Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Da li se Scroll lock dugme koristi za bilo sta u danasnje vreme? Je l ga moguce koristiti uopste? Kupio Logitech G Pro, ne mogu da da promenim sta radi dugme, a ne primecujem nikakvu promenu kad je ukljucen.
 
da li ste planirali neki teg da ubacite u kuciste, barem se lako moze izrezbariti drvo da dobije i na tezini i na zvuku :) pa jos ako se ponude razliciti materijali tega... :)

ili mislis da nema potrebe?
Postoji mogucnost da se na donji deo kucista doda metalna ploca, mislim da je Proka pricao o tome u Insert Coin podkastu. Evo jedan primer gde je na aluminijumskom kucistu dodata celicna ploca: https://www.businessinsider.com/for...-make-up-the-keyboards-3500-total-price-tag-4
 
 
Da, jer ono sto sam zeleo je da se isecem kad se iznerviram i lupim tastaturu...
 
Da li imate za preporuku neku 'ne mnogo skupu' bezicnu tastaturu bez numerickog dela, ali ako moze sa strane da ima kursore i del ins i tu grupu tastera .. cini mi se da bi mi zbog prostora i funkc takva najbolje odgovarala, a nisam nasao sem royal kludge modela slicnu
 
Tražeći dobru ergonomsku tastaturu došao sam do ove teme :) Do sada sam koristio Logitech K860 Ergo ali em što se nekako nisam srodio sa njom, em što je kvalitet tastera loš, ne bih da uzimam novu istu nego tražim neko bolje rešenje. Nemam dodira sa mehaničkim tastaturama pa sam juče pročitao poslednjih pedesetak stranica u istraživanju ove naučne oblasti i dobio sam neke ideje za svoj prvi model ali bih i da pitam pa će možda neki savet dobro doći.

Kod tastature su mi podjednako važni funkcionalnost (u svhru produktivnosti) i ergonomija. Izgled mi je manje bitan, a kompaktnost klasične tastature mislim da bi mi bio nedostatak (strelice obavezno, numpad ajde još i da uzmem neki Bluetooth sa strane pa da mi bude pri ruci).
Modeli koje bih voleo da probam su Keychron Q10 (zbog Alice rasporeda) i NuPhy Air75 (povukla me Bench recenzija, jeste da to nije ono što meni treba ali dok ne probam neću znati...) Naravno, video sam i domaću radinost, ali bih za početak prvo da isprobam šta mi odgovara, pa gledam nešto jeftinije.

Ono što me je oduševilo a što nisam video da se spominje ovde je Dygma, pogledajte ovo čudo:

Untitled-1.jpg
U odnosu na sve modele, uz dobar custom layout mislim da bi ovo mogla da bude moja tastatura iz snova :love: (a takva joj je i cena)
 
Takodje pratim temu vec neko vreme jer uveliko razmisljam da nabavim neku kompaktniju mehanicku tastaturu, jer mi je dosadila trenutna tastatura koja mi zauzima pola stola...

Za pocetak ne bih nesto puno novca da izdvajam, a pritom bitno bi mi bilo da ima layout za Mac... istrazivajuci po netu i YT naleteo sam na ovu tastaturu:

DAREU EK868​

DAREU-EK868.jpg



Vidim na KP je ima, pritom nije ni skupa s obzirom koliko mehanicke tastature mogu da kostaju. Jel imao neko iskustva sa Dareu tastaturama? Jesu li okej, za neki entry level sto se tice mehanickih tastatura?
 
Tražeći dobru ergonomsku tastaturu došao sam do ove teme :) Do sada sam koristio Logitech K860 Ergo ali em što se nekako nisam srodio sa njom, em što je kvalitet tastera loš, ne bih da uzimam novu istu nego tražim neko bolje rešenje. Nemam dodira sa mehaničkim tastaturama pa sam juče pročitao poslednjih pedesetak stranica u istraživanju ove naučne oblasti i dobio sam neke ideje za svoj prvi model ali bih i da pitam pa će možda neki savet dobro doći.

Kod tastature su mi podjednako važni funkcionalnost (u svhru produktivnosti) i ergonomija. Izgled mi je manje bitan, a kompaktnost klasične tastature mislim da bi mi bio nedostatak (strelice obavezno, numpad ajde još i da uzmem neki Bluetooth sa strane pa da mi bude pri ruci).
Modeli koje bih voleo da probam su Keychron Q10 (zbog Alice rasporeda) i NuPhy Air75 (povukla me Bench recenzija, jeste da to nije ono što meni treba ali dok ne probam neću znati...) Naravno, video sam i domaću radinost, ali bih za početak prvo da isprobam šta mi odgovara, pa gledam nešto jeftinije.

Ono što me je oduševilo a što nisam video da se spominje ovde je Dygma, pogledajte ovo čudo:

Pogledajte prilog 373889
U odnosu na sve modele, uz dobar custom layout mislim da bi ovo mogla da bude moja tastatura iz snova :love: (a takva joj je i cena)

Mislim da će te zanimati da pogledaš ovo :)

Kinesis

Ja sam za početak dovukao jednu BT freestyle2 blue za mac sa US amazona, ispalo je neobično jeftino na kraju, jeftinije nego što ju je moguće pronaći u evropi direktno.

BT verzija sa 3 uredjaja

U svakom slučaju ako se potvrdi proof of concept i ovo mi postane standardna tastatura lako se da poručiti professional ( mehanilčka verzija), problem je što samo freestyle2 postoji za sada u BT verziji i sa mogućnošću kontrole 3 uredjaja.
 
Da li imate za preporuku neku 'ne mnogo skupu' bezicnu tastaturu bez numerickog dela, ali ako moze sa strane da ima kursore i del ins i tu grupu tastera .. cini mi se da bi mi zbog prostora i funkc takva najbolje odgovarala, a nisam nasao sem royal kludge modela slicnu
samo definisi ovo 'ne mnogo skupu' :D

 
nice-smack.gif
 
Mode je Mode :)
 
Zaznuh se p akupih neku MS Elite C515 tatsatturu. najgora koju sam ikada imao. Kao RGB ali po mraku užasno teško vidjlivi tasteri na desnoj strani.i tamno plavo, ništa se ne vidi. Zavelo me je to što liči kao stara A4 i jedina koju sam našao sa našom latinicom. Gledao po KP za nešto bolju po razumnoj ceni (do 50€) ali nemaju našu lattinicu. Znači moralo bi da bude iz naše radnje. Jedva da je imam jedno mesec dana a crna boja na nekin tasterima se već izlizala i space radi jedno 50% vremena. . Živi užas.
Kriterijumi su mi, neka kratka bez numeričke (možda i sa njom ali ne predugačka), mehnićka sa ispopčenim tasterima (valjda su svemehaničke takve. svetleći tasteri (RGB nije važno) i sa našpm latinicom. + QWERTZ/Y , Možda previše tražim ?
 
Poslednja izmena:
Sto ti je toliko bitno da ima nasa slova? Mislim kakve veze ima sta je na tasteru, moze da bude i pentagram ti znas da je tu recimo "č"..
 
Jeste bitno mi je zato što već mnogo više pišem na srpskom nego na engleskom jeziku a ne kucam naslepo pa moram da gledam u tastaturu a često moram i jedno i drugo u istom tekstu. Na francuskom vrlo retko tako da nije veliki problem jer za specijalna slova imam odštampan raspored pa ako zapne mogu da pogledam.
Na staroj sam imao nalepnice za tastere i sa latinicom i ćirilicom ali ih više nema a nisu ni prozirne pa ne propuštaju svetlost. Ima puno "običnih" tastatura ali nemaju osvetlenje i nisu mehaničke. Evo sad za ovo malo teksta sam morao da popravljam desetak puta. Na engleskom pravim mnogo manje grešaka. jer su slova bolje izražena.
 
Neko mipljenje o

Redragon Dark Avenger K568 RGB Mechanical Gaming Keyboard

1675427210397.png

Ne odgovara mi baš 100% , malo Return/Enter dugme ali bi mi bilo važno da može osvetlenje da bude samo u jednoj boji.
 
Poslednja izmena:
Imam ja neki Mitra model. Deluje isto plus što ima numerički deo.
Piše ti na sajtu da ima 7 boja: "RGB LED backlight adjustable with 9 lighting models. You can also adjust their brightness with FN+“↑”and“↓” Besides, there is a 7-color single backlit mode for this keyboard."
Sa Fn i tasterima INS, Home, PgUp... menjaš modove...
Klinci promene pa se ubijem da vratim na moje jednobojno :) FN+INS dok ne dobiješ jednu boju, pa FN+ strelica desno biraš boju. Fn i strelica gore/dole biraš nivo osvetljenja.
Svetli kao blesava ako želiš tako, može i da ne svetli uopšte :)
 
E, onda mi samo ostaje problem sa slovima. Treba mi baš neka udobna tastatura jer sada puno pišem i latinicom i ćirilicom a manje na engjeskom i francuskom. Ponekad udarim malo na ruskom ali upotrebim virtualnu, on screen tastaturu. Za nemački je uglavnom dovoljan i engleski raspored, ako baš zatreba neko slovo tu je i ASCI kod.
 
Ogranicavas izbor dosta zbog slova.. ne znam jel imaju sa Allija da se poruce keycaps sa nasim slovima, samo onda gledas da uzmes tastaturu sa normalnim keycaps formatom (MX fazon) da nije nesto sto ne moze da se menja lako.

Al mislim, kad vec toliko kucas sa nasim slovima kako ti nije nekako vec u glavi da je ";" Č, Q - LJ ili sta je vec :)
 
Onda odštampaj Layout-e za tastature koje ti trebaju pa gledaj u njih za ispomoć.
Mnogo hoćeš :)
 
Ima mnogo boljih nego tietemplate, recimo da dodam stiker na onih nekoliko slova.To sam već radio.
Pa nije baš da tražim mnogo ,ima ih ali ne tako dobre i mehaničke. Ova koju sada imam je takva. Sada sam se setio da ima neki tip koji 3D štsampa po narudžbini a možda pajsuju i ova dugmad. Probao sam par i sa ove tastature pajsuju na staru A4. Potpuno izmenjljivi. Pogledaću još neku ali mislim da ću da naručim onu gore.
Edit.
Mislim samo na kapice, ako suprekidači isti onda i kapice.
 
Poslednja izmena:
Baš nešto gledam razne mehaničke tatature. neki u opisu pominju razne boje prekidača. plava ,braon, bela. Jel to neki kod za vrstu prekidača ?
 
da, ali samo ako gledas cherry mx switcheve (i klonove)
 
Da ne komplikujem :)
 
 
Hvala, znači da mi najviše odgovaraju plavi pa onda braon prekidači. Ova sadašnja ima plave ali je blagi užas kako su kapice napravljene i osvetllenje. naročito je loš Space koji mora ponekad da se baš lupi a i ume da se zaglavi ako se ne stisne baš na sredini.
Stara A4 ima Red prekidače ali su posle 3 godineneki počeli da popuštaju tj da ne reaguju svaki put. izvučem ih pa vratim ceo prekidač pa radi neko vreme i tako u krug.
 
to ne znaci da je dobar plavi, a los crveni, samo da su tastature loseg kvaliteta :)
 
Da, da, ova je baš za đubre. bez obzira na same prekidače, Kapicesamo ofarbane u crno nekom lošom farbom, Kapiram da moraju da budu farbane a ispod bele ili prozirne zbog osvetlenja ali ove su baš loše. zadržavanje Space-a isto loše, morao sam da skinem feder i da maloskrešem plastiku da ne moramda lupam čekićem po njoj. Nije išla skroz do kraja, čak ni dovoljno da aktivira prekidač svaki put.
 
Nazad
Vrh Dno