Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Hvala na informacijama, Neverniče.

Meni se sve čini da mi je bolja varijanta sa makroima na mišu, mada tada i nemam baš neki izbor, tj. mogao bih da koristim kao makroe samo tri tastera.

A tu nema drndanja sa zglobovima itd. tako da ću pokušati da se naviknem da koristim makroe na mišu, a da gledam da batalim udovicu i uzmem nešto drugo bez makro tastera sa strane, nabacim ovaj stepped caps keytop i to je to.

Pitanje je samo da li uzeti CM ultimate brown (pošto žena mnogo kuka na kliktanje u toku noći, iako joj se sviđa osećaj kuckanja na mehaničkoj tast.) ili nešto drugo u blue varijanti? Problem je samo što sem udovice i nema ništa u blue varijanti da se uzme kod nas.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice koja tastatura bolje sacekaj. Sad se koncentrisi da sto vise informacija o svojim potrebama izvuces iz radnih navika a pokusaj i malo menjati navike gledajuci precice i mogucnosti da koristis makroe. Tek tada bih ti savetovao kad upotpunis sliku o svojim 'potrebama' da ides i sam probas tastature.
Idi na sajtove i procitaj profesionalne reviewe koji ne samo da opisuju odokatovno tastaturu nego i direktno kazu da im se nesvidja recimo ctrl jer je malen ili shift zbog toga i toga. Stavis na papir zamerke, ideje i nekako steknes sliku svojih potreba. E tada prodas ovu i uzmes nesto sto neces 'zaliti'.
A sto se tice zene iz slicnog razloga i ja razmisljam o brown ili clear ili modifikovan clear ergo switch. Mada ja vec znam sta hocu i 'samo' treba da napravim prototip pre nego sto budem 100% siguran u sve. Ustvari moj prototip ce biti slozen toliko da bude dovoljno modularan/podesiv bas za svakakvo eksperimentisanje. Inace po nekoj mojoj ideji ja cu totalno izbaciti misa i necu pomerati ruke sa tastature uopste, znaci nema problema sa ramenima ako se tastatura fino postavi. Mada tastatura ce biti pravljena za programiranje prvenstveno ali mislim da ce fizicki raspored odgovarati mnogim upotrebama jer cu maximizirati broj tastera/pozicija ali tako da nikad nebude 'stresa' ali ce biti bar 3-4 sloja uz upotrebu razlicitih mehanickih switcheva. ali da neulazim u to i ovako previse davim ali mislim da ce ti dati ideju kako sam sebe da pocnes 'analizirati' da dodjes do potreba. I procitaj ovaj thread jer dosta je receno.
Znaci to ti je moj savet jer kao sto sam rekao najteze je doci do 'znanja' sta ti stvarno treba a onda biranje je samo listanje googla i obijanja pragova nasih tako dobro snadbevenih dobavljaca..
Iz istih razloga nemoj nabavljati ni stepped caps bar za sada. Inace procitaj moj opis brown/clear switcha. Inace i blue ima slab tactilni osecaj ali ga zvuk izvlaci.


PS. Kupi sa dx.com 'cepice' za usi pa pocni deliti okolini kao privremeno resenje :).

I izvinjavam se za editovanja ali opera mini bas zeza narocito na mom telefonu pa se desi i da stavim pogresne linkove a i da izgubi pola texta :-(...
 
Poslednja izmena:
Ma imam bre čepove, nego žena neće da ih turi na uši... :wall:

A tek kad uveče pustimo film, pa mi kaže: "Smanji!!!!" i pre nego što sam ga pustio.

Kad bih bar mogao da izmodujem ženu što se nekih stvari tiče, al' nešto mi i ne ide baš... :d

Svakako nigde ne žurim, tako da ću se još igrati s udovicom, pa ćemo da vidimo za koji mesec kakvo je stanje na tabeli.
 
To me podseti na onaj text o upgrade-ovanju zene/muza :)
Jedna od verzija toga :)
http://www.c4vct.com/kym/humor/wifeup.htm

Samo da dodam da kad se citaju review-i ili opisi drugih treba uvek imati na umu da svako ima drugacije šake. Znaci treba se obratiti paznja na koncepte, ideje, probleme a onda preko tih okvira doci do licnih potreba tj okvira. I naravno uvek probati licno tastaturu.
 
Poslednja izmena:
Da 6Gv2 je black. Imam doticnu. Nisam probao druge switcheve pa ne mogu da uporedimo. Mogu samo da kazem da je za igranje ok (cepam sc2/dotu), za kucanje onako, oseti se da su tvrdji tasteri.
 
@ calexx
Koji switch? Koja je oznaka tastature tacno, imas li slike mozda tastature, switheva kao i oznaka?
Заборавио сам на ово, у питању је blue свич, слику тастатуре никако да пронађем а знам да сам је налазио. Претпостављам да сам је некада нашао по некој ознаци која је на штампаној плочи јер напољу нема ништа употребљиво. Ако значи, могу касније да је растурим и погледам.

Мислим да ћу морати да је оправљам, тастатура је мало на кревету, мало поред њега и сваки пут кад јој мењам место, кабл се обрће ... да би на крају почео да прекида негде близу места где улази у тастатуру. Сад ми остаје да разлемим кабл па га скратим или да потражим неки други мада ми је овај ОК јер је баш баш дугачак и дохвата где год је потребно. ;) Да ли негде могу да се купе пристојни каблови или да тражим стару расходовану тастатуру са добрим каблом? Или да узмем лемилицу у руке, није неки посао а ионако ме чека лемљење? Тај део кабла од тастатуре до спиралног дела је око 30 цм па вероватно неће много да смета ако скратим за десетак.
 
Otvori Notepad, pritišći dva-tri tastera i istovremeno pomeraj deo po deo kabla. Najverovatnije je kod ulaza u tastaturu ili kod ulaza u komp. Koristis mozda adapter ili je ps2/usb kabal? Ako je adapter onda vidi konekciju jer nisu bas nesto stabilni a kablovi stari su tezi..
 
Ма лако ћу да нађем, ја га тако и оправљам јер некада када пребацим тастатуру на кревет она не ради па онда заврћем кабл и негде у првих 5-10цм од улаза у тастатуру реагује. Најлакше видим јер се онда пале-гасе диоде и када проради најближа (Num lock) онда знам да ради. Или пробам промену тастатуре и када крене да се мења, опет знам да ради. Остаје само да смислим да ли да сецкам или да потражим други кабл. Проблем је у томе што је у тастатури мислим бар 20 цм па ако исечем и то и онај део који брља ... можда буде прекратко. :( А већи проблем је што ћу да наставим да је шетам горе-доле па ће све да се понови, зато одлажем док не смислим боље место за њу. До пре неколико година ми је ту био угао и тастатура је била на једном месту, када сам избацио тај део, није било места па је морала да шета. :(

Користим адаптер јер је ова са DIN конектором али ту није проблем јер ионако иде преко KVM који је на поду и тај део кабла практично лежи и нема напрезања.
 
@Kobayashi

Zasto jednostavno ne izvadis CAPS LOCK na svim tastaturama?
Kad si poslednji put zaista koristio CAPS LOCK? :)
Tako ce ti svuda biti isto.



>>Udovici polako rastu šanse da ode na doboš, a jednoj CM ultimate brown da bude pazarena od strane moje malenkosti.

Pa ni tu ti se nece svideti caps lock ;)
Bas bas slab izbor kod nas imas kad su u pitanju mehanicke tastature.
Ne samo da nemas izbora kod blue, nemas ni izbora kod brown.


@nevernik
Cime se bavis konkrento, kad hoces totalno da izbacis misa?
(jasno mi je da je programiranje u pitanju)

>>mislim da ce fizicki raspored odgovarati mnogim upotrebama jer cu maximizirati broj tastera/pozicija ali tako da nikad nebude 'stresa' ali ce biti bar 3-4 sloja uz upotrebu razlicitih mehanickih switcheva

Pravis sve custom?
Kako ces uopste to resiti? Nesto na nivou USB-a tipa Teensy-a, ili ces softverski na nivou OS-a?
Da li negde online imas dokumentovano sta hoces da uradis?
 
@Kobayashi

Zasto jednostavno ne izvadis CAPS LOCK na svim tastaturama?

A zašto bih to radio? Em što mi je to estetski neprihvatljivo, em što mogu da remapujem CAPS na neko drugo mesto ili da ga čak i potpuno isključim, što ne bih radio pošto mi CAPS generalno treba. (keytweak program)

Kad si poslednji put zaista koristio CAPS LOCK? :)

Pre jedno 5 minuta. Često ga koristim, mada ponekad i samo držim levi shift ako kucam samo nekoliko reči.

>>Udovici polako rastu šanse da ode na doboš, a jednoj CM ultimate brown da bude pazarena od strane moje malenkosti.

Pa ni tu ti se nece svideti caps lock ;)

Ma meni uopšte nije CAPS toliki problem. Navikao sam samo na ove stepped CAPS keytopove, a sad ću morati da ga remapujem ili isključim dok ne nabavimm taj stepped CAPS keytop negde.

Mogu da živim ja bez CAPS-a, ali bi mi više odgovaralo da mi je tu gde i treba da bude, jer ga neretko koristim.

Meni su glavni problem s udovicom makro tasteri sa leve strane, oni mi najviše smetaju, a za sada mi više smetaju nego što koriste. Mapirao sam neke osnovne funkcije na njih, ali i dalje koristim stare prečice na tastaturi umesto njih, a najčešće ih koristim slučajno, tj. kad umesto ctrl ili shifta opalim neki makro do njih.

A drugi problem je nepostojanje osvetljenja tastera na njoj.

Ovu udovicu sam uzeo prvenstveno da isprobam blue switch-eve, a kad se sve sabere i oduzme, mislim da bi mi i brown podjednako odgovarali, ali možda bez o-ringova, pošto mi je logi g710+ zvučala ipak malo udenfovanije nego što bih voleo.

Sve u svemu, i brown i blue mi imaju neke svoje prednosti i mane, a verujem da bih bio zadovoljan s bilo kojim od ova dva switch-a, samo da tastatura ima pozadinsko osvetljenje, malo bolje keytopove od ove obične udovice i da ima makro tastere na nekom drugom mestu (kao gigabyte Osmium npr) ili da ih nema uopšte pa da furam kako sam i do sada furao bez makroa. Mogu par makroa da nabacim na miš ako mi budu baš toliko potrebni u nekoj situaciji.

Zato i mislim da ću biti zadovoljan s ultimate brown modelom, pošto s blue switch-evima osim razera nema ništa da se pazari kod nas, neka me neko ispravi ako grešim.
 
@ Kei
Mis ce biti zamenjen a za uklanjanje vise sam mislio na potrebu da se ruka sklanja sa tastature. Koliko te puta nerviralo da nesto hoces a preko strelica ili pacova moras da odradis. E to ocu da implementiram u tastaturu. Znaci da jedini imput device bude tastatura a imace integrisano pored 'viseslojnih' tastera i druge 'uredjaje'. Koristicu teensy jer je najbolji kontroler za to, bar po mom kopanju po net-u.
Osim cherry brown or ergo clear i teensy sve ce biti custom. Mozda odradim i par custom switcheva ili modifikujem cherry ako uspem za neke ideje (recimo integrisan hall na cherry switchu za 'strelice' sto ce zahtevati dodatne kontrolere i da dodatno promenim teensy firmware. Nemam nigde na netu postavljeno a bice cim zavrsim. Znaci bice puna ergonomija kombinacije Maltrona/ergodox-a uz jos neke ideje. Znaci cilj max upotrebljivost/udobnost kod dugotrajnog rada. Bas zbog toga bice kompaktna pa se moze lako prenositi ali i upariti sa nekim drugim uredjajima.
Istovremeno planiram da kasnije integrisem neki mini PC ili android u nju. Nesto kao mini kontrolni centar stalno upaljen za remote desktop recimo. Nesto kao napredniji lako podesiv KVM.
Znaci pored svega sto sam govorio o ergonomiji hocu da izbegnem skidanje ruku sa tastature uz integrisanje vise uredjaja/ideja tako da to bude moguce uz max upotrebu programibilnosti, shortcut-ova imajuci na umu desktopa win-a/nix-a.


Sto se tice Caps-a ipak idem na to da svako treba svoje 'radne' alate max podesiti tako da bih i ja veovatno nasao nacina za nabavku razlicitih keytop-ova. Nekako kad vec nabavljam tastaturu koja ce trajati 10 god da upotpunim max da odgovara meni, i personalizovati je mozda. Bar je to moje razmisljanje.
 
Poslednja izmena:
@nevernik
Kako bi uradio Maltron 3d?
Sta ces da radis sa PCB-om i uopste sa kucistem?
 
Nekako kad vec nabavljam tastaturu koja ce trajati 10 god da upotpunim max da odgovara meni, i personalizovati je mozda.
Их, 10 год, ову сам узео негде 1994. или евентуално до 1996. године а и тада је била доста половна и стара. Планирам да је користим ... даље и убудуће. ;)
 
Ovo je unutrasnjost Maltrona.
DSCF1796.jpg
Fiberglas i switchevi rucno lemljene obicne zice. Znaci bez PCB. Kinesis ima PCB.
Meni za prototip kuciste netreba a kasnije kad sve mere budu gotove relativno ga je lako napraviti, metal, drvo, plastika i sl. Ima dosta DIY projekata na net-u koji mogu pomoci u realizaciji.

@ calexx
Znam ali uvek navodim kao neki minimum slucaj recimo kvara jednog switcha, kabal ili sl. uz max upotrebu.
 
Poslednja izmena:
Hahahahahaha...
http://www.limundo.com/kupovina/Racunari-i-oprema/Tastature-i-misevi/Tastature/Tastatura/21784177
http://geekhack.org/index.php?topic=55261.0
ps. Nije mi smesno sto je neko postovao nego sto je bilo pitanje vremena kad cu videti tamo neki post sa limundo linkom :)

@ Kei
Kreces od 'kostura' ;-) . Nebi trebalo biti tesko a kao sto rekoh ili da napravim sebi tastaturu koju hocu ili da puknem min 200 eura za tastaturu koja nema sve ono sto hocu :). A tastatura ce mi trajati sigurno do penzije bar dok matrix neuro priključci nepostanu realnost :) .

Nista nije tesko nego jedini problem je potroseno vreme i cena a time i isplativost. Ima dosta DIY materijala za kucnu radinost i neki se mogu nabaviti u Srbiji. Nemam sad linkove ali mogao bih ti pokazati narocito jedan projekat koji ce biti slican kao moj. Tip ga odradio na 3D stampacu ali radi u 'takvoj' firmi sto je prednost. Inace Maltron kosta 600$ a Kinesis oko 250$. Maltron ti dolazi sa black mx i bez programibilnog kontrolera mada se u zadnje vreme pojavljuju i sa teensy i drugim mx-ovima verovatno po narudzbi.

Za 'ravnu' tastaturu imas ergodox projekat na cemu @LedZeppelin radi.
 
Poslednja izmena:
Pametno da nisi pitao ovde :). Inace cim se pojavila pitao sam tipa za detalje i za snimak switcha ali on mi odgovorio samo sa slikama kutije mada je bilo dovoljno.
Inace nisam ni mislio da je mehanicka zbog previse uskih funkcijskih. Mada znajuci nase trziste i koliko smo azijskih svakakvih stvari nabavljali sve je moguce. Inace chicony je imao mehanicke tastature. Imas na netu koje su poznate mehanicke, mislim da je sa 5 pocinja broj modela.
 
Da i ja napišem nešto... danas mi je konačno stigao 5,5mm odvijač Unior 629E. Mnogo je kasnio i na kraju sam naručio od distributera. Nego to nije važno, važno je šta sam razvalio tim odvijačem - model M. Prvo sam sve očistio, koliko sam mogao, jer prostor između switcheva nije moguće potpuno očistiti priborom koji sam ja imao pri ruci, ali je usisivač pokupio sasvim dovoljno prašine. Sve što sam mogao da obrišem krpom ili da operem je savršeno čisto. Odozdo na metalnoj ploči su falila 3 "rivet-a" što ne predstavlja problem jer su u oblasti oko Home, PgUp, ScrollLock, Pause. Što se tiče podmazivanja, PTFE sprej ima toliko mali viskozitet da podmazivanje svakog switcha ne bi imalo svrhe i samo bi se skupljala prašina, ali sam podmazao stabilizatore na većim tasterima i trenje nije nestalo ali je nešto manje i pritiskanje na kraju gde je stabilizator ide glatko. Našao sam podatak da su samo do 1988. u te tastere išli stabilizatori sa žicom, baš šteta.
Mada znajuci nase trziste i koliko smo azijskih svakakvih stvari nabavljali sve je moguce. Inace chicony je imao mehanicke tastature. Imas na netu koje su poznate mehanicke, mislim da je sa 5 pocinja broj modela.
Bile su dve Chicony kb-5191 na kp, jedna je bila prljava i falila je esc kapica a druga je bolje izgledala, verovatno su obe prodate. Na onoj prvoj se video Futaba switch, nisam nikad pre čuo za njega i na internetu ima jako malo informacija. Evo linka sa Wikipedije:
http://deskthority.net/wiki/Futaba_clicky_switch
 
Ljudi,imam ja mehanicku IBM tastaturu iz 80ih,ako nekom treba... :D
 
Koja? Neka slika tastature? Cena?
 
ibm model m, kao nova... slika sa googla
slikacu je kad odem kuci,danas-sutra-prekosutra.. a za cenu ne znam,vidim da vredi bas mnogo :D ko ponudi vise,ako ima uopste zainteresovanih :D
ima kabl ogroman,onako spiralni,skida se...i nogice su ispravne
http://webwit.nl/input/kbsim/img/modelm_4.jpg

koristio sam je ja kratko,ali sam kupio neku obicnu jeftinu,jer ova zveci brate,celu kucu probudim xD cuje se kao pisaca masina :D
 
Poslednja izmena:
Na 6Gv2 "samo" keycaps ne valjaju.
Nije da moram da gledam u tastaturu, ali mi je bezveze da mi se deo stampe skinuo...

A da menjam keycaps za celu tastaturu, u ovom cenovnom rangu, mi je malo bezveze...
 
Uzeo sam CM Storm QF TK sa Blue swithc-evima negde u Julu, otkucao svih 50tak strana master rada, gomila igranja, chatovanja itd. TK mi je bila dobra jer je skoro iste sirine kao 15" laptop pa stane u torbu, a ima numpad za razliku od klasicnih TKL tastatura. Blue switcheve sam uzeo jer u tom trenutku nije bilo brown, a bio sam u stisci sa vremenom. Oko $92 je bila na amazonu.

Blue prekidaci su predobri za kucanje. Nisam koristio druge tipove prekidaca tako da ne mogu da uporedim direktno, ali u odnosu na gumu su nebo i zemlja. Veliki problem je u tome sto su glasni, i generalno iritiraju okolinu. Probao sam da napravim par o-prstenova od gume za bajs, utisa se ali ne previse. Nisam probavao fabricke prstenove, ali pretpostavljam da bi bolje utisavali nego ovi moji.

Za RTS igrice je jako fina, mnogo redje promasujem dugmice nego na obicnoj, plus znam kada pritisnem nesto, tako da mi se redje desava da dablklikujem. FPS mi se ne svidja, igrao sam Quake i CS, klikovi me ometaju.

E sad onaj interesantan deo. Jedno vece smo degustirali Rubinove prozivode, i po pravilu, iako nisam nikome dao da drzi pice blizu tastature, uspeo sam da prospem svoju punu casu vinjakolade. Refleksno sam iskljucio tastaturu, okrenuo je naopacke i nastavio sa druzenjem. Narednih desetak dana sam bio jako zauzet tako da je tastatura tako stajala, i kad sam joj konacno ukazao paznju, ona kola se prilicno skamenila. Dugmici su propadali, a neki su bili toliko slepljeni da nisam smeo jace da ih pritiskam. Sve u svemu, drug mi je rastavio celu tastaturu, odlemio prekidace, koje sam ja rastavio na sastavne delove. Nakon 3-4 sata pranja u toploj/mlakoj destilovanoj vodi i par dana susenja na sobnoj temperaturi, uz povremeno feniranje svega (nisam hteo da rizikujem sa prevelikim zagrevanjem), sastavio sam je i sve radi kako treba vec nekoliko meseci. Oko 30-40 od ~105 prekidaca je bilo ulepljeno, njih sam rastavio i cistio cetkicom za zube, ostale sam prao sastavljene za svaki slucaj.

EDIT: Razmisljam da nabavim tastaturu sa Brown prekidacima za posao posto je tisa. Da li je neko imao iskustva sa obe, da moze da mi kaze koliko je tisa, posto je okolina bila izuzetno osetljiva na zvuk Blue prekidaca.
 
Poslednja izmena:
Brown su dosta tiši ali je taktilni osećaj dosta slabiji nego kod blue. Ako ne pritiskaš do dna skoro da se i neće čuti, a što se tiče o-ringova na blue neće ga skoro uopšte utišati (samo se neće čuti udaranje pri bottomingu). Taktilnost kod brown je prilično slaba ali bi trebalo da je dovoljna. Meni na primer nije jer sam navikao na BS pa mi sad brown kad brže kucam dođe skoro kao linearni. Probaj da nađeš MX clear, dosta su retki i nisam ih probao ali su tiši od blue a imaju jaču taktilnost od brown. E sad, kakvi su za upotrebu ne znam i dok ih ne probam ne mogu ništa da kažem.
I leba ti kako si se setio da pomešaš kolu i vinjak... :D Ja sam jednom sasuo pivo u tastaturu (srećom bila neka gumičarka), odmah isključio komp na produžni kabl, razvalio tastaturu i sve oprao i osušio i nije bilo štete (osim piva) :D
 
Kojim bogovima da se pomolim da bih mogao da nadjem MX Clear? :D

Potpuno sam smetnuo sa uma koliko su jake kiseline u koli, tako da je dugo nisam dirao. Zato sam se prepao da je nije kola nagrizla previse. Rastavljanje i sastavljanje prekidaca je vrlo jednostavno, posle 5-6 postane skroz mehanicki i ide brzo. Nisam je silio ali su mi prekidaci delovali izuzetno kvalitetno, mislim da se tesko lome.
 
Nazad
Vrh Dno