Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Vec duzi niz godina koristim HyperX Alloy Elite RBG i doslo je vreme da se uradi neka promena.
Hteo bih da menjam keycap-ove jer me crno smorilo malo.
Trenutno mi je idealna kombinacija za razbijanje monotonije ovako nesto,problem je sto ne mogu nigde da nadjem da se kupi.Ako neko mozda zna bio bih mu zahvalan da me uputi na pravu adresu.Hvala unapred.
 

Prilozi

  • large_A31A024AA0A01A0072ZU_main.jpg
    large_A31A024AA0A01A0072ZU_main.jpg
    202.5 KB · Pregleda: 44
To izgleda kao običan 9009 cherry set sa šarenim modifierima, par linkova iskopanih na brzinu:
 
to je inace kopija 9009 :)

GMK 9009 je sold out svuda koliko vidim, ima na ebay jedan set sealed za 340$
 
Poslednja izmena:
Naravno, skoro sve na aliju je klon nečeg, cenim da ne mora da se naglašava :)
Evo i za više para na tu temu:
Uvek može skuplje i bolje, pa ko šta voli.
 
 

Dobro mu kuca nije izgorela.
Ja bas upravo stavljam izolaciju preko baterije jer znam da sve litijumske baterije imaju tri kontakta, dva su napon i treca je temperaturni senzor koji iskljucuje napon ako je prevelika temperatura. Zato me cudi da svi tutorijali su protiv stavljanja izolacije preko baterije sto po meni nema smisla.
 
Stigla su mi 2 Glorious wrist resta, jedan TKL i jedan full size.
Zadovoljan sam, dobri su. Neka tvrđa pena unutra, dlan ne tone kroz nju što je dobro a dovoljno je meka da ne žulja kao drveni i plastični oslonci. Stealth varijanta, bez logoa. Visina je 25mm, taman za 2cm visok prednji kraj GMK68 tastature kao i slične, "deblje" modele tastatura. Za niske tastature ima i tanja, 17mm verzija. Tkanina odozgo je magnet za mrvice i trunje, doduše.
Trenutno su na blagom popustu, $20 (standardno $25), ali ja sam ih ugrabio kad su bili upola cene...
 
Pozdrav svima 👋
Zeleo bih da kupim mehanicku tastaturu na kojoj bih prepakovao raspored tastera u dvorak, pa bi mi trebala preporuka koju tastaturu da uzmem jer nisam bas u toj materiji 😅

Hvala svima unapred
 
Dvorak layout?
2560px-KB_United_States_Dvorak.svg.png


deluje mi da moze bilo koja 60% tastatura da posluzi za takav layout, mozda jedino ovi tasteri desno od space, zavisi kolike su duzine


inace, stigli Cream Soda switchevi, pa zamenio, malo refresh :)

Photo Aug 16 2023, 16 57 17.jpg
Photo Aug 16 2023, 17 27 08.jpg
Photo Aug 16 2023, 16 48 38.jpg
 
@illidan Tako je, Dvorak layout. Probao sam vec sa jednom tastaturom, ali problem je bio u tome sto su tasteri iz QWERTY reda bili dosta ispuceni u ZXCVBN redu i onda mi tasteri nisu bili u ravni. Zato mi je potrebna pomoc pri izboru tastature :D
 
da to je problem naci keycaps koji su za taj layout :)

ako gledamo cherry, oem i sl keycaps sve je pravljeno za qwerty layout i onda slovo koje se nalazi u R2 ako stavis u R3 odskace od drugih :)

mozda neki xda keycaps format

keycap-profiles.jpg
 
Od ravnih pomenuti xda, onda dsa, zda, ma, xvx low profile, a od sculpted profila znam da mt3 na dropu može da se nađe i u dvorak rasporedu. Pretpostavljam da postoje još neki...
 
Pre neki dan sam nabavio Razer Huntsman Mini (v2 sa silikonskim damperima u svicevima koji su btw opticki, linearni). Zadovoljan sam tastaturom, jos se malo privikavam na 60% format, jer prelazim sa full formata. Numpad mi doduse nikad nije bio bitan, jos se navikavam na nedostatak strelica i pozivanje istih upotrebom FN tastera, ali uhodavam se polako. :giggle: Tastatura je kvalitetne izrade, jedino sto joj malo zameram je zveckanje spacebar-a i u nesto manjoj meri backspace-a i shift tastera.
Gledao sam na YT-u par klipova modovanja ove tastature i rekao bih da je prilicno jednostavno, a donosi primetna poboljasnja kad je smanjivanje zveckanja pomenutih tastera u pitanju. Posto su kao sto rekoh u pitanju linearni opticki svicevi, tasteri vec imaju prilicno glatak hod i nisu glasni, pa mislim da njih nema potrebe da podmazujem.

Odradio bih dampening unutrasnjosti tj. postolja, jer fabricki isto nije uradjeno. Pretpostavljam da je za tu svhu najbolje koristiti eva sundjer? E sad, za podmazivanje stabilizatora (a svaki svic ima svoj stabilizator) sta da koristim, Krytox 205g0?
 
odlicna je mini, ja sam je prosledio samo sto nisam mogao da se naviknem na nedostatak strelica :) nema potrebe da se podmazuju switchevi jer se nista nece mnogo dobiti time. takodje i stabs su losi, mogu se podmazati, ali nije to to. nisam jos naisao na komercijalnu mehanicku tastaturu sa dobrim stabilizerima
u ovoj mojoj koristim everglide stabs podmazane, perfekcija :)

za dampening sam koristio ovo :)

microfoam2-300x247.png
 
@illidan
Ova dva klipa su mi bila korisna sto se informacija o modovanju ovog modela tice.





Za pocetak bih podmazao ove stock stabilizatore, pa da vidim kako ce zvucati posle podmazivanja. Da koristim samo 205g0 za podmazivanje istih? Ovo je neki sundjer, gde ima da se kupi? Ili da nabavim eva sundjer?
 
ja sam imao taj sundjer od nekog paketa, stigao upakovan u to :) pa sam samo isekao na dimenziju da stane u kuciste tastature :) mozda ima da se kupi u tipa uradi sam i sl.

mislis da podmazes metal na stabs? jer nisu klasicni stabs, nema dva dela koji ulaze jedan u drugi, kuciste i deo na koji se stavi keycap, tako da ti krytox nije najbolji za tu primenu.
bolje dielectric grease (permatex ili loctite) za metal na koji se zakaci plasticni deo na koji montiras keycap

ali kao sto rekoh, losi su stabs, dzaba podmazivanje kada i dalje ima dosta rattle.

Huntsman-Mini (16).jpeg

mozes podmazati metalni deo sto viri, na koji se zakaci plastika, ali sve se to toliko pomera da nema neke koristi od masti :)
 
mislis da podmazes metal na stabs? jer nisu klasicni stabs, nema dva dela koji ulaze jedan u drugi, kuciste i deo na koji se stavi keycap, tako da ti krytox nije najbolji za tu primenu.
bolje dielectric grease (permatex ili loctite) za metal na koji se zakaci plasticni deo na koji montiras keycap

ali kao sto rekoh, losi su stabs, dzaba podmazivanje kada i dalje ima dosta rattle.

mozes podmazati metalni deo sto viri, na koji se zakaci plastika, ali sve se to toliko pomera da nema neke koristi od masti :)
Da, znam da su drugaciji stabs-i kao i svicevi od standardnih (da ih tako nazovem), mislio sam da podmazem metalni deo sto ide u plasticni drzac (kao ova dvojica sa YT sto su radila). Ovi Everglide stabs-i koje si spomenuo gore, oni su beskorisni za Huntsman-a?
 
da, mislim to su standarni stabilizatori za sve custom mehanicke, ali razer, corsair, asus, logitech i ostali brendovi najcesce furaju neke svoje fazone…
 
@illidan
Ma u principu samo da malo utišam rattle space-a i zadovoljan sam. Uradiću dampening i podmazivanje stabs-a i to je to. Vidim da su ovi sa YT-a radili i damp-ovanje ispod stabs-a sa parcicima flastera (tzv. band-aid mod), mogu i to da uradim, mada i fabrički već ima gumene dampere na plastici na donjoj strani kućišta na koje naležu stabilizatori, ali mogu da stavim između žice i štampane ploče.
Znači najbolje da koristim dielectric grease za podmazivanje dela zice koji ide u plastične držače iste? Jel znaš da li negde kod nas ima da se kupi?
 


Odlicno izgleda, a i zvuci, za gaming tastaturu. Cena bi mogla nize (kao i za svaku drugu high-end gaming tastaturu), al za gaming tastaturu ovo deluje prilicno dobro.
 
da, polako prihvataju stvari custom mehanickih :) naravno i cena raste...


NEO65
for Europe
 


Odlicno izgleda, a i zvuci, za gaming tastaturu. Cena bi mogla nize (kao i za svaku drugu high-end gaming tastaturu), al za gaming tastaturu ovo deluje prilicno dobro.

Ovo je strasno koliko je losa taststura i koliko traze para 😂 pritom kasne za inovacijama minimum 5 godina. Najjaca stvar mi sto gubis garancinu ako je otvoris 🤯
 
totalno, glupo, jer bih je ja prvi otvorio da zamenim stabs, kada vec moze :D

mada na tom stickeru koji se nalazi preko srafa ne pise warranty void if removed vec obican crni sticker, ali njegov primerak sigurno nije ono sto ce se prodavati, tako da sve je moguce... debilno skroz
 
Ovo je strasno koliko je losa taststura i koliko traze para
Cena jeste previsoka al nemojmo sad preterivati u vezi kvaliteta. Za gejming tastaturu ovo je odlicno. I da, ovo sa warranty void srafom jes debilana...
 
Plasticno kuciste, standardne jeftine abs kapice, losi switch-evi i losi stabovi... nisam nesto detaljno gledao klip ali realno nisam video nista sto bi rekao da je "odlicno"
 
Box switchevi, stabilni i veoma dobro fabricki podmazani, sa ovakvim zvukom su odlicni za prebuilt gaming tastaturu, kao i gasket mount dizajn a i FR4 ploca (da je PC bilo bi jos bolje ali i ovako je super za prebuilt mainstream tastaturu). Ajde sto su switchevi tactile ali to je vec stvar ukusa.

Zatim, out of the box zvuk je fenomenalan generalno a pogotovo za gaming tastaturu; sound dampening setup je veoma dobro odradjen. A i ne bih rekao da su kapice standardno jeftine. Double shot ABS sa prilicno dobrim i jasnim fontom je retkost kod gejming tastatura. Takodje, Razer ako nesto zna da odradi to je RGB. Ko voli RGB (ja licno ne) ova tastatura ce mu biti taman.
 
 
sto se tice tisine, ko voli :)






edit: da ne pisem novi post, moze i ovde ispod

jos jedna interesantna tastatura, ne toliko skupa, ovaj put 75%




 
Poslednja izmena:
Posle 5+god. izdade me logitech g815 tastatura.
E sad koja je po vama(vasa iskustva)best buy tastatatura, mehanicka do neki 120e.
Vise volim tise switch mx red,brown...
 
Nazad
Vrh Dno