Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Za vas sto sami sklapate tastature, ako moze savet.. Gledam sebi da uzmem neki kit kao ovaj BM60 (kit broj 8)pa da sam sklopim. Medjutim, ne odgovara mi 60%, pa me zanima da li ima nesto slicno u TKL (ANSI) varijanti? Da ne bude preko $100 sve ukupno i da je hotswappable. Switch.. tu se ne razumem puno, koristio sam Outemu Blue i hocu da se otarasim tog smeca. Mislio sam mozda Gateron Brown?
 
Pažnja, ulaziš u jako kontaminiranu zonu i gadna zaraza je zagarantovana.
 
gateron brown svaka preporuka. ali mislim da ces odatle da uradis upgrade na gateron yellow, tako da ja bih odmah uzeo njih!

inace, pitanje za kizanbg123, jesu ove pande original panda switch, ili nesto drugo? cuo sam da je ta panda bas kool. hocu da predjem na nesto linearno, mada nemam realnu potrebu, ali eto, menja mi se nesto...
 
original holy panda je 120$ 100 komada
 
gateron brown svaka preporuka. ali mislim da ces odatle da uradis upgrade na gateron yellow, tako da ja bih odmah uzeo njih!

inace, pitanje za kizanbg123, jesu ove pande original panda switch, ili nesto drugo? cuo sam da je ta panda bas kool. hocu da predjem na nesto linearno, mada nemam realnu potrebu, ali eto, menja mi se nesto...

Nisu, kao sto @illidan kaže Holy Panda je na Drop-u 1e kom. Uzeo sam ove jer su duplo jeftiniji a posle luba imaju skoro isti kvalitet kao Panda (bar tako kažu :) ).
Ako hoćeš baš dobre linearne moja preporuka (pričam za ono što sam probao) ti je ili Tealio ili TKC Tangerine
Dobri su oba... ali Tealio... nemam reči... melem za prste, nema greske.
 

Prilozi

  • keyb.jpeg
    keyb.jpeg
    198.1 KB · Pregleda: 75
Mislio sam mozda Gateron Brown?
Koristio sam Gateron Brown, trenutno sam na Yellow. Kao sto Skankhunt42 kaze, uzmi odmah njih, primetno su bolje od Brown, i za kucanje i za gejming. Solidni su i bez podmazivanja (probao par komada, smorio se kao niko kada sam shvatio da moram ponoviti proceduru jos 80 puta), malo scratchy ali posle par nedelja koriscenja se fino izrade i postanu malo glatkiji.
 
Slazem se,ja sam prvo koristio Gateron Brown i ima mi osecaj kao da koristim scratchy linear i mnogo je los osecaj. Presao sam na Gateron Yellows i razlika je velika,super je i za gejming i za kucanje
 
istegnes federe,uzmes kapice sa debelim zidovima i imas prejak zvuk. tvrdi federi su kljuc.
 
Jel ima kod nas negde da se naruče/kupe oni žičani keycap pulleri? Vidim da se dosta žale da oni klasični plastični imaju tendenciju da grebu/oštećuju kapice, pa ne bih to da uspem :D
 
Pažnja, ulaziš u jako kontaminiranu zonu i gadna zaraza je zagarantovana.
Ma, ja to vise iz potrebe gledam.. Crkava mi ovo Redragon/Outemu smece, a nema nista normalno za te novce pa bih da sklopim sam nesto al da valja.
gateron brown svaka preporuka. ali mislim da ces odatle da uradis upgrade na gateron yellow, tako da ja bih odmah uzeo njih!
Koja je razlika izmedju Brown i Yellow? Razlog sto sam mislio da uzmem Brown je jer mi se dopada taktilnost kod Blue, ali mi se ne dopada zvuk, krenu da zvrndaju posle nekog vremena. Tako da sam hteo taktilnost slicnoj kao kod plavih a da se lepse/tise cuje..

@kizanbg123 Aj Kizo, vidim da si ti u tome, daj neki sasvet.. Jel ima negde da se uzme to sto meni treba za te pare?
Za vas sto sami sklapate tastature, ako moze savet.. Gledam sebi da uzmem neki kit kao ovaj BM60 (kit broj 8)pa da sam sklopim. Medjutim, ne odgovara mi 60%, pa me zanima da li ima nesto slicno u TKL (ANSI) varijanti? Da ne bude preko $100 sve ukupno i da je hotswappable. Switch.. tu se ne razumem puno, koristio sam Outemu Blue i hocu da se otarasim tog smeca. Mislio sam mozda Gateron Brown?
 
Stigli mi outemu white svičevi, tihi su skoro kao laptop tasteri. Malo su mekši na dnu i ne čuje se karakterističan "tok" mehaničkih tastera, pa ko traži tišinu može da proba :)
Linearni su, gray su taktilni pa možda probam i to u budućnosti.
 
Ma, ja to vise iz potrebe gledam.. Crkava mi ovo Redragon/Outemu smece, a nema nista normalno za te novce pa bih da sklopim sam nesto al da valja.

Koja je razlika izmedju Brown i Yellow? Razlog sto sam mislio da uzmem Brown je jer mi se dopada taktilnost kod Blue, ali mi se ne dopada zvuk, krenu da zvrndaju posle nekog vremena. Tako da sam hteo taktilnost slicnoj kao kod plavih a da se lepse/tise cuje..

@kizanbg123 Aj Kizo, vidim da si ti u tome, daj neki sasvet.. Jel ima negde da se uzme to sto meni treba za te pare?
Brown ti imaju manji tactile bump uporedu sa Blue, i dosta ljudi ne voli Browns zato sto su izmedju tactile i linear i vise su kao njesra lineari, a Yellow su ti linearni switchevi.

A dobar TKL Kit ti je Womier K87,hotswap je, ima dobar RGB, i dolazi sa dobrim izborom switcheva.
Evo ti link.
Shipping za srbiju nije velik
 
Aj Kizo, vidim da si ti u tome, daj neki sasvet.. Jel ima negde da se uzme to sto meni treba za te pare?
Stvarno ne znam sta bih ti rekao, stvar je sta ti očekuješ od tastature. Misljenja sam da (u tom cenovnom rangu) treba obatiti pažnju samo na switch i keycap, sve ostalo je stvar izgleda (ukoliko ti je bitan izgled). Kum je skoro kupio na KP tastaturu za 40e (preko je 25e, ima možda i manje), nabacio preko Feker Holy Panda i XDA PBT keycap-ove... prelep zvuk... valjda zbog silikonskog filma koji ide izmedju PCB-a i plate-a,bas sam odusevljen zvukom!!!

Meni se takodje svidja i ova kombinacija
Keyb - 53e (taman da prodjes bez carine) / Skoro TLK :) ,imas u opisu proizvoda i dosta review-a
Switch - 19e
XDA PBT Keycap - 36e

A imas i sve to u paketu za 70e (ali te možda zakači carina)...

Opcija je puno, ali savetujem ti pre svega dobar switch i "debeo" keycap...
 
Ja trazim nesto poput shinobi tastature. Skupo mi je kupiti kod njih, izadje preko 250e.
Da li je neko nasao nesto slicno ovome.. ?
 
zasad me nije kacila carina a switchevi su ispali 87$. mozda ima uticaja ono sto pise na Amazonu "no import fees".
 
btw bas je nice taj mrezni kabl :)

uzeo i ja jedan :)
 
Uzeh i ja na aliju :D
 
Stvarno ne znam sta bih ti rekao, stvar je sta ti očekuješ od tastature. Misljenja sam da (u tom cenovnom rangu) treba obatiti pažnju samo na switch i keycap, sve ostalo je stvar izgleda (ukoliko ti je bitan izgled). Kum je skoro kupio na KP tastaturu za 40e (preko je 25e, ima možda i manje), nabacio preko Feker Holy Panda i XDA PBT keycap-ove... prelep zvuk... valjda zbog silikonskog filma koji ide izmedju PCB-a i plate-a,bas sam odusevljen zvukom!!!

Meni se takodje svidja i ova kombinacija
Keyb - 53e (taman da prodjes bez carine) / Skoro TLK :) ,imas u opisu proizvoda i dosta review-a
Switch - 19e
XDA PBT Keycap - 36e

A imas i sve to u paketu za 70e (ali te možda zakači carina)...

Opcija je puno, ali savetujem ti pre svega dobar switch i "debeo" keycap...
Pa bitno mi je da je kvalitetna i da ne krene da se kvari sama od sebe posle god-dve, kao ovaj smecarski Redragon. Sto se tice switch-a, dopada mi se taktilnost plavih ali zvuk nikako.. Posle nekog vremena kad se "razradi", postane nepodnosljivo. Tako da sam mislio mozda Gateron Brown, ali vidim da mi predlazu Gateron Yellow kao bolji izbor.

Dakle, ukratko stvari koje su mi bitne:
  • Kvalitet, da ne moram da brinem o key chattering-u i slicnom
  • Firmware otvorenog koda (QMK ili slicno)
  • TKL / ANSI; na zalost mi treba fizicki red F tastera zbog video igara
  • Gateron Yellow ili Brown
 
i sve to za 100$?


hehehe.... da
 
Evo druze, ja se ne razumem u tastature. Kazi mi molim te sta moze za $100.
 
mozda je hteo da kaze da previse trazis za 100 usd. ja sam za taj budzet uzeo hot swappable keychron sa gateron brown, pa planiram da se prebacim na yellow i podmazem ih, ali to je jos 50 preko. tesko da ces da nadjes nesto gotovo sa yellows za 100 usd. mozes da uzmes neki drugi switch pa da promenis, kao ja.
 
@Marezz nazalost u pravu su. Nemas resenje nego da kupis neku jeftiniju koja je hotswap i da vremenom zamenis switch-eve i keycap-ove...
 
@kizanbg123 Pa dobro, za koliko novca onda moze da se kupi povoljan a dobar komplet i da se sklopi?

@Skankhunt42 Gledao sam Keychron, samo ko zna koliko bi me rebnuli na carini..
 
Poslednja izmena:
Trenutno za 94$ (79$ tastatura i 15$ poštarina) može da se kupi Drop Entr. Ostaju verovatno još carina i porez al i onda bi trebalo da ispadne jedva više od 100 evra. TKL je, trebalo bi da je solidna izrada, ima usb-c, pbt, switch je po izboru gateron yellow ili halo true. Ima belo osvetljenje (koje vuče na žuto). Ima čak i "refurbished" verzija koja je u suštini model iz predproizvodnje i koliko piše samo stabilizatori za space znaju sa zaskripe al se to može rešiti. Ona je 65$ sa poštarinom (50$ tastatura i 15$ shipping). Ukoliko neko nije registrovan na Drop mogu mu poslati i referral za 10$ popusta. Ja sam je sebi tako naručio i ispala me ta "refurbished" verzija 55$ sa poštarinom tako da ne bih trebalo ni carinu da platim kad stigne već samo pdv.
 
Ako volis taktalne preporucujem ti ove za relativno ok pare
Na foru Holy Panda, malo su tvrdji, zuk prelep (bez lubovanja)
Stigli za 8 dana, bez carine i dodatnih troskova

Ovaj clan i ja smo jedan drugom poslali po 10 prekidaca,on je meni ove fake pande (FEKER),a ja njemu kailh cream. Ove kopije pande su taktilni prekidaci,koji na samom pocetku imaju blagu tvrdocu. Vidi se da su pokusali imitirati membranski osecaj. Znaci nema prvo onaj prazan hod,nego odmah ide taktilnost,a zatim propadne do kraja i udara. Feder je zanimljiv,veoma je dugacak,na sredini ima kao neki prekid,tu je ustvari jako zgusnuto. Malo podmazivanja i skoro se i ne cuje trenje plastike. U svakom slucaju zanimljiv prekidac. Pinovi su debeli,mora se malo istrljati turpijom za nokte da bi upao u ove tanje slotove,kao recimo u Outemu slot.
 
@kizanbg123 Pa dobro, za koliko novca onda moze da se kupi povoljan a dobar komplet i da se sklopi?

@Skankhunt42 Gledao sam Keychron, samo ko zna koliko bi me rebnuli na carini..
ja ako bih uzimao custom keyboard, najverovatnije GMMK Pro od gloriuos pc, samo me malo odbija 75%, pre bih neku 65% layout (drop alt). keycaps sam narucio, a switcheve bih neke linear, recimo nesto kao lynx isto od glorious pc (jwk alpaca)

100$ ili eur custom keyboard je bacanje para
 
ja sam razmatrao gmmk, i umesto toga uzeo keychron koji je jeftiniji. apsolutno bih preporucio. zvucim kao keychron prodavac i menadzer u ovoj temi -.-
 
Nazad
Vrh Dno