Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Naravno da ne ali ovde imam sve full u garanciji, bez prigovora, dok kod ostalih varijatni imas probleme.
Primer kada imas full garanciju i podrsku proizvodjaca:

Hello Duke,

Good day! This is Sue again from Razer Support.

Apologies for any inconvenience that this may cause. Rest assured we want to take care of you and are committed to replace your faulty unit.

After checking, our system shows that your originally planned replacement unit:

Razer BlackWidow Elite-Mechanical Gaming Keyboard-German Layout (Green Switch)

Is no longer available, we would like to instead offer:

Razer BlackWidow V3 Pro - Wireless Mechanical Gaming Keyboard (Green Switch) - German Layout as a replacement.

Naravno, prihvatio sam ponudu za zamenu.
 
Evo nekih informacija :)

Sada kada sam malo dublje zagazio u tematiku pokapirao sam da baš dosta nekih kapica koje mi se dopadaju spadaju pod "cherry" profil, i da to na moju tastaturu sa north-facing PCB-om neće moći da pasuje. I onda sam se dao u traženje, i zaključio da je izbor full size tastatura sa hot-swap-om i south-facing PCB-om sveden na ukupno ne više od dva modela. Ne znam da li ovo uopšte bilo koga interesuje ili ne, ali situacija je takva kakva je - Custom Keyboard komjuniti nije naklonjen full size tastaturama :)

Jedna od retkih koje sam našao je ova, a da mi izgleda iole pristojno, plus vidim da dosta ljudi ima pozitivne komentare generalno.
 
da, ovu sam ja gledao kad sam kupovao tastaturu, medjutim izasla bi me duplo skuplje i digo sam ruke. za sta je tacno bitno to severno juzno postavljanje lampice kod kapica? ja sam shvatio da samo za side print nije dobro?
 
da, ovu sam ja gledao kad sam kupovao tastaturu, medjutim izasla bi me duplo skuplje i digo sam ruke. za sta je tacno bitno to severno juzno postavljanje lampice kod kapica? ja sam shvatio da samo za side print nije dobro?
Pa najbitnije je to što na severno orjentisane ne mogu da idu kapice koje se vode kao "cherry profile" zbog interferencija između sviča i kapice. Kada se svič zarotira za 180 stepeni na južno orjentisanom PCB-u, te smetnje nestaju. Za sve ostale profile kapica, tipa XDA, SA, OEM to uopšte nije bitno, i nema smetnji. I te smetnje su najizraženije u trećem redu na tastaturi, znači na ASD redu tastera.
 
a-ha! jasno mi je. hvala. a kakve su te cherry profile kapice? ja na mojoj sad imam kapice koje mi deluju identicne kao na cherry tastaturi koju sam imao pre? ili samo ne obracam paznju?

znaci moras da okrenes switch naopako? ni to nisam znao, mislio sam da je switch isti kako god ga stavis. e svasta. a da promenis switch-eve?
 
a-ha! jasno mi je. hvala. a kakve su te cherry profile kapice? ja na mojoj sad imam kapice koje mi deluju identicne kao na cherry tastaturi koju sam imao pre? ili samo ne obracam paznju?

znaci moras da okrenes switch naopako? ni to nisam znao, mislio sam da je switch isti kako god ga stavis. e svasta. a da promenis switch-eve?
Pa ako su ti default kao i moje na C2, i ti i ja imamo OEM profile kapica. Cherry profil je malo niži u odnosu na njih, i glava kapice ima malo veću površinu, tako da se manje navodno maše slova u kucanju. Svakako ta plitkoća Cherry tastera pravi problem u celoj toj priči, i to je rešivo jedino okretanjem sviča na južno orjentisanim pločama. Inače Cherry su kapice su sada ove mega popularne GMK prvenstveno.

Vidi razliku u svičevima na slici što sam zakačio.

I da napomenem još jednu jako bitnu stvar. Ova interferencija ne mora da se desi baš na svim svičevima, na primer - stem kod Boba U4T valjda ne ulazi skroz u kućište kapice, i onda tog dodirivanja nema.
 

Prilozi

  • kapice.jpg
    kapice.jpg
    29 KB · Pregleda: 15
da boba u4, pande i jos neki nemaju taj problem. nisam siguran da bih uzeo te cherry kapice nekako su mi mnogo plitke? u svakom slucaju provericu da li je onaj linearni bobin brat kompatibilan sa njima na keychronu, za svaki slucaj ako mi dodje da predjem na taj profil
 
I zaboravih da dodam, većina današnjih mehaničkih tastatura koja je namenjena za široke narodne mase koristi OEM profile kapica (Razer, Logitech, Glorious, Keychron i mnogi drugi naravno). Evo ja spremam par nekih porudžbina za keycaps za sebe, pa ću bože zdravlje kad to sve lepo stigne da javim utiske kakvi su koji profili :)
 
Pa najbitnije je to što na severno orjentisane ne mogu da idu kapice koje se vode kao "cherry profile" zbog interferencija između sviča i kapice. Kada se svič zarotira za 180 stepeni na južno orjentisanom PCB-u, te smetnje nestaju. Za sve ostale profile kapica, tipa XDA, SA, OEM to uopšte nije bitno, i nema smetnji. I te smetnje su najizraženije u trećem redu na tastaturi, znači na ASD redu tastera.
ja sam probao cherry profile keycaps na north-facing tastaturi i osim zvuka nema neke razlike,mozes normalno da kucas i nema nekih drugih problema.
Takodje i odredjeni Akko switchevi mogu da budu north facing i da nemaju problema sa cherry profile keycaps.
 
ja sam probao cherry profile keycaps na north-facing tastaturi i osim zvuka nema neke razlike,mozes normalno da kucas i nema nekih drugih problema.
Takodje i odredjeni Akko switchevi mogu da budu north facing i da nemaju problema sa cherry profile keycaps.
Pa znači da su sve ove priče ljudi urbani mit, ili je lutrija u pitanju? :) Ja sam se čak razmišljao i da poručim jedne GMK KO sa Alija da probam, pa nek ide život, iako mi je north-facing PCB.
 
Poslednja izmena:
Pa znači da su sve ove priče ljudi urbani mit, ili je lutrija u pitanju? :)
ja bi rekao vise mit,cuje se razlika u zvuku i malo se oseti razlika u kucanju ali nista strasno i skroz je okej,radio sam typing speed test da vidim dal me mozda ovo usporava ali brzina je bila ista kao i sa OEM keycaps ili south facing + cherry profile keycaps
Mada tebi ce mozda vise smetati nego meni,pa najbolje je da ili probas ili uzmes neke keycaps koje nisu south-facing.
 
ja bi rekao vise mit,cuje se razlika u zvuku i malo se oseti razlika u kucanju ali nista strasno i skroz je okej,radio sam typing speed test da vidim dal me mozda ovo usporava ali brzina je bila ista kao i sa OEM keycaps ili south facing + cherry profile keycaps
Mada tebi ce mozda vise smetati nego meni,pa najbolje je da ili probas ili uzmes neke keycaps koje nisu south-facing.
E pa ekstra, možda uz ove što planiram da pazarim poručim i te Cherry da probam :)
 
ma kupi cherry kapice i kupi par switcheva koji su kompatibilni sa njima na north facing pcb, pa isprobaj sve kombinacije i vidi razliku...
 
FANTECH nudi 65% tastaturu sa volume knobom i istim rasporedom kao Gamakay LK67 samo sto ova ima i southfacing RGB sockets i Gateron Milky Yellow hotswapable switcheve,itd... i to sve za 12.000 din na njihovom sajtu (a na kp ima i za 100€)
Ko zeli 65% sa volume knobom i south facing RGB ovo je verovatno jedna od jeftinijh opcija
Link: FANTECH MK858 MAXFIT67
UPDATE: uzeo sam tastaturu i ukratko sam bas zadovoljan.
Build quality je dobar,switchevi su dobri posto su Gateron CAP Milky Yellows i ne trebaju da se lubuju jer su vec prelubed,stabilizatori su isto lubed i dobri i mogu da se koriste stock,keycaps su cherry profile i izgledaju skroz okej,volume knob je dobar,osim tape moda ne mora da se moduje(a i tape mod je samo ko zeli).
Takodje tastatura moze da radi wireless i dobija se dongle sa njom a ima i bluetooth,usb-c kabal je kvalitetan,dobijaju se dodatni zuti keycaps za enter,spacebar i esc,t
Takodje se dobijaju i keycaps za Mac(pa predpostavljam da tastatura radi i na Mac-u, dobija se i keycap/switch puller u jednom koji je isto dobar.
Software se isto lako koristi i podesava RGB modove i osvetljenje.
Uglavnom preporucujem nekome ko trazi 65% sa volume knob-om i koja je south facing i hot-swappable.
 
UPDATE: uzeo sam tastaturu i ukratko sam bas zadovoljan.
Build quality je dobar,switchevi su dobri posto su Gateron CAP Milky Yellows i ne trebaju da se lubuju jer su vec prelubed,stabilizatori su isto lubed i dobri i mogu da se koriste stock,keycaps su cherry profile i izgledaju skroz okej,volume knob je dobar,osim tape moda ne mora da se moduje(a i tape mod je samo ko zeli).
Takodje tastatura moze da radi wireless i dobija se dongle sa njom a ima i bluetooth,usb-c kabal je kvalitetan,dobijaju se dodatni zuti keycaps za enter,spacebar i esc,t
Takodje se dobijaju i keycaps za Mac(pa predpostavljam da tastatura radi i na Mac-u, dobija se i keycap/switch puller u jednom koji je isto dobar.
Software se isto lako koristi i podesava RGB modove i osvetljenje.
Uglavnom preporucujem nekome ko trazi 65% sa volume knob-om i koja je south facing i hot-swappable.
Ja sam se iskreno začudio šta ta tastatura sve nudi za te pare još kad si napisao prvi put. Stvarno dobar proizvod za sve pare.
 
Trebalo bi da prestanem da posećujem ovu temu dok sam još uvek zadovoljan sa svojom tastaturom :)
 
Trebalo bi da prestanem da posećujem ovu temu dok sam još uvek zadovoljan sa svojom tastaturom :)
I ja sam prezadovoljan, ali smo upravo zato ušli u kastom komjuniti, da menjamo kapice, drkamo svičeve, slušamo zvukove itd, itd :) Uglavnom, ako nisi hard-core, nije ni toliko skup hobi :)
 
Svaki hobi je skup, ne pitaj me kako znam :)
Ja sam se skinuo sa najskupljeg van automibilizma, a to je Hi-Fi. :LOL: Ovo mi se u poređenju sa tim čini like a walk in a park i laganica. Ali pod ovaj hobi može da se stavi asterix *na tastaturi radim za posao, ta tastatura mi donosi pare, pa samim tim i ne spada pod hobi nego pod posao. Barem tako mogu da kažem ženi...
 
Sta mislite o royal kludge 84 pro? Ona sa aluminijumsko kuciste
 
ili je lutrija u pitanju? :)

Ja koristim vec duze vreme Cherry profile kit sa K2. Sem skoro neprimetne razlike u zvuku sto je pomenuo morelife (meni je donja strana popunjena sa prilicno debelim silikonom pa mozda zbog toga skoro ne primecujem razliku u zvuku) totalno su ok. Tokom kucanja ne primetim nikakvu razliku.

Def probaj prvo neki jeftiniji Cherry kit. Ako i ne budes imao tehnickih problema, mozda ti se Cherry profil ne svidi zbog neceg drugog.
A ako odgovara onda kreni da trazis bolje setove ; )
 
Ovo je prelepo Kizo!!! Da li si imao prilike da ovaj tip tastature koristis u svakodnevnom radu 8+ sati? Ako jesi, kakva su ti iskustva i koliko vremena treba da se osoba privikne na isti.
Hvala :) koristim je svaki dan po 8h na poslu (web programiranje), plus kod kuce... za mene ne postoji bolji format tastature (Alice format).
Preferiram splitovani space, jako se brzo naviknes! Mnogo mi znači da je desni space u stvari backspace. Numpad izbegavam (koristim gornji red sa brojevima), vise volim da je tastatura kraća i da je miš bliže meni.
Da napomenem i da se kontroler tastature programira preko QMK i ako mi zavali neka skraćenica/dugme premampiram samo layer i rešen problem.
Generalno volim sto kompaktnije tasatature, da sto manje "mašem" rukama po stolu. Svima je u početku neobično ali jako brzo uvidiš sve prednosti.
 
Ako uskoro ne vidimo u ponudi Kiza Custom Keyboards, nista nisi uradio...
 
Ne znam za ostale ali me ovaj finansiski ubi...

Evo par fotki sa fotkanja tastature sto sam radio.


Rasklop GIF


Kombinacije GIF
Pa tebra, puno drvo, ovo ono, mora i da košta :) Svakako prelepo izgleda, nema šta.

Edit: Koliko vidim ovo je XDA profil?
 
Nazad
Vrh Dno