Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Ne vredi, posle decenije koriscenja low profile tastature sto na laptopu na poslu, sto kuci, ne uspevam da se naviknem na standardnu tastaturu.

Danas sam porucio neke low profile keycapse sa Alija pa cu da vidim, ako ne uspe bataljujem.

https://www.aliexpress.com/item/100...o.order_list.order_list_main.5.28b31802pJyIhN.
Kod mene isto. Prosle godine uzeo logitech g513 i posle dva dana sam je nudio upola cene samo da je se resim. Prvenstveno sto je bila ogromnih dimenzija a ja dolazim sa laptopa. U medjuvremenu uzeo mk470 i legla mi ko budali samar. Sada me kopka da probam te skracene 96% mehanicke kao keychron k4 ali se plasim da su je to prevelik hod tastera za mene i da ce mi umarati prste. Mada u prodavnici kad sam kucao su zvucale prelepo. Mislim da ce zlatna sredina biti low profile sa tihim tasterima tipa mx mechanical ili keychron k5, ali se plasim da ce mi i to biti bucno i prevelika i previse hoda prstima (alternativa toj logitech bi bila keychron k5 ali posto vidim da skoro da nema kapica za low profile tastature i problema sa bluetoothom kod keychrona onda mi mx mechanic izgleda kao sigurica). Zadnja i proverena opcijai je mx keys koju sam probao u gigatronu i strasno mi se svidela jer je utegnutija verzija moje mk470, jedino stonema 96% nego ili full size ili mini a meni jako treba numpad. Kao zlatna sredina mi izgleda nuphy air96 za koju su svi odusevljeni pocevsi od ovog foruma do youtubera ali je ne salju za srbiju osim sumnjivog aliexpres sajta.
 
Poslednja izmena:
Ja i inace balavim na Nuphy air 75 i bio sam na klik da ga porucim sa AE ali sam se iskontrolisao :). Ne znam da li je to pravi Nuphy ali cinjenica da taj seller (Nuphy global store) prodaje i druge proizvode ne samo nuphy.

Kolega je pazario MX mechanical preko lika sa KP koji uglavnom prodaje izlozbene artikle ko zna odakle za ok pare i zadovoljan je ali opet ne znas dok ne probas.
 
Ja i inace balavim na Nuphy air 75 i bio sam na klik da ga porucim sa AE ali sam se iskontrolisao :). Ne znam da li je to pravi Nuphy ali cinjenica da taj seller (Nuphy global store) prodaje i druge proizvode ne samo nuphy.

Kolega je pazario MX mechanical preko lika sa KP koji uglavnom prodaje izlozbene artikle ko zna odakle za ok pare i zadovoljan je ali opet ne znas dok ne probas.
Na amazon.com se moze poruciti taj nuphy75 i salju za srbiju, bas gledam ovih dana, sa postarinom izadje okruglo 200e. Nije malo, ali da ima verzij air96 sa numpad odmah bi porucio, cak razmisljam da uzmem taj air75 i posebno uzmem bezicni numpad ali mi je on jako skup (preko 100e).
 
Eve ti bežični namped: Gembird KPD-W-02. Ne'š valjda davati 100 evra za tako nešto!
 
Za 20ak eur na Aliju može da se nađe macro pad 6*4, između ostalog može da se mapira i kao numpad.

Edit: Mada nije bežičan
 
Ja i inace balavim na Nuphy air 75 i bio sam na klik da ga porucim sa AE ali sam se iskontrolisao :). Ne znam da li je to pravi Nuphy ali cinjenica da taj seller (Nuphy global store) prodaje i druge proizvode ne samo nuphy.

Kolega je pazario MX mechanical preko lika sa KP koji uglavnom prodaje izlozbene artikle ko zna odakle za ok pare i zadovoljan je ali opet ne znas dok ne probas.
I ja sam se bio razmisljao za MX Mechanical Mini. Realno jedino logitech ima dobre bezicne tastature.
Kada kazem dobre, mislim da rade ok, imaju nisku latenciju i da im traje baterija zauvek.
Ali.
Kapice su bash uzas.
Los, tanak abs sa nalepljenim slovima. Stabilizatori praistorijski i spacebar neobicnih dimenzija tako da ne moze ni nuphy set kapica da se stavi kompletno.
Da su mu stavili barem neke bedne PBT kapice, pa covek i da se zanima da nekako obuzda stabilizatore.
A ovako ce se sijati kapice u roku od par meseci i ljustiti slova eventualno.
 
Je li postoji neka mehanicka sa tihim svicevima, ali da budu taktilni u smislu hoda, da ne budu low profile i slicno?
Jos da imaju veliki enter...
 
I ja sam se bio razmisljao za MX Mechanical Mini. Realno jedino logitech ima dobre bezicne tastature.
Kada kazem dobre, mislim da rade ok, imaju nisku latenciju i da im traje baterija zauvek.
Ali.
Kapice su bash uzas.
Los, tanak abs sa nalepljenim slovima. Stabilizatori praistorijski i spacebar neobicnih dimenzija tako da ne moze ni nuphy set kapica da se stavi kompletno.
Da su mu stavili barem neke bedne PBT kapice, pa covek i da se zanima da nekako obuzda stabilizatore.
A ovako ce se sijati kapice u roku od par meseci i ljustiti slova eventualno.
Ja sam se u to uverio kad sam sa nekog generickog beskabilnog logitecha presao na royal kludge. DA mi neko kaze da je logitech toliko bolji a da nisam sam probao rekao bi mu da lupeta.

E sad RK je ipak manje vise za siromahe ne znam kako rade keychron i nuphy npr. wireless i bt.

Kojoj domaćoj prodavnici?

Danas su mi stigli switchevi, Durock Silent Shrimp, 70 komada, pa sam kompletirao GMK67.
Switchevi su veoma tihi, čuju se samo keycapovi i stabilizatori. Može da se čuje blaaagi leaf ping ali kod mene nije na svim tasterima i jedva je primetno, baš ako se napregneš...pošto nosim slušalice, nije mi problem. Podmazaću kad nabavim sve šta treba...
Bottom out je mek ali ne toliko mek kao kod većine drugih silent prekidača, kako kažu. "Grba" se oseti odmah čim se pritisne taster i onda naglo popušta, u odnosu na MX Brown i druge taktilne prekidače koje sam probao nebo i zemlja, propisno taktilni switch. Ne bi bilo loše da su malo mekši (bottom out je 67 grama) ali nije strašno.

Keycapovi su Revelation Rocket, dye-sub PBT, XDA profil. Pošto sam do sada koristio low-profile Microsoft X6 tastaturu sada mi je nezgodno da se naviknem na visoke (tj. normalne) keycapove. Capovi su Aliexpress klon, naravno, i primećuje se...solidno su debeli i deluju dobro pod prstima ali su legende na nekim tasterima van ose a na nekim tanje od drugih. S obzirom da sam ih platio samo 10€ čisto da imam neke dok ne nađem nešto bolje, neću mnogo da se žalim. Boje se lepo uklapaju sa belom GMK67. Naručiću uskoro još neki set da ih zamenim...

Kad smo kod GMK67, deluje odlično za 30€ koliko sam je platio. Za te pare nema bolje. Tiha je i thocky bez ikakvih modova. Točkić je fin, radi lepo. Nisam probao wireless povezivanje, furaću je sa kablom. Stabilizatori jako malo šetaju, vrlo su upotrebljivi, ali im treba podmazivanje, oseća se "struganje", pogotovo na Space tasteru...za stock 30€ tastaturu solidno, ipak. Osvetljenje je ok, ništa specijalno, a pošto su keycapovi svetle boje svetlo od monitora mi je dovoljno da vidim slova pa možda i ne bude trebalo osvetljenje. Namestio sam statično belo svetlo preko programa za GMK67 koji se može naći po netu, jačina svetla i on/off idu preko Fn tastera, što je fino, ne moram da se mlatim sa softverom. Trebaće mi savet kako da isprogramiram tilda taster, pošto ga tastatura nema, a hoću i da zamenim mesta Windows i Fn tasterima ali ne znam kako. Zadovoljan sam kupovinom, sve u svemu, GMK67 se više nego isplati i po standardnoj ceni a biće još bolja kad je modujem i podmažem šta treba...
Jel si je porucio sa AE? Ima litijumsku bateriju ili se guraju klasicne?
 
Da li uzeti Razer Huntsman Mini (red switch) korišćenu za 50€ ili novu RK68? To što je RK68 wireless i ima BT mi nije naročito bitno, tastaturu bih svakako koristio samo za PC.
 
mini je 60%, rk68 je 65%

ako ti nisu potrebni kursorski tasteri onda je mini ok za taj novac (naravno ako je u perfektnom stanju)
 
Da znam i to im je razlika. Odgovara mi i 60% do 65 max. Uzeo sam Huntsman-a dok ga neko drugi ne uzme po toj ceni. ;) Inače u mint stanju je.
 
 
ja cekam da mi stignu Cream Sodas :)

na carini trenutno
 
Jel vredi ova jeftinjoza? Imam kumaru 552 ali bih neku wireless varijantu. Nisam zahtevan korisnik sto se tice tastatura

Screenshot_20230812-172043.png
 
pa za te pare i da je krsh, nisi bacio puno para. mislim odes u prodavnicu potrosis te pare na sok, vodu, par grickalica, slatkisa, hleb i mleko
 
Brate Ilindane svaka ti je ka u njegosa 😁
 
realno.... i 70 je bacanje para, ali ono, your money
 
pa za te pare i da je krsh, nisi bacio puno para. mislim odes u prodavnicu potrosis te pare na sok, vodu, par grickalica, slatkisa, hleb i mleko
Upravo tako. Mislim realno gledano neverovatno je da za tu kintu uopšte i postoji takva tastatura, wireless (2.4GHz i BT), mehanička sa hot-swappable switch-evima (doduše samo 2 pin), pritom skroz pristojno izgleda. Za taj novac i više nego dovoljno rekao bih.
To bi trebalo da je ova tastatura.
 
To je to, lepi su reviewi, nema rgb dzidzabidze, integrisanu bateriju zbog cost cuttinga. Narucio pa cemo videti, danas je na jos nekom dodatnom popustu. 20 dolara nije ni koliko...18eur 😁
 
Poslednja izmena:
Jedino sto me kod tih mehanickih nervira je to pucketanje tokom pisanja. Ne znam da li neko zna ima li neka mehanicka a necujna toliko?
 
Bilo sta sto je "gasket mount" i da je to poron, a ne silikon + linearni tasteri (npr. zuti gateron pro prve generacije) + da je plasticna ploca za tastere, a ne metalna + gumice za tastere (o-ring) + bilo kakva pena/sundjer ako ima lufta u kucistu + molerska traka na donjoj strani ploce (pcb).
Dobar kur...tastatura, mir u kuci.
 
Jedino sto me kod tih mehanickih nervira je to pucketanje tokom pisanja. Ne znam da li neko zna ima li neka mehanicka a necujna toliko?
pa kod tih jeftinih je tako. plasticno kuciste, lagano, jeftini switchevi i tanki keycaps, losi stabilizeri i dobijes iritantnan zvuk. hoces kvaliteteno, to kosta

ja u mojoj nemam nikakve modove, nikakve sunjdere/pene/o-ringove, samo kvalitetne switcheve, stabs, keycaps, kuciste sa tegom i milina za kucati, naravno ima zvuk, jer svaka mehanicka ima zvuk, ali prijatan zvuk
 
 
Nazad
Vrh Dno