Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Znam da nisi ali vi podgoricani ste vrlo cesto u Bg pa rekoh mozda... :)

Ima li neko sa Razer mehanickom, zanima me nesto oko sw?
 
svako ko je navikao na low profile membransku bi bio jako srecan sa low profile mx red (ili slicnu) mehanicku sa silikonskim gumicama i eventualno podmazanim switch-evima ali ovo nije must
 
Nisam iz BG ali kao da si me častio! :) Btw, "izvalio" sam šta meni zapravio treba, godinama na poslu koristim Logitech K280e membransku low profile tastaturu i u suštini navikao sam skroz na low profile kucanje, pa vjerovatno zato i ne mogu da se naviknem na klasične mehaničke tastature (uz buku). Ono što nisam znao je da postoje low profile mehaničke tastature i nakon par sati istraživanja izbor je pao na Cooler Master SK630, djeluje mi kao pun pogodak i upravo ono što tražim.
Bolje Keychron K1 da potražiš.



Objasnio je čovek ovde da te Coolermaster i nisu baš toliko low profile, a sećam se i da su se ljudi nešto žalili da su im kapsovi klimavi.

 
jel znate neku tastaturu koja ima izuzetno mali razmak izmedju dugmica,ali da su udobni? znam da oni skroz ravni dugmici imaju mali razmak, ali oni su uzasni. kao na laptopovima sto vidjamo. milimetri su u pitanju,ali kad igram igricu daleko mi da dohvatim brojke 1,2,3 i 4. jer kamerom upravljam sa WASD, i onda odmah iznad moram prstima dohvatiti 1,2,3 i 4. gledao sam svasta i nisam nista nasao. mozda neki dobar gaming keypad?? imam u glavi sta mi tacno treba,ali ko ce to napraviti...sto manji razmak,gumeni keycaps,brojke 123 i 4 blago nakrivljene prema meni,da ih mogu lakse dohvatiti...i naravno naslon za zglob koji ce mi odgovarati. jel znate mogu li se nekako otvoriti ovi plavi zalemljeni prekidaci,ali sa gornje strane tako sto skinem keycaps,bez da otvaram celu tastaturu i odlemljujem? imate klip na YT gde samo otvoris te plave prekidace i izvadis parce lima,na taj nacin dobijas smooth prekidac bez klikova ikakvih...tek onda mozes dodati gumice i podmazivati da se skroz neutralise zvuk. ja daleko vise volim zvuk membrane,skoro pa necujan. ali membrana ima delay dok registruje klik,to je problem. mora skroz dole da propadne da bi odreagovalo.
evo,otvaraju se i zelemljeni switchevi. samo morate PAZITI

 
Poslednja izmena:
svako ko je navikao na low profile membransku bi bio jako srecan sa low profile mx red (ili slicnu) mehanicku sa silikonskim gumicama i eventualno podmazanim switch-evima ali ovo nije must
Ja sam neko kraće vreme koristio Keychron K1 v4 sa Gateron red, i vrlo je tiha. Odlična je tastatura, ali nisam uspeo da se naviknem na low profile, pa sam prešao na Keychron K4, veliku i bučnu :)
 
bas to... ja sam namerno uzeo keychron fullsize, jer mi to odgovara i stvarno sam zadovoljan. ali ko voli low profile, on voli low profile... ili gotivis jedno ili drugo
 
Bolje Keychron K1 da potražiš.



Objasnio je čovek ovde da te Coolermaster i nisu baš toliko low profile, a sećam se i da su se ljudi nešto žalili da su im kapsovi klimavi.


Gledao sam ovaj klip, ne ganjam ja slučajno ovu SK630/631. :) Ovo nije klasična niska low profile tastatura kao recimo Logitech G915 ali su switchevi low profile sa chiclet keys i u toj kombinaciji je hod nešto između low profile i standardnih mehaničkih tastatura a estetski djeluje savršeno, lično nisam gledao ljepšu tastaturu. :) Odlična je i Keychrone ali toga tek nema ovdje nigdje...
 
jel znate neku tastaturu koja ima izuzetno mali razmak izmedju dugmica,ali da su udobni? znam da oni skroz ravni dugmici imaju mali razmak, ali oni su uzasni. kao na laptopovima sto vidjamo. milimetri su u pitanju,ali kad igram igricu daleko mi da dohvatim brojke 1,2,3 i 4. jer kamerom upravljam sa WASD, i onda odmah iznad moram prstima dohvatiti 1,2,3 i 4. gledao sam svasta i nisam nista nasao. mozda neki dobar gaming keypad?? imam u glavi sta mi tacno treba,ali ko ce to napraviti...sto manji razmak,gumeni keycaps,brojke 123 i 4 blago nakrivljene prema meni,da ih mogu lakse dohvatiti...i naravno naslon za zglob koji ce mi odgovarati. jel znate mogu li se nekako otvoriti ovi plavi zalemljeni prekidaci,ali sa gornje strane tako sto skinem keycaps,bez da otvaram celu tastaturu i odlemljujem? imate klip na YT gde samo otvoris te plave prekidace i izvadis parce lima,na taj nacin dobijas smooth prekidac bez klikova ikakvih...tek onda mozes dodati gumice i podmazivati da se skroz neutralise zvuk. ja daleko vise volim zvuk membrane,skoro pa necujan. ali membrana ima delay dok registruje klik,to je problem. mora skroz dole da propadne da bi odreagovalo.
evo,otvaraju se i zelemljeni switchevi. samo morate PAZITI


ja mislim da preterujes. ne mozes da dohvatis 1234. koristis 4 tastera u igrici? ja igram wow gde koristim 123456, q,x,e,f, pa shift + sve to minimum, plus za pojedine klase mi treba jos. i sve to oduvek na normalnoj tastaturi.
 
Ja malo da razbijem tematiku :D
Savet za sve koji žele da modifikuju tastaturu... Pre nekog vremena sam lube-ovao switch-eve teflonskom mašću u spreju (ima post o tome nekoliko stranica unazad), a onda sam rešio da kupim krytox i da probam da uradim to na "pravi" način. Ako bih rekao da je stock vs. spray lube nebo i zemlja, onda ne bih znao kako da objasnim spray lube vs. crytox lube, pošto je razlika nenormalna. Istini za volju, uradio sam svašta odjednom, lube-ovao, stavio switch filmove, menjao čak i oprugice, a i stabilizatore, pa je sveobuhvatni utisak potpuno drugačiji. Tastatura je došla do onoga što sam generalno i zamišljao od kako sam upao u ove vode, zvuk je taman, osećaj je taman, sve je nekako potaman :D
Razlika između spreja i krytox-a je u tome što sprej promeni malo zvuk, ali ponajviše zbog toga što podmaže oprugicu, a krytox ostavi lep film između plastičnih delova i daje potpuno drugačiji osećaj. Na početku je trebalo malo da se razrade neki tasteri, jer je moguće da sam ja stavio malo više lube-a, ali je sada, nakon nekoliko nedelja, sve lepo leglo na mesto.
Tako da, preporuka za sve koji se razmišljaju o lube-ovanju switch-eva, preporučujem da uzmete lepo sve što vam treba i da uradite to jednom, ali kako treba. Ja sam poručivao sve sa sajta keygem, stiglo je za nekih mesec dana.
Napomena, sve je rađeno na Redragon Draconic tastaturi i naknadno kupljenim red Outemu switch-evima, tako da ni jedan fensi brend nije uključen niti je neki opaki custom build u pitanju :D
 
e ovaj post ti nije trebao... mislim meni nije trebao... sve sam stavio u korpu na aliexpress-u, kytox kremu, lube station, sve moguce i nemoguce alate koji su mi potrebni za to, i na kraju odustanem... sad si me opet zezno, opet cu da se zanosim sa time. oko 40 usd ce me kosta sve to. ali....

ideja mi je da zamenim ove gateron brown sa gateron yellow, i podmazem ih, to je jos 40 usd za switcheve, ali sam hteo i jedan set plavih da imam... i na kraju kad sam shvatio da treba da dam 100 usd, koliko sam platio i tastaturu, modovanje se svelo na silikonske gumice :D haha
 
Na početku je trebalo malo da se razrade neki tasteri, jer je moguće da sam ja stavio malo više lube-a, ali je sada, nakon nekoliko nedelja, sve lepo leglo na mesto.
Kod luba je pravilo "less is more"

e ovaj post ti nije trebao... mislim meni nije trebao... sve sam stavio u korpu na aliexpress-u, kytox kremu, lube station, sve moguce i nemoguce alate koji su mi potrebni za to, i na kraju odustanem... sad si me opet zezno, opet cu da se zanosim sa time. oko 40 usd ce me kosta sve to. ali....
Mali savet:
Krytox ne kupuj na Aliexpress-u, nije velika razlika u ceni u odnosu na proverenije sajtove
lube station je skuplji samo zbog postarine, može neko povoljnije da ti iseče pleksiglas ili napravi od Lego kockica :)

Razmisli i o malo kvalitetnijim switch-evim pa ti možda lub neće ni trebati:
 
Kod luba je pravilo "less is more"


Mali savet:
Krytox ne kupuj na Aliexpress-u, nije velika razlika u ceni u odnosu na proverenije sajtove
lube station je skuplji samo zbog postarine, može neko povoljnije da ti iseče pleksiglas ili napravi od Lego kockica :)

Razmisli i o malo kvalitetnijim switch-evim pa ti možda lub neće ni trebati:
mene u principu aliexpress nikad do sad nije preso, kupovao sam mnoge skuplje stvari tamo, tako da ako prodavac koji je prodao 5000 kytoxa i ima 4999 pozitivinih me zezne, onda neka :D a lube station, u principu da, sam station moze da se nadje povoljnije, ali o istom trosku se dobija sve, cetkice, ova hvataljka, metalni otvarac za switch-eve, itd... tako da kad sve to kupim odvojeno na drugim mestima izadje me skuplje nego da narucim ceo komplet, proveravao sam. a switch-eve... hvala za preporuku, ja sam hteo da uzmem onaj crni gateron, ali sta znam...
 
I've ended up with Razer Cynosa Lite. Mekani tasteri,tihi,evo podmazah je i jos bolje. Sve ovo drugo ide na prodaju.
 
to je kompletan tres od tastature :D sta si podmazivao kod gumenjarke?
 
to je kompletan tres od tastature :D sta si podmazivao kod gumenjarke?

kako trash bajo moj,zar nije jedna od najboljih membranskih...podmazes zidove gde klizi taster,nikako one gumice dole,to jest membrane. podmazes gde god ima trenja plastika o plastiku. manje se drmaju kapice i klizi bolje. i jos je tise. ova tastatura ima jako mekan i tih pritisak. nema onu klasicnu tvrdocu na pocetku pritiska,kao neke druge sugave membranske. ne znam sta bih ti rekao,ovo je meni mnogo bolje nego ono mehanicko djubre gembird mk853 sa plavim tasterima. takodje sam gledao jos jednu cooler mem-chanical tastaturu. to je nesto izmedju membrane i mehanicke. zanimljivi su tasteri,nemaju nikakvu prepreku i imitiraju mehanicku. hod je utegnut i precizan,nije lose za kucanje teksta. medjutim,poprilicno glasni tasteri kad se vracaju na gore nakon pritiska i poprilicno neudobna tastatura, bez ikakvih odmaraca za dlanove.
 
u principu ovo je tema za mehanicke tastature a ne za membranske. ta cooler master ako je onaj jedan jedini topre model koji imaju on je pristojan, samo je tkl i ne znam samo gde ga nadje.

edit: setih se imena - nova touch tkl.
 
Novatouch se ne pravi od 2016. godine i bilo bi pravo čudo da se pojavi negde na oglasima. Verovatno ih ima malo, a i ko je ima teško da će je prodati.
Te "memchanical" su novije zezancije.
 
cooler master mk110 se zove. pakovanje je takvo da imas ove strelice sa desne strane otvorene,mozes ih pritiskati da probas pri kupovini. kamo srece da svaki proizvodjac tako napravi. bas sam namucio ove u gigatronu,terao ih da mi otvore nekoliko tastatura...mora se probati krastavac
 
namucio si vala i nas ovde, mogo bi polako da se iselis iz teme u membransku temu.
 
namucio si vala i nas ovde, mogo bi polako da se iselis iz teme u membransku temu.
ne mogu da se selim dokle god posedujem mk853. kad je prodam,onda sam oficijelno membranski covek. :D btw,stvarno ne znam jel uopste postooji mehanicka koja je tiha kao membranska. koju god da kupis moraces da modujes...sta cemo sa ljudima koji vole da bude tiho?
 
aman, mehanicke tastature su tise od membranskih. uzmes linearni switch, stavis silikonske gumice i tastatura je jako tiha. ako naucis da kucas tako da ne bottom-ujes (moguce) tastatura se bukvalno ne cuje.
 
ne mogu da se selim dokle god posedujem mk853. kad je prodam,onda sam oficijelno membranski covek. :D btw,stvarno ne znam jel uopste postooji mehanicka koja je tiha kao membranska. koju god da kupis moraces da modujes...sta cemo sa ljudima koji vole da bude tiho?
To ti ne daje pravo da spamujes temu sa membranskim.
Imao si dovoljnu slobodu rekao si svoje, dosta je bilo sa membranskim.
 
Da li neko ima iskustva sa DasKeyboard brendom, model sa MX Blue prekidacima ?
 
das keyboard je renomirani proizvodjac. mx blue je ... mx blue. ako si ga probao nekad negde, to je taj isti switch, ne mogu da izmisle toplu vodu.
 
Velika razlika izmedju DasKeyboard i Gigabyte Forece K81(Kalih red). DasKeyobard mi vise odgovara prilkom kucanja, dosta je mekse nego kod ove Gigabyte. Mekse mi je i od MX Brown i to me je malo iznenadilo, ocekivao sam tvrdji hod kod MX Blue.... Jedini problem je sto se cuje :(, ali na to sam bio spreman.
 
Velika razlika izmedju DasKeyboard i Gigabyte Forece K81(Kalih red). DasKeyobard mi vise odgovara prilkom kucanja, dosta je mekse nego kod ove Gigabyte. Mekse mi je i od MX Brown i to me je malo iznenadilo, ocekivao sam tvrdji hod kod MX Blue.... Jedini problem je sto se cuje :(, ali na to sam bio spreman.

treba vam tvrdji hod,a da se ne cuje? ne znam koji bi switch bio najbolji za vas. za mene bi bio najbolji silver svakako. veoma mekan i tih,jos bolji od red.
 
ocekivao sam tvrdji hod kod MX Blue (ranije sam koristio MX Brown ), ali sam se iznenadio "mekocom" i to mi odgovara.
 
I meni su te DasKeyboard delovale nekako ozbiljno, veoma kvalitetno i merkao sam ili one stealth modele, ili neke sa osvetljenjem.
Sve dok nisam pročitao ovaj post. Ne znam šta je u pitanju, da li loša serija ili su sve takve.

Tako da sam odustao od tih modela, s obzirom da se ne prodaju zvanično kod nas, i da mogu da se kupe samo kod malobrojnih Ugara na KP (sa diskutabilno ostvarivom garancijom).
 
ne bih da zvucim kao agent za prodaju, ali kupis lepo keychron, dobijes osnovu od koje posle mozes da napravis sta god oces. a imaju ih u svim mogucim i nemogucim formatima, sa kablom, bez kabla, full size, tkl, manje, rgb, single color, bez backlight, hot swappable, obicne, sta god oces bas, ja mislim da nema sta nisu pokrili, svaka im cast stvarno. i ovo sto dobijes out of the box je super, ja je koristim stock, fine su tastature skroz. prodavac na aliexpressu je skroz ok, shipping ka meni je bio 10 usd, ja sam mu rekao u poruci sta bre ovo shipping, ja kao vazan kupac ocu besplatan shipping i skino mi cenu 10 dolara lol.
 
Nazad
Vrh Dno