Šta je novo?

Mehanicke Tastature

@vkzomar
To je black? Koliko je zaista tvrdja od red?
Da li je neko probao uporedo? Koliko je 60cN zaista "tvrdje" od 45-50 u Red/Blue/Brown?


Da li si bas hteo da linear ili nisi nasao tactile kod nas? :)

Jeste Black i nije puno tvrdji ali dovoljno tvrd da ti prsti slucajno ne pritiskaju tastere i da nehotice stisnes sta ne treba. Maltene ti guraju nazad prst i mozes ladno da drzis ruke na tastaturi bez straha.Fora je sto je kod ssvih tastera 2-4 mm actuation tako da bez obzira na boju vi dobijate slovo posle 2 mm guranja. Doduse nisam se jos navikao da ne " botomujem ". U kuckanju su pesma, odlicni i raspored je odlican i zahvalan za " slepo kuckanje " . Gaming jos navika traje i botomujem. Nisam bas hteo linear hteo sam Brown i to Trigger Z ali ga necer biti skoro a ovde je pobedila cena od 8500.
Ono sto bih ja naveo da je kod nje problem jeste mesto za dlan pored WASD tastera, to joj jedino fali. AKo se pogleda detaljno crtez Brown i Red vidi se da su isti switchevi jedino sto Brown ima malo zadebljanje plastike da daje onaj taktilni osecaj, opet kazu da se posle nekog vremena ( par miliona klikova ) pretvori ured :)

Iskreno mislim da su nijanse u pitanju kod svih vrsta i da je dobro naci pojeftinu i sve bude ok :)
 
Poslednja izmena:
Pa pretera ga sada, nije to uopste mala razlika.
Sa Black/Red prekidacima jedinu potvrdu da si pritisnuo dugme je akcija softvera.
Sa Brown/Blue imas i taktilu i audio potvrdu.

Ja sam uzeo quick fire ultimate sa brown switchevima.
Bicu "duboko razocaran" ako mi se pretvori u "red". Pogotovo ako mi razliciti dugmici budu imali "razlicit osecaj" prilikom pritiskanja...
 
Gaming je takva vrsta da je botoming normalan, jednostavno ne mozes da izbegnes jer su prsti i brzi i prejaki sa 2 mm actuation, praksa je to :) Za kuckanje je drugacije. Sve je to subjektivna stvar zato i postoje vise vrsta, ti volis ovo mi ono i slicno. Zato i jesu napravili podelu, programeri i oni koji puno kucaju koristie tactile vise za igru linearni. Ali ako igrac uzme taktilni nece pogresiti kao ni programer ako uzme Black jer vremenom stekne naviku na dovoljnu snagu pritiska.
 
Poslednja izmena:
Nisam skontao da ti je gaming primarni. Tu ces svakako pazljivo gledati u ekran i videti reakciju na pritisnuto dugme :)
A i da ne spominjem da imas znacajno vise akcija za vreme gaming-a nego za vreme klasicnog "kucanja".

Trazio sam ozbiljniji research na temu gaming tastatura... ali prakticno sve sto sam video su bila sponzorstva...
 
Trazio sam ozbiljniji research na temu gaming tastatura... ali prakticno sve sto sam video su bila sponzorstva...

Nema tu puno nauke, dobar igrac svejedno koja tastatura, ovo je samo malo " unapredjenje " opreme ali sve ostalo je u igracu :)
 
Mehanicke tastature za gaming? Bacanje para.
 
Mehanicke tastature za gaming? Bacanje para.

Mozda za tebe ali ko jednom navikne na mehaniku, odlicna mu je i za gaming i za kucanje. Poprilicno ti je nezrela ova konstatacija. Ja se sada na gumicarku u zivotu vratio ne bih.
 
Poslednja izmena:
Mehanicke tastature za gaming? Bacanje para.

Neko kupuje pecaroski pribor, neko knjige, otkud tebi za pravo da dajes pausalne ocene kako ljudi trose svoj novac ? Valjda je njihova stvar, mozes da pricas o kvalitetu gaminga sa ili bez ali ovo je vec nonsens.
 
Upravo tako. Ja se takodje ne bih vratio na gumenu nikada posle mehanicke. Mx blue ti jednostavno udju u krv. :)
 
Upravo tako. Ja se takodje ne bih vratio na gumenu nikada posle mehanicke. Mx blue ti jednostavno udju u krv. :)

Meni su ušli u krv, ženi u uši :d, (mada se i njoj sviđa osećaj), ali ne mogu da se naviknem na ove male i zbijene tastere na crnoj udovici pa to ti je. :wall:

Stisli su tastere ko putnike u gradskom prevozu u špicu. :d
 
Obična crna udovica ne, malo su zbijeniji, ali i to malo je dovoljno da stalno mašim tastere, pogotovo kad se uzme u obzir da je cela tastatura pomerena malo u desno zbog makro tastera.

To isto mnogi pominju i na starnim sajtovima, forumima itd.

Kad uporedim sa gumičarkama, levi ctrl i desni enter na numpadu se poklapaju, tj. ukupna dužina je maltene ista, ali je gornja površina kapica (koje pritiskamo prstima dok kucamo) manja nego na 5-6 gumičarki s kojima sam upoređivao, a prostor između tastera je veći.

Dakle, sami tasteri su drugačijeg oblika nego kod gumičarki, a gornja površina tastera je uža za jedno 2mm možda, taman toliko da mi često prst sklizne s ivice tastera i pritisne taster do njega ili oba.

Ovo baš užasno frustrira, a pošto koristim više računara, morao bih svima da stavim ove udovice kako bih se makar ponadao nekakvom navikavanju kroz neko vreme.

Pošto na stolu imam tri tastature za tri računara, čim pređem s udovice na neku od gumičarki, prvo imam utisak da nabadam po balvanima, a kad se vratim na udovicu, onda imam utisak da nabadam po čačkalicama, tako da ne mogu valjano da kucam ni na jednoj, iako je osećaj kucanja na blue-vima orgazmičan, ali mu ovo mašenje tastera baš pokvari doživljaj. :d Baš smara.

Inače menjam dosta zbog posla i eng. i sr. latinicu i ćirilicu, pa ne mogu nikako da se naviknem da kucam potpuno slepo, pa malo gvirkam.

I tako krenem furiozno da kucam (sami switch-evi me bukvalno teraju da kucam brže nego na gumičarkama), zakačim slučajno caps i ostatak rečenice ode u velika slova, pa briši i kucaj ponovo...
 
Meni su ušli u krv, ženi u uši :d, (mada se i njoj sviđa osećaj), ali ne mogu da se naviknem na ove male i zbijene tastere na crnoj udovici pa to ti je. :wall:

Stisli su tastere ko putnike u gradskom prevozu u špicu. :d

Das keyboard ima ansi layout dugmica na koji sam ja navikao i koji koristim godinama.
 
@Kobayashi
Hmm...
Mislim da ne mozes meriti od "levog ctrl-a do desnog enter-a", vec od "levog ctrl-a do desnog ctrl-a", jer se moze desiti da razmak izmeju INS i Backspace moze biti veci i slicno.

Dugmici bi trebali da budu standardni za Cherry MX tastature.
Ovde se bas spominje BlackWidow i naznaceno je da su dugmici isti kao za druge popularne tastature.
http://www.keypop.net/faq


Vidim da bas na puno mesta mozes da kupis custom caps.
Ne verujem da nije standardizovano (sem podele u R1/R2/R3/R4)
http://www.reddit.com/r/MechanicalKeyboards/wiki/keycapsellers
 
Velika je razlika izmedju red i black. Govorimo o dugotrajnoj upotrebi i naravno i to je subjektivno shodno necijim fizickim osobinama.
Mehanicke tastature su zakon za igrice iz vise razloga. Prvo samo pritiskanje je ravnomernije po svim ivicama zbog cega nema zastoja pa kombibacija je brza i pouzdana te igracu daje prednost. Doduse mozemo sad da poredimo sa scissor tastaturama sa plitkim hodom sto mislim da steelseries gura i moze da se nadje kod nas, ali takve tastature su opet manje trajne a i dosta komplikovane za odrzavanje. Tako da ima prednosti mehanickog tastera i to velike. Sto se tice odabira tu doduse zavisi ali vecinom svi idu na red/black tj. linearne. Kad se igraju neke igre obicno je to 'strastveno' pa pored nemilosrdnog udaranja po tasterima nekad se desi i vezbanje frizbija ili menjanje izgleda sobe uz karakteristicni uzvik 'hulk razbiti'.
Bas zbog tog maltretiranja ali i brzine, potrebne izdrzljivosti ali i bottominga dok se strasno ubijaju horde, se obicno odabiru prvenstveno mehanicke i to najvise red/black. Nekako pod igrama uvek podrazumevam FPS, voznja i sl. pa neuzimam u obzir druge switcheve za drugacije igre sto jesu upotrebivije u tom slucaju. Znaci sve je i tu subjektivno.
A sad porediti gumicarku koje i u normalnoj upotrebi prave probleme od jos goreg maximalnog tetosenja istih je drasticno. A da negovorimo o keytop-ovima sa 'nalepnicama' za znakove umesto lasera ili doubleshoot-a.
Drugo skoro sve mehanicke tastature su kvalitetne sa nkro jer nekako spadaju sa cenom u delux varijante pa se bas zbog male prodaje i gleda da se kupci privuku kvalitetom bez kompromisa.

Sto se tice velicine tastera to je bas problem i zato je i najbolje da se tastatura proba. Neki imaju veliku saku sa debelim prstima pa im kompakt varijante neodgovaraju. A za custom se javlja problem dali ce stati na vec promenjenu velicinu same tastature. Ima da se nabavi ali treba izmeriti.Neki su pravili kucnu varijantu preko nekih DIY plastike. Ima da se nabavi i kod nas ali nije jeftina ali bice jedinstveno resenje :).

Sto se tice caps iskljuci ga ako ti netreba :). sto se tice mene ja negledam u tastaturu nego samo u ekran. Cak sam i sporiji kad gledam u tastaturu jer nekako mi zbunjuje pamcenje mojih 'misica'.
Oni koji kupuju mehanicke ih sigurno nekupuju zarad 1-2 sata interneta (vise se koristi pacov) nego zbog maximalnog 'maltretiranja' a tu mora pazljivo da se odabere bas zbog tih sitnih razlika koji u pro upotrebi mnogo znace.

a sto se tice ansi/iso tu je vise odnos, izgled i pozicija pojedinih tastera a ne velicina keytop-a ako se dobro secam. Imate ovde sliku.
http://en.m.wikipedia.org/wiki/Keyboard_layout

Mozda za poredjenje velicine tastature bi moglo da se slika pored Model M kao referencu i mozda ali ono mozda neki lenjir pride :).
 
Poslednja izmena:
@Kobayashi
Hmm...
Mislim da ne mozes meriti od "levog ctrl-a do desnog enter-a", vec od "levog ctrl-a do desnog ctrl-a", jer se moze desiti da razmak izmeju INS i Backspace moze biti veci i slicno.

Dugmici bi trebali da budu standardni za Cherry MX tastature.
Ovde se bas spominje BlackWidow i naznaceno je da su dugmici isti kao za druge popularne tastature.
http://www.keypop.net/faq]

Isti je razmak između ins i backspace na svim koje sam upoređivao. Stvar je samo u tome da je gornja površina keytopa malo uža nego na svim gumičarkama.

A to si u pravu da su verovatno standardizovani tasteri za sve Cherry mx tastature, ali čini mi se da sam čitao negde gde se neki baš žale na običnu udovicu i zbijenije tastere, mada moguće je da ih i oni upoređuju sa gumičarkama.

Sve u svemu, pošto koristim svakodnevno tri računara, ne mogu nikako za prste da stvorim valjanu mišićnu memoriju i da kucam potpuno na slepo, već moram stalno malo da spuštam pogled.

Ispada da bih problem rešio samo ako na sva tri kompa turim istu tastaturu ili tastature sa identičnim layout-om (to već imam), ali i identičnim keytopovima, a to bi bio već poprilično skup poduhvat.

Kucam nekoliko sati na udovici, pa čim pređem na neki od drugih računara, pogubim se sav. Onda se posle vratim na udovicu i opet sam neko vreme pogubljen.

Ne znam da li je problem i do ovih bočnih makro tastera sa strane. Možda ne bih imao taj problem da nema njih, 'bem li ga.

A navikao sam i na CAPS taster jer na ovim gumičarkama imam udubljen caps keytop s desne strane tako da ga ne kačim, pa ga tako normalno koristim, dok ga na udovici još uvek redovno kačim.

Sve u svemu, pošto do sada nisam uopšte koristio makro tastere, izgleda da će udovica uskoro na doboš, a da će mesto nje pasti neka koja nema makro tastere sa strane. možda mi to reši problem, ali tu se javlja drugi problem, pošto većina tastatura bez makro tastera nije programabilno, a to mi onako znači. Do sada sam se snalazio sa keytweak programom, a izgleda da ću se opet vratiti na njega ako pređem na neku tastaturu bez drajvera.

Ništa još nisam odlučio, daću joj još malo vremena pa ćemo da vidimo.
 
Pa sama potrebna sila. Govorimo o dugotrajnoj upotrebi a te 'male' razlike tada postaju velike sto se tice switcheva. A sve je subjektivno.
Znam da razlika zvuci mala ali kad pocnes koristiti odmah se primeti. Jeste da se moze navici narocito posle gumicarki ali bas te sitnice prave veliku razliku kod dugotrajne upotrebe.
 
Rekoh mozda ima jos nesto sto nisam video :).
Mislim da je najgori period prelazak sa gume na mehaniku i odvikavanje tj navikavanje.
 
To da ali ne kao neki problem nego vise nedostatak navike jer jedini problem u prelasku sa gumicarke na mehanicku jeste bottoming tj. navikavanje prstiju da iskoriste 'novu mogucnost'.
Ja cu sad birati izmedju clear i brown. brown mi nekako ima previse blag tactilni osecaj dok clear ima previse jak odskok pa ispadne kao blagi bottoming. Moracu probati ergo clear sa blue/brown oprugom. Nisam jos pogledao cene i dali i koliko cesto ima u prodaji, ali moze se 'lako' sa oprugom i stemom 'promenuti' switch tastature. Recimo brown u blue ili bilo koji drugi jer samo kuciste je isto a razlika je u opruzi i stem-u.
Inace i BS ima 'odskok' ali je veoma blag i vremenski odmah iza preloma dok kod clear je bas izrazen bas kao neki bottoming i nekako kasni narocito u odnosu na BS. Problem je sto i to pravi stres na prste kao i sam bottoming mada BS je prijatan tj kao dvostruki povezan tactilni osecaj ali razlika je velika u pritisku.
Najidealniji switch po meni bi bio BS sa oko 50cN pritiska. Nazalost treba mi neki 'tihi' za sada :-(...
 
Poslednja izmena:
Neko kupuje pecaroski pribor, neko knjige, otkud tebi za pravo da dajes pausalne ocene kako ljudi trose svoj novac ?

Kakvo izvrtanje reci i zamena teza. Ni najmanje me ne zanima kako ljudi trose pare, nisam u tom fazonu.

Mozda za tebe ali ko jednom navikne na mehaniku, odlicna mu je i za gaming i za kucanje. Poprilicno ti je nezrela ova konstatacija. Ja se sada na gumicarku u zivotu vratio ne bih.

Imam mehanicku tastaturu i ne vidim nikakav benefit mehanike za gaming. Izmedju kucanja i gaminga ne bih stavljao znak jednakosti.
 
Koliko dugo igras? Koju mehanicku imas/switch?
 
Moram novi post...
Nemoj me pogresno shvatiti da sad imamo neki KKK pa svi koji 'napadnu' nase 'ljubimice' treba otresti.
Ali na osnovu cega mislis to?
Isto tako ja nekazem da svi MORAJU imati mehanicku ali oni koji mogu sebi priustiti a profesionalno koriste tastaturu zbog njih samih bi bilo dobro da koriste mehanicku. Isto i za pametno ulaganje u stolicu koja ce trajati (vecina novih vec nakon 2-3 godine nizasta). Provodi se minimalno 8h zivota u tome i isto ide i za kvalitetan krevet.
Oni koji koriste max, maltretiraju tastaturu ce imati najvece beneficije od mehanickih a to ide i pod gamerske. Narocito one zbog toliko maltretiranja narocito tih par 'delova' tastature. Znaci slicne potrebe koji programer ima i gamer ima.
Vec sam u prethodnom postu objasnio zasto mehanicka bolja. Mada za gamerke tu treba i nkro ili bar 6kro kontroler/matrix.
Prihvatam da svako ima neke svoje 'predispozicije' ali mehanicke imaju prednost u svemu osim u nekim specificnim industrijskim uslovima (zatvorene, bez metala, ili sa hall senzorima - mislim da borbeni avioni ove koriste).
 
Poslednja izmena:
@Kobajashi

Caps moze biti razlicitog oblika. To sam vidjao da ima vise tipova.
Ali ne znam da li razliciti proizvodjaci stavljaju razlicitu duzinu izmedju fizicke lokacije cherry mx prekidaca na ploci. Jer ako je to manje/vece mora i caps biti drugaciji.

Za cega koristis makro tastere? Da li bas moraju biti na tastaturi?
Ja koristim midi, preko Nano PAD-a
http://www.amazon.com/Korg-nanoPAD-Drum-Controller-Black/dp/B001J8EZ4Y
Ali mozes koristiti bilo sta, od specijalizovanih POS tastatura do DIY resenja od USB gamepad-a i jeftinih tastera.

Javi kad budes prodavao. Prosli put si me pretekao :D
 
Koliko dugo igras? Koju mehanicku imas/switch?

Ne razumem baš najbolje prvo pitanje, pa bih molio za objašnjenje koliko dugo igram šta... sa ovom mehaničkom tastaturom, ukupan gaming staž, u jednoj gaming sesiji prosečno...

Tastaturu imam više od pola godine. Dovoljno za navikavanje, rekao bih. Red switchevi, možeš videti u potpisu pod ostalo.

Nije mi ništa pomogla da budem efikasniji. A osećaj je vrlo subjektivna kategorija. O tome je već vrlo teško dati objektivan sud. OK je za kucanje, ali za gaming imam zamerke i na raspored (nevezano za temu) i na taktilni fidbek.

Da se razumemo, nisam ja toliko nezadovoljan tastaturom generalno. Za 50e je verovatno dobra vrednost za novac. Samo nije idealno rešenje za gaming.
 
Poslednja izmena:
ali vi ste sad mehanicari :D

sve zavisi do osobe nekome je bolja meh tastatura a nekome je sve jedno/isto odnosno ne primecuje razliku.
 
Pa mozda 1% da neprimeti razliku ali od onih koji stvarno koriste tastature a ne oni koji nabadaju kaziprstom i to par puta dnevno. Oni koji tastaturu non stop koriste primete razliku i to odmah.

E iz istog razloga sam i pitao koliko igra igre a i koje igre ali i koju tastaturu i switch ima. Svaki tip igre ima nesto sto bi njemu odgovaralo ali najcesce su to red/black ali bas zato sto su najcesce igre FPS i slicnog veoma 'aktivnog' karaktera. Vazno je i kolimo dugo dnevno igras isto tako.
Ako neko pod igranjem podrazumeva minesweeper i to na drzavnom poslu od par sati onda bi svako bio ''genije'' da samo za to kupi mehanicku tastaturu ili cak i neki dobar mis.
A pod mehanickim tastaturama podrazumevam sa mehanickim switchem a onda ima brdo razlicitih tastatura ISO/ANSI layouta i druge izmedju njih. To je nesto drugo i vezano za pojedinacne tastature, rasporedi, velicina, keytop-ovi, elektronika/matrix-kro, itd.
Znaci mi smo govorili generalno o mehanickim ali pod tim podrazumevali upotrebnu vrednost samo switcha a sve te druge osobine zavisi od pojedinacnih tastatura.
Pojedine tastature imaju razlicite velicine keytop-ova, nisam bas siguran za znakove ali shift,space,enter, i sl. imaju razlicite velicine zavisno od modela/proizvodjaca. Sve u svemu sve se to moze modifikovati i da stane na switch a to sve zavisi od tastatura.
Recimo ja bih modifikatore stavio na palac skroz i izbegao problem zvani 'pinky' (iskretanje malog prsta i sake da se dodje do nekih znakova), i jos par stvari ali ja sam nesto drugo.
Zato je veoma 'zahtevno' biranje mehanicke tastature narocito ako je korisnik pocetnik pa nezna sta hoce tacno tj. bez iskustva da proba i sta da gleda na tastaturi. A da negovorimo o nasem malom trzistu i nemogucnosti ni da se nadje a kamoli proba tastatura.
Ustvari ne toliko zahtevno koliko zbog same cene neprakticno da se neko zaleti pa da se posle ispostavi da mu neodgovara i to ne zbog switcha nego layout-a, velicine, itd....

Ma koliko bilo subjektivan odabir samog switcha (ajd da priznam da ce se 1-2% njih odgovarati gumicarka ko odstranimo cenu kao faktor) jos gora situacija je kod odabira same tastature zbog velicina saka, prstiju, iskrivljenosti razlicitih duzina, razlicite upotrebe a onda jos i ergonomske osobine. Ali sve to prvenstveno najvise 'brine' pro korisnike jer kao sto sam rekao sve je to subjektivno a ovde sitnice kod dugotrajnog koriscenja mnogo znace.
 
Poslednja izmena:
@Kobajashi

Caps moze biti razlicitog oblika. To sam vidjao da ima vise tipova.
Ali ne znam da li razliciti proizvodjaci stavljaju razlicitu duzinu izmedju fizicke lokacije cherry mx prekidaca na ploci. Jer ako je to manje/vece mora i caps biti drugaciji.

Daj neki link gde ima da se nabavi neki caps keytop sa ulubljenom desnom stranom, leba ti...

Za cega koristis makro tastere? Da li bas moraju biti na tastaturi?
Ja koristim midi, preko Nano PAD-a
http://www.amazon.com/Korg-nanoPAD-Drum-Controller-Black/dp/B001J8EZ4Y
Ali mozes koristiti bilo sta, od specijalizovanih POS tastatura do DIY resenja od USB gamepad-a i jeftinih tastera.

Javi kad budes prodavao. Prosli put si me pretekao :D

Što je najveća fora, ne koristim ih uopšte, ne mogu da steknem naviku da ih koristim.

Mislio sam da će mi mnogo značiti, jer ima gomila situacija kada bi mi mogli biti korisni, pogotovo on the fly macro recording, gde brzo mogu da isprogramiram šta mi treba za konkretan posao pa da im menjam funkcije po potrebi... ali to nekako još nije zaživelo.

Ista priča sa makro funkcijama na mišu.

Nikako da se naviknem da počnem da ih koristim, ali mislim da bi neka zasebna varijanta, kao tvoj korg, bila mnogo bolje rešenje.

Udovici polako rastu šanse da ode na doboš, a jednoj CM ultimate brown da bude pazarena od strane moje malenkosti.

Možda će to na kraju biti najbolje rešenje, pa da kasnije uzmem neko zasebno rešenje za makroe, koje bih mogao da turim gde mi odgovara pa da se tako navikavam da ih koristim, a ne ovako da mi većinu vremena samo smetaju tu gde sada stoje.
 
http://techkeys.us/collections/keys/products/center-stem-stepped-capslock
http://imgur.com/a/xN0LN
http://imgur.com/a/3mWPe
Itd...
trazi stepped caps lock cherry mx I pritome proveri koju vrstu ti imas i koje su ti mere...

Sto se tice makro tastera nisam ih ljubitelj jer moras da sklanjas saku da bi ih dohvatio. Zato bih vise voleo dodatni modifikator i ugradio makro u 2 ili 3ci sloj istih tastera tj smanjio sklanjanje ruku sa osnovnog reda tj. uvrtanje pomeranje šake a celokupni posao stavio na prste uz koriscenje palcatj. modifikatora. Tada bi mogao imati visestruke slojeve sve programibilnih tastera umesto ogranicenog broja uz izvrtanje šake. Uz punu programibilnost i odgovarajuci matrix/kontroler imao bih 3-4 sloja sa ogranicenim brojem tastera i maximizirao udobnost odnosno minimizirao stres i umor.


Evo ovde otprilike mere keycap's-ova koji se mogu naci, znaci samo da pokazem da se velicina razlikuje zavisno od proizvodjaca
http://www.wasdkeyboards.com/index.php/products/blank-keycap-singles.html

A ovde uvek navracajte jer mozda nadjete nesto sto vam treba.
http://deskthority.net/marketplace-f11/
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno