Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Prvo zanimljiva slika
YBZAD.jpg


A sto se tice kupovine switcheva:
http://deskthority.net/marketplace-f11/
http://deskthority.net/marketplace-f11/cherry-mx-taking-pre-orders-t2760.html

Ako nekom zatreba ali sam mislio da vas savetujem da prvo ovde 'objavite' da zelite kupiti pa mozda se nadje vise ljudi mada s obzirom da tip koji ih prodaje trazi postarinu od 5€ za bilo koju destinaciju, malo ce se ustediti a cak mozda ispadne i skuplje zbog carine tako da se mozda vise isplati pojedinacno ili prvo se preracunati.
Nisam samo siguran dali ovi nasi i dalje naplacuju 'spediciju' preko nekih opcija slanja kao sto je ranije bilo (cena ranga 4k din bilo). Pri ovim mislim na pojedine opcije slanja a koliko znam tip koji prodaje switcheve ih salje obicnom postom pa nema spedicije.
 
Poslednja izmena:
jel neko koristio Corsair Vengeance K70? zapala mi za oko a i reviewi su bas pozitivni
 
to za osvetljenje kazu da se ne dogadja sa crvenim LEDovima. jel ima jos neka alternativa za taj novac?
 
Heh kod nas ti je mrsav izbor, razer ultimate Blue switch, Logitech 710+ Brown i nesto cooler mastera... Najbolje napolju ili sacekati da mozda dodje Trigger Z koja bi trebala da bude perfektna :)
 
pa uzimao bih u Americi, tako da cenim da je izbor siri :D
cm storm quickfire mi ostaje kao poslednja opcija za 80$, ali bih opet hteo nesto malo egzoticnije ako vec izdvajam toliko novca
 
pa uzimao bih u Americi, tako da cenim da je izbor siri :D
cm storm quickfire mi ostaje kao poslednja opcija za 80$, ali bih opet hteo nesto malo egzoticnije ako vec izdvajam toliko novca

Po Amerikama uzimaj sta hoces ali mislim da ti onda Filco i Ducky predstavljaju bolji izbor.
 
QuickFire je bestbuy, samo ako insistiras da uzmes kod nas.
 
@Seraph

U principu ako kupujes vec kod jenkija onda juri Filco/Ducky, ali moja preporuka bi isla na DAS Keyboard. Ja sam taj model probao kod prijatelja na poslu, model sa MX Blue prekidacima i bio sam odusevljen, ujedno je i bio razlog zbog koga sam se odlucio za kupovinu prve mehanicke. Inace preporucujem doticni model zbog dosta pozitivnih kritika upucenih na istu sa kojima sam se susretao na internetu.
Ja licno posedujem CM Storm QF TK sa MX Brown prekidacima (naletela mi je za 70e na akciji), evo nekih mesec-mesec i po dana vec i zadovoljan sam. Bas sam ovde smarao clanove jedan period (pozdrav pre svega neverniku, vkozomaru i kobayashiyu). Mislim da se cak ovaj moj CM model bazira na nekoj Filco-voj verziji i da se proizvodi u istoj fabrici samo lepi drugo ime...
U principu neces pogresiti ni sa jednom mehanickom sto se same izrade tice (sve su priblizno istog, veoma dobrog kvaliteta, eventualno mozda dalje ruke od Razer serije jer umeju da crkavaju brze od ostalih), najbitnije je osecaj prilikom kucanja i tu moras probati i sam odluciti. Filco/Ducky/Das/Leopold? spadaju u sam "krem" ponunde tastatura, barem ono sto Ameri kazu, ali cini mi se da je to vise "kao" za office/poslovni segment trzista (sto ne znaci da neces moci i da ih koristiti za igranje... :D
Ja sam imao kontakt prvi put sa DAS i MX Blue i odusevili su me, ovi brown koje sada imam su neka alternativa tim plavim (eventualno su kao bolji brown za igranje rts naslova): manje buke prave, postoji manji osecaj klika tj. suptilniji je. U svakom slucaj ja sam zadovoljan i izradom i cenom i pravo je uzivanje koristiti mehanicku ako provodis duze periode ispred kompa... Malo mi ostaje zal za plavim i verovatno bih mozda pojurio MX Blue verziju, ali ostavicu to za sledeci put ukoliko ova crkne (da kucnem u drvo nadam se ne jos za neke 5-6 godine) i verovatno cu posegnuti za nekom iz te "premijum serije".

U svakom slucaju: ne obaziri se previse na brend koliko na same prekidace koje ce tebi odgovarati za odredjenje potrebe i sa kojima ces na duze staze biti zadovoljan!

I sada mali OFF: moze li mi neko od starijih clanova dati savet kako da najlakse ocistim tastaturu, posto je backlight beo pa me nervira i najmanja sitnica koja upadne. Da li je jedino resenje da moram periodinco da radim "generalku"- vadim se tastere, usisam, obrisem vlaznom krpom/alkoholom (ili pak onim za prozore), ostavim da se osusi i ponabadam sve nazad?
 
Poslednja izmena:
Pre neki dan sam zalio koka kolom svoju CM Storm Quickfire TK sa red switchevima pa sam hteo da podelim svoje iskustvo sa ljudima, pretpostavljam da nekome mozhe biti korisno.
Tastaturu sam prvo naravno okrenuo kako bi shto vishe iscurelo ali kako je u pitanju koka kola, kada se osushila, dosta tastera maltene nije moglo da se pokrece. Izuchavajuci shta raditi da bi se ochistili switchevi, prvo sam rasklopio celu tastaturu i skinuo key capsove da bih obrisao ostatke koka kole sa PCBa i metalne ploche, pa tek onda prionuo na chishcenje samih switcheva. Metoda koju sam iskoristio za to je pomocu zagrejane vode i slamke (uronite slamku u vodu, poklopite vrh prstom i slamkom pritisnete switch pa onda otpustite prst sa vrha slamke). Kada sam ubacio vodu u switcheve, potom sam ih "drndao" par minuta kako bi voda razgradila shto vishe ostataka koka kole. Ostavio sam tastaturu preko noci da se osushi i sutradan prionuo na podmazivanje.
Za podmazivanje sam koristio Presto Contact Spray koji sam kupio u jednoj farbari (ukoliko vam treba u kojoj, napisacu na PM kako ne bih reklamirao ovde). Istim metodom "drndanja" sam razradio i sprej. Kada sam se uverio da su switchevi vraceni u normalu, sklopio sam tastaturu. Sve radi kao sat. Tako da, ako vam se ovako neshto desi, ne ochajavajte. :)
 
Ima par stranica unazad opisano kako se cisti tastatura sa linkovima...
A sto se tice cole ona se mora ocistiti i to dobro. Inace generalka netreba svake godine ali bi bilo pozeljno srediti ispod keytopova kuciste tastature kao i same keytop-ove.
 
Evo ja sam doso u posed jedne white alps,videcu sad jedan dan da je ocistim lepo pa cu baciti neku sliku.
 
Jel ima negde kod nas da se kupi Keycap Set ?
 
@miksan
Nasao si je na kupujemprodajem? Mislim da sam tamo video jednu mada nisam bio siguran da je original alps a nisam imao vremena da detaljnije pogledam..

@ChieF.
Vec je pisano ovde o tome. Pregledaj ovaj thread, par stranica unazad...
(Kod nas nema osim opcija kidnapovanja delova sa starih tastatura ili DIY)...
 
Poslednja izmena:
Ja sam uzeo pre par meseci quickfire tk sa brown switchevima. Generalno mislim da je numpad nepotreban, pogotovu zato sto je potrebno da se klikne na numpad da bi ga koristili, a kad radi numpad ne rade strelice.
Jedini neverovatan problem koj imam jeste da mi tasteri zakazuju zbog prljavstine, to je neverovatno ali meni na svaki par dana krene neko dugme da zeza i moram da je izduvam. Sta ulazi u nju stvarno ne znam, mozda pepeo od cigarete upadne kroz switch kad je pritisnut.
Nisam video nikog da ima isti problem kao ja, a na reddit.com/r/mechanicalkeyboards sam video neke ekstra prljave tastature.
Mozda ja ne znam da koristim tastaturu :)
 
@ nevernik

Nisam uzo na KP ,moracu lepo da je ocistim.

Sva dugmenca rade,vole bih da probam BS i jos neke pa da se odlucim za neku.Ne znam da li nece da mi smeta zbog zvuka zbog FPS igrica.
 
Clicky alps je glasniji od blue mx a ima bolji taktilni osecaj, problem je u bottomingu jer "okidac" je na polovini pa posle ide propadanje koje lako moze da zavrsi na dnu, tj. bottoming je teze izbeci na alps.
Sto se tice BS neznam kako da ti opisem switch osim kao black tezina i clear mx taktilnost ali za razliku od clear odskok nakon okidanja je slabo primetan dok kod clear-a je veoma izrazen i lici na blagi bottoming. Po meni da je tezine blue mx-a BS bi bio najbolji. Ima nekih projekata da se smanji "tezina" BS-u ali nemogu sad da nadjem linkove tako da neznam koji su review-i tj. dugotrajnost istih. A zbog dostupnosti svi guraju cherry...
 
Da upravu si bas je bucna alps,aktivacija je na oko 2mm.Mada je nisam mnogo ni cackao nisam imao vremena.Naviko da guram dugme do kraja treba vremena da se odvikne covek.
 
Sad nisam siguran dali si probao clear ikad. Recimo da Clear ima bolji taktilni osecaj/okidac od Alps-a ali problem je da nakon *okidanja dolazi do propadanja i onda odskok koji bas "udari" u prst. E to kod BS nema, tj. ima ali je veoma blag i to propadanje kod BS je znatno manje tako da se nekako taktilnost i taj odskok spoje pa daju bas super taktilni osecaj. Tako da bih rekao da Clear > Alps>blue/brown sto se tice snage taktilnog osecaja uz opisane negativne stvari po meni. Jer ipak krecem da je problem umora prstiju i udobnost kucanja bas u izbegavanju stresa (koji kasnije izaziva RSI u nekim slucajevima).
Naravno svako ima neki svoj osecaj ali se meni cini da cu ja morati sebi nabaviti brown iako mi se taktilnost alps-a i cak clear svidja ali zbog opisanih stvari nekako mi je brown bolji (manje zlo mada losija taktilnost). Doduse verovatno cu raditi na nekoj verziji BS-a sa redukovanim pritiskom ali tek kad odradim moj projekat jer mi je lakse da sad uzmem gotove switcheve koji su odlicni za DIY. Za pravljenje BS-a ipak ili treba love da se dodje do koliko toliko ok alata za rad sa plastikom ili neka losija DIY verzija sa epoxy-ijem a i tu ti treba praviti kalup (a ni epoxy nije jeftin).
 
Hehehehe...
http://jkbrickworks.com/lego-computer-keyboard/

@mladen5
Kad ti se sledeci put zaglavi umesto produvavanja podigni pazljivo keytop i pogledaj sta se dogadja. Tesko da je nesto upalo u sam switch jedino da ti je nesto ispod keytop-a.
 
Poslednja izmena:
Pa jeste, neke cene im jesu paprene, ali barem postoji izbor za one koji ne bi da dovlače spolja.

I da kupiš tu k70 tastaturu napolju, dok te ovi naši oderu za carinu i pdv, dođe ti maltene slično, plus slanje i smaranje prilikom RMA procesa...

Spolja se isplati uzimati nešto jedino ako sam dovlačiš od preko ili ukoliko se nađe neki drugi način da se izbegne harač koji nam ovi naši lupaju.

Neke cene jesu bezobrazno prenaduvane, ali neke su i manje više ok, ali izbor je zaista sjajan... barem nešto.
 
Poslednja izmena:
Nema Zowie . . .
 
Pa jeste, neke cene im jesu paprene, ali barem postoji izbor za one koji ne bi da dovlače spolja.

I da kupiš tu k70 tastaturu napolju, dok te ovi naši oderu za carinu i pdv, dođe ti maltene slično, plus slanje i smaranje prilikom RMA procesa...

Spolja se isplati uzimati nešto jedino ako sam dovlačiš od preko ili ukoliko se nađe neki drugi način da se izbegne harač koji nam ovi naši lupaju.

Neke cene jesu bezobrazno prenaduvane, ali neke su i manje više ok, ali izbor je zaista sjajan... barem nešto.

Stoji sve, nisam ni mislio da ovako nešto dovlačim preko derikoža na carini :) Zato i kažem, mogao bih je dopraviti "dovde" putem nekog pilota koji je trenutno u Amerikama. RMA jeste smor i to stoji, ali je drastična razlika u ceni 100 vs 200e... mnogo je kume ;)
 
Stoji sve, nisam ni mislio da ovako nešto dovlačim preko derikoža na carini :) Zato i kažem, mogao bih je dopraviti "dovde" putem nekog pilota koji je trenutno u Amerikama. RMA jeste smor i to stoji, ali je drastična razlika u ceni 100 vs 200e... mnogo je kume ;)

Pa to jeste, ali dobro je što CM tastatura ima u svim varijantama switch-eva, a ne samo brown koje furaju naše maloprodaje, a cene im nisu preterano žestoke.

Gde drugde u Srbiji mogu da nabavim CM tastaturu sa blue switch-evima na primer?

Možda bi se jedino više isplatilo uzeti neku od ovih likova s KP koji dovlače tehniku iz Segedina ili je dovući lično odatle, pošto jel' te Segedin i nije mnogo daleko za eventualni RMA.

Dakle, za neke modele bi se više isplatio makar taj Segedin, a neke je isplatljivo i kupiti preko ovog sajta.

Dakle, bolje išta nego ništa.

Sve u svemu, pošto vidim da je ta firma iz Subotice, a imaju dosta egzotičniju ponudu od naših uvoznika, ne bi me čudilo da oni sve to dovlače iz HU takođe, tj. od njihovih veleprodaja.

Ne znam da li je to moguće i isplativo za njih, ali opravdalo bi bolji izbor i veće cene za većinu istih stvari nego kod nas.

Recimo, oni a4tech bloody pacovi koji kod nas koštaju 2-3 soma, tamo idu skoro do 10 i'ljadarki. Isto tako je jedna noctua NH-D14 tamo 13 soma... što je previše, previše je.

Veoma su inkonzistentni s cenama, ali može da se izbunari nešto zanimljivo, tipa već pomenute CM tastature s drugim svičevima osim brown ili neke druge stvari.

Dosta toga ni nema cenu, a ukoliko su te stvari dobavljive, možda i tu iznenade sa nekom pristojnom cenom za nešto, ko zna.

Vredi baciti pogled svakako, pošto oni koji jure neku egzotiku i mogu da nađu nešto, a da im to bude ipak isplatljivije nego dovlačenje iz inostranstva.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno