Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Poslednja izmena:
Sad cu se ugristi za jezik, odem danas ponovo do Gigatrona u Jevrejskoj ko luda da kuckam po " tastaturi " :d I posle " duzeg " kuckanja po strelicama shvatim da Blue i nije tako los, nije toliko ni glasan a i taktilnost nije prejaka :) Valjda se ove gumicarke uvukle godinama u kozu pa je tesko preci na nesto novo.
 
Najteze je sa gumicarki preci na mehanicke sto se tice odabira. Zato je i najbolje da se prvo proba bar 10tak dana mehanicka da bi se skontalo sta kome odgovara. Posto nepostoji mogucnost "iznajmljivanja" onda jedina "jeftinija" verzija osim kupovine jeste neka stara plovna tastatura. Recimo da neko iznajmi na 10tak dana sa nekom kaucijom mogao bi ok zaraditi ali nazalost pitanje je koliko bi to bilo "opravdano" kod nas mada ako se uzmu stare onda isplativo jeste :D...
 
nikako. ja sam trebutno na model m i cherry black i ne bih se vratio na gumicarku. Model m mi je bolja od cherry mx, jaci klik i bolja taktilnost, alps vise podseca na buckling spring nego blue. Jedino sto bih voleo da imam SSK model m, ne volim numericki deo na tastaturi, predaleko mi mis onda.
 
Jedini razlozi da neko predje sa mehanicke na gumicarku su ili finansijske prirode, u firmu nesme da donese svoju tastaturu, cena ergonomskih resenja (u mom slucaju ali jos kratko nadam se :D) ili u najgorem slucaju iz neznanja/neiskustva gde obicno korisnik nabada tastere kaziprstom samo. Cuo sam za netke retke slucajeve na forumima da neko vise voli gumicarke ali to isto dodje kao i glasina da Jugo moze ici brze od 100 km/h u slobodnom padu (tesko da ce neko da ga digne dovoljno visoko u orbitu pa da proba da ga potera brze ako je moguce uopste :D)...
Za sve ove godine BBS-ovanje/surfovanja/bavljenja sa kompovima video sam samo jedanput jedan komentar na forumu da tip voli gumicarku. Doduse tip nikad nije posedovao mehanicku :D...
 
Poslednja izmena:
http://geekhack.org/index.php?topic=14140.0
Ovaj kaže da mu se više sviđaju gumice nego MX blue. Meni deluje čudno ali sve je naravno stvar ukusa ili navike, mada ovde pominje samo Sigma AFK-7100MC tastaturu koju je možda jedinu i koristio. Ali što se konkretno prekidača tiče kaže da mu ne odgovara linearni otpor do aktivacije što mi deluje još čudnije jer je to ustvari njihova najveća prednost. Neću da analiziram i čudim se jer ne mogu odgovarati svima iste stvari. Ja se ne bih mogao (ustvari hteo) vratiti na gumičarku jer sam navikao na duži hod BS-a i one sa kraćim hodom zabadam do dna a kod onih sa dužim zbog nedostatka taktilnosti preskačem svako četvrto-peto slovo, ali bih mogao da se naviknem mada bi to posle BS-a bilo mučenje. Naravno nisu sve gumičarke iste i na nekima mogu normalno da kucam, npr. Dell QuietKey mi je skroz ok, ali ih je danas teško naći, ja sam na jednu naleteo slučajno.
 
Dali si probao Clear ili Green u odnosu na BS?
 
Uopšte su retki, ne samo kod nas, pa nisam imao prilike ni da ih vidim uživo. Čini mi se da ima na nekom forumu tema Green vs BS, mislim da je sve dobro objašnjeno ali dok ne probam mogu samo da nagađam i verujem drugima koji su probali.
 
Zato sam i pitao dali si probao :D... Dok se neproba nevredi nista, svako ima neki svoj osecaj... Cini mi se da CM ima neke tastature sa green pa ce valjda uskoro doterati bar primerak za probati u Srbiju (bar po njihovoj najavi)...
Idi u ComputerLand i probaj tester, koliko sam shvatio CM predstavnika oni imaju testere...
 
Uzeo sam jednu Blackwidow da probam, evo ceo dan ne mogu da se odvojim od nje. Steta sto moram sutra da je vratim :(.

Mislim da cu sebi uzeti jednu. Plavi switchevi su definitivno ono sto mi se svidja, jedino imam malo problema sa ovim makro tasterima sa leve strane, cesto ih udaram umesto CTRL ili SHIFT tastera. Trebace mi vremena dok se naviknem da je tastatura pomerena udesno u odnosnu na ono sto sam do sada imao. Drugi problem je botomovanje, lupam kao po bubnjevima :). Ako uzmem ovu tastaturu za sebe onda cu morati i O-ringove da stavim, mada nisu jeftini, 18 dolara pakovanje.
 
Ne morate ljudi ništa da budžite, navići ćete se na pliće i mekše kucanje. Mlaćenje tastature je prirodna posledica korišćenja membrana kod kojih je botoming = aktivacija.
 
Ma gde cu ja da se naviknem, aj da samo kucam nego cu na njoj i da se igram a tu nema sanse da se kontrolisem :). Na primer kada igram lol i posto sam mnogo los ja lupim sve dugmice i nadam se najboljem :d
 
Poslednja izmena:
E pa ovako,konacno... Danas sam konacno posle dosta cimanja rezervisao tastaturu "slepo" bez prethodnog testiranja,sutra tj danas ujutru trebam da je pokupim... CM QF TK - brown switchevi... Bila je na nekoj akciji 70e tako da smatram da nije los deal....

Kao sto rekoh, prelazim sa MS X4 (gumene membrane) tako da ovo ne bi trebalo da bude lose kao kompromis za igranje/kucanje/"bucnosti" u odnosu na MX Blue... Jeste da su me plavi vise vukli od kako sam probao Das Keyboard i da je osecaj za nekog ko je 10+ godina koristio gumenjarke bio "wow! O.O" ( verovatno zato i poenta tih plavih "navlakusa").... Ukoliko ne budem mogao da se nadjem na istoj talasnoj duzini, posle nekog vremena prodacu je i pazariti sa plavim... Samo se nadam da je taktilnost ista kao kod plavih tastera...

U svakom slucaju pisem utiske (ako neko bude zeleo)! :)
 
Poslednja izmena:
Samo polako pa ce se nauciti.Ono sto sam ja skontao jeste da se krene ispocetka. Znaci usporis i polako navikavas prste na novo ponasanje. S vremenom ce nauciti a ti ces sve brze sa manje stresa kucati. Ja isto tako planiram da predjem/probam druge layoute tako da cu na isti nacin to uraditi. A i mene ceka privikavanje na mehanicku kad napravim ovaj moj projekat vec jednom pa da se resim gumicarki do kraja zivota :D...
Isto tako sam postavio link/sliku za jos jedno "resenje" umesto o-ringova, bar kao ispomoc ako neko stvarno bude hteo o-ringove a nemoze iste da nadje u ovoj nasoj nebeskoj drzavi :D...
Sto se tice tastatura skoro sve je poznato preko samih slika i tehnickih infoa. Ono sto jedino moze biti korisno za opis jeste software i velicina tastera sto se nemoze bas uvek sa slike videti. Switchevi su svima poznati (subjektivno i nema druge :D), polozaji tastera, oblik tastera, programibilnost, pa cak i kakvi su keytopovi sa nekih slika malo vece rezolucije. Znaci tu je glavni problem realizacija elektronike, kvalitet upotrebljenih materijala i mere (a i mere su subjektivne). Mada je to sve skoro dobro istestirano/provereno/opisano na deskthority ili geekhack I ono sto je vazno garancija/podrska proizvodjaca u Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Nekoliko tastatura danas na KP: Corsair Vengeance K95, Chicony 5191 i dobro poznata Dell 102W. Pa eto, možda nekog zanima :)
 
btw, el neko naručivao sa banggood? skroz se ložim da naručim neku malu keycool tastaturu, samo me zanima da li stiže odande...
 
Nakon pozitivnog iskustva sa Razor Blackwidow resio sam sebi na uzmem jednu. Posto mi je rodjendan bio ovih dana castio sam sebe sa jednom ultimativnom Crnom Udovicom :). Kolega Kobayashi Maru je vec pisao o njoj pa se necu ponavljati sto se tice same tastature.

Kako sam dosta bottomovao narucio sam o-ringove sa wasd sajta. Uzeo sam plave, oznake 40A-R, debljine 0.4mm, stigle su za 6 dana. I naravno da sam zaboravio da porucim keycap puller pa sam morao da se snalazim metodom stap&kanap ali na kraju krajeva nije bilo uopste komplikovano. Jedini nesto petljaviji deo je sa vecim dugmicima (spacebar, enter, shift itd.) gde morate da izvadite prvo tastere oko njih pa da onda da ih izvucete iz lezista i da malo razmaknete metalnu oprugu kako bi ih izvadili. Zvuci komplikovanije nego sto jeste, inace je vrlo jednostavno.

Zvuk nakon stavljanja o-ringova je isti. Dobro, skoro isti posto iako i dalje klika sada ima nesto drugaciju visinu pa je za nijansu dublji. Govorim o cistom kliku posto zvuka od bottomovanja naravno nema. Taktilni osecaj je tu, i dalje se oseca kako taster prelazi preko opruge. Jedina razlika je u osecaju kada se nesto jace pritisne taster. Posto sam tek presao sa membranske tastature na mehanicku navikao sam da bottomujem. Sada i dalje pritiskam tastere nesto jace nego sto je to neophodno ali umesto da oni udaraju u plastiku sada udaraju u gumicu. Taj osecaj kada taster udari u gumicu mi se ne svidja jer deluje nekako... Nemam pojma kako to da opisem, nekako je poptuno tunjav osecaj, previse je mekano za moj ukus. Zbog toga cu probati i sa onim tanjim gumicama, 40A-L koji su debeli 0.2mm. Ali posto nisu uopste jeftini (u stvari gumice se djene-djene ali postarina je preterana) moracu malo da popricekam.

Sto se tice same tastature ja sam odusevljen, ne mogu da se odvojim od nje. Vec neko vreme se razvlacim sa doktorskom disertacijom, ali od kada sam uzeo tastaturu jedva cekam da kucam. Cak sam uzeo bratu diplomski da prekucavam :). Za igre je ok, kontam da bi neka tastatura sa crvenim switchevima bila bolja izbor ali nisam toliko kompetitivno nastrojen pa mi je bitnija udobnost kod kucanja nego performanse u igrama.
 
Evo već dugo nisam postovao, a i nemam šta jer već 25 dana čekam odvijač koji je trebao da stigne za 2 dana. Ako ga slučajno nađem nede u prodavnici kupiću odma pa ću da storniram narudžbinu jer nema smisla više da čekam. Prvo nisu odgovarali, pa su onda (posle 20 dana) rekli da Unior kasni sa pošiljkom, a na sajtu piše da taj odvijač imaju na stanju... šta da kažem:wall:
Poslaću mail opet pa ću da vidim šta sad kažu... nego dosta off-topic-a, danas sam na kp video zanimljiv oglas, evo linka:
http://www.kupujemprodajem.com/mehanicka-tastatura-10603912-oglas.htm?filter_id=441489
Opisa nema, a na slici se ne vidi ništa osim vrste prekidača. Ne znam da li se tastature prodaju ovako razvaljene i zašto su uošte ovako slikane. Izgleda zanimljivo, pa ako se neko već raspitao nek javi.
 
cenim da je to samo par neispravnih tastatura iz kojih mogu da se iščupaju prekidači i tasteri. meni ništa preterano zanimljivo.
 
Oglas obrisan a koliko sam video pre imao je 'mozda' samo alps white. Ono ostalo mi lici na dome-gumicarke kvalitetnije ali nisam siguran...
 
Poslednja izmena:
Koga interesuje SS 6Gv2 u boostlogicu na popustu za 8500,00 din
 
Nije vise aktulena ta das keyboard tastatura. Ja sam je danas kupio. :)
 
Hvala, to sam zaboravio. Da nisam video tvoj post, verovatno ne bih ni saznao da se prodaje. Tastatura je fenomenalna, mx blue dugmici su fantasticni, i od svih koje sam probao do sada, ovi mi najvise leze, pogotovo sto se tice kucanja. Cini mi se da mi se brzina dosta povecala, a i greske sam smanjio na minimum. Zaista je poseban osecaj koristiti mehanicku tastaturu, a i zvuk mx blue dugmica je posebno iskustvo u kucanju. Malopre mi je keva usla u sobu da me pita odakle mi pisaca masina. :d
 
@vkzomar
To je black? Koliko je zaista tvrdja od red?
Da li je neko probao uporedo? Koliko je 60cN zaista "tvrdje" od 45-50 u Red/Blue/Brown?


Da li si bas hteo da linear ili nisi nasao tactile kod nas? :)
 
Nazad
Vrh Dno