Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Nameštaš ti šta koje dugme radi po volji, u tome je i poenta (i lepota). :)
 
Kad kazem engleski mislim na veliku britaniju, slican je layout ali ima sitnih promena tipa @ je blizu entera umesto na dvojci a navodnici su boga pitaj gde, ne svidja mi se ovo, navikao sam na US, navodnike cesto koristim itd...
svasta, nisam ni znao da postoji taj layout. navodnici su na dvojci onda, i to je mnogo bezveze, na poslu mi je jedna tastatura takva, ali nisam znao da je to uk layout...
 
Nameštaš ti šta koje dugme radi po volji, u tome je i poenta (i lepota). :)
Ok, to zvuci super, da li se to radi softwerski ili kako i da li to moze sigurno sa keychron k2 verzijom ili bar nekom slicnom, Znaci nije u pitanju podesavanje nekih media tipki vec klasicih slova ili znakova.
Sry, nisam upoznat sa modiranjem mehanickih tastatura, ok mi je da instaliram nesto pa podesim, samo da nije neko preveliko zezanje, bas i nemam vremena za to.
 
cekaj, da se razumemo :D ne treba ti bre nikakvo modovanje ili zezanje, jednostavno promenis layout u windowsu ili cemu vec. ti mkzes i njemacku tastaturu da koristis kao english us, samo promenis layout u os-u. znaci ako uznes tu tastaturu na kojoj je @ uz enter i povezes na tvoj komp kome je layout normalan, ona ce da kuca to kakav joj je layout u os-u, bez obzira na to sta pise na kapici! a kapice ako ti se ne svidjaju promeni, bar zato kupujes mehanicku tastaturu...
 
cekaj, da se razumemo :D ne treba ti bre nikakvo modovanje ili zezanje, jednostavno promenis layout u windowsu ili cemu vec. ti mkzes i njemacku tastaturu da koristis kao english us, samo promenis layout u os-u. znaci ako uznes tu tastaturu na kojoj je @ uz enter i povezes na tvoj komp kome je layout normalan, ona ce da kuca to kakav joj je layout u os-u, bez obzira na to sta pise na kapici! a kapice ako ti se ne svidjaju promeni, bar zato kupujes mehanicku tastaturu...
uhhh, gde je onaj smajli sto se udara u celo. Ne znam kako sam prevideo ovo, a cak i redovno menjam layout na SR kad mi trebaju latinicna slova.
sry, my bad. Dakle k2 pa neke custom kapice, cool
 
samo proveri da li je fizicki layout ispravan, posto se recimo njemacki razlikuje od us engleskog. kapice mozes da zamenis ako te nerviraju, ali ako znas napamet gde je sta ni ne moras. cudi me da uopste neko kod nas ima u ponudi te tastature sa cudnim layout-om
 
ima tu i vise promena nego sto sam mislio :(.
Do sad sam uvek koristio US layout, ovo bi me kocilo prvih mesec dana sigurno.
Ponadao sam se da bih promenom layouta u OS-u resio problem ali sad vidim da ima i fizickih promena na tastaturi kao ona tipka pored slova "z", kao i iznad entera.


US-vs-UK-layout.png
 
uk zapravo lici na njemacki layout sa velikim enterom i malim shiftom... svasta.... nisam to znao...
 
longshot, ali zna li neko da li igde mogu da se nadju keycaps sa cyr-yu layoutom, tj nasom cirilicom? i pritom da je za ANSI tastu. (znam mnogo trazim but still)
mogu da nadjem na tonu cyr-ru layout-a gde je glavna legenda engleska a sublegenda na ruskoj cirilici, ali njihova cirilica je drugacija
 
longshot, ali zna li neko da li igde mogu da se nadju keycaps sa cyr-yu layoutom, tj nasom cirilicom? i pritom da je za ANSI tastu. (znam mnogo trazim but still)
mogu da nadjem na tonu cyr-ru layout-a gde je glavna legenda engleska a sublegenda na ruskoj cirilici, ali njihova cirilica je drugacija
U korespodenciji sam sa maxkeyboard.com i rekoše mi da su voljni da odrade ćiriličnu i latiničnu verziju na keycapovima samo treba da mi dostave templates pa da krenem da stavljam sloba ili da nađem nekog ko zna to bolje od mene.
80 USD za 62 keycapova.
Međutim ja mučim muku sa izborom tastature...
Mora da bude:
  • mehanička
  • bežična
  • RGB
  • Hotswappable
  • aluminijumski ram
  • red switch (ako ne još neki tiši)
  • da podrzava ISO/EU/UK layout
  • da po mogućstvu ima desni numerički deo (dakle sve tastere)
  • da ima skroll za multimediju (npr za volume)
  • i po mogućstvu da je neka brendirana zbog softvera

Keychron mi je od početka na pameti, ali njihova K10 ne podržava ISO layout, nema skrol a softver je nepostojeći.
K4 dolazi u obzir (ima ISO za nju) ali ona nema skrol i softver.
Pada li vama neka tastatura na pamet?
 
Ja kako vidim tebi trebaju minimum dve tastature :)

Skoro sam pazario g910 i to mi je prva mehanicka tastaura,pre sam koristio g510 (jos uveke je u zovtu i sve radi na njoj),cudan je nekako feeling kada se predje,ali definitivno se ne bih vise vratio na gumeni gumb :p
Sada bih sebi na poslu ubacio neku mehanicku tastaturu,ako ima neko neku best buy opciju bilo bi od koristi,znaci sta je meni bitno samo da je max sized,da ima num pad ne treba mi rgb i neke gluposti :)
 
Ja sam još uvek na Logitech G11, tako da te kapiram. :)
 
Treba mi što jeftinija tastatura samo sa cyan osvetljenjem, poželjno sa SRB tasterima, postoji li tako nešto?
 
srecno sa nalaskom tastature, @Miskonius. ako smem da pitam, cemu iso layout tho? meni je licno ansi dosta komforniji.. a sto se tice cirilicnih keycapova >80 USD za 62 keycapova.
to mi je malo mnogo u ovom trenutku, puno hvala u svakom slucaju!
 
srecno sa nalaskom tastature, @Miskonius. ako smem da pitam, cemu iso layout tho? meni je licno ansi dosta komforniji.. a sto se tice cirilicnih keycapova >80 USD za 62 keycapova.
to mi je malo mnogo u ovom trenutku, puno hvala u svakom slucaju!
Pa i meni je ansi komforniji jer se celog života majem sa takvim tastaturama jer drugih realno nike bilo, ako ćemo da pričamo o kvalitetnim tastaturama a nisu mi naša slova ni trebala. Pa to se promenilo i sad iz raznoraznih razloga mi trebaju.
Mi koristimo 30 slova dok Englezi & Co. koriste 25 i kako je sklepana ansi tastatura naša slova ima da budu razbacana po tastaturi što je nepraktično za kucanje. Ni meni se ne sviđa iso layout za naša slova, šta više ako uopšte se i desi da bude nešto od keycaps aa ćirilicom sve bih ja to revidirao i napravio bih srpsku qwerty varijantu. Ali o tom potom.
Ako hoćeš jeftinu ćirilicu imaš ovog lika koji pravi i prodaje nalepnice za tastature pa vidi dal ima nešto što može da te zanima.
 
Poslednja izmena:
Pa i meni je ansi komforniji jer se celog života majem sa takvim tastaturama jer drugih realno nike bilo, ako ćemo da pričamo o kvalitetnim tastaturama a nisu mi naša slova ni trebala. Pa to se promenilo i sad iz raznoraznih razloga mi trebaju.
Mi koristimo 30 slova dok Englezi & Co. koriste 25 i kako je sklepana ansi tastatura naša slova ima da budu razbacana po tastaturi što je nepraktično za kucanje. Ni meni se ne sviđa iso layout za naša slova, šta više ako uopšte se i desi da bude nešto od keycaps aa ćirilicom sve bih ja to revidirao i napravio bih srpsku qwerty varijantu. Ali o tom potom.
Ako hoćeš jeftinu ćirilicu imaš ovog lika koji pravi i prodaje nalepnice za tastature pa vidi dal ima nešto što može da te zanima.
mislim da ne bi bilo razbacano, zato sto nasa cirilica za razliku od ostalih cyr layout-a prati qwertz layout (љњертз), bar na windowsu i androidu, tako da je L - Л, itd. meni se drugi cirilicni rasporedi cine razbacanim, ruski je recimo йцукен, tako da ako bi stisnuo L na tastauri, dobio bi slovo Д.

a za stikere cu pogledam, havala puno, u svakom slucaju
 
Kako nije razbacano sve je haotično!
Ako ideš sa qwerty (ansi tastaturom)a hoćeš da kucaš naša slova onda y postaje z, a z - >y. Ž (ili Đ? ) odlaze iznad Entera a znakovi interpunkcije su ti razbacani po celoj tastaturi. Srećno ti bilo da nađeš @. Љ i Њ ne znaš gde su i samo metodom trial and error dolzišćdo njih.
Ako pak ideš sa qwertz (iso tastaturom) slova su tu gde treba da budu ali znakovi interpunkcije opet nisu baš sjajno podešeni plus dobija taster uz levi Shift koji ima znakove <> koje retko kad bilo koristi.
Po meni rešenje da na iso tastaturi probamo da vratimo qwerty tastaturu ali i da imamo naša slova i znakove interpunkcije na mestima koja imaju smisla i na dohvatu su ruke. Cilj je da se nađe rasporeećgde možeš da pišeš i ćirilicom i latinicom, i srpski i engleski a da bez ikakve potrebe za menjanjem jezika na tastaturi.
Ali kao što rekoh, o tom potom.
 
Mislim da je što se tiče tastatura sve stvar navike i muscle memory-ja. Otkad sam dobio prvi računar od roditelja do dan danas, uvek sam imao ANSI tastature, i uvek ću ih imati. Prvenstveno zbog velikog levog shifta koji dnevno koristim više nego bilo koji drugi taster za prečice. U pola dana i noći na bilo kojoj verziji za kucanje ENG/LAT/ЋИР znam gde mi je koje slovo jer sam jelte - tako navikao radeći na računaru preko 25 godina. Da ne kažem usput da su sve tastature vizuelno sem klasične ANSI totalni užas, sa milijardu nekih slova i kvačica...
 
Nove boje 🔵⚫ Tvrd Rad tastature
Sutra kreće nova serija u prodaju nadam se da će sve proći dobro kao i prethodni put
 

Prilozi

  • RAAW8376.jpg
    RAAW8376.jpg
    128.1 KB · Pregleda: 52
  • RAAW8387.jpg
    RAAW8387.jpg
    127.6 KB · Pregleda: 47
  • RAAW8389.jpg
    RAAW8389.jpg
    148.8 KB · Pregleda: 46
  • RAAW8505.jpg
    RAAW8505.jpg
    137 KB · Pregleda: 59
Hmmm....


 
Poslednja izmena:
Sve je ovo super, još samo da izbacite i bežičnu verziju 😍👌
 
Sve je ovo super, još samo da izbacite i bežičnu verziju 😍👌
Problem je baterija, ako bi ukopali drvo za bateriju drvo bi se deformisalo gde je rupa. To cemo za Aluminiumsku verziju kucista. Drugi problem je podska VIA/QMK za BT i sto to ne radi bas kako treba. Kao sto vidite brdo ljudi se zale na Keychron koji koristi HC-05/06 (RN-42) kontroler koji i nije bas nesto... tako da za sada nista od toga
 
Za QMK/Via nisam znao, a za bateriju me baš interesovalo da li je moguće.
Ništa, onda čekam alu verziju, možda se do tada i izmeni nešto za sw 🙂
 
Imam staru mehanicku tastaturu i hteo bih da je povezem na laptop. Da li je moguce povezati stari DIN konektor na USB ? Razmisljo sam to uraditi ovako DIN -> PS2 -> USB.
 
Nazad
Vrh Dno