Šta je novo?

Mehanicke Tastature

n1tr0

Slavan
Učlanjen(a)
02.07.2007
Poruke
5,865
Poena
480
Treba mi neka dobra mehanicka tastatura (vidim ima na trzistu Razera, CM, Logitech... Microsoft ne dolazi u obzir odmah da kazem) - treba mi prvenstveno za programiranje (kodiranje) a sekundarno kad uhvatim vremena za igrice... Budzet oko 100 eur... Dakle zanimaju me iskustva pogotovo od kolega programera... Molim moderatore da ne prebace temu u sta da kupim, jer tu ljudi zalaze jednom u par meseci. Hvala.
 
Nisam programer ali mogu da ti kazem ako hoces mehanicku ispod 100e najbolji izbor je SteelSeries 6Gv2.. ja je imam i prezadovoljan sam, e sad kakve su tvoje potrebe ne znam pa ti baci oko na nju proguglaj malo i vidi kakva je.. meni se iskreno svidja
Znaci nema neka cyber spejs satl cuda muda svetla i ostale gluposti, vrlo je jednostavna, a vrsi poso' kako treba bar meni.
btw. Imas neke "mehanicke gejmerske" tastature koje recimo imaju samo WASD mehanicko ovo ostalo sve klasicna dugmad.. tako da pazi kad kupujes da je cela mehanicka a ne samo par dugmica
 
Poslednja izmena:
Pre bih te savetovao da gledas na limundu ili kupindu IBM model M tastature (do '93 godine proizvedeno u IBM-u a od 93-95 u Lexmark-u koje su malo losije) ili cherry tastature sa blue switchevima. Ono sto sam video od tastatura kod nas su vecinom kombinacija gumicarke sa scissor systemom ili imas par gamer tastatura koje obicno ako imaju mehanicki prekidac to je cherry black ili brown. Odnos osecaja dugog kucanja kod cherry mx blue ili Buckling Springs je znatno bolji i "zdraviji" za prste. Ono sto se javlja problem kod programera jeste KTS (karpal tunel sindrom) i RTS (repetitive strain injury). Kod KTS (sto ja imam) mora se koristiti razlomljena tastatura (microsoft natural keyboard na neki nacin najjeftinija i dovoljno kvalitetna za 1-2 godine rada) a kod RTS je najbolje IBM model M ili Cherry kao switchevi uz pazljivo kucanje da nedodje do "bottoming-a".
Evo ti ovde link ka "enciklopediji"
http://www.overclock.net/t/491752/mechanical-keyboard-guide
I link za forum u vezi "ljubitelja" mehanickih tastatura:
http://geekhack.org/

E sad ako imas KTS i zelis da resis problem RSI (za svaki slucaj jer ipak ces kucati 8-12 sati dnevno i od toga ces ziveti) onda imas samo 4 opcije koje su u rangu 200$ do 1000$.
Prva opcija je "open source" verzija grupe "zaljubljenika" u kvalitetne tastature
http://ergodox.org/
/*ova tastatura je najosnovnija verzija kako bi to trebalo izgledati a sa mehanickim prekidacima (2D verzija umesto komercijalnih pravih ergonomskih koje su "3D"). Diskusija je pocela na http://geekhack.org/ onda nastavljena na http://deskthority.com/ da bi na kraju neka grupna kupovina organizovana na http://massdrop.com/ gde ti treba oko 240$ i oko 5-6 sati sastavljanja*/

Komercijalne tastature su Kinesis (300$), maltron(300$), datahand (1000$ - drugaciji koncept od ostalih) (pretrazi na netu da vidis). Imas isto tako i vertikalnu verziju split tastature ali tu je uvek neka vrsta kompromisa izmedju vidljivosti i ugla izmedju zgloba i povrsine. Tu se javljaju razni koncepti ergonomskog izgleda, rasporeda tastera (fizicki raspored klasicni-typewriter ili matrix-taster iznad tastera u ravni, i jos dodaj qwerty ili drugi "softwerski" raspored), tipova tastera (svako ima svoj ukus),elektronika,... ali nazalost u Srbiji ih je tesko naci.
U principu ako ces se baviti programiranjem nikad nemoj stediti na tastaturi/misu-trackball-u, monitoru, stolici i stolu. Sve ostalo je nevazno jer ako izgubis zdravlje neces moci da nastavis tako lako ili ces morati dugo da se oporavljas.
/*ukocenost, KTS,RSI, bolovi u ramenima, ledjima,itd... (u najgorem slucaju mozes postati i invalid sto nije tako retko kao sto se misli)*/
Sve u svemu u Srbiji si osudjen na Limundo/Kupindo/buvljake da nadjes stare IBM/cherry tastature ili da kupis novu polumehanicku ili mehanicku gamer tastaturu (razlika u odnosu na "kucacke" je u taktilnosti i zvucnom osecaju) dok za stvarno prave mehanicke tastature moras da se snadjes u inostranstvu i za 100 eura mozes samo da nadjes klasicnu tastaturu sa mehanickim prekidacima. Zato je bolje da nadjes negde na svom ili tudjem tavanu IBM/cherry stare i da stedis kao ja za pravu ergonomiju (plus 100 evrica za podmazivanje drzavnih potreba da bi se odrzao patriotski monopol u Srbiji)....
Sto se tice igrackih tastatura tu ti je najbolje cherry black ili brown switchevi a kao sto sam rekao imas ih na pojedinim tastaturama u Srbiji gde ih mozes videti na tom linku koji ti je ostavio Zeleni_zub. Velika je razlika izmedju datih upotreba tastatura (programiranje i igranje) a isto tako tastature sa black/brown isto tako mozes da trazis na necijem tavanu nacinu. Da ne govorimo o rollover/ghost osobinama elektronike kontrolera tastature koje su znatno potrebnije u igrama.
Nisam bas citao pravilnik sto se tice postovanja linkova ka drugim sajtovima tako da se izvinjavam ako sam prekrsio doticno pravilo mada iskreno nevidim da ce tako nesto smetati Benchmark-u...
 
Poslednja izmena:
Ljudi otkud ta paranoja oko pravila foruma? Slobodno pišite pogotovo kad imate šta da napišete, na malo mesta na (domaćem naročito) internetu ima ovako korisnih postova kao ovaj pre mog posta... ;)
 
Poslednja izmena:
:).. tnx... Mada ovaj moj post je samo povrsinski pregled svega toga. Linkovi u ovom slucaju su neophodni zbog pretrage/upoznavanja kad se kupuje stara tastura (da bi se videlo bez licnog uvida) da li je stvarno mehanicka i ako jeste kojeg je tipa i ti linkovi samo obradjuju tastature sa mehanickim prekidacima dok za ergonomske osobine mora se jos kopati po internetu. Sto se tice ostalih ergonmskih opcija treba uci u sve to ali nazalost vecina korisnika ni neznaju sve to (na neku neki nacin i srecni su jer sam ja u te vode usao prvenstveno zbog problema sa zglobovima - KTS problem). Ima mnogo toga sto se moze reci o svemu tome a na tim linkovima mislim da su pokrivene sve te stvari.
Neki pitaju i neshvataju prednosti mehanickih i nikad nece ni shvatiti sve dok nepocnu koristiti tastature u nekom duzem periodu kucajuci sa svih 10 prstiju. Osecaj koje prave mehanicke tastature je znatno bolji i prijatniji za brzinu ali i dugotrajnost rada. Problemi koji nastaju nedesavaju se nakon 1-2h upotrebe nego nakon godina koriscenja. Isto tako se moze govoriti i o pacovima/trackball-ima jer su i to ulazni uredjaji.
Isto kao kod monitora kad zbog osvetljenja, itd mozete imati glavobolje ili imate probleme sa ocima a u takvom stanju rad nece biti zadovoljstvo nego mucenje. Na vama je da odlucite :D....
 
Hvala na iscrpnom odgovoru, sve cu prouciti. Nazalost budzet mi dozvoljava 100 eur, 150 eur max, a skuplje mozda drugom prilikom.
Nemam ni KST, ni RSI btw.

offtopic: stolicu i monitor sam dobro odabrao za potrebe svoje + vezbam i preporucujem svakom programeru da se uhvati treninga jer rad za kompom i razni bolovi koji se inace javljaju se javljaju mnogo redje i mnogo su slabiji. :)
 
Da se nadovezem na nevernikov post.....izbor tipa prekidaca je subjektivan osecaj. Meni se ne svidja kako klikcu cherry blue, mnogo vise mi se svidja kako klikce buckling spring. E sad sto se tice taktilnosti i klika, ne mora da znaci da su tactile & clicky svakome najbolji za kucanje. Neki ljudi koji kucaju veoma brzo, tvrde da su cherry red (linearni) najbolji prekidaci, jer ko brzo kuca nema ni vremena da oseti taktilnost prekidaca. Pratio sam sve vreme izgadu ergodox tastature, koja se bazira na key64, a opet sve je to kopija maltrona (2d kopija 3d tastature) i treba se navici na nju. Mnogi programeri koriste HHKB koja u sustini nije mehanicka, jer je kapacitaticna, sa topre prekidacima (da ih nazovem prekidacima). Poenta mog posta je da je sve to subjektivna stvar, ako nekome nesto odgovaram ne znaci da ce odgovarati i nekom drugom. Treba isprobati vise tastatura i odluciti se za onu koja najvise lezi. Neko voli buckling spring, neko cherry, neko alps (cherry i alps imaju vise vrsta prekidaca). Ja trenutno ovo kucam sa cherry black, na koju sam se navikao iako u pocetki nisam lepo kucao na njoj, sada mi je odlicna, tako da uzmite u obzir da je dosta i stvar navike.
Check Ralphs Ad and Fry's Ad.
 
Poslednja izmena od urednika:
Uzeo sam Razer BlackWidow - mislim da ima Blue prekidace, jednostavno mi se svidelo kuckanje i feedback kao i polozaj ruke. Jos samo da naviknem na ove makro dugmice sa strane posto mi poleti nekad ruka levo, a kucanje vec evo prvih par minuta - brzina mi se popravila a udobnost je neverovatna :)
 
Da li je neko imao iskustva sa Gigabye Aivia Osmium mehanickom tastaturom ? Izgleda i zvuci zanimljivo....

Aivia-Osmium-1-600x400.jpg
 
Slazem se da je sve to subjektivno zato sam i predlozio da pokusa prvo da nabavi polovne da proba sta mu najvise odgovara jer tek nakon duzeg vremena moze to da "prelomi". Nazalost u mom slucaju moram da se drzim razlomljene tastature iako je gumica na Microsoft natural 4000 prilicno losa. Daleko je bolja gumica sa pojedinih dellovih tastatura koje se mogu nabaviti kod nas. Ali kao sto rekoh KTS me ogranicava te sam osudjen na minimum svake 1-2 godine na novu razlomljenu. Inace HHKB jeste popularna a isto tako je popularna Das Keyboard sa mx blue i Unicomp Customizers sa buckling spring. Kad sam prinudjen da koristim obicnu tastaturu odmah osetim "pritisak" na zglobovima i kucanje postaje veoma neprijatno tako da sam nazalost ogranicen na nabavku par vrsta tastatura. Sve u svemu sve je pitanje kompromisa kad se nesto nabavlja jer neko radi do kasno a zvuk mehanickih moze biti "bolno" za pojedine sredine.
Inace cherry red imaju oko 45gr "pritisak" tako da ako neko zeli da "odmori" prste moze doci do "samookidanja" :D. Zbog toga ih mnogi nevole.
Sto se tice osecaja ja imam veoma dobar osecaj iako kucam brzo. Zvucni i taktilni osecaj mi izuzetno prija a kao sto rekoh jedan od nacina da se izbegne RSI je izbegavanje bottominga a to se najlakse postize na mechanickim tastaturama. Isto tako zahvaljujuci toj taktilnosti imam dodatni "osecaj" ako pogresim u kucanju bez gledanja izlaza texta na ekranu, naravno da ni negledam u tastaturu, ustvari kad bih kucao sa dva prsta imao bih sada problema da nadjem gde koji taster ide a sa svih 10 ni nerazmisljam nego prsti sami odradjuju posao i istovremeno osete sami da nesto nije uredu u slucaju greske (osim kod problematicnih-dotrajalih tastatura kad vise nemas "povratnu" informaciju). To se desava najvise zbog lose gumice jer kad brzo kucas gumica ponekad daje veci/neujednacen otpor pa drugi prst pritisne taster pre "planiranog pokreta" sto "pamcenje" prstiju odmah primeti kao gresku. Sve u svemu sve je to subjektivni osecaj. Inace ja preferisem Buckling spring a za "tihu" opciju cherry brown. Sto se tice Maltrona radije bih nabavio Kinesis tastaturu jer koliko vidim imaju dosta razlicitih proizvoda koje stalno unapredjuju dok Maltron je napravio 2 verzije iste i to godinama samo prodaju. Mada mi se nesvidja kako su neke stvari odradili.
Nazalost nijedna od postojecih tastatura mi se nesvidja i svaka ima neke kompromise tako da idealne tastature trenutno nema. Najblize tome su Kinesis i Maltron tastature, bar za moje potrebe.

@Gigabye Aivia Osmium dolaze sa cherry red ili brown.
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4179#ov

Za key64 link:
http://www.key64.org/

Najverovatnije cu i ja sam odraditi key64 DIY sistem uz neke promene ali opet sve je to neki subjektivni osecaj kao i navike. Trenutno skupljam IBM model M ili tastature sa cherry prekidacima pa ako neko ima moze da ih donira :D....


ps. recimo na ovom textu sam imao par gresaka vecinom bas zbog otisle "gume" ove moje tastature. Vreme je da se nabavlja nova ili napokon da napravim pravu mehanicku razlomljenu :D...
 
Poslednja izmena:
Da li je neko gledao CM Storm QuickFire Rapid kod nas? Vidim da ima u nekoliko prodavnica, ali nigde ne pise koji tip switch-a koriste.
 
Ljudi otkud ta paranoja oko pravila foruma?

Zato što se mnogo puta dešavalo da se dobijaju kazneni poeni zbog ovakvih stvari, naravno ti nespadaš u tu grupu

I da li se kod nasa može nabaviti ovde pominjana sa odmorištem za ruke:
3122.jpg
 
Poslednja izmena:
Da li je neko gledao CM Storm QuickFire Rapid kod nas? Vidim da ima u nekoliko prodavnica, ali nigde ne pise koji tip switch-a koriste.

ja sam uzeo cm storm trigger SGK-6000-GKCC1,e sad ovim poslednjim brojevima/slovima je naznaka koji su prekidaci. dosta sam se raspitivao i za nase trziste isporucuju samo sa crnim, ne znam zasto.

SGK-6000-GKCC1 (Black Switch)
SGK-6000-GKCL1 (Blue Switch)
SGK-6000-GKCM1 (Brown Switch)
SGK-6000-GKCR1(Red Switch)
 
U Games-u SS 6GV2 za 6000rsd na akciji. Uzeo i nimalo se nisam pokajao
 
Ima li odmorište za ruke?
 
Ljudi otkud ta paranoja oko pravila foruma? Slobodno pišite pogotovo kad imate šta da napišete, na malo mesta na (domaćem naročito) internetu ima ovako korisnih postova kao ovaj pre mog posta... ;)

+1!
 
Zamalo da uzmem tu 6gv2, bas je bila jeftina (prosla akcija btw). Na netu ljudi imaju prilicno podeljena misljenja oko MX Black switch-eva, tako da sam odlucio da ih se klonim dok mi neka takva tastatura ne padne pod ruke.

@tomasbg, hvala za info, ne znam zasto kod nas prakticno samo Black switch-evi postoje (mislim da je Razer BW jedina sa Blue, a Logitech G710+ jedina Brown). Sve u svemu, s obzirom na razliku u cenama itd, narucio sam CM Storm QuickFire TK Blue sa Amazona za $92, stize krajem meseca pa cemo da vidimo na sta lici. Originalno sam hteo neku MX Brown koja ne izgleda previse napadno (kao G710+ npr), ali nisam mogao da nadjem prakticno ni jednu (Max Keyboard Nighthawk x8 ima odlicne review-ove, ali kosta $150).
 
@Igorg
Kako prošla, piše da traje do 09. 06. 2013. Danas sam naručio, pa se nadam da će biti OK. Mada, za te pare mora da bude dobra. :)
P.S. Javi koliko te je na kraju izašla ta tastatura, sa porezima svim ostalim...
 
Ima kod nas da se nađe CM quickfire TK sa brown prekidačima i to je to. Sve ostale su sa crnim ili crvenim.
 
nisam imao prilike da probam druge prekidace ali kad se naviknes nece smetati nista xD
 
@Igorg
Kako prošla, piše da traje do 09. 06. 2013. Danas sam naručio, pa se nadam da će biti OK. Mada, za te pare mora da bude dobra. :)
P.S. Javi koliko te je na kraju izašla ta tastatura, sa porezima svim ostalim...

pre sat vremena sam rezervisao SS 6Gv2 pa posle posla idem da pokupim, cena na akciji 5.999 rsd.
akcija traje jos 7 dana. proverena informacija 100% jer se druzim sa sefom game-s-a koji mi je ostavio...
 
Hvala za info.

Ima li neko preporuku za kvalitetnu ali da ima odmorište za ruke

Mozes odmoriste da napravis od parceta drvera (ili furnir/medjapan), stare daske za hranu itd...

p.s. imam tastaturu sa cherry black, sa cherry blue i model m, sve je stvar navike....kad predjes sa jedne na drugu treba ti 5 min da se priviknes i to je to
 
Poslednja izmena:
AKo i zanemarimo estesku stranu tog poduhvata, takvo rešenje klizi, odvaja se od tastature i nedaje željeni rezultat
 
Ima kod nas da se nađe CM quickfire TK sa brown prekidačima i to je to. Sve ostale su sa crnim ili crvenim.

Ne znam kako mi je uspela promaci, samo sam Logitech-ovu video od MX Brown. U svakom slucaju, $92 je bila, besplatna dostava unutar SAD, odatle ce mi je rodjaci doneti tako da bih trebao da izbegnem carinu/PDV. Mislim da nema smisla narucivati sa internacionalnom dostavom, previse je.

Sto se tice 6gv2, pogledao sam tipa na sajtu jedno sat vremena nego sto sam narucio ovu, pisalo 9xxx.

SS 7g ima odmoriste za ruke, Nighthawk x8 takodje, mada nije pricvrsceno za tastaturu
 
Zamalo da uzmem tu 6gv2, bas je bila jeftina (prosla akcija btw). Na netu ljudi imaju prilicno podeljena misljenja oko MX Black switch-eva, tako da sam odlucio da ih se klonim dok mi neka takva tastatura ne padne pod ruke.

@tomasbg, hvala za info, ne znam zasto kod nas prakticno samo Black switch-evi postoje (mislim da je Razer BW jedina sa Blue, a Logitech G710+ jedina Brown). Sve u svemu, s obzirom na razliku u cenama itd, narucio sam CM Storm QuickFire TK Blue sa Amazona za $92, stize krajem meseca pa cemo da vidimo na sta lici. Originalno sam hteo neku MX Brown koja ne izgleda previse napadno (kao G710+ npr), ali nisam mogao da nadjem prakticno ni jednu (Max Keyboard Nighthawk x8 ima odlicne review-ove, ali kosta $150).

Black dominiraju jer vecina tastatura na nasem trzistu jesu za igrace a black switchevi su najbolji bas za to, a vecina ovih tastatura su bas za igranje prvenstveno namenjene. Prednosti Blue/Brown je u taktilnosti ali tokom igranja obicno su svi tasteri pritisnuti ili se "udaraju" tako da ta taktilnost neigra neku ulogu. Ono sto je za igrace vaznije pored izdrzljivosti tastera jeste elektronika (koliko tastera se moze istovremeno registrovati). Imate sve na tim linkovima objasnjeno detaljnije.

Hvala za info.

Ima li neko preporuku za kvalitetnu ali da ima odmorište za ruke
Ako se nevaram vidjao sam kod nas wrist rest gell pad za tastature a to bi ti bila bolja verzija nego neki plasticni dodatci...
(ili napravi sam od ljuspica heljde ili vidjao sam cak DIY od rize :D, nadjes nekog shnajdera da ti odradi i brzo gotovo, mozda jos da stavis na neku drvenastu tanku podlogu (dasku po naski) sa "kanalima" u koje ce upasti "nozice" tastature i nema setanja tada ili napravis jedan kanal u koji ce leci cela tastatura, obojis, uzmes USB hub pa na jedan kraj tastaturu a na drugi da izvuces napon, postavis led diode i imas jos i osvetljenje, googlaj.. ima dosta ideja svuda a DIY verzija je na neki nacin i zdravija nego razne plastikanerske bakterijske farme :D ).....

PS.. DIY=Do it Yourself... "engleski" za sam svoj maistor :D...
 
Poslednja izmena:
Black dominiraju jer vecina tastatura na nasem trzistu jesu za igrace a black switchevi su najbolji bas za to, a vecina ovih tastatura su bas za igranje prvenstveno namenjene. Prednosti Blue/Brown je u taktilnosti ali tokom igranja obicno su svi tasteri pritisnuti ili se "udaraju" tako da ta taktilnost neigra neku ulogu. Ono sto je za igrace vaznije pored izdrzljivosti tastera jeste elektronika (koliko tastera se moze istovremeno registrovati). Imate sve na tim linkovima objasnjeno detaljnije.

Za FPS black su najbolji, Brown/Blue su bolji za RTS (gomila hotkey-eva svuda po tastaturi, slicnije je klasicnom kucanju). Lupam ali mislim da sve kvalitetnije tastature podrzavaju bar 6KRO (6 tastera pritsnutih istovremeno), sto je vise nego dovoljno, osim ako ne zelis da izrazis svoja osecanja udarajuci glavom po tastaturi.

Ako se nevaram vidjao sam kod nas wrist rest gell pad za tastature a to bi ti bila bolja verzija nego neki plasticni dodatci...
(ili napravi sam od ljuspica heljde ili vidjao sam cak DIY od rize :D, nadjes nekog shnajdera da ti odradi i brzo gotovo, mozda jos da stavis na neku drvenastu tanku podlogu (dasku po naski) sa "kanalima" u koje ce upasti "nozice" tastature i nema setanja tada ili napravis jedan kanal u koji ce leci cela tastatura, obojis, uzmes USB hub pa na jedan kraj tastaturu a na drugi da izvuces napon, postavis led diode i imas jos i osvetljenje, googlaj.. ima dosta ideja svuda a DIY verzija je na neki nacin i zdravija nego razne plastikanerske bakterijske farme :D ).....

PS.. DIY=Do it Yourself... "engleski" za sam svoj maistor :D...

DIY wrist rest je odlicna ideja!
 
Nazad
Vrh Dno