Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Prelepa je, samo šteta što nema pozadinsko osvetljenje.

Baš mi se sviđa što su turili dedicated multimedia dugmiće, kao i volume knob i usb3 portove.
 
Nije mi bas jasno zbog cega nema osvetljenje u toj cenovnoj klasi - uvek mozes da iskljucis.
 
Verovatno zato sto daskeyboard je uvek na neki nacin ciljao "ozbiljnije" korisnike. Pozadinsko osvetljenje nekako jos uvek izaziva utisak "igracke". Isto tako daskeyboard cilja na dugotrajnost i tesko maltretiranje a nisam siguran koliko neko pozadinsko osvetljenje moze potrajati a da crkne bar jedna dioda nakon 3/5 godina ukljucenosti od bar 12h dnevno, nisam siguran da bi dozvolili sebi. Inace sam dizajn po meni je klasican korporacijski/ozbiljan.
Sve se svodi na odredjenu ciljnu grupu po meni.
 
Postoji jedan mali problem oko Das-a a to je kvalitet proizvodnje, ima na geekhacku zalbi oko kvaliteta pa je mozda bolje malo se raspitati/
 
Nevernik svaka ti je na mestu,kao sto je kod nekih skupih corsair tastatura pocelo da otkazuje osvetljenje.
 
Verovatno zato sto daskeyboard je uvek na neki nacin ciljao "ozbiljnije" korisnike. Pozadinsko osvetljenje nekako jos uvek izaziva utisak "igracke".

Pa ne mora svaka tastatura za pozadinskim osvetljenjem da izgleda kao igracka http://codekeyboards.com/

Btw taj volume knob mi bas odaje utisak gaming tastature...
Kako uopste to koristis? Pomeris ruku do desne ivice i onda pomeras? Drzis ruku iznad numericke i onda okreces?
 
Btw taj volume knob mi bas odaje utisak gaming tastature...
Kako uopste to koristis? Pomeris ruku do desne ivice i onda pomeras? Drzis ruku iznad numericke i onda okreces?

Koliko puta menjas zvuk kada slusas muziku ili slicno ? Meni se svidja zato sto omogucava fino podesavanje zvuka i deluje me simpaticno. Dovoljno je ostaviti mis na sekundu i korigovati volume.
 
Sto se tice kvaliteta DasKeyboard-a ne znam a iskreno nisam se ni interesovao osim da pogledam dizajn povrsinski. Bas zbog toga sto su takve tastature pravljene da traju i treba ici na geekhack i proveriti iskustva drugih a u zadnje vreme me nista necudi. Sto se tice zvuka meni odgovara multimedijalni deo a nekako mi se najvise svideo na microsoft natural multimediji. Ovo na ms4000 je nekako losije. I mene je bas nerviralo da stalno podesavam zvuk narocito kad preko net-a nesto slusam pa ima razlicitih stvai a mute je isto tako veoma dobrodosao umesto da po prozorima trazis opciju ili da ganjas u donjem desnom uglu isto. Istina moglo bi se uzeti neka kombinacija tastera ali bas to pritiskanje muta mi nekako deluje kao zavrsetak rada pa mi nekako i prija poseban taster ali i podesavanje volumena jer ako vec to radis onda sigurno to neces raditi u toku rada vec kad se desi "interrupt" :D. A "analogno" mi se vise svidja nego gore/dole dva dugmeta sto se tice brzine.
Sto se tice osvetljenja to je najslabija karika narocito kod tastatura koje ce dugo raditi. Iako mnogi govore kako diode mogu da traju duuugo, istina je da se stvarno kvalitetne teze nabavljaju a i tu moze biti problema. E sad kolika je prava trajnost i cena to je pitanje za strucnjake.
Nisam rekao da svaka tastatura sa pozadinskim izgleda kao igracka nego pod navodnicima. Ovde govorimoo ciljanju trzista a samim tim i izgleda tastature. Isto tako oni koji proizvode igracke tastature idu vise na izgled i bljestavost jer ako neko ima da da za takvu tastaturu i pri tome je igrac onda se vode time da ce doticna osoba sigurno za 3 godine nabaviti novi komp da tera nove igre. Velika sansa je da ce nabaviti i novu tastaturu. Doduse mehanicki prekidaci ce izdrzati sigurno, elektronika isto tako nebi trebala da ima problema mada moze da se dese gluposti sto nebi bio prvi put.
Po meni ja kod takvog cenovnog ranga nebih stavljao ikakve lose komponente ali znajuci neke proizvodjace a oni stede na svemu, kvalitet je tek da izdrzi. Zato kao sto sam i rekao bolje je da se pogleda iskustva na geekhack-u korisnika koji znaju sta da gledaju nego kojekakve reviewe koji bukvalno samo prepricavaju neku pricu prodavca a posto je svacija saka drugacija i licni utisci su drugaciji. Tako da za trajnost/kvalitet na geekhack a to kakva je tastatura u prodavnicu pa 30 minuta je tetositi dok nebudete sigurni da je to to.
Isto tako ako pozadinsko osvetljenje nije dobro uradjeno ono moze da bode oci a kad radite profesionalno onda pokusavate da smanjite bilo koje ambijentalno svetlo da bi sto manje zamarali oci. Oni koji su provodili dane uz monitor znaju kako bolno moze biti po oci narocito odblesci ili prejako osvetljenje monitora a isto tako i od tastature. Doduse oni koji je i koriste verovatno ni netrebaju da gledaju u nju da bi kucali. Isto tako primetio sam da za udobniji rad treba imati ambijentalno svetlo na celoj radnoj povrsini a ne samo da osvetli tastere tako da je *upotrebljivost pozadinskog malo i upitna. Opet sve je to licno...

PS. Ako zelite podesavati brightness imate soft dimscreen koji stoji systemtray-u i veoma lako podesite procenat brightness-a umesto da drzite otvoren prozor sa podesavanjima drajvera ili cak da prolazite kroz opcije monitora (radite sa textom smanjite brightness na minimum, a za video onda svetlo). Ima jos jedan soft koji smanjuje plavo svetlo za koje smatraju da je jedan od razloga da vara/remeti organizam sto se tice normalnog spavanja. Nisam nesto previse isao u kopanje u tom smeru ali mozda nekog bude interesovalo pa da potrazi ako ima problema.
Inace jedan od mojih hobija je skupljanje eknjiga i imam ih relativno dosta, ustvari ne toliko kao pojedini ali znam gde da nadjem. A citanje istih preko monitora moze biti ubistvo bas zbog brightnessa koji je prejak. Mada sam iste citao dosta i na mobilnom i to jos na 220*170 :D.... Ima softwera i za pretvaranje knjiga u java aplikacije....


Zaboravih, jedan od problema kod pozadinskog osvetljenja je i kvalitet keytop-ova. Dosta njih ih pravi u providnoj plastici a onda "prefarba" celi keytop pa moze doci do "probijanja". Sve u svemu da se zadrzi besprekorni izgled neki izbegavaju pozadinsko bas zbog malo kompleksnijeg a time i skupljeg troskarenja da bi se napravile a uz to problematicnih rezultata.

PS. Bilo bi lepo kad bi neko upotrebio heating wire i ventilator kombinaciju za zimu kad ruke mogu da se "smrznu" ili samo ventilator u slucaju velikih vrucina da nebi bilo previse znojavih dlanova :D... Kad vec govorimo o dodatcima kao sto je osvetljenje :D...
Thanko_fan_keyboard_A.jpg

Heated keyboard pad:
heated%20keyboard%20pad.jpg

Pozadinsko osvetljenje u kucnoj radinosti:
obs-illum-kbd.jpg

Inace u DIY verziji napravite onaj keyboard pad sa ljuspicama heljde i u njega stavite heated wire (ima i plate) koja je relativno jeftina, prikacite na USB i eto uzivanja... To mi je u planu za sledecu zimu :D....
http://the-gadgeteer.com/2009/10/28/warm-but-not-fuzzy-valuerays-mouse-review/
 
Poslednja izmena:
vidim da se tema razvukla i da ima 29strana pa da ne listam sve trebao bi mi savet za neku mehanicku tastaturu do neki 100e(moze malo gore)sto moze da se nadje kod nas.
trebala bi mi za gaming (konkretno mmo).vidim da tu ima red/blue/brown/black i sve pisu da su za gaming to me buni pa bi mi ipak trebao neki savet.
 
@overkind
Procitaj celi thread, izbor tastature je veoma subjektivna rabota zato je i toliki thread....

PS. Jedanput izabrana kako treba trajace ti narednih 10-20 godina....


Zanimljiv koncept, bas me zanima kako su ga tehnicki realizovali...
http://www.x86.rs/fin-revolucionarni-kontroler-iz-indije/
 
Poslednja izmena:
overkind, treba ti cherry black za gejming...i vidi da bude ful NKRO
http://hardforum.com/archive/index.php/t-1523154.html

Ako ti treba allround tastatura, onda mx brown, a ako ces bas da kucas onda mx blue (osim ako ne zelis buckling spring ili topre ili neki alps)
Za gejming mislim da je najbolji black, jer u odnosu na red mozes da ostavis prste na tastaturi bez da slucajno okines nesto.
 
Pronašao sam u podrumu jednu staru Cherry tastaturu, ali ne mogu da skontam da li je mehanička. Kako da to provjerim?
Oznaka je Cherry RS 6000 GDDG83-6000

Slike su sa interneta, ali identične su sa mojom.
uw5M0LX.jpg uMEgTCI.jpg
 
Poslednja izmena:
Ako ne možeš da provališ na osećaj prilikom pritiska tastera, izvadi samo jedan taster pa ćeš videti šta je ispod njega.
 
G83 je gumicarka.
Kad vec imas tastaturu izvadi taster kao sto rece kolega. Nema brzeg nacina da saznas koja je tastatura u pitanju.
 
@overkind

Kao neko ko koristi Cherry MX Black duze vreme za povremeni gaming, trebao bi uzeti Red umesto njih. Sto se tice slucajnog "okidanja", imao sam taj problem i sa Black na pocetku, pitanje je samo vremena i navike.
 
@Mau53r
Gumicarka kao sto rekoh.
Imas sliku koju sam postavio par postova unazad za prepoznavanje switcheva a isto tako imas na prvoj stranici link ka "enciklopediji".

@overkind
@ Ve®sus

Bilo koja mehanicka je bolja od vecine (99%) gumicarki a retke su gumicarke koje su kvalitetne dovoljno a i one se nemogu meriti sa mehanickim. Naravno pod mehanickim ima vise razlictih switcheva. Biranje izmedju red/black/brown/blue/white/clear/... zavisi od osobe do osobe a i tu igra znacajno i oblik/raspred tastature. Bas taj veliki izbor razlicitih switcheva postoji da bi neko odabrao najbolje sto njemu prija a ne da bi se neko navikavao na njih. Jeste da su bolje od gumicarki ali postoje razlike a kao sto sam rekao ovakve tastature se koriste za ozbiljnije stvari ili ako neko ima para da kupi kvalitet. A svaka ozbiljnija upotreba (ukljucujuci i igrice jer pod ozbiljnijom upotrebom nepodrazumevam office i sl. nego vremenski period upotrebe istih za bilo koju svrhu -cak i kao bejzbol palica) ima neke svoje "zahteve". Bas zbog razlicitih oblika saka, velicine prstiju, duzine prstiju, "snage" ali i navika i dr. svako ima neke svoje licne afinitete. Dodajte tome ne samo vrstu switcha nego i sam oblik tastature, elektorniku, polozaje pojedinih tastera i sve to utice ne samo na izbor tastature nego i na izbor switcha. Mozemo mi govoriti ovde o prednostima jednog u odnosu na drugi switch u pojedinim upotrebama ali sve to treba da se uzme u obzir. Bas zato da se nekom odgovori "ej ajd uzmi to jer je super" je veoma problematicno. Zato je bolje savetovati da se procita celi thread, da se vide sve te opcije i podigne znanje/svest korisniku na sta da obrati paznju a onda na osnovu svega toga da sam odabere tastaturu. Jer kao sto sam rekao govorimo o veoma vaznom segmentu upotrebe kao sto je i monitor recimo (po meni vaznije nego par MHz razlike izmedju CPU-a naravno zavisno od upotrebe). Najveci problem prelaska sa gumicarki na mehanicke jeste bas u tome da osoba sazna malo vise o samom sebi i sta joj prija a da negovorimo o tim generalnim oblicima tastatura o kojima se nerazmislja tako cesto. Guglajte "pinky problem" recimo u pojedinim upotrebama kod recimo programiranja, ili bilo kojeg ozbiljnijeg koriscenja modifikatora (tasteri koji u kombinaciji/*ili i sami*/ sa nekim drugim tasterom daju drugi znak/komandu u odnosu na osnovnu upotrebu/oznaku tog tastera).
Doduse ako bas neko ima pare i zeli da kupi kvalitet bez razmisljanja o dugotrajnoj specificnoj upotrebi onda nemora po meni toliko da "zabada nos" u detalje a tad opet bilo koja mehanicka ce biti bolja od gumicarke. Opet i tada treba bar razmisliti o nekim stvarima, bar o razlikama izmedju switcheva kad vec nece provoditi dugo uz tastaturu nego samo povremeno.
Sad dodajte i specificne stvari kao sto je programibilnost, KRO, kvalitet, ergonomija, itd. Bas zato je toliko nezahvalno sad nekom objasnjavati sve to u jednom postu kad je mnogo toga receno u celom threadu i to samo onako povrsinski objasnjeno bez dubljeg ulaska u analize svega toga (doduse linkovi su dati).


@ Hewlett-Packard
Pitao sam ja ali jos nema odgovora. Inace se nadam da je sa Matias Tactile Pro switchem ako se da verovati nekim google rezultatima. Dok se neotvori necemo znati jer je bas za nase trziste a pitanje je sta je tacno.
 
Poslednja izmena:
Ovo je odgovor na moje pitanje:
"Nema nikakvih pregiba/skokova, vrlo mekan, jednoličan osećaj kada se pritisne!"

Inace ponovo sam ga pitao da uslika switch. Nadam se da ce to uraditi. Ako je ovo to onda postoji mogucnost da je linearni mehanicki posto bi i gumica imala neki skok. Ali opet bez slike i s obzirom da nemogu da se pouzdam u sam opis doticnog posto je pod opisom mozda podrazumevao nesto drugo a da negovorimo o samom iskustvu da proceni osecaj switcha, nista nije sigurno...
Mozda bi bilo dobro da jos neko pita da uslika switch (bice vise sansi umesto da pomisli "kud ja da pokupim nekog cudaka da mu slikam neke *switcheve") :D....


EDIT: POSTAVIO JE ... GUMICARKA...
originalslika_Focus-FX-5200-win-tastatura-cirilica-48791001.jpg

Cudno da gumica *proizvede* jednolican mekan osecaj. Gumica uvek daje neki pregibni osecaj narocito kod pocetka pritiska. Verovatno je jedna od kvalitetnijih gumicarki ali pitanje je dok se neuzme u ruke...
 
Poslednja izmena:
Sta mislite o Ozone Strike PRO ? Po meni trenutno best buy, kosta oko 85e sto je dosta manje u odnosu na konkurenciju, full backlight, palm rest, dugacak braided cable, audio usb portovi i ne na poslednjem mestu lepo izgleda :)
 
U Srbiji (bar koliko vidim) nema da se kupi, a u inostranstvu imas znacajno zanimljivijih modela...
 
Nisam bas upucen u mehanicke tastature ali gledajuci kod nas i u Bugarskoj sta sve ima od jeftinih jedino vredi Steelseries 6gv2 koja nema palm rest, backlight itd a od CM triger modele mi se ne prica, dok recimo Cooler Master Storm Mech Alu i ostale dobre mehanicke kostaju preko 130+ eura ! Ja sam hteo uzet Epic Gear DeziMator koja kosta okruglo 150 eura, pa me zanima koji su to ostali modeli zanimljivi u tom cenovnom rangu 80-90e ?
 
ako vam treba za gejming, jurite stare mehanicke tastature sa linearnim prekidacima, koje imaju full nkro...kostace vas mnogo manje
 
@DarkSider

Ok preterao sam.
Definitivno jeste zanimljiv model u tom cenovnom rangu.

Problem sa tim cheap tastaturama je sto im uvek nesto fali.
Pomenuti Steelseries ima problema sa "printom" slova, dok se meni recimo CMStorm posle 2-3 meseca koriscenja "zasijao" na pojedinim delovima itd.

Ok, nismo mi prosecni korisnici, znacajno vise koristimo racunar, ali nisu ni ovo tastature za prosecne korisnike...


Nisu to neki veliki problemi, i dalje su to odlicne tastature...
Samo je cinjenica da mi je A4 Tech KV-300H "Scissor-ka" duze izgledala novo :)
 
Pa i moja 6gv2 se zasijala posle nekoliko meseci, kao i sto su slova pocela da blede na pojedinim tipkama. Takodje i sami keycaps su veoma labavi, tj. lagano ispadnu. Naravno, daleko je bolja od bilo koje tastature sto sam imao ranije, ali ove mane ne odgovaraju za cenu koja se plati, makar sto se tice labavih keycaps.
 
To sto lagano ispadnu nije neki problem ali bio bi problem ako "setaju" vodoravno davajuci nesiguran osecaj. Ono sto je problem kod novijih tastatura jeste bas u slabijem kvalitetu plastike narocito kod onih sa pozadinskim osvetljenjem. Mada kad se uzme u obzir cena za recimo 105 switcheva (065*105=68.25 $), cena elektronike, cena dioda, troskova proizvodnje, zarada samog proizvodjaca, porezi/carine i onda zarada uvoznika i krajnjeg trgovca. Onda je na neki nacin razumljivo zasto kompanije stede na kvalitetnoj plastici (i znatno je teze raditi sa PBT nego sa nekom losijom ABS) narocito ako se uzme u obzir da obicno gledaju da "nateraju" kupce da kupe sto pre slican proizvod noviji. Iako mi smeta jer smatram da kategorija mehanickih tastatura treba da budu trajnije, ipak nekako razumem (ali nepodrzavam).
Sa druge strane ima dva osnovna razloga kupovine mehanickih, jedan je udobnost u radu a drugi je trajnost. Mogu se oba iskombinovati ali tad je cena znatno veca narocito ako se uzme u obzir cena double shot PBT keycaps-ova kao i ostatka "kucista", elektronike i sl. Bas zato treba praviti razliku u tome kako su pojedini proizvodjaci "projektovali" proizvod jer oni koji ganjaju udobnost ce kupiti tastaturu opet za 2-3 godine recimo pa ih toliko neiteresuje "dugotrajnost". Doduse svi mi bi hteli kvalitet ali ovde objasnjavam neki korporativni nacin razmisljanja koji je vidljiv na proizvodima koji postoje na trzistu.
Sto se tice kvaliteta keytop-ova ganjajte stare MY cherry tastature pa da cuvate keytopove koji su doubleshot odradjeni i kompatibilni sa MX cherry switchevima (brown,blue,black,red,clear,..). Doduse to nece pomoci kod backlit tastatura a i "relativno" nece bas odgovarati dizajnerski sa vasim novim tastaturama. Inace u zadnje vreme se pojavljuju doubleshot PBT za backlit tastature.
http://imgur.com/a/OhRd4
http://www.overclock.net/t/491752/mechanical-keyboard-guide#post_6025244
Bas zbog tog korporativnog razmisljanja o smanjenju troskova koriscenjem losijih materijala veoma sam rezervisan za backlit tastature i dugotrajnost istih bez dodatnog ulaganja. Switchevi ce potrajati ali pitanje je keycaps-ova. Doduse ja sam jedan od redjih koji bi kad jednom resi "problem" tastature, koristio istu do smrti mada ja ni nemam neki izbor :D...
A da nezaboravimo da dosta proizvodjaca idu i na zelju za promenama pa racunaju da kupci zele da menjaju cesce svoje tastature, recimo sa novim racunarom. Uz zelju da sto vise tastatura prodaju i to sto cesce, uzimajuci u obzir da kad se jednom neko uhvati na mehanicku stalno ce je i nabavljati, da kupci pripadaju "stalezu" koji moze iste da priuste, razni noviteti koji imaju u principu samo drugaciji izgled, smanjenje cene proizvoda da bi ne samo sto vise zaradili nego i delimicno konkurisali jeftinijim gumicarkama i time prosirio skup mogucih kupaca, itd.... Ovo jesu neke od ideja kojim se proizvodjaci rukovode kad stvaraju nove proizvode.

Bas zbog toga smatram da je po meni isplativije da se napravi ergodox tastatura od komponenti i dobijate 100% kvalitetan proizvod koji ce trajati i to uz dizajn koji vama odgovara a preko osnove ergodox-a koji je se i "rodio" iz iskustva mnogih "pro" korisnika racunara. Doduse treba se lemiti, nabavljati i sl. Doduse bice i malo skuplje ali ne vise od modifikovanja "komercijalne" tastature da bude u tom rangu kvaliteta materijala.
 
Poslednja izmena:
Ovih dana sam se baš zainteresovao za mehaničke tastature - uglavnom stare modele.
Dosta sam toga pročitao po netu i na ovome sajtu dole, je čovjek baš fino i na zanimljiv način objasnio oko mehaničkih tastatura.
Ima dosta korisnih informacija i sa strane link da se "isproba" određeni model tastature.
www.mrinterface.com

Sorry ako je neko već stavljao ovaj link, činilo mi se korisnim.

Također meni se lično od starijih modela baš svidjela Dell AT101W sa Black Alps Switchevima - crni model. Siguran sam da potraga neće biti laka, al naći ću je već nekako.
 
Poslednja izmena:
Dell AT102W - je ISO layout 105 keys dok je AT101w ANSI sa 104 keys. Obe black alps...
http://deskthority.net/wiki/Dell_AT101

AT102 na nasem trzistu trenutno:
cena 2500 din:
https://www.kupujemprodajem.com/Mehanicka-tastatura-11840086-oglas.htm?filter_id=
cena 35 eura:
https://www.kupujemprodajem.com/dell-AT102-DW-mehanicka-tastatura-11882027-oglas.htm?filter_id=


IBM model M - 25 eura -Lexmarkova iz 95 (slabiji kvalitet nego original IBM mada je to to otprilike):
https://www.kupujemprodajem.com/IBM-stara-tastatura-11882072-oglas.htm?filter_id=

PS. Obavezno proverite detaljno slike, jer katkad posto me nezanima kupovina pojedinih to ja neuradim detaljno, tako da mogu onako u brzini da se i prevarim. Isto tako pitajte prodavca o kvalitetu i sl da budete sigurni.

Nisam bas pregledao sve ponude tako da je moguce da sam propustio koju.
Inace ima jos:
https://www.kupujemprodajem.com/Focus-FK-2001-mehanickia-tastatura-11548733-oglas.htm?filter_id=
https://www.kupujemprodajem.com/Profi-tastatura-11640888-oglas.htm?filter_id= (za ovu nisam siguran da je original ALPS).



@ Mau53r

Sto se tice doticnog linka zanimljiv je iako ima dosta sajtova retko koji ovako na jednom mestu ima organizovano ovakvo uporedjivanje tako da je ok link (bookmarkovan za kasnije koriscenje :D)...
Mada to da se isproba pre bih rekao da se cuje neki personalni review jer kao sto je spomenuto dosta puta svako ima neki svoj osecaj i dok se neproba (narocito za one koji su stalno koristili gumicarke) nece znati sta mu stvarno prija. Zato i savetujem da se kupi stara tastatura i to bilo koja mehanicka (prava mehanicka a ne sistem scissor ili slicne koje pojedini prodavci reklamiraju kao mehanicka) a onda da se posle navikavanja na mehanicke ode u prodavnicu i isprobaju ostali switchevi. Ako vam odgovara drugi switch/layout onda je kupite a ovu staru mozete prodati za istu cenu po kojoj ste kupili ili zadrzati, ipak cena nije bas toliko velika a zgodno je imati rezervnu kvalitetnu mehanicku tastaturu kad se uzme u obzir nase trziste ali i tendencija losijeg kvaliteta u zadnje vreme kod novih tastatura.
 
Poslednja izmena:
Hvala na linkovima i na savjetima. Možda i nešto budem trgovao od navedenih linkova, vidjet ću. Uglavnom ako šta zbavim u skorije vrijeme, okačit ću par fotki i napisati utiske.
 
Nazad
Vrh Dno