Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Da li je neko porucivao sa mykeyboard.eu?
Ne vidim Srbiju za shipping.
Poslao mejl podrsci sinoc pa da pitam za licna iskustva dok ne odgovore.
 
A kakva je? Sto godina gledam DAS, ali me nervira to što nema pozadinsko osvetljenje.
Pa glomazna je i teška, građa je kvalitetna. Ja sam je kupio polovnu ali očuvanu. Switch-evi su braon cherry mx i LED je južno orijentisan, ali ga ne palim. Ne znam kakva je za gaming, ja je koristim za posao i bitan mi je numerički deo. Ako je ovaj Ajazz kopija DAS tastatura nema šta da razmišljaš, original je svakako još bolji i kapiram da je utisak kao da kuckaš na svemirskom brodu, jeb'o pozadinsko 😊
 
Nisam ispratio te komentare o problemima.

Mene DAS privlači zato što nije cirkuzantska, a ima volume knob i media keys i zapravo mi trebaju preporuke za takve tastature. Ništa belo, šareno i slično, treba mi čisto crna tastatura sa pozadinskim osvetljenjem, medijskim tasterima i točkićem za jačinu zvuka.
 
^ https://forum.benchmark.rs/threads/mehanicke-tastature.306056/page-163#post-6449957

Na našem tržištu su se pojavile Natec Genesis Thor 380 RGB (Kailh blue), 400 RGB (Kailh red) i 401 RGB (Kailh brown prekidači), cene su 9-10k din.
Imaju osnovne media tastere i volume točkić, navodno su dobro izrađene i jedne od boljih u toj cenovnoj klasi. Sa crvenim i braon prekidačima verovatno nisu mnogo bučne. Meni se kod tih tastatura ne sviđa što su tasteri previše ogoljeni, odnosno osvetljenje mnogo šljašti. Znam da može da se isključi i da postoji softver, kontrola jačine osvetljenja, nego meni ti ogoljeni tasteri deluju ružno (nekako neozbiljno) čak i kada je osvetljenje isključeno.

Niskoprofilna Thor 420 RGB košta oko 11k din, deluje ozbiljnije ali nema zasebne media tastere i ima neke specifične plave prekidače, koji su verovatno bučniji od Kailh crvenih i braon, ali tiši od proseka za plave prekidače.

Ne znam da li ove tastature vrede tih 9-10-11k din, ali u nedostatku konkurencije i bolje ponude, deluju ok i kao dobra alternativa Redragon modelima.
 
Poslednja izmena:
Nisam ispratio te komentare o problemima.

Mene DAS privlači zato što nije cirkuzantska, a ima volume knob i media keys i zapravo mi trebaju preporuke za takve tastature. Ništa belo, šareno i slično, treba mi čisto crna tastatura sa pozadinskim osvetljenjem, medijskim tasterima i točkićem za jačinu zvuka.
Razor Black widow ultimate?
 
Ja moram da postavim pitanje ali sta se desava sa quality check-om ovih dana? Kao neko ko je promenio bar 10 tastatura u svom zivotu, mogu da kazem da su provere kvaliteta toliko srozane da je sramota sta se prodaje.

Navescu dva primera:

Mehanicka Redragon Draconic tastatura, na papiru sve super, multi konekcija i kablom i bezicno, a onda samo odjednom krene baguje, prestane da radi i dok se ne resetuje na on/off switch, bila placena ja mislim 8k, zbog toga prodata posle nepunih godinu dana.

Logitech G413 mehanicka tastatura, placena oko 10k za black firday, pola dugmica mi vec izlizano, ni pola godine nije proslo, o cemu se bre ovde radi?

Ranije secam se pre 10-15 godina, kupis tastaturu za 1000-2000din i to sljaka godinama bez ikakvih problema.

Ajde Redragon mogu da razumem, low budget tastature, ali Logitech koji je medju vodecim proizvodjacima tastatura i periferija generalno, ovako nesto da sebi dozvoli, ovo je sve samo ne onaj Logitech od ranije. Mogao sam 10 membranskih tastatura da kupim za te pare kolko ova kosta, a po svemu sudeci ova mehanicka nece nadziveti ni jednu membransku a ne 10.

Duboko sam razocaran, steta sto nemamo logitech support na forumu.
 
tako je sa vecinom stvari danas. kad su tastature u pitanju najbolje je neki polu custom da napravis
 
Sledece nedelje mi stize Keychron K6 red switches.
Nisam nikada modovao tastature, da li moze kod nas da se nadje sound dampening pena da ubacim unutra? I lubrikant me zanima isto, ako je moguce kod nas. Da odradim odmah to na startu, ne ceka mi se da narucujem.
 
ljudi su imali dobro iskustvo sa keychron-ima nakon sto su ubacili tu penu u kojoj je tastatura dosla zapakovana :D
 
Nisam nikada modovao tastature, da li moze kod nas da se nadje sound dampening pena da ubacim unutra? I lubrikant me zanima isto, ako je moguce kod nas. Da odradim odmah to na startu, ne ceka mi se da narucujem.
Za mene je 95% rešenja uvek lub switcheva i stabilizatora. Za lub pitaj @Skamer (kad već ima 3) ili poruci sa Alija (preporucujem Krytox). Svakako planiraj da ti treba i alat (otvarač switch-eva, keycap i switch puller (imas na KP), tanka četkica, i ako nadješ ili improvizujes držač za lubovanje switch-eva)...
Savetujem ti da ispratis ovaj video

samo dampovanje neće pomoći nešto drastično... svakako probaj
 
Stabilizatori su mi premali i ne hvataju se,preveliki su otvori na plejtu. POMAGAJTE

20220204_205145[1].jpg
 


 
Stigla Keychron K6, odusevljen sam.
Iako mi se svidjaju red switchevi, nekako mi ne odgovaraju jer nemam klik. Narucio bih brown, ali opet nisam siguran dok ne probam...
Da li da uzmem te sto idu original, gateron, ili da gadjam neke druge? Te mogu relativno brzo da nabavim, isto od Madjara
KEYCHRON Gateron CAP Switch Brown (35 pcs) 18e
KEYCHRON Gateron CAP Switch Gold Brown (35 pcs) 23e
Sta mislite?
 
Stigla Keychron K6, odusevljen sam.
Iako mi se svidjaju red switchevi, nekako mi ne odgovaraju jer nemam klik. Narucio bih brown, ali opet nisam siguran dok ne probam...
Da li da uzmem te sto idu original, gateron, ili da gadjam neke druge? Te mogu relativno brzo da nabavim, isto od Madjara
KEYCHRON Gateron CAP Switch Brown (35 pcs) 18e
KEYCHRON Gateron CAP Switch Gold Brown (35 pcs) 23e
Sta mislite?

braon prekidaci takodje nemaju klik.
 
braon prekidaci imaju bump, ali je necujan. neki kompromis izmedju zvucnog klika i necujnog tastera.

cestitam na kupovini! ja bih narucio gateron jelov
 
gateron braon, to doslo uz keychron. kad se nakanim zamenicu za jelov.
 
Ćao ljudi, imam par nekih pitanja za ove malo više iskusne. U želji da uradim apgrejd periferija iako me i dalje služi Steelseries Apex Raw i pored prosipanih Coca-Cola i 10 gidna korišćenja, odabrao sam kombinaciju MX Keys i MX Master 3. Kako sam MX Masterom razočaran jer nije namenjen ljudima sa malom šakom, u iskušenju sam da pored njega prodam i MX Keys jer ima jednu ogromnu manu lično za mene, a to je skraćeni levi Shift taster. To nisam video na pakovanju na žalost, a pošto se nisam bavio istraživanjem na vreme, naknadno sam saznao da je to ISO layout koji je samo za evropsko tržište, dok je ANSI layout za američko tržište. Da ne tupim više, gledam neku alternativu za MX Keys koju bih pazario, i želeo bih da pazarim neku mehaničku tastaturu koja je ili Full Layout ili 96% jer mi je potreban numpad, pa sam izvor sveo na sledeće tri:

Keychron K4 V2
Epomaker GK96S
Royal Kludge RK100

Vizuelno mi se najviše dopada Keychron, i verovatno bih za sada išao sa Brown svičevima, ali bih možda kasnije pazario i Yellow. Da li neko ima nešto od ovih modela i koji su vaši predlozi generalno. Ne interesuje me RGB ludilo, najbolje bi bilo i da ga nema ili da je makar belo osvetljenje, namenjeno je za kancelarijsko korišćenje i posao prvenstveno. Takođe još jedno pitanje, da li RGB tastature mogu da se podese da svetle belo?
 
pa i belo je deo RGB spektra :) a mozes cak i da ugasis RGB :)
 
Ja moram da postavim pitanje ali sta se desava sa quality check-om ovih dana? Kao neko ko je promenio bar 10 tastatura u svom zivotu, mogu da kazem da su provere kvaliteta toliko srozane da je sramota sta se prodaje.

Navescu dva primera:

Mehanicka Redragon Draconic tastatura, na papiru sve super, multi konekcija i kablom i bezicno, a onda samo odjednom krene baguje, prestane da radi i dok se ne resetuje na on/off switch, bila placena ja mislim 8k, zbog toga prodata posle nepunih godinu dana.

Logitech G413 mehanicka tastatura, placena oko 10k za black firday, pola dugmica mi vec izlizano, ni pola godine nije proslo, o cemu se bre ovde radi?

Ranije secam se pre 10-15 godina, kupis tastaturu za 1000-2000din i to sljaka godinama bez ikakvih problema.

Ajde Redragon mogu da razumem, low budget tastature, ali Logitech koji je medju vodecim proizvodjacima tastatura i periferija generalno, ovako nesto da sebi dozvoli, ovo je sve samo ne onaj Logitech od ranije. Mogao sam 10 membranskih tastatura da kupim za te pare kolko ova kosta, a po svemu sudeci ova mehanicka nece nadziveti ni jednu membransku a ne 10.

Duboko sam razocaran, steta sto nemamo logitech support na forumu.
Ja koristim ovu tastaturu vec skoro pola godine,ne deluje mi bas kao low budget tastatura...


I sve savrseno radi i funkcionise.....red swicevi,prijatna za kucanje,relativno tiha za mehanicku tastauru,lepi RGB efekti,i kabal i wireless po potrebi,palmrest koji se odvaja,kvalitetno napravljena....najbolja tastatura koju sam imao

Pre nje sam koristio Redragon Karura godinama i nikada nisam imao problema,osim sto se par tastera izlizalo....radi i dalje ok

Tako,da sa redragon tastaturama imam bas cool iskustva
 
Jeste, ali kapiram da ne može baš da se izvuče bela, nego će uvek imati neki tint koji vuče na neku boju... :)
mozda zavisi od tastature, ja na razer huntsman mini (chroma studio) namestim FFFFFF i svetli belo :)
 
moja svetli crveno recimo jer sam sam u crvenom posto je amd/ati komp :D
 
Nazad
Vrh Dno