Šta je novo?

Mehanicke Tastature

thick pbt. to sam ja uvek kupovao. vec imam jedne sa bocnim printom, ali ne pustaju svetlost. sad sam resio da uzmem iste takve samo da svetle. odlicni su.
 
Da li neko koristi XDA profile keycaps. Generalno mi se oni najviše dopadaju, i video sam par baš nekih prelepih modela, ali vidim da se ljudi žale da im se ne sviđaju zato što su ravni.

Koliko ja vidim po ovom crtežu i objašnjenju, ne izgledaju ravno već malo udubljeno?
 

Prilozi

  • pasted image 0.png
    pasted image 0.png
    72.1 KB · Pregleda: 39
Da li neko koristi XDA profile keycaps. Generalno mi se oni najviše dopadaju, i video sam par baš nekih prelepih modela, ali vidim da se ljudi žale da im se ne sviđaju zato što su ravni.

Koliko ja vidim po ovom crtežu i objašnjenju, ne izgledaju ravno već malo udubljeno?

Meni se nisu svideli, imao sam xda canvas. Previse ravno. Kontam da moze da se uklopi sa nekim low profile kucistima. Cak mi se ni Cheery/GMK ne svidjaju. Sa te tvoje slike, ja sam u SA/Mt3 taboru, izduzeni ulubljeni profil. Predlazem ti da probas XDA uzivo ako negde naidjes na orginalni. Kineski su samo bleda kopija kada su im izrada i profili u pitanju. Naravno za te pare, mogu da prodju. Ja sam tako krenuo (sa kinezima), pa sam se posle zajebo sto sam orginalne uzeo...nema nazad.
 
Meni se nisu svideli, imao sam xda canvas. Previse ravno. Kontam da moze da se uklopi sa nekim low profile kucistima. Cak mi se ni Cheery/GMK ne svidjaju. Sa te tvoje slike, ja sam u SA/Mt3 taboru, izduzeni ulubljeni profil. Predlazem ti da probas XDA uzivo ako negde naidjes na orginalni. Kineski su samo bleda kopija kada su im izrada i profili u pitanju. Naravno za te pare, mogu da prodju. Ja sam tako krenuo (sa kinezima), pa sam se posle zajebo sto sam orginalne uzeo...nema nazad.
Ma prvo ću probati ove OEM što dolaze uz Keychron da vidim kako mi leže, više informativno pitam za početak, u stvari najviše pitam zbog toga da li je moguće na primer na tastaturu koja ima OEM keycaps fabrički staviti neki drugi profil keycaps-a. Da izvučem info sa Keychron sajta: "Different rows on the keyboard have different heights and slope profiles and Keychron C2 keycap uses OEM profile with MX style. Therefore the C2 keyboard is compatible with other OEM profile keycaps in the market." Da li ovo znači da treba koristiti samo OEM profilisane keycaps?
 
c2 ti je klasican cherry. proguglaj i procitaj kakvo iskustvo imaju ljudi koji su na cherry tastature stavili xda. isto ces da imas i ti.
 
Da li neko koristi XDA profile keycaps. Generalno mi se oni najviše dopadaju, i video sam par baš nekih prelepih modela, ali vidim da se ljudi žale da im se ne sviđaju zato što su ravni.

Koliko ja vidim po ovom crtežu i objašnjenju, ne izgledaju ravno već malo udubljeno?
Ja sam koristio XDA neko vreme i skroz su okej i lako se naviknes,preferiram vise Cherry profile ali i XDA je po meni solidan
 
c2 ti je klasican cherry. proguglaj i procitaj kakvo iskustvo imaju ljudi koji su na cherry tastature stavili xda. isto ces da imas i ti.
OEM i Cherry su dosta slične, samo je OEM malo izraženiji. Isto kao i XDA i DSA. Teško da bi trebalo da ima prepreka za korišćenje bilo kog profila keycaps-a na bilo kojoj tastaturi. Jer zdravorazumski, svaka tastatura ima štampanu ploču koja je totalno ravna i na koju se uglavljuju switch-evi, tako da tu nema nekih odstupanja, da li je neka ploča XDA ili Cherry kompatibilna. Barem ja ovako razmišljam :)
 
Nema to veze sa pločom nego sa svičevima koji su Cherry MX kompatibilni (imaju krst na vrhu, prosto rečeno).
Uglavnom su svičevi o kojima pričamo ovde u temi (izuzev topre) MX kompatibilni, a i svi profili tastera koji se pominju su kompatibilni sa njima.

Koji ti profil najviše odgovara u principu ne možeš da znaš dok sve ne isprobaš, ali ne može mnogo da se omaši sa Cherry ili OEM koji su "sculpted" i ima ih u milion različitih "dezena".
 
Nema to veze sa pločom nego sa svičevima koji su Cherry MX kompatibilni (imaju krst na vrhu, prosto rečeno).
Uglavnom su svičevi o kojima pričamo ovde u temi (izuzev topre) MX kompatibilni, a i svi profili tastera koji se pominju su kompatibilni sa njima.

Koji ti profil najviše odgovara u principu ne možeš da znaš dok sve ne isprobaš, ali ne može mnogo da se omaši sa Cherry ili OEM koji su "sculpted" i ima ih u milion različitih "dezena".
Ma razumem ja kompatibilnost između switch-eva i keycapsa, to je jasno kao dan, ali mi je suludo da se kaže da li je neka TASTATURA kompatibilna samo sa XDA, DSA ili OEM keycaps-evima, kada su sve tastature manje više iste, tj sastoje se od istih elemenata.
 
Što se tastatura i kompatibilnosti tiče, jedino na šta moraš da paziš kad kupuješ kapice je raspored, a to naročito pogađa nas koji preferiramo male tastature.
Keychron C2 ima najklasičniji mogući raspored (uzimaš ANSI, pretpostavljam) sa 104 tastera, tako da tu neće biti problema.
 
Što se tastatura i kompatibilnosti tiče, jedino na šta moraš da paziš kad kupuješ kapice je raspored, a to naročito pogađa nas koji preferiramo male tastature.
Keychron C2 ima najklasičniji mogući raspored (uzimaš ANSI, pretpostavljam) sa 104 tastera, tako da tu neće biti problema.
Pa to, tako sam i pokapirao, zato mi je i bila suluda ova rečenica sa Keychron sajta: Therefore the C2 keyboard is compatible with other OEM profile keycaps in the market. Mada nigde nije napisano "only". Šta ću, voleo bih i ja da ne moram da koristim numerički deo, pa da pazarim neku manju, ali na žalost koristim i navikao sam na numpad i mislim da nikada ne bih mogao za posao bez njega. Naravno, za neki povremeni gejming da, ali za posao nikako, a da imam dve tastature mi je suludo :)
 
Da izvučem info sa Keychron sajta: "Different rows on the keyboard have different heights and slope profiles and Keychron C2 keycap uses OEM profile with MX style. Therefore the C2 keyboard is compatible with other OEM profile keycaps in the market." Da li ovo znači da treba koristiti samo OEM profilisane keycaps?

To sto objasnjavaju je visina kucista u odnosu na poziciju pcb-a, a ne layout/raspored. Nece svaki profil keycapova nalegnuti isto na svakoj tastaturi. Neke imaju nizi pcb, neke vislji. Samim tim, neki profili ce biti izdignuti, neki ne - u odnosu na kuciste tastature. To je ona horizontalna linija u tvom primeru profila koje si okacio (koja opet, ne mora da znaci da prolazi bas u toj ravni na svakoj tastaturi). Ovaj tvoj C2 je relativno nizak tako da si dobar. Oni se samo ogradjuju da su kuciste i pcb pozicioniralu u odnosu na oem.

Evo ti jedan diletantski crtez na ovoj tvojoj.

1645351121189.png
 
To sto objasnjavaju je visina kucista u odnosu na poziciju pcb-a, a ne layout/raspored. Nece svaki profil keycapova nalegnuti isto na svakoj tastaturi. Neke imaju nizi pcb, neke vislji. Samim tim, neki profili ce biti izdignuti, neki ne - u odnosu na kuciste tastature. To je ona horizontalna linija u tvom primeru profila koje si okacio (koja opet, ne mora da znaci da prolazi bas u toj ravni na svakoj tastaturi). Ovaj tvoj C2 je relativno nizak tako da si dobar. Oni se samo ogradjuju da su kuciste i pcb pozicioniralu u odnosu na oem.

Evo ti jedan diletantski crtez na ovoj tvojoj.

Pogledajte prilog 335746
E to je detaljno objašnjenje! Hvala :)
 
Pa to, tako sam i pokapirao, zato mi je i bila suluda ova rečenica sa Keychron sajta: Therefore the C2 keyboard is compatible with other OEM profile keycaps in the market. Mada nigde nije napisano "only". Šta ću, voleo bih i ja da ne moram da koristim numerički deo, pa da pazarim neku manju, ali na žalost koristim i navikao sam na numpad i mislim da nikada ne bih mogao za posao bez njega. Naravno, za neki povremeni gejming da, ali za posao nikako, a da imam dve tastature mi je suludo :)
ja bih dodao da je jako dobra fora imati tkl tastaturu i odvojeni numpad desno od misa. to je isto dobra prica, ali komplikovano i skupo u odnosu na normalnu tastaturu
 
GMK pravi najkvalitetnije keycaps, samo sto se ceka na njih
 
GMK pravi najkvalitetnije keycaps, samo sto se ceka na njih
I još kreću od 100 dolara uglavnom :) Mislim da je sa mehaničkim tastaturama fora kao i sa audiofilijom. Moraš da probaš par nekih kombinacija, dok ne vidiš šta ti najviše odgovara, i prema onome što koristiš (u audiofiliji šta slušaš). I onda kada malo upoznaš sebe i svoj ukus iskeširaš neke malo ozbiljnije pare ako to uopše želiš naravno na kraju :)
 
I još kreću od 100 dolara uglavnom :) Mislim da je sa mehaničkim tastaturama fora kao i sa audiofilijom. Moraš da probaš par nekih kombinacija, dok ne vidiš šta ti najviše odgovara, i prema onome što koristiš (u audiofiliji šta slušaš). I onda kada malo upoznaš sebe i svoj ukus iskeširaš neke malo ozbiljnije pare ako to uopše želiš naravno na kraju :)
idu i do 200-300 posle group buy-a :D
zato ti i spomenuh da sam se zajebo posle prvih par mt3/gmk setova koje sam pazario, nema nazad na kineze a setova kolko osh. kinezi su skroz ok za te pare.
 
idu i do 200-300 posle group buy-a :D
zato ti i spomenuh da sam se zajebo posle prvih par mt3/gmk setova koje sam pazario, nema nazad na kineze a setova kolko osh. kinezi su skroz ok za te pare.
Ja ne planiram da se bakćem nečim naprednijim od kineza za sada :)
 
Nisu oni ravni sami po sebi,nego su postavljeni ravno. Kad pogledas sa strane,ravna je linija,svaka kapica je apsolutno ista. Ja koji sam uvek do sada koristio cherry ili OEM,bilo mi je jako cudno kad sam presao na XDA. Evo trenutno koristim XDA,ali samo zbog boljeg zvuka nazalost. Dosta je veca kapica nego kod Cherry,ima vecu zapreminu,pa je i zvuk bolji...
 
Nisu oni ravni sami po sebi,nego su postavljeni ravno. Kad pogledas sa strane,ravna je linija,svaka kapica je apsolutno ista. Ja koji sam uvek do sada koristio cherry ili OEM,bilo mi je jako cudno kad sam presao na XDA. Evo trenutno koristim XDA,ali samo zbog boljeg zvuka nazalost. Dosta je veca kapica nego kod Cherry,ima vecu zapreminu,pa je i zvuk bolji...
Da, pokapirao sam da je to poenta. Ja sad baš gledam, kod mene na Steelseries APEX Raw su sve kapice u jednoj ravni. Tako da kapiram da mi to ne bi smetalo.
 
Uporedni test u odnosu na Cherry kapicu. Obe su debeli zidovi,ali veca zapremina i dubina na XDA. Bolji zvuk. Mada i to su mozda ipak samo ukusi. XDA je vise thocky i ima dublji zvuk,a ova Cherry je vise clacky. Obe su dobre kapice,ako vam je dobra tastatura i prekidaci. Ako ne valja tastatura i prekidaci,onda ni jedne kapice nece zvucati lepo.

20220220_181058.jpg20220220_180926.jpg20220220_180945.jpg20220220_181010.jpg
 
Na GMK treba zaboraviti jer nisu u stanju da isporuče ni porudžbine od pre dve godine.
Generalno koliko vidim dosta se čeka za bilo šta što je nazovi neka "ekskluziva", i dosta je stvari generalno out of stock.
 
 
Pacovi sa Aliexpresa mi poslali 5 staklenih boca, jedna pukla i umastila sve zivo. Da su koristili kartonsku kutiju ne bi ovo bilo. Nego hoce li carina mozda da polomi namerno da otvara,ako misli da je recimo droga unutra?

20220225_122934.jpg20220225_123809.jpg
 
Ne znam, meni ta carina nije jasna. Evo moj Keychron je stigao iz UK-a za 3 dana u Srbiju, ali mi zato tastatura na carini stoji vec 7, kapiram da ce minimum jos toliko, da provere da nije bomba kojim slucajem.
 
Nazad
Vrh Dno