :D

@daxyco za 50e vetovatno možeš da nadješ nešto na Aliju ali nemoj mnogo da se nadaš, na tim tastaturama idu jeftine kopije switch-eva i kaycapova koje svakako ne mogu da ti pruže pravi uzitak, ali svakako mislim da je bolje od te membranske tastature koje imaš. Gledaj samo da je ta mehanička kojiu kupuješ hotswap, kako bi jednog dana mogao lako da promeniš switch-eve
 
Koliko ubacivanje sundjera ili nekog slicnog materijala u donji deo kućišta (prazninu) tastature ima uticaja na smanjenje zvuka koji proizvode svicevi prilikom kucanja? Kao sto sam vec gore pitao (post #7029) ali mi niko nije odgovorio, imam SteelSeries Apex Pro TKL Wireless (2023) tastaturu, koju bih zeleo da malo utisam. Da li bi ubacivanje nekog damping materijala i lepljenje krep trake na donju strane pcb-a uticalo na zvuk prilikom kucanja ili da to ni ne pokusavam? Tastatura nije gasket tipa, svicevi su OmniPoint 2.0 (optički), ne znam da li ih treba podmazati i ako da sa kojim lubrikantom? Unapred hvala na odgovoru.
 
Mislim da je @daxyco pitao za veličinu (full size) a ne za profil.
Svakako moje iskustvo je da low profil treba izbegavati jer još nije napravljen low profil switch koji nije scratchyi koji može parirati standardnom MX switch-u.
@Devil 2000 mislim da su to samo predrasude za prelazak sa taptop i sl. tastatura na cherry profil, treba probati i videti da ne postoji bolji profil od cherry-a :D

@daxyco za 50e vetovatno možeš da nadješ nešto na Aliju ali nemoj mnogo da se nadaš, na tim tastaturama idu jeftine kopije switch-eva i kaycapova koje svakako ne mogu da ti pruže pravi uzitak, ali svakako mislim da je bolje od te membranske tastature koje imaš. Gledaj samo da je ta mehanička kojiu kupuješ hotswap, kako bi jednog dana mogao lako da promeniš switch-eve
Upravo tako, treba mi full size tastatura (numpad) tako da mi one kompakt i tkl ne odgovaraju. Svestan sam da su svi ti kinezi daleko lošijeg kvaliteta, nego sam mislio da me neko malo uputi da ne napravim glupost pa da za par meseci krećem ispočetka. Recimo, mislio sam da je dovoljno da gledam da su switchevi hot-swappable, ali se ispostavilo da ne mogu svi switchevi na svaku tastaturu da se montiraju (sad mi je to i logično, ali to nisam znao kad sam prvi put gledao). Onda mi je potrebno da nađem neku tastaturu kojoj mogu da menjam switcheve, ali da mogu da stavim neke pristojne, ne tako skuše. Pročitao sam neke preporuke za OUTEMU switcheve, da li su stvarno ok? Mislio sam da dam nekih 50-ak evra pa da onda mogu da se "igram" i da zamenim switcheve nekad, eventualno i keycaps (mada što se toga tiče uopšte nisam zahtevan). Izgled mi nije nešto važan, verovatno će biti sve crno.

Tako da mi treba preporuka ako je neko kupovao, ili bar naišao na neki ok model da mogu da malo suzim potragu.
 
ubacivanje foam u kuciste promeni zvuk, nece bas toliko utisati, prigusi malo, ali
ne ocekuj da ce postati silent. zavisi od switcha najvise, a i od kucista.

eksperimentisi, nije trosak. ima onih za pakovanje, mozes i vatu da ubacis. ne mozes nista da pokvaris. ako ti se ne svidja, izbacis :)
 
@illidan Pa to, nije nikakav trošak, nego reko’ da ne gubim vreme bezveze na otvaranje, ako će krajnji rezultat biti isti kao pre ubacivanja foam-a. Ne očekujem da bude silent, samo da je zvuk malo prigušeniji/puniji. Inače gornja strana tastature je od legure aluminijuma (metal 5000, aircraft grade, bla, bla…). Otvoriću je ovih dana, pa da se malo poigram sa damping-om iste.
 
@illidan Pa to, nije nikakav trošak, nego reko’ da ne gubim vreme bezveze na otvaranje, ako će krajnji rezultat biti isti kao pre ubacivanja foam-a. Ne očekujem da bude silent, samo da je zvuk malo prigušeniji/puniji. Inače gornja strana tastature je od legure aluminijuma (metal 5000, aircraft grade, bla, bla…). Otvoriću je ovih dana, pa da se malo poigram sa damping-om iste.
Imaš i sa alija da poručiš foam za tastaturu već isečen po meri za razne layoute, Onda one gumice što se ubace ispod svičeva, Foam za spacebar da manje zveči...
Uglavnom je sve to jeftino, za desetak evra možeš sve da kupiš.
 
da, stave svi alu plate, a onda plasticno kuciste ubije sve to :)

zato su custom mehanicke sa cnc machined kucistima skupe i rade po principu group buy, jer to kosta. ali zato za sobom povlaci sound signature koji je najcesce prijatan za usi :)

ja koristim tastaturu bez ikakvih foams, ako je dizajnirano dobro i kvalitetno napravljeno, zvuci odlicno bez icega.
ako neko voli vise thock zvuk moze da ubaci, meni vise prija marbly sound
 
SteelSeries tastature su prvenstveno namenjene gaming-u (tu im jedino Wooting 60HE konkurencija po pitanju specs-a), nije se tu mnogo vodilo računa o užitku prilikom kucanja. Svakako, želeo bih da joj malo omekšam zvuk dok se kuca, a nadam se da će gore navedene metode uroditi plodom. A nije baš ni jeftina, $250, u našim radnjama 37k dindžona.
 
 
Razmišljam se da kupim neku mehaničku tastaturu, ne znam zašto, malo bih da nešto promenim u radnom okruženju. Radim u kancelariji sa još dvojicom kolega, pa bi mi odgovaralo da je što tiša, koje switch-eve da tražim? Uzeo bih isključivo full size tastaturu, jako često koristim numpad, nema šanse da funkcionišem sa kratkom tastaturom. Bluetooth povezivanje poželjno, može i na dongle, ali svakako bežična). Gledao bih nešto jeftino za početak, pa ako se naložim, možda i krenem da eksperimentišem kao nekolicina ovde :). Video sam na aliexpressu da ima tona nekih jeftinih tastatura, gledao malo po reddit-u, budgetkeebs ili kako se već zove, ali ne mogu da nađem definitivno šta mi treba. Budžet što manji, ako može do 50-ak evra za neki početak ako je uopšte moguće uklopiti se u tu cifru. Sad kucam na nekoj generičkoj logitech (k270), računam da će mi svaka mehanička biti bolja od nje.
Uh...zvuči jednostavno ali nije.

Prvo, vrlo teško ćeš mehaničku tastaturu načiniti tihom. Nije samo do switcheva već i same tastature, keycapova, itd. Poželjno je imati tastaturu koja je u startu tiha, sa penama i slično, čvrsta plastika (tiša je od aluminijuma)...
Da ti ne treba numpad i F tasteri, rekao bih ti da uzmeš GMK67 za 35$ na Aliju i završiš posao, fantastična za te pare i tiha sa dubljim zvukom. Slabo znam za full size kitove niže cene, jeftiniji su mahom 60-87 key. Problem može da bude i cena, ne znam da li bi dao 50€ samo za tastaturu/kit ili za komplet sa sve switchevima i keycapovima...ima i jako malo kompleta koji dolaze sa silent prekidačima.

U svakom slučaju, ne gine ti podmazivanje stabilizatora, oni su najglasniji čak i na skupljim tastaturama, kamo li na ovim jeftinim. To je obavezno. Idealno bi bilo zameniti ih nekih kvalitetnijim ali to košta. Obično pomaže i lepljenje krep-trake na PCB, zavisno od tastature i ubacivanje sunđera ili nekog pamuka na dno...koliko će biti tiha zavisi od vremena i truda koje si voljan da uložiš.

Nisi naveo kakve switcheve želiš (sem tihih), linearne ili taktilne...

Ako bi taktilne, moja preporuka bi bili Outemu Silent Cream Yellow. Dosta pozitivnih komentara na njih, vrlo su tihi i jeftini, na Aliju je set od 110 komada između 20 i 30$. Ja imam Durock Silent Shrimp koji su takođe taktilni (više od Outemu) ali i bar duplo skuplji...Gazzew Boba U4 je takođe vrlo poznat i dobar taktilni ali opet dosta skuplji.
www.youtube.com/watch?v=Z5Is9HqTScQ
www.youtube.com/watch?v=VKU1m0IFCV8
https://aliexpress.com/item/1005005499557157.html

Od linearnih možda Outemu Silent Peach V2, iole bolji su bar duplo skuplji...

Što se samih tastatura tiče, osim CIY Tester 100 ne znam za neku pristojnu wireless hot-swap full size tastaturu ispod 50$...imaš na YT hrpicu videa sa modovanjem i testovima manjih verzija te tastature.
 
Može na aliju da se nađe neki 90 percent jeftini komplet sa gasket konstrukcijom i penama, pa još malo da se izmoduje. Ovaj dosta hvale

 
Pošto se ispostavilo da kod nas ipak nemaju na stanju Darmoshark K7, kupio sam preko mađara Havit HV-KB885l. Jako dobra tastatura u rangu do 50 evra. Gasket mount, dampening foam, red svičevi, stabilizatori koji dosta manje zveče nego oni na Redragon K557 Kala tastaturi koju sam koristio prethodnih 7 godina. Svičevi su Content red, iskreno nikad nisam čuo za te svičeve, videćemo kako će se pokazati, ali na prvu ruku deluju ok.

20231107-111235.jpg

20231107-113548.jpg
 
cement.png

stavio nove kapice malo za promenu. svidja mi se kako izgledaju ali je zvuk u odnosu na SA profile bas plitak.
 
Da, PBT ali dye sub. Ostali setovi koje imam su doubleshot ali mi se ovaj nekako najvise svidja.
 
 
Provalio sam da je za mene dobra ideja da na spejs stavim crni svič, a na ostale karaktere crvene. Spejs mi je bio nekako previše mekan sa crvenim svičem, valjda zato što je spejsbar dosta teži od ostalih kapica pa sam ga stalno botomovao, a dešavalo mi se i da pritisnem slučajno spejs, ako odmaram palčeve na njemu i to mi je neviđeno išlo na živce. A i stabilizatori bolje rade posao sad kad je svič sa tvrđom oprugom na tom mestu, sa crvenim svičem je spejs bio nekako klimav i neravnomerno je reagovao, zavisno od toga gde ga pritsnem.
 
Ja sam planirao isto da stavim taktilniji switch za spejs. Ima smisla skroz.
 
high end

 
Jel ima neko EPOMAKER EK68? Kakva je tastatura?
Dobra cena na Aliju pa se razmišljam da poručim.
 
Ipak sam poručio YUNZII AL71.
 
Neka preporuka za tastaturu full size sa jednobojnim osvetljenjem, uglavnom za office i malo programiranja.
Merkam Keychron K10pro sa braon svicevima ...
Budžet recimo do 150e, mada sam gledao i Q6 sto je već prilično skuplje...
 
Gde je uzimaš?
Pitam jer na Keychron sajtu je 80$ a kod naših derikoža koje je prodaju duplo više...
Bukvalno ti je jeftinije da naručiš odnekud i platiš carinu i PDV, lol.
 
keychron je odlican brand za ulazak u svet custom mehanickih
 
Nazad
Vrh Dno