Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Vredi li uzimati GMMK pro u razmatranje i da li je Q1 bolja opcija u tom cenovnom rangu?

Iskocila mi je jedna polovna GMMK pro u oglasima, nesto "modifikovana" - 3 meseca stara (sa racunom), Glorious Panda switchevima (podmazani) i navodno podmazanim stabilizatorima, Glorious Ash PBT ISO-DE keycaps. Trazi covek 220e za istu, u principu deluje ok za te pare i licno mi je idealan setup ako bih sam sklapao. 75% moze da prodje, jer je TKL sa numpadom koji preferiram (poput GMMK2 i CM TK QF) vrlo nisni produkt.

Gledajuci konfiguratore za GMMK pro i Q1 v2 u EU (Alternate, Proshop, Caseking), tesko da mogu obe mogu da se sklope bez 270/290e.
Znam da obe imaju "problema", odnosno da se zale na "kruti" gasket mount i stabilizatore kod GMMK odnosno kod metalnog pinga kod Q1 (v1 doduse), ali to zahteva max 15-30min modovanja kako bi se uklonilo...
 
Poslednja izmena:
ja bih uzeo GMMK Pro
 
Pozdrav, vidim da je ovo najveca domaca zajednica ljubitelja mehanickih tastatura, pa cu vam se i ja pridruziti!

Pocelo je sve sa IBM Model M, imam jednu iz '89, jednu iz '91, nazalost ova starije je ISO, a ja kao iskljucivo koristim ANSI, mada sam nju godinama koristio.

Za drugi racunar sam uzeo Leopold fc750r sa Cherry MX Blues i zaljubio se u tastaturu, tako da sam sklonio Model M u fioku.

Posle toga sam probao Anne Pro 2, medjutim, shvatio sam da ne mogu da idem ispod TKL, a i takodje nisam bio zadovoljan kvalitetom izrade.

Skoro mi je iz USA sitgla Ducky One 3 Matcha sa MX Browns, i bas mi se jako svidela, mada cu menjati keycapove, jer mi se ne svidja font na ovim, a i naravno switcheve, jer je osnovni razlog zasto sam je uzeo upravo zato sto je hot swappable. Kvalitet je OK, ali malo ispod Leopolda. Vec sam naruci /dev/tty keycapove posto su mi se oduvek svidjali - uzeo sam blank jer su mnogo jeftiniji, a i hteo sam blank :) Switcheve cu probati Kalih yellow ili Holy Pandas (oba lubed).

Od tastatura imam jos i Vortex Race 3, zakacena je za taj gaming Windows PC na koji sednem jednom u 6 meseci. Ima MX Speed Silver switcheve, koji su toliko responzivni da je dovoljno da pomislim na taster i aktivirace se. Preosetljivo, a takodje mi i layout ne odgovara, jer ne mogu da se naviknem ni na sta osim na TKL.

Neki kraljnji plan je da sastavim neku tastaturu po svojim preferencijama, ali koliko vidim za TKL nije bas veliki izbor, ili ja nisam gledao na pravim mestima. Cilj je da sastavim stvarno premium tastaturu, a do tada se igram sa ovim malo jeftinijim!
 
Da li je neko od clanova imao/ima iskustva sa Gateron CJ, Gat Oil kings i Boba u4T switchevima i koje bi od navedenih preporucio?
c3 Tangerines i Black Inks v2 me takodje interesuju ali njih nema na stanju.

Gledajuci cene za GMMK Pande, - 25e za 36kom. unlubed i 35e za podmazane, uglavnom je potrebno 3 pakovanja.. Dok se ostatak egzotike prodaje uglavnom na 10kom/pak za 6.5-7.5e
 
bobu ima kolega ovde, ocenio ih je pozitivno. mozda prvo da se oslucis da li ces taktilne ili linearne?
 
Pitam jer znam da ima clanova u temi koji su koristili/eksperimentisali sa vise modela, a koristili pre toga MX crvene i braon.
Generalno i nema puno izbora jer je mahom sve rasprodato u EU a iskreno a ne ceka mi se par nedelja za importovanje.

Od modela koji su na glasu dostupno je samo - Gat CJ, Oil king od linearnih, Glorious Pandas i U4t (zahtevaju dodatno podmazivanje)
Generalno naginjem ka taktilnijim sa 60-70gr, ali mi se ne zeza sa rastavljanjem i podmazivanjem, sto je izgleda neizbezno sa Pandama i u4t.
Za ove linearne sam pitao jer videh da su ipak nesto tezi, a pritom deluju tise (posebno ink2) od Boba i Pande.
 
ink svi hvale, kazu da su to medju najboljim linearnim switch-evima kada su podmazani. mana im je nesto visa cena. sve sto si nabrojao su odlicni svitchevi, neka prelomi samo tvoja preferencija.

meni se nesto provlaci kroz glavu da je boba dobar i kad nije podmazan (ili je to bese bobin linearni brat?)
 
Ja imam Boba U4 koji su silent, U4T su "thocky". Nisam ih podmazivao jer nisam mislio da ima potrebe. Ne čujem nikakav ping od opruga, a i ne bih da zeznem taktilnost koja je glavna stvar kod tih svičeva.
Uzeo sam ih sa 62g oprugama, a i tad ne mogu da kažem da su lagani svičevi. Bamp počinje odmah na početku hoda i kad ga pređeš praktično si odmah na dnu, neki bi rekli da liče na membrane, pa razmislite :) Meni odgovaraju jer u 100% slučajeva znam kad nije došlo do aktuacije.
 
Poslednja izmena:
Inače, da se nadovežem jer ne mogu da editujem, koji god svič da se koristi treba jedno nedelju dana navikavanja. Sve manje od toga neće dati pravi utisak, a ako se ne navikneš posle toga - bacaj.
Meni je recimo za topre trebalo vremena da se odvojim od standardnih mehaničkih svičeva, ali posle toga su postali broj jedan za kucanje bez konkurencije.
Kad se jednom navikneš na određen tip svičeva, posle nije problem, za par minuta se prsti i mozak prisete i nema problema.
 
zasto se odlucujete za te minijaturne tastature? izgled, usteda prostora? funkcionalnost nije sigurno. neko pomenu da bi mu nedostajale strelice za igre, ma kakve igre, ne bih mogao nista da radim bez strelica, za igre su mi najmanje vazne.... windows commander za baratanje fajlovima, pomeranje kursora kroz tekst, pomeranje slajdera za po 1, ma milion namena, strelica je jedan od osnovnih inputa, kako je uopste nekom palo napamet da je skloni?
 
zasto se odlucujete za te minijaturne tastature? izgled, usteda prostora? funkcionalnost nije sigurno. neko pomenu da bi mu nedostajale strelice za igre, ma kakve igre, ne bih mogao nista da radim bez strelica, za igre su mi najmanje vazne.... windows commander za baratanje fajlovima, pomeranje kursora kroz tekst, pomeranje slajdera za po 1, ma milion namena, strelica je jedan od osnovnih inputa, kako je uopste nekom palo napamet da je skloni?
verujem da ima ljudi koji komp koriste samo za igrice,pa im ne treba numpad ili FN row, neki ljudi jednostavno ne koriste neke shorcuts koje ti koristis i nemaju tu naviku,neki ljudi nemaju prostor za full size,a nekome se vise verovatno dopada neki kompaktiniji layout itd...
Sve zavisi za sta koristis tastaturu i sta ti treba, a i ukusi su razliciti :D
 
Juče stigla Cooler Master CK352 iz domće firme u najjeftinijoj ponudi koju sam našao u trenutku. Naručivanje, rok, isporuka, je bilo završena za dva tri dana i mogu vam reći da sam prezadovoljan osećajem pritiska na taster dok kucam, razlika je ogromna u odnosu na staru, čak se i ne čuje toliko koliko sam očekivao. RGB kao trenutni trend mi je presmešan pa sam postavio blage boje, a u svakom slučaju bolje imati RGB zbog osvetljenja sobe i sličnih faktora, nego obrnuto. Prvobitna misao je bila da sam hteo sam da poručim Glorious GMMK1 ili Keychron C2 (obe fulll size) preko dve prodavnice, jedna u Bugarskoj a druga u Holandiji koje su mi putem mejla odgovorile da ne dostavljaju za Srbiju, dok kod srpsko-mađarskih prodavaca nije bilo moguće poručiti a nisam hteo da čekam. U svakom slučaju svima preporučujem mehaničke šta god radili i čime se bavili.
 
Ko ima u planu da narucuje kod nemackog Keygem(com), moze da aktivira jedan od dva koda za popust:
whnkeys (3% off) i URYFTW (5% off)
Prvi funkcionise vec duze vreme (od decembra) i verovatno ce jos neko vreme jer je u pitanju partner, odnosno YT recenzent koji dobija switcheve (i drugu pratecu opremu) od njih.
Takodje je funkcionisao i kod mykeboard(eu) i candykeys, do prosle nedelje ali su izgleda prekinuli saradnju.

Uzeh C3 v3 stabilizatore i Gazzew Boba u4 kod njih, jer su jedina "specijalizovana" prodavnica u EU koja ih ima na stanju.
GMMK Pro i Epomaker Red Samurai pbt keycaps trebaju da mi stignu u utorak, tako da mogu da bacim utiske ovde kada sve sklopim, ako nekog interesuje...
 
Da li je Fantech MK872 sa crnim svičevima solidna za cenu od 6000? Nju gledam već nekoliko dana, jer ova trenutna tastatura koju imam ima crvene svičeve i opasno mi ide na onu stvar, konstantno mahinalno pritiskom sve živo zbog nepostojanja otpora kod crvenih. Bacao sam pogled i na Logitech G413 TKL sa braon svicevima, ali cena od ~10000 je previše za mene što se tiče tastature.
 
Da li je Fantech MK872 sa crnim svičevima solidna za cenu od 6000? Nju gledam već nekoliko dana, jer ova trenutna tastatura koju imam ima crvene svičeve i opasno mi ide na onu stvar, konstantno mahinalno pritiskom sve živo zbog nepostojanja otpora kod crvenih. Bacao sam pogled i na Logitech G413 TKL sa braon svicevima, ali cena od ~10000 je previše za mene što se tiče tastature.
Solidna jeste, ali da bi dobio otpor kakvom tezis moras i malo lubovati switch-eve nekim guscim lubrikantom. To pisem iz iskustva jer imam isti problem i uvek mi fali taj otpor. Ali mislim da ce ti biti komplikovano modovanje ako nije hotswap.
 
@Relinkosed malo je nezahvalno da ti bilo ko preporuči bilo šta dok sam ne proveriš.
Predpostavljam da imas Gateron red switch-eve koji su od 45g i da su previše "mekani" za tvoj ukus (sto te i razumem).
Možeš da vodiš time i da pogledaš neke "tvrdje" (od 60g do 65g) pa da uporediš.
Imaj na umu da bez nedelju dana upotrebe nema šanse da znaš da li ti switchevi odgovaraju ili ne, jer se dešava da ljudi odlepe sa 65g switchevima jer ih posle bole ruke ili šta već.

Moj savet ti je, što je spomenuo @Fanki Manki da nadješ neku hotswap tastatiuru i da kombinuješ više switcheva dok ne dobiješ dobitnu kombinaciju. Znam da to nije jeftina varijanta ali je mnogo jeftinija nego da na par meseci kupuješ novu od 50e.

Što se tiče luba, nema gušći/redji, moj savet je samo Krytox 205g0

Takodje obrati pažnju na Fantech MK872, isporučuje se sa optičkim mehaničkim switchevima, nikada ih nisam koristio ali znam da ih niko ne preporučuje.
 
@Relinkosed malo je nezahvalno da ti bilo ko preporuči bilo šta dok sam ne proveriš.
Predpostavljam da imas Gateron red switch-eve koji su od 45g i da su previše "mekani" za tvoj ukus (sto te i razumem).
Možeš da vodiš time i da pogledaš neke "tvrdje" (od 60g do 65g) pa da uporediš.
Imaj na umu da bez nedelju dana upotrebe nema šanse da znaš da li ti switchevi odgovaraju ili ne, jer se dešava da ljudi odlepe sa 65g switchevima jer ih posle bole ruke ili šta već.

Moj savet ti je, što je spomenuo @Fanki Manki da nadješ neku hotswap tastatiuru i da kombinuješ više switcheva dok ne dobiješ dobitnu kombinaciju. Znam da to nije jeftina varijanta ali je mnogo jeftinija nego da na par meseci kupuješ novu od 50e.

Što se tiče luba, nema gušći/redji, moj savet je samo Krytox 205g0

Takodje obrati pažnju na Fantech MK872, isporučuje se sa optičkim mehaničkim switchevima, nikada ih nisam koristio ali znam da ih niko ne preporučuje.
Solidna jeste, ali da bi dobio otpor kakvom tezis moras i malo lubovati switch-eve nekim guscim lubrikantom. To pisem iz iskustva jer imam isti problem i uvek mi fali taj otpor. Ali mislim da ce ti biti komplikovano modovanje ako nije hotswap.
Iskreno ne znam o čemu pričate, lubovanje, hotsvopovanje itd, ne želim svoju tastaturu da pravim niti da menjam neku postojeću jer to stvarno ne znam da radim, a i verovatno je iznad mog budžeta. Ti crveni svičevi su na tastaturi MS ELITE C520, koja je to marka svičeva stvarno ne znam.

Na guglu sam tražio razlike i video da crni svičevi imaju osećaj kao crveni, tj da su linearni i zbog toga bih neku tastaturu sa njima uzeo, jer su ovi plavi zlo za moje uži, a braon nigde ne mogu da nađem za te pare koje sam odvojio za tastaturu.

Gledao sam i na KP ako mogu da nađem neku, ali sve su tastature iz mađarske, što ne bi bio problem da nisu mađarski layout slova
 
Na guglu sam tražio razlike i video da crni svičevi imaju osećaj kao crveni, tj da su linearni i zbog toga bih neku tastaturu sa njima uzeo, jer su ovi plavi zlo za moje uži, a braon nigde ne mogu da nađem za te pare koje sam odvojio za tastaturu.
@Relinkosed
Pogledaj Genesis modele, npr. Thor 300 RGB ili Thor 303, imaju Outemu Brown prekidače, koštaju oko 6.5-7k din. Na papiru (a verujem i u praksi) su bar malo bolje od te Fantech.
 
Poslednja izmena:
Ima li neko preporuke za kvalitetniji ANSI US PBT keycap set, a da pritom ne moram da izvalim 100e? Uz nestadandardni donji desni modifier set (1u)
Juce mi je stigao Epomaker Red Samurai keycap set i uopste nisam zadovoljan kvalitetom , Razer ove kapice deluju bolje i kruce, tako da idu nazad. Posle ovoga mi se ne narucuju AKKO jer deluje da im je isti OEM kao i za Epomaker.
Ili jednostavno da uzmem Gloriousov? Mada iskreno i njihovi setovi ne deluju kvalitetno.

Btw izgleda da je Glorious utegnuo QC, stabilizatori se ne dave u "mazivu" tako da za sada deluju upotrebljivo i nije mi u planu da ih zamenim sa C3
 
Ima li neko preporuke za kvalitetniji ANSI US PBT keycap set, a da pritom ne moram da izvalim 100e? Uz nestadandardni donji desni modifier set (1u)
Juce mi je stigao Epomaker Red Samurai keycap set i uopste nisam zadovoljan kvalitetom , Razer ove kapice deluju bolje i kruce, tako da idu nazad. Posle ovoga mi se ne narucuju AKKO jer deluje da im je isti OEM kao i za Epomaker.
Ili jednostavno da uzmem Gloriousov? Mada iskreno i njihovi setovi ne deluju kvalitetno.

Btw izgleda da je Glorious utegnuo QC, stabilizatori se ne dave u "mazivu" tako da za sada deluju upotrebljivo i nije mi u planu da ih zamenim sa C3
Glorious stabs su nesto najgore i imaju problema sa vracanjem nazad, ko god da uzme GMMK Pro mora da baci te stabilizatore jer su uvek losi, kao popravili su ih u novoj seriji ali ljudi i dalje imaju probleme sa njima
 
C3 v3 mi svakako stoje na stanby-ju jer sam imao u planu da ih odmah ubacim ali nema potrebe za sada da rasklapam i zezam se kada su ok...
Ovi stock Glorious su svakako bolji od Razer i CM-a koje imam...
Ono sto sam vidjao sa prvim serijama GMMK Pro je bio uzas, cinjenica je da trenutno stock ne deluju lose, makar sto sam sinoc imao prilike da kucam.

I muka mi je da vise ulazim u raspravu i ubedjujem se sa clanovima na ovom forumu koji nisu imali hands-on iskustva sa konkretnim produktima...
 
Poslednja izmena:
Ja ne diram ništa što subjektivno nije loše. Ako stablizatori ne zveče - ne diram. Boba svičeve nisam pipnuo jer su fabrički baš kako treba.
Cela ta priča da sve nešto mora da se podmazuje je preduvana.
 
U neku ruku se slažem "ne čačkaj nista ukoliko je sve radi kako treba" pogotovu što nije mali posao, ali se ne slažem za lub da je prenaduvano, razlika je bas očigledna kod svakog switch-a (pogotovu kod jeftinijih)
 
Ne sporim da razlika postoji, više ili manje očigledna, samo smatram da apsolutino nije obavezno podmazivati svaki svič, kako se u poslednje vreme predstavljaju stvari.
Neki svičevi nemaju skoro nikakve koristi, kod nekih (outemu silent gray, npr) postoje očigledne razlike, ali u suštini ne kucam ni brže ni sporije, samo je zvuk ili osećaj drugačiji.
Na svojoj Novatouch sam, recimo, prigušivao upstroke i malo podmazivao stabilizatore i razlika je baš očigledna, ali to je baš specifičan slučaj. Nekome bi to bilo vredno truda, nekome ne (cenim da se većina ne-entuzijasta ne bi zezala s tim).
 
Gazzew Boba U4 izgleda da i nema potrebe dodatno podmazivati jer su vec fabricki podmazani i out of the box su odlicni.
Ne znam kakva je situacija sa u4t, ali verujem da bi izgubili na taktilnosti ako se pretera.

Dobio sam ono sto sam ocekivao tj zeleo nakon Razer (A4tech) red v2 i MX Brown switcheva - tih i taktilniji switch (sa vecim otporom od MX Brown) i celokupno kvalitetniju tastaturu, sa kompletno izmenjivim delovima, bez da moram da posezem za lemilicom. (ili da ce navoji na plasticnom kucistu stradati posle par puta)
U nekom trenutku cu dodatno ubaciti neku 2-3mm penu u podnozje kucista, cisto ako mogu da je jos "akusticno" umrtvim i pritom cu zameniti i stabilizatore.

GMMK pro nije savrsena tastatura, cena jeste visoka i ne bi trebala da se moduje ali svestan sam bio nedostataka i ponuda je takva da nema puno izbora.
Keychron Q1/Q3 su takodje zahtevale modifikaciju, ali su "trampoline" i nije mi se svidja previse mekan gasket mount, kao ni onaj flat kabal koji spaja mother-daughterboard - interno mi GMMK delovao bolje resen i odradjena da apsorbuje zvuk.
Gledao sam i Ikki68 ali nisam ni sa njima preterano odusevljen bio, barem sa onim plasticnim kitovima koje su nudili.

Uz to GMMK generalno nesto vise zastupljen u EU tako da ce verovatno kasnije biti lakse nabavljati delove raditi modifikacije, ako nesto vrisne.
 
Samo nemoj molim te kao i sa konfom, da smaras godinu + dana i onda najzad, kada si je kupio sledilo par meseci spamovanja kako si uzeo best ever konfu...
Uzmi nesto, bilo sta, probaj, igraj se, uzivaj u zivotu malo, posle ces lako prodati u Srbiji pa makar i izgubio 10-20€, probao si...
 
Izneo sam samo neke utiske, ukoliko se neko od clanova odluci i/ili dvoumi izmedju GMMK pro i Keychron q1/q3.
Prevashodno zbog nekih tacki koje cesto naglasavaju tj preuvelicavaju "yt recenzenti", koje realno i nisu toliko kriticne.

Videh da ima ljudi na forumu koji su imali iskustva sa vise opreme, bolje je valjda pitati nego da jurim na slepo?
Gledajuci trenutno stanje zadnjih nedelju dana uglavnom je nedostatak delova na lageru, zbog toga i pitam za alternativne opcije.

Ako ako ove postove na zadnjih par stranica smatras spamovanjem u temi mogu da prekinem, nije problem.
Videh da si i ti bacio koji duzi post onih dana kada si uzimao tastaturu, ne vidim da se po tom pitanju moji postovi sada razlikuju.


Btw I po pitanju konfiguracije si me prozivao iako znas da sam zapoceo sa sklapanjem krajem proleca, zatim odlucio da sacekam novu generaciju GPU/CPU-a do pocetka jeseni kada je krenula nestasica komponenti.
Ne verujem da sam spamovao niti imao nesto vise postova od drugih clanova koji su standardno aktivno pisali u temama za svoje PC komponente, cak sta vise rekao bih da sam imao i manje.
Moze vrlo lako da se vidi.
 
U redu je, razumemo se...
 
Nazad
Vrh Dno