Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Nakon dve sedmice traženja, širih i užih izbora u potrazi za novom mehaničkom tastaturom, u kojima su bile Keychrom K3, V4, Fantech Maxfit67, Logitech MX Mechanical i još nekih sa alliexpresa poput gmmk pro... naiđoh na oglas za Asus Strix Flare II Animate i totalno se preumih sa 65% varijante na full layout, tako da je pazarih od jednog pravog entuzijaste i custom bildera tastatura koji je na njoj probao i yellow milky linear pro swicheve i dobio mnogo fin zvuk. Mislim da ću i ja zameniti ove crvene asusove za gateron milky yellow. Posle HyperX Alloy FPS pro i Logitech G413 TKL SE, koje sam imao ranije, za mene je ovo velik upgrade.
Evo i dve fotke tastature.
 

Prilozi

  • IMG_20230310_153409.jpg
    IMG_20230310_153409.jpg
    321.5 KB · Pregleda: 162
  • IMG_20230310_160138.jpg
    IMG_20230310_160138.jpg
    300.8 KB · Pregleda: 127
steelseries apex 7 braon swicevi ili apex 9 sa nihovim svicevima . Sta bi odabrali ? Sad sam kupio slusalice pa imam mesec dva dana do sledecih para ( plate ) :) Taman da odlucim sta cu...
 
@Tomic

Imao sam je, doduše sa NX red switchevima, jako je kvalitetno odrađena. Jedina zamjerka je software koji se bar meni činio kao najslabija karika kao i beskorisne "tetris" animacije koje sam ugasio odmah :D
 
@Tomic

Imao sam je, doduše sa NX red switchevima, jako je kvalitetno odrađena. Jedina zamjerka je software koji se bar meni činio kao najslabija karika kao i beskorisne "tetris" animacije koje sam ugasio odmah :D
I ova je sa NX crvenim svičevima. Dakle, čista mehanika, dok su RX opto-mehanički svičevi. Osim što je razlika u tehnologiji signala, čini mi se da RX imaju i nešto manji zazor, tj. key wobble kako bi englezi rekli, zahvaljujući širem stemu.
 
steelseries apex 7 braon swicevi ili apex 9 sa nihovim svicevima . Sta bi odabrali ? Sad sam kupio slusalice pa imam mesec dva dana do sledecih para ( plate ) :) Taman da odlucim sta cu...
ako je za gaming onda apex 9, mozes i da podesis key actuation, mada ako je samo zbog tih featrures onda bih pre uzeo wooting 60he

mada i 7 i 9 su overpriced nazalost
 
ako je za gaming onda apex 9, mozes i da podesis key actuation, mada ako je samo zbog tih featrures onda bih pre uzeo wooting 60he

mada i 7 i 9 su overpriced nazalost
Vidim da je na kp apex 9 tlk oko 130eu ( ako su cene tacne ) . Sta vredi te pare , to jest jel ima nesto sto nije overprice . A da ne sklapam sam sebi tastaturu...
 
Da se nadovezem, mi Srbi uvek volimo da platimo malo a da dobijemo puno :) Ja sam krenuo sa redragon tastaturama, koje sam modovao, pravio da su na detachable USB C, da imaju AKKO umesto Outemu switcheva, jer su jedni od retkih koji staju u uske sockete na Redragon. I onda sam polako krenuo da odvajam pare ka malo skupljim ali opet budzet varijantama custom tastatura. Svaka me je izasla izmedju 100-110 evra i nikad nisam imao problema sa ijednim switchem. Nikada, ali nikada ne bih kupio tastaturu od Asusa, Dell-a, Corsaira ili Razera jer se zna sta ide u njih i koja je tvoja dobit kao nekog ko je korisnik. Svako ima svoju misljenje i svoju potrebu.

Sve tastature koje ja imam su wireless sa mogucnoscu da rade i na kabl i redovno igram igre i radim na njima. Znaci lag ne postoji, a mogucnost menjenja kapica je beskrajna. Kad kupite gotovu Corsair ili Asus tastaturu ni to ne mozete da menjate jer imate space koji je neke nelogicne velicine. A da ne pricam o velikom enteru koji kod nas ljudi i dalje furaju iz meni nepoznatog razloga. :)
 
Vidim da je na kp apex 9 tlk oko 130eu ( ako su cene tacne ) . Sta vredi te pare , to jest jel ima nesto sto nije overprice . A da ne sklapam sam sebi tastaturu...
130 i nije toliko lose za ono sto nudi (switchevi) e sad, koliko je to kvaliteteno i dugotrajno... sve je to jos novo da mozemo da donesemo zakljucak.
samo znaj da si "osudjen" na njihove switcheve ako nesto krene po zlu (nije cherry mx compatible)

Untitled.png
 
Da se nadovezem, mi Srbi uvek volimo da platimo malo a da dobijemo puno :) Ja sam krenuo sa redragon tastaturama, koje sam modovao, pravio da su na detachable USB C, da imaju AKKO umesto Outemu switcheva, jer su jedni od retkih koji staju u uske sockete na Redragon. I onda sam polako krenuo da odvajam pare ka malo skupljim ali opet budzet varijantama custom tastatura. Svaka me je izasla izmedju 100-110 evra i nikad nisam imao problema sa ijednim switchem. Nikada, ali nikada ne bih kupio tastaturu od Asusa, Dell-a, Corsaira ili Razera jer se zna sta ide u njih i koja je tvoja dobit kao nekog ko je korisnik. Svako ima svoju misljenje i svoju potrebu.

Sve tastature koje ja imam su wireless sa mogucnoscu da rade i na kabl i redovno igram igre i radim na njima. Znaci lag ne postoji, a mogucnost menjenja kapica je beskrajna. Kad kupite gotovu Corsair ili Asus tastaturu ni to ne mozete da menjate jer imate space koji je neke nelogicne velicine. A da ne pricam o velikom enteru koji kod nas ljudi i dalje furaju iz meni nepoznatog razloga. :)

Jeste to sve tako, ali nema ni svako od nas vremena, niti zelje da narucuje iz delova, ceka, sklapa itd. A i ne razumemo se svi toliko u materiju.
Isto je i sa mnogim drugim stvarima u zivotu, mnogo toga neko voli da cacka, sklapa, a neko samo da naruci u 2 klika i da mu se dostavi kuci (taj ce naravno da plati vise za nesto losije, ali tako je).

Ja bih voleo i da ljudi iz ove teme ponekad i okace neki oglas sa tim custom - made tastaturama.
Ja prvi bih kupio tako neku polovnu od kolege sa Bencha, nego neki Corsair, Asus itd za velike pare.
Naravno pozeljno da dobijem nove kapice, higijena ipak nema cenu :D
 
sumnjam da bi neko prodao custom tastaturu :D

moras da razumes taj mentalitet :D

edit: novelkeys ima odlicne tastature
 
Ok ali nesto mi se cini da vas ima nekoliko koji imaju vise komada.
Da li je moguce da nekome po 3-4 tastature stoje u ormaru i cekaju nekoga.
Ali dobro, ako je takav hobi onda OK :)
 
Vidim da je na kp apex 9 tlk oko 130eu ( ako su cene tacne ) . Sta vredi te pare , to jest jel ima nesto sto nije overprice . A da ne sklapam sam sebi tastaturu...
Pogledaj i ovu Asus, najniža cena je 13700 din. trenutno, a raspon ide preko 16k pa sve do 19.5k din. što je nerealno visoka cena.
https://rog.asus.com/keyboards/keyboards/compact/rog-strix-scope-nx-tkl-deluxe-model/

Naravno, nema menjanja custom prekidača, kapica, jer ima ROG NX prekidače.

Ok ali nesto mi se cini da vas ima nekoliko koji imaju vise komada.
Da li je moguce da nekome po 3-4 tastature stoje u ormaru i cekaju nekoga.
Ali dobro, ako je takav hobi onda OK :)
Pa moguće je, pogledaj teme na reddit-u, ima onih koji imaju po 10 mehaničkih tastatura i po 50 miševa u kolekciji :D
 
Ok ali nesto mi se cini da vas ima nekoliko koji imaju vise komada.
Da li je moguce da nekome po 3-4 tastature stoje u ormaru i cekaju nekoga.
Ali dobro, ako je takav hobi onda OK :)
pa da, mada u Srbiji je to bas bas mali broj. malo i jadno trziste, a za ovakav vid hobija ubitacno.
vecina custom tastatura su group buy i bas limitirane serije i to se razgrabi pre nego sto i imas prilike da kupis odavde...

naravno ako ti treba jedna tastatura kao vecini nas normalnijih, moze da se nadje nesto sto je in stock, ali i to treba vijati odakle naruciti da isporucuju u SRB ili da imas veze u GER.... pa transport dovde i sl...

ako uzmes kvalitetno kuciste koje ti se svidja (to se uzme za ceo zivot), pogledas sta sve imas za njega, pcb uzmes hotswapable mnogo lakse za "menjanje" tastature (switchevi), plate najsecse prave plasticni, aluminium, nekad imas i carbon, mesing i sl (naravno sve kosta), razne foams itd. sve se to moze dokupiti i menjati, a samim tim menjas ceo feel tastature.
posle sam biras switcheve, istrazujes malo da vidis sta ti se svidi, na aliexpressu ima milion switcheva, ne mora da se kupuje sa specijalizovanih stores, najcesce je shipping jeftiniji (mada cekas duze)
takodje keycaps, da ne gledamo sada ultra skupe (ali nazalost najkvalitetnije) GMK, imas milion color options na aliexpress, tako da jedna kvalitetena tastatura moze da se menja po potrebi i zeljama :)
a sve je to naravno 10x lakse ako si recimo u USA :) srbija... znamo...
 
Jeste to sve tako, ali nema ni svako od nas vremena, niti zelje da narucuje iz delova, ceka, sklapa itd. A i ne razumemo se svi toliko u materiju.
Isto je i sa mnogim drugim stvarima u zivotu, mnogo toga neko voli da cacka, sklapa, a neko samo da naruci u 2 klika i da mu se dostavi kuci (taj ce naravno da plati vise za nesto losije, ali tako je).

Ja bih voleo i da ljudi iz ove teme ponekad i okace neki oglas sa tim custom - made tastaturama.
Ja prvi bih kupio tako neku polovnu od kolege sa Bencha, nego neki Corsair, Asus itd za velike pare.
Naravno pozeljno da dobijem nove kapice, higijena ipak nema cenu :D
Ja cu u nekom momentu imati na prodaju jednu od ovih "custom" tastatura na prodaju :D Samo da je ocistim i stavim switcheve odgovarajuce. I switcheva imam jedno 10ak vrsta sigurno. Imam sad jedno 7 tastatura, i ne koristim svaku, neke stoje bas dugo i ne koriste se. A u ormaru imam jednu g710+ koju sam modovao pre dve godine kad sam zakoracio u ovaj hobi. Iskopacu je iz ormara pa cu okaciti slike. :)

Nisam znao da mozemo ovde da okacimo tako nesto za prodaju. :D
 
 
Ja bih voleo i da ljudi iz ove teme ponekad i okace neki oglas sa tim custom - made tastaturama.
Ja prvi bih kupio tako neku polovnu od kolege sa Bencha, nego neki Corsair, Asus itd za velike pare.
Naravno pozeljno da dobijem nove kapice, higijena ipak nema cenu :D
Ako te bas interesuje tako nešto možda imas više sreće na YugoMK Discord-u, postoji grupa "Flipaona" gde ljudi sa ex-Yu prostora prodaju tastature.
Drugar je skoro kupio NK65 sa GMK setom za 100e.
 
Ajd da predstavim malo svoju kolekciju mogli bi i sagovornici malo da se flexaju da vidimo ko sta ima :D Trenutno 6 tastatura koje smenjujem s vremena na vreme. Tema je wireless i uglavnom linearni switchevi.

Slika 1. je tastatura koju sam sastavio drugaru, u pitanju je Royal Kludge RK100, sa Gateron Silver switchevima i Mars Green klonovima. Od modova, tape mod na PCB, punjenje i modovanje stabilizatora (koji su dosta popravljeni tako da skoro i stock mogu da se koriste)

Slika 2. GMK 67 sa Keychon Pro Silver switchevima, i Womier WOB Black kapicama, stvarno je ispala super i zvuk je predivan. Gasket mount je u pitanju i iako nisam preveliki fan flexa ovde mi bas lepo leglo. Od modova za sad nista na njoj.

Slika 3. Redragon K530 sa Outemu Yellow Silent switchevima i GMK Bento klonovima. PCB tape mod, punjenje kucista i modovani stabilizatori koji su iz "kutije" bili katastrofalni. Neverovatno tiha tastatura i jako prijatna za kucanje.

Slika 4. Aula F3068 sa RK red switchevima i Eva Purple klonovi. Tape mod samo jer nema mesta za punjenje kucista, stabilizatori su modovani klasican kliping, hanzaplast na plate za fiksiranje i naravno podmazani. Jako losa BT konekcija. Laguje i kad se budi iz sleep moda treba joj dobrih 4 sekunde da otkuca ono sto sam izudarao po tasterima.

Slika 5. Fantech Maxfit67 sa Gateron Yellow i Mars green klonovima. PCB tape mod, podmazani i modovani stabilizatori i ispunjeno kuciste, cak mislim i poron da ima izmedju plate i PCB. Jako lepa za kucanje, malo me je smorila pa sad vise stoji sa strane. Sticker bombovana jer su me nervirali jako lose izvedeni zavrsni radovi na ovom gornjem plasticnom coveru. Videli su se vrhovi srafova i morao sam da to zamaskiram.

Slika 6. Feker FK84 sa Akko Cream Blue V2 i Novembar Fog klonovima. Jedini taktilni switchevi koje mogu da podnesem, iako su glasniji nego linearni switchevi ipak ima lep kremast zvuk pri kucanju. PCB tape mod, ispunjeno kuciste i modovani stabilizatori.

Slika 7. Gamakay LK67 sa Akko Silver i Honey kapicama. Posle slikanja je dobila mesavinu Akko Silver i Outemu Yellow switcheva. I druge kapice. Nije modovana jer je rizicno otvarati je, ima jako zeznute prekidace na gornjoj strani koji se lako lome ako niste pazljivi.

Eto male kontribucije i nadam se da ce i ostali pokazati svoje tastature! :)
 

Prilozi

  • IMG_9836.JPEG
    IMG_9836.JPEG
    516.2 KB · Pregleda: 89
  • IMG_9837.JPEG
    IMG_9837.JPEG
    495.1 KB · Pregleda: 75
  • IMG_9839.JPEG
    IMG_9839.JPEG
    513.8 KB · Pregleda: 66
  • IMG_9840.JPEG
    IMG_9840.JPEG
    566.6 KB · Pregleda: 72
  • IMG_9842.JPEG
    IMG_9842.JPEG
    571.8 KB · Pregleda: 72
  • IMG_9843.JPEG
    IMG_9843.JPEG
    526 KB · Pregleda: 75
  • IMG_9844.JPEG
    IMG_9844.JPEG
    510.2 KB · Pregleda: 76
Ja ću da pokažem samo ove koje su na neki način modifikovane, mada ih imam još koje nisu dirane, što bi rekli, u "fabričkom" su stanju, pa ovde nisu zanimljive. Imam još svičeva i setova kapica, pa se povremeno stvari menjaju kad se upeca koji slobodan minut (čitaj: nekoliko sati).

1. Cooler Master Novatouch TKL, sada već raritet, cherry mx kompatibilni topre svičevi, stavljeni silencing ringovi da se ubije upstroke i jeftini Virtual War XDA set. Mislim da svako mora u nekom trenutku da proba neku Topre tastaturu, ako ikako ima prilike jer nisu jeftine.

CM Novatouch TKL.jpg

2. Gamakay LK67, Boba U4 silent tactile svičevi i XDA Milk & Honey (valjda) set tastera. Nije modovana jer je silent build pa nema potrebe bilo šta da se dira. Najčešće korišćena trenutno. Inače, nije uopšte teško otvoriti je, bez rizika, samo valja znati kako. Mislim da su ranije skoro svi pokušavali da je otvore spolja pa su lomili prekidače, a treba iznutra i onda nema problema.

Gamakay LK67.jpg

3. Tester 68, KTT Kang White V3 linearni svičevi i Hami Melon Cherry Profile tasteri. Tastatura uzeta radi zezanja jer je bila jeftina, ali uz malo modovanja može da se dobije jako dobar zvuk. Ovde je urađen tape mod, stavljena PE pena iz kutije, kućište napunjeno raznim materijalima i sa ovim kapicama zvuči blesavo dobro.

Tester 68.jpg

Kao što se iz priloženog da videti, naglasak je na jeftinoći i zabavi, a stiže još materijala uskoro, pa će biti i novih zezancija.
 
stigla je danas mala V2. malo sam se poigrao nekim modovanjem, tj. stavio switch dampener foam i tape mod pozadi na ploci.
porucio sam Gateron oil king, Durock POM T1 Sunflower Switch koji su nesto najtaktilnije sto sam nasao i Durock stabs V2.

2023-03-16 12.28.27.jpg
 
Već mi fali mali topre leopold :D
Ne može ni jedan switch da zameni topre osećaj i zvuk. Za sada će čekati u kutiji neko bolje vreme. Mozda se neke godine neka dobra duša seti i odradi topre kapice.
 
ursa_end_of_line_v02.jpg


 
^ može li ovo nekako da se poruci i rade li shipping za Srbiju?
 
uh... ne znam... istrazi malo :)
 
Aj videću, na telefonu sam trenutno. Bilo bi bas dobro da može da se dobavi. Ili da polako učim slepo kucanje...
 
stigla je danas mala V2. malo sam se poigrao nekim modovanjem, tj. stavio switch dampener foam i tape mod pozadi na ploci.
porucio sam Gateron oil king, Durock POM T1 Sunflower Switch koji su nesto najtaktilnije sto sam nasao i Durock stabs V2.

Pogledajte prilog 381203
Kako si je narucio? Koliko te je sve izaslo i ako moze mali breakdown cene? :D
 
@stefanelos
Slucajno sam je nasao na kp. Nisam ni znao da postoji. Slicna je kao Q2 samo nije gasket sto je za mene plus.
Inace sam vec neko vreme trazio zamenu za Q2 koja je odlicna ali ja imam random problem sa elektricitetom pa mi ne odgovara nista metalno :)

Lako ces je naci kad ukucas da ne bih reklamirao ovde. Na oglasu pise da je frosted black (providno crna) ali meni je stigla skroz crna. Inace sam ovu i zeleo ali nisam znao da li je ima na oglasu.

Izasla me 137€ sto i nije lose obzirom na karakteristike i koliko je danas sve otislo u nebo.
Nadam se da sam odgovorio na sve, ako treba jos nesto - tu sam.
 
@ericm Hvala puno! Pogledacu pa cu se kad se odvoji neki neplaniran novac da je uzmem. Imam staru Keycrhon K2, kao moju prvu mehanicku i obozavam Keychron. Jesi zadovoljan kapicama? Zale se ljudi na njih cesto kako nisu kvalitetne.
 
@stefanelos Kapice su im odlične. Nisu kao ranije. Ove su Double Shot PBT OSA. PBT su dosta kvalitetnije nego ABS, duže traju. Imam iste na K8 Pro.

61FBD4EB-B183-4743-86F3-22CD4998E162.jpeg


Ovde ima dobar review, ABS vs PBT:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno