Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Namestih o-rings.. Onako, nije loše. Utisali su donji klik, ali se i dalje čuje kada se kapica vrati gore. Sve u svemu, to sam i očekivao za 1000din..
 
bas takav color set? i taj key profile?

ako ne mora black i Cherry umesto MT3
ili XDA

crne ne nalazim...
Hvala puno na linkovima! Voleo bih crni set ali i ovaj je dobar, konkretno XDA.
 
Koje su mane mehanicke tastature? Trazio sam ali nista konkretno nisam nasao.
Video sam da imaju plave crvene braon sviceve,u globalu sam video koji zasta sluze ali da ne kupujem ako su podloznije kvaru.
 
Mana mehaničkih tastatura je što su bučnije i skuplje od membranskih.
U svakom drugom pogledu je korišćenje mehaničke tastature prijatnije iskustvo od membranske.
 
Mana mehaničkih tastatura je što su bučnije i skuplje od membranskih.
U svakom drugom pogledu je korišćenje mehaničke tastature prijatnije iskustvo od membranske.
Meni nije u pocetku prijala bucnija tastatura,imao sam genius i kad sam presao na hp preporodio sam se.
Ali cuo sam i od drugih da je prijatnije iskustvo. Ja mnogo kucam i brzo pa bi mi zato i odgovarala mehanicka. A prednosti i mane plavih sviceva,ili sve jedno je?
 
Plavi svičevi su najbučniji, ako ikako možeš zaobiđi ih. Ako ti je baš potrebno da imaš neki povratni osećaj pod prstima dok kucaš, onda je bolje uzeti neke braon taktilne, jer plavi s vremenom baš počnu da idu na živce, pogotovo ljudima oko tebe. :D

Kod linearnih i taktilnih svičeva se najviše čuje povratni udar opruge kad podigneš prst sa tastera. Ne znam da li postoji neki način da se to utiša, ali primetio sam da sam s vremenom naučio da manje botomujem kapice, nema više lupanja po tasterima dok kucam, ali ovaj povratni udar ne mogu nikako da sprečim.
 
A kao primer izdržljivosti mehaničkih tastatura, prilažem sliku moje Redragon Kala tastature, stara je nekih 7 godina, kad se očisti i dalje izgleda sasvim ok. Ne igram igrice, ali jako puno kucam na njoj, dokaz toga je što sam izlizao spejs taster u toj meri da se napravila rupa na kapici. :D
U svakom drugom pogledu, tastatura i dan danas radi kao da je nova.

20231026-193345.jpg
 
Imam SteelSeries Apex Pro TKL Wireless (2023) tastaturu, za gaming je vrhunska (rapid trigger funkcija svičeva, podešavanje njihove aktuacije u rasponu od 0.1-4.0mm,…), ali nisam bas zadovoljan zvukom prilikom uobičajenog kucanja, suviše je bučna za moj ukus, pa bih pokušao nekim modom da joj malo prigusim zvuk. Ima OmniPoint 2.0 linearne optičke svičeve. Inače, nema nikakav dumping materijal, nije gasket mount tipa. Ne znam da li uopšte ima smisla na ove svičeve stavljati o-rings? Pretpostavljam da bi stavljanje nekog sunđera u donji deo kućišta tastature (ispod pcb-a) malo utisalo zvuk prilikom kucanja, možda i krep traka da se zalepi sa donje strane pcb-a? Neke ideje?
 
@qryak Nazalost model koji gledam imaju plave. Da li su oni losiji?
Koliko sam video po recenzijama kazu da je za kucanje bolje kad su plavi zbog brzog kucanja.
A crveni se lakse pritiskaju i lsko se gresi.
Nebih da te obreshrabrim ali ja sam moju genius od 390din gazio vise od 5 godina,kao iz prodavnice je.
Samo ona zna koliko su moji prsti bili na njoj.
Ali je lupala kao kucaca masina 😁
 
ima hiljade razlicitih switcheva, ima jeftinih, ima skupih, ima kvalitetnih mehanickih, ima losih.
sve zavisi koliko zelis da kopas duboko.
kvalitetna custom mehanicka je bolja od svega (osim mozda za gaming gde je wooting sa svojim analognim switchevima, i to esports gaming). sto se tice kvaliteta izrade, ne moze da se porede sa njima ove konfekcijske plasticne i plasticno/metalne tastature iz masovne proizvodnje
 
I najobičnija konfekcijska plastično metalna tastatura od četrdesetak evra može da se izmoduje da izgleda i zvuči odlično. Bitno je samo da bude neki model kod kog nisu zalemljeni svičevi, da se izbegne maltretiranje sa lemilicom.

 
I najobičnija konfekcijska plastično metalna tastatura od četrdesetak evra može da se izmoduje da izgleda i zvuči odlično. Bitno je samo da bude neki model kod kog nisu zalemljeni svičevi, da se izbegne maltretiranje sa lemilicom.


moze :) samo onda switchevi, keycaps, stabs i sve ostalo kosta vise od same tastature :)
 
moze :) samo onda switchevi, keycaps, stabs i sve ostalo kosta vise od same tastature :)
Da, ali za četrdesetak evra, ako odabereš model koji je zgodan za modovanje, uđeš u svet mehaničkih tastatura, neko vreme koristiš tako i ako nisi baš sto posto zadovoljan možeš da se igraš i moduješ, Dvadesetak evra za Outemu silent svičeve, dvadesetak evra za neke PBT kapice, malo sunđera... rezultat može da bude odličan, nebo i zemlja u odnosu na fabričku tastaturu. :D
Pa ako želiš još bolje od toga, onda ulaganje od par stotina evra za neku custom tastaturu ne gine.
 
Razer Pro Type Ultra. Imam je već mjesec ipo, fantastična. Latencija gotovo da ne postoji, žuti switchevi koji nisu glasni i iako je deklarisana kao Office/Biznis tastatura, idealna je i za gaming (pogledaj review na rtings)

Takođe je i baterija odlična.
Evo posle skoro godinu ipo druženja utisci isti kao i prvog dana, stvarno super tastatura. Dosta je koristim, nerijetko se dešavalo da se sin popne uz stolicu pa je dohvati i lupa po njoj iz sve snage, da kucnem switchevi, kapice ko i prvog dana, bez tragova korišćenja je bukvalno.
 
Možda ti je bolji izbor Canyon CND-SKB7, ima crne svičeve i verovatno je tiša od te Marvo sa plavim, a cena im je tu negde.
Koje cene? 😬
Ne gedam kod nas,nasao sam dosta jeftinije :)
Pitanje je da li vredi taj model,jer ako vredi koliko kosta kod nas ja bih prosao dosta jeftinije 😬🙂😁
 
Koje cene? 😬
Ne gedam kod nas,nasao sam dosta jeftinije :)
Pitanje je da li vredi taj model,jer ako vredi koliko kosta kod nas ja bih prosao dosta jeftinije 😬🙂😁
Pa cene po našim prodavnicama su im slične, ako si našao tu Marvo negde jeftinije, možeš i ovu Canyon da potražiš, jer ima tiše svičeve, nije kompletno plastikaner, ima aluminijumsku gornju ploču, dobija se i palm rest.
 
Pa cene po našim prodavnicama su im slične, ako si našao tu Marvo negde jeftinije, možeš i ovu Canyon da potražiš, jer ima tiše svičeve, nije kompletno plastikaner, ima aluminijumsku gornju ploču, dobija se i palm rest.
Ili je mnogo bolja ili ova Marvo nista ne valja,ali u istoj radnji je 3x skuplja !
Ja sam ovu Marvo nasao za bas malo novca.
 
Ili je mnogo bolja ili ova Marvo nista ne valja,ali u istoj radnji je 3x skuplja !
Ja sam ovu Marvo nasao za bas malo novca.

Ja gledam cene na sajtu eponuda.com i Marvo KG917 ide od 5200 do 6700 dinara, a Canyon CND-SKB7 od 4600 do 5700 dinara, na KP vidim cene za ovu Canyon od 35 do 60 evra.
 
Ja gledam cene na sajtu eponuda.com i Marvo KG917 ide od 5200 do 6700 dinara, a Canyon CND-SKB7 od 4600 do 5700 dinara, na KP vidim cene za ovu Canyon od 35 do 60 evra.
Na eponudi i ja gledam cene svakodnevno ali nisam se setio da pogledam za tastature.
Znaci kod nas skuplja-"bolja" marvo gledajuci cenu,a Canyon losija,a preko Marvo smesna cena a Canyon drzi cenu...
 
Na eponudi i ja gledam cene svakodnevno ali nisam se setio da pogledam za tastature.
Znaci kod nas skuplja-"bolja" marvo gledajuci cenu,a Canyon losija,a preko Marvo smesna cena a Canyon drzi cenu...
Ne znam, možda je ta Marvo na nekoj akciji, kao što trenutno imaš na Ipon Blitzwolf BW-KB2 sa Gateron Optical Red svičevima za 38 evra, ali na nekim drugim sajtovima ta tastatura ide čak i do 95 evra.
 
Ne znam, možda je ta Marvo na nekoj akciji, kao što trenutno imaš na Ipon Blitzwolf BW-KB2 sa Gateron Optical Red svičevima za 38 evra, ali na nekim drugim sajtovima ta tastatura ide čak i do 95 evra.
Moguce je,nista uzecu nju pa sta bude. Ako bude sve u redu doci cu ovde da se pohvalim :D
 
 
gledao sam, steta za zvuk... mogli su staviti kvalitetnije switcheve i keycaps (kada je vec soldered). ne znam koja je cena.
i space mi malo.... za durock v2 stabs
 
gledao sam, steta za zvuk... mogli su staviti kvalitetnije switcheve i keycaps (kada je vec soldered). ne znam koja je cena.
i space mi malo.... za durock v2 stabs
To definistivno, sve si u pravu. Ali koliko sam mogao da vidim iz priče oni na to ne obraćaju toliku pažnju (što je realno čudno kad si u ovme), više mi deluju kao umetnici ako tako mogu da kežm :)
Cenu ne znam (ne znaju ni oni) ali verujem da će cena kućišt biti paprena jer neke stvari koje su mogli da pojednostave namerno su zakomplikovali, izgleda mnogo dobro ali zato CNC podtoši baš dosta radnih sati samo za jedno kućište.
 
Razmišljam se da kupim neku mehaničku tastaturu, ne znam zašto, malo bih da nešto promenim u radnom okruženju. Radim u kancelariji sa još dvojicom kolega, pa bi mi odgovaralo da je što tiša, koje switch-eve da tražim? Uzeo bih isključivo full size tastaturu, jako često koristim numpad, nema šanse da funkcionišem sa kratkom tastaturom. Bluetooth povezivanje poželjno, može i na dongle, ali svakako bežična). Gledao bih nešto jeftino za početak, pa ako se naložim, možda i krenem da eksperimentišem kao nekolicina ovde :). Video sam na aliexpressu da ima tona nekih jeftinih tastatura, gledao malo po reddit-u, budgetkeebs ili kako se već zove, ali ne mogu da nađem definitivno šta mi treba. Budžet što manji, ako može do 50-ak evra za neki početak ako je uopšte moguće uklopiti se u tu cifru. Sad kucam na nekoj generičkoj logitech (k270), računam da će mi svaka mehanička biti bolja od nje.
 
Linear switcevi su najtisi (obicno su crvene boje), tactile su za nijansu bucniji (braon boja) dok clicky su ultra bucni i imaju nervirajuc visok ton (plavi). Po meni full profile tastature su sve bucnije od low profile. Ako si do sada radio na laptop i slicnim slim tastaturama koje nisu mehanicke, onda bi ti te niske mehanicke bile lakse da se prilagodis, bar meni je tako bilo. E sad takvih mehanickih nema ispod 100e od poznatih brendova (nuphy, keychron, lofree...), ali mislim da kinezi na aliju imaju neku jeftiniju varijantu.
 
Nazad
Vrh Dno