Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Ne znam, nemci ih (Cherry tastature) u korisnickom iskustvima posteno pljuju na Mindfactory i Caseking.
 
znam ja da to nije vise onaj stary Cherry :) vise sam stavio kao opciju za low profile keyboard :)
 
Ma ja samo komentarisem sto videh pri potrazi, nema veze sa tobom :)
Inace su mi bili opcija, dok ne videh user reviews
 
Odradio sam pre-order za GMMK 2 96% kod Casekinga, navodno stize krajem aprila ako ne pomere opet datum
U planu mi je da odmah zamenim kapice sa Corsair ds PBT pro setom koji dolazi sa O-ringovima.
HyperX puddin varijanta mi se mnogo vise svidja ali izgleda da ih nema u PBT iso-de layout-u - da li postoje neke slicne alternative? Jedino sto sam uspeo da nadjem je kod poljskog SPC Gear-a, za koje preptostavljam da je isti OEM kao i za HP/Hyperx

Posto dolazim sa MX Brown i Razer Red v2 (izvedba u Huntsman mini) i ukoliko mi se ovi novi Lynx ne budu svideli - da li neko ima preporuku za taktilnije prekidace od MX Brown (nesto poput MX Blue samo bez pinga) koji su pritom relativno tihi kao opticki Razer red v2/A4 tech?

Da li preporucujete Glorious Panda i da li se isplati prelubed opcija?
 
zar nisu Fox u GMMK2? ili si uzeo barebone pa stavio Lynx umesto Fox?

inace ovaj Cors set keycaps je dosta losijeg kvaliteta od Glorious keycaps
 
Uzimam gotovu, prebuilt opciju.
Da Glorious Fox su u pitanju, ali su derivati Glorious Lynxa - lapsus sa moje strane.
U svakom slucaju bih isao na neku taktilniju opciju, cak i blue bih uzeo da nisu bucni. Ovi Razer Red su dobri samo za fps i sto se buke tice, za kucanje mi ne odgovaraju.

U principu sam gledao ponudu na trzistu i isprobao vecinu skupljih gaming modela uzivo, realno sve osim Ducky mi je delovalo sh*t u odnosu na kvalitet od pre par godina, a i one su vec blizu sa cenama gde mogu da sklopim po ukusu odnosno uzmem GMMK kao entry level/gateway custom opciju...

Takodje gledao sam i na candykeys za Varmillo/Ducky va87/88, kao i Leopold, ali po cenama koje traze radije bih da eksperimentisem sa prekidacima i kasnije lakse zamenim, ako nesto rikne posle 2-3 godine. Sto vidim da se neretko desava sa novijim tastaturama.
 
Poslednja izmena:
u svakom slucaju oba su linear, znaci totalno drugacije od mx brown :)

ja sam krenuo sa tactile pa presao na linear, mnogo mi vise prija i kucanje i bilo kakva interakcija sa tastaturom sa linearnim switchevima. ako budem menjao tastaturu za nesto custom ici cu na WS Onion ili OPBlack switcheve

prelubed je uvek bolje (ali i skuplje), plus jos da nauljis i stabilizere :)
 
Linearni meni su odlicna opcija ali samo za neki fps, barem ovo vreme koliko ih koristim.
Blue/Brown su mi daleko bolje opcije i za igranje, mada mi iskreno kod braon smeta onaj nedostatak definisanog klika koji nude plavi, dok kod plavih smeta buka, posebno posle odredjenog vremena... :)
Mada u svakom slucaju planiram "mazivo" i O-rings, kako bih smanjio buku, tako da bi mozda i mx blue prosli?

Ima li jos nesto od preporuka za taktilnije osim Zealious v2, gateron yellow i Glorious Pande? Kakva je situacija sa Alps switchevima, proizvode li ih jos u nekoj alternativnoj izvedbi?
 
Poslednja izmena:
Panda je odlicna, jos lubed, ne mozes pogresiti :)

JWK Black tactile ili Durock (koje je malo teze naci) su isto dobri
 
Jel neko kupovao nekad od candykeys.com? Imaju stabove i switcheve koje zelim, samo nisam siguran da li da porucim.
 
deluju mi ok.

ja sam kod njih kupovao, medjutim bio je group buy, za set koji je canceled, pa su mi na kraju kulturno vratili pare :)
 
Ja sam uzeo oba leopolda sa topre prekidacima preko njih. Sve proslo uredno. Jedino sam nakon placanja malo cimao mejlovima lika koji salje dok mi ne potvrdi da je poslato i to je to. Jedna tastatura je bila oko 230e na sta me je carina izasla jos dodatnih 6500 koliko se secam ali nije mi zao uopste.
 
Nasao sam tu durock stabove, pa cu probati pa sta bude.

Jel moze neko da mi preporuci neki keycap set sa vise opcija velicine za razlicite formate, bio bih vrlo zahvalan
 
To je najbolje da sam izaberes i pre toga isprobas ako postoji mogucnost jer je sve to vrlo subjektivno.
 
Pa, mislim da je ova kombinacija sasvim dovoljna za početnika. Još samo da dođem kući i da isprobam.... :)

Ako ništa, bar se boja slaže sa kućištem i uopštenom temom kompjutera. :) :)
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    200.1 KB · Pregleda: 88
  • Komp.jpg
    Komp.jpg
    307.9 KB · Pregleda: 88
Jel neko kupovao nekad od candykeys.com? Imaju stabove i switcheve koje zelim, samo nisam siguran da li da porucim.

Kupio par setova preko njih, sve proslo ok. Jos su i smanjili vrednost posiljke tako da nisam placao carinu. Koliko je to legalno za njih ne znam, ali znam da sam prosao ok.
 
Pa, mislim da je ova kombinacija sasvim dovoljna za početnika. Još samo da dođem kući i da isprobam.... :)

Ako ništa, bar se boja slaže sa kućištem i uopštenom temom kompjutera. :) :)
samo nemoj da se zarazis :D skup je hobi :D
 
 
samo nemoj da se zarazis :D skup je hobi :D
Neću zasigurno. Za nekoga ko voli igre kao što su RDR2, Witcher i slične, ovo je više nego dovoljno. Samo još da se naviknem na potpuno drugačiji osećaj kuckanja.
 
Pozdrav entuzijastima. Šta sam sve pročitao u poslednjih par sati ne bih ni pomislio da postoji toliko filozofskih pravaca u vezi mehaničkih. 😎

Biću kratak, prva kupovina mehaničke, da ne gušim temu nepoznavanjem materije. Da li možete preporučiti nešto do pristojne stotke evropskih, kupovina kod nas ili preko mađara ako se bave time. Vidim da i nije neka ponuda kod nas, full layout, za kucanje i surfing a jako malo za gejming. Može poruka i u pp zbog spama teme. Keychron C2 mi je simpa. Da li mogu biti i žičane i bluetooth u isto vreme, nije loša opcija. Ako se zainatim izgubiću gomilu vremena dok sve istražim.
 
ja mislim da je keychron dobra startna pozicija, od svake sorte ima po jedna tastatura i solidne su. barem moje iskustvo sa njima je pozitivno...
 
Pozdrav entuzijastima. Šta sam sve pročitao u poslednjih par sati ne bih ni pomislio da postoji toliko filozofskih pravaca u vezi mehaničkih. 😎

Biću kratak, prva kupovina mehaničke, da ne gušim temu nepoznavanjem materije. Da li možete preporučiti nešto do pristojne stotke evropskih, kupovina kod nas ili preko mađara ako se bave time. Vidim da i nije neka ponuda kod nas, full layout, za kucanje i surfing a jako malo za gejming. Može poruka i u pp zbog spama teme. Keychron C2 mi je simpa. Da li mogu biti i žičane i bluetooth u isto vreme, nije loša opcija. Ako se zainatim izgubiću gomilu vremena dok sve istražim.
Ducky.
 
Ducky ne odisu nesto preterano kvalitetom, ono sto sam video/probao uzivo od One 2 serije samo Skyline (100% ili tkl verzije) moze da prodje, SF i One 2 mini ne vrede tih para - prevashodno mislim na flex kucista, sto je po meni neoprostivo za bilo koju tastaturu od 80+ evra.
Generalno na Ducky One 2 je bilo dosta prituzbi na key chattering koji se javljao kroz 6-12 meseci i koji su probali da "adresiraju" kroz fw update, tako da bih i to uzeo u razmatranje.
Eventualno da saceka One 3 seriju, ali i ona poprilicno kosta.
Ja sam razmatrao Ducky ali sam odustao od te ideje.

Do 100e samo Keychron, eventualno neku drugu opciju koja ima hot swap mogucnost.

u 100-130 evra segmentu u EU mogu da se nabave Ducky, kao i Leopold, Varmilo i Durgod koje su kvalitetnije tastature od cele skart gejming ponude Corsaira/Razera/Logitech & co i predvidjene su prevashodno za office rad - ali u tom cenovnom rangu (+10-20e preko) se nalaze entry-level custom opcije poput GMMK 1 i 2, koje su verovatno bolja opcija na duze staze.
 
Biću kratak, prva kupovina mehaničke, da ne gušim temu nepoznavanjem materije. Da li možete preporučiti nešto do pristojne stotke evropskih, kupovina kod nas ili preko mađara ako se bave time. Vidim da i nije neka ponuda kod nas, full layout, za kucanje i surfing a jako malo za gejming. Može poruka i u pp zbog spama teme. Keychron C2 mi je simpa. Da li mogu biti i žičane i bluetooth u isto vreme, nije loša opcija. Ako se zainatim izgubiću gomilu vremena dok sve istražim.

Sličan slučaj, jer sam i ja želeo da vidim u čemu je fora.

Ali mi nije jasan razlog kupovine mehaničke tastature . "full layout, za kucanje i surfing a jako malo za gejming". Ako je "jako malo" za gejming onda ti to ne treba ni najmanje, jer osim malo čudnijeg osećaja za kucanje nećeš dobiti ništa, osim nesnosne buke prilikom kucanja (ako su plavi svičevi na tastaturi). Ako želiš dobru mehaničku tastaturu sa dual žično/bluetooth/WiFi povezivanjem takve debelo prelaze stotinak evropskih zelembaća koje si zacrtao. A i Keychron C2 je čisto žičana tastatura, koliko vidim.

Jedino što bi se možda uklopilo u taj cenovni rang a da je dobro je LOGITECH G613 (bez pozadinskog osvetljenja, ali full layout, wireless, mehanička...) ili da se prepustiš čarima minimalizma, blututa i žičnog punjena uz nešto OVAKO sa svičevima koje neće izluđivati sve koji žive u tvojoj blizini.

Znam da bi mi puristi svašta napisali, ali i ja sam početnik, pa samo prenosim svoje početničko iskustvo u kojem, verovatno, grešim...

Edit: Ja sam uzeo neku kinesku sa braon Outemu svičevima (vidi iznad tvog posta) i bez obzira na par recenzija sa YouTube koje strašno preteruju, ti svičevi su samo nešto malo glasniji od membranskih. Ako znaš da kucaš.
 
Poslednja izmena:
stvarno nisi u pravu, da ne upotrebim drugi izraz. mehanicka tastatura se ne kupuje zbog igara.

cela poenta je u tome da imas uniformnost, i odgovarajuci feedback pri kucanju, da li zelis bump ili klik. kilk je najcenjeniji i najtrazeniji. membranske tastature su mush, jedan taster lakse reaguje, drugi teze, jedan ne kuca dok se ne gurne skroz, drugi na pola. sa mehanickom tastaturom dobijas uniformnost pri kucanju, svaki taster reaguje isto, na istoj visini se aktivira, i tako dalje...

mehanicka tastatura se ne kupuje: aj da vidim sta je to ne treba mi, mehanicka tastatura se kupuje kad tacno znas sta hoces u zivotu.
 
mehanicka tastatura se ne kupuje: aj da vidim sta je to ne treba mi, mehanicka tastatura se kupuje kad tacno znas sta hoces u zivotu.
Ja sam ih, eto, nekada davno koristio kada nisu postojale membranske i šizeo sam zbog toga. Nije postojala Chicony/Mitzumi tastatura koja nije nadglašavala lupanje čekića (preterujem malo radi šale) prilikom kucanja na istima.

OK. Verovatno si u pravu, ali svaka mehanička tastatura se reklamira kao "gejmerska" a ne kao "savršena za kucanje izveštaja u Wordu, kreiranje Excelll tabela, radu u Photoshop-u...". Znam da je to marketing, ali priča o "mushy" membranskim tasterima baš i nije sasvim tačna. Evo ti na slici na čemu ovo i još more stvari kucam na poslu i nemam AMA BAŠ NIKAKVE probleme. Sve radi savršeno. Ova tastatura u žičnom izdanju je prestala da se proizvodi pre 7-8 godina najmanje, a kod mene je više od deset.
Da ne slikam Razer Cynosa Lite ili Roccat ISKU + koje sam, takođe, doneo na posao ljudima kojima je primarno zanimanje kuckanje koječega na kancelarijskim mašinama.

Samo je MOJE LIČNO MIŠLJENJE da neko ko kupuje mehaničku tastaturu radi kucanja ( a ne igranja ) sa plavim svičevima ili ozbiljno poremećen ili voli da nervira ljude oko sebe. Evolucija čovekovog pisanja je poprimila veliki obrt kada se sa pisaće mašine prešlo na kuckanje na Chicony tastaturama i kompjuterima, a membranski tasteri su doneli odmor onima kojima je "caktanje" prvobitnih tastatura strašno išlo na nerve. Pa su noću mogli da kuckaju u susednoj prostoriji ne izazivajući nečiju želju za obeglavljivanjem. :)

Ne znam, gledajući logično, samo veoma retki kupuju radi kucanja mehaničke tastature jer su nekada kucali na pisaćim mašinama. Nikako ne mogu da zamislim ni sebe ni nekoga da u kasne sate lupa po plavim svičevima, a u stanu ima još živih ljudi koji ga u tom trenutku ne bi razapeli na krstu... :) I to je sve.
 

Prilozi

  • 4.jpg
    4.jpg
    272.2 KB · Pregleda: 47
tema nisu membranske tastature, i da, koristio sam i redovne i neredovne, ibm, logitech, microsoft, razer, lenovo, nemam pojma sta sve vise. potpao sam pod uticaj trenda s kraja devedesetih kada su ljude ubedjivali da je to sad to, niko vise ne koristi te staromodne... od svih membranskih najvise su mi se svidele ibm koje su zamenile model M. ko gotivi membranske tastature i misli da su bolje, neka napravi temu o njima.

arture, clicky switch je ubedljivo najbolji za kucanje i ne mislim samo ja tako. to mu je i prvobitna namena bila, i ostala, a ne gaming. prve takozvane gaming tastature su bile linearne, nikom nije padalo na pamet da se igra na clikcy switchevima u pocetku. meni je svejedno, ja ga volim za sve. cinjenica je da je bucan, ali ne mozes da imas zvucni feedback ako se switch ne cuje. ja sam poklonio svoju tastaturu sa plavim neizmenljivim switchevima jer sam imao prigovore na buku. zato sam i kupio keychron, da mogu da menjam svitcheve po potrebi. ali imas ljude koje ne zanima da li drugima smetaju ili ne.
 
Nazad
Vrh Dno