Šta je novo?

Mehanicke Tastature

I da prenesem utiske o Motospeed Inflictor CK104. Jednom rečju - wow!

Uživo je mnogo lepša nego na slikama. Bio sam je isprobao na poslu, kolege prilaze da se igraju sa svetlećim efektima, odu, pa se posle vrate da se još igraju. :) Plus, sva kontrola efekata je ugrađena u tastaturu, zgodno za mene koji sam na Linux-u. Lagana je, nekako sam mislio da će biti teža. Sada kada sam konačno i sam probao mehaničku tastaturu, razumem zašto ih ljudi toliko gotive. Osećaj je drugačiji, teško je to opisati, ali veoma prija mojim reumatičnim prstima, mekano pipkam tastere i nema nekog otpora. Još kad bih samo uspeo da nađem nekog miša sa mekim tasterima, svanulo bi mi.

Šta bih mogao da navedem kao mane? Praktično ništa. Recimo da volim da imam nekog mesta sa strane gde mogu da uhvatim tastaturu kad je premeštam jednom rukom, ovde toga nema nigde. Vidljivi šrafovi sa gornje strane možda malo kvare estetiku. Uputstvo je na nekon smešnom kung fu engleskom, ali snaći ćete se, a tu je i YouTube. Tastatura je definitivno bučna, tako da nemojte ni da pomišljate ovako nešto za kancelariju, a da se niste konsultovali sa onima sa kojima treba da je delite.

Ja sam uzeo braon tastere, što je bila najskuplja opcija, crveni su bili celih 7 evra jeftiniji. Istina je što kažu za braon tastere, nemaš baš punu taktilnost, pod nekim uglovima i određenim jačinama pritiska ne osećaš feedback pod prstom, u drugim situacijama je često slab i nekako mrljav. Kome je taktilnost presudna, neka ide na talktine svičeve, sa braon kao prelaznim rešenjem se neće usrećiti. Ali zato su barem tiši, na ovako bučnoj tastaturi da dodaš još i okidanje mehanizma kao škljocanje hemijske olovke u pozadini, bilo bi mnogo. Što je još gore, Oteamu plavi svičevi imaju neprijatno visok zvuk okidanja, cherry plavi su nekako dublji. Tako da je za mene braon ok kao kompromis.Neko ko pritiska tastere malo jače verovatno ne bi ni brinuo o razlici, to je bitno za mene pošto maksimalno štedim prste. Imao je na ovoj tastaturi ranije za ovo zgodan mod AIRY CRAFTS :lupko: koji je osvetljavao susedne tastere kad pritisneš neki, ali na mojoj toga više nema. Imam samo mogućnost da svetli jedino pritisnuti taster (što poekad zaklanja prst pa ne vidiš) ili da se svetlo širi duž cele tastature kao ripple efekat (ali onda ripples kreću da se preklapaju, pa nije jasno od kog tastera potiču).
 
Da prenesem jedno lepo prvo iskustvo sa Gigabyte K83 tastaturom, možda će nekome koristiti. Tastatura jeste "spartanska", bez osvetljenja i multimedija tastera (ništa ne šljašti), ali je sasvim prijatna za rad i kvalitetno urađena. Verzija je sa Cherry crvenim tasterima, što sam i tražio da ne bih pravio mnogo buke u kancelariji. Pozitivno je i što ima tastaturu sa našim slovima. Za oko 6000 din zaista dobra kupovina.
 
Poslednja izmena:
U čemu je razlika između K81 i K83? Na slici na sajtu mi deluju identično.
Ja sam K83 poredio sa Hyperx Alloy Elite koju imam kući; jeste bolja, ali nisam baš siguran da li je "dovoljno" bolja kada se uporedi cena...
 
k81 je sa kineskim (koliko sam ukairao outemu) a k83 sa cherry.u ostalom bi trebale da su indentične,koliko znam outemu koristi cherry stem-ove pa bi trebale kapice da su 100 posto indentične.nisam imao priliku da koristim outemu red,poredio sam cherry plave i outemu plave simultano i cherry mi je bio znatno bolji.probao sam gateron taktilni (ne sećam se koja je bila boja) i deluje mi da je bio bolji od cherry-ja doduše ne uporedno,ali generalno ništa mi od toga nije bilo vau,sa sadašnjim cherry brown sam najzadovoljniji.iako mi sad već sećanje lapi jer je bilo jako jako davno,alps mi je bio daleko bolji od svega ovoga i naravno buckling spring iznad svega.

edit - kallih ipak je na K81,ne znam kakvi su stemovi na kallih.
 
Poslednja izmena:
Pazario sam DasKeyboard 4 professional sa braon tasterima. Prvi utisak je da je tastatura prijatna za kucanje, i usb 3.0 hub je lep dodatak. Volume točak je mogao biti od aluminijuma i teži. Definitivno nedostaje osvetljenje. Sve u svemu - precenjeno.
 
sve ja to imam na g610 a koja je koštala predpostavljam ni petinu.koliko se sećam i DAS-u je spoljna školjka od plastike?
 
90% mecha tastatura ima plastičnu školjku i metalnu ploču odozgo na koju se kače prekidači...možda 95%, heh. Ima malo gotovih modela koji su skroz metalni, tu se više ide na custom varijante gde uzmeš delove separatno pa sam sklepaš tastaturu, i onda imaš ne tako loš izbor metalnih (drvenih, akrilnih) kućišta...
 
k81 je sa kineskim (koliko sam ukairao outemu) a k83 sa cherry.u ostalom bi trebale da su indentične,koliko znam outemu koristi cherry stem-ove pa bi trebale kapice da su 100 posto indentične.nisam imao priliku da koristim outemu red,poredio sam cherry plave i outemu plave simultano i cherry mi je bio znatno bolji.probao sam gateron taktilni (ne sećam se koja je bila boja) i deluje mi da je bio bolji od cherry-ja doduše ne uporedno,ali generalno ništa mi od toga nije bilo vau,sa sadašnjim cherry brown sam najzadovoljniji.iako mi sad već sećanje lapi jer je bilo jako jako davno,alps mi je bio daleko bolji od svega ovoga i naravno buckling spring iznad svega.

edit - kallih ipak je na K81,ne znam kakvi su stemovi na kallih.

Kalih, na sajtu gde sam kupovao pisalo je MX Cherry red ali je ipak sa Kalih switchevima.
 
Kakvi su ti Kalih sto se tice buke? I da li generalno ima necega sto je dovoljno tiho a taktilno?
Gledam neku alternativu za klasicnu Logitech Deluxe membransku tastaturu, ali stoji u spavacoj sobi... Doduse i ona je nesto bucnija, ali vise od klimanja samih keycap-ova, ali u svakom slucaju bih presao na nesto novije, a kontam da bi taktilni switch bio mozda bolji izbor od red-ova jer ne bih morao da se pritiska skroz do kraja.
 
Ako nije neophodno da budu cherry i klonovi, onda su silenced topre u tom fazonu, taktilni, tihi i imaju jako, jako prijatan zvuk.
E sad, jedini je problem što je kod nas ponuda nikakva, a nisu ni jeftine tastature sa topre svičevima.
 
Mogu da cimam drugara da dovlaci iz USA, ebay, polovno, nije problem. To su one pseduo-mehanicke varijante?
 
sve ja to imam na g610 a koja je koštala predpostavljam ni petinu.koliko se sećam i DAS-u je spoljna školjka od plastike?

Da izvineš Orion g610 je najjeftiniji 16000 koliko vidim, toliko sam platio daskeyboard. A i nema usb-hub. Inače gledap sam ga, ali kad sam video kolika je razlika između inostranstva i kod nas bilo mi je glupo. Das keyboard je i u inostranstvu otprilike isto toliko koliko sam ga i ja platio preko KP.
 
Mogu da cimam drugara da dovlaci iz USA, ebay, polovno, nije problem. To su one pseduo-mehanicke varijante?

https://deskthority.net/wiki/Topre_switch
Kapacitivni, pseudo-mehanički, delimično membranski, tako nekako :)

Bila je svojevremeno kod nas da se nađe CM Novatouch TKL, pa sam je onda i pazario ovde. Napolju ima Topre, Leopold, HHKB, itd. Ima na Aliju i Plum tastature sa kloniranim topre svičevima za koje kažu da su ok, ali nemam nikakva iskustva s njima.
Silencere sam pazario na Aliju i ispalo je mnogo bolje nego što sam očekivao.
 
Joj ja ne mogu prezaliti pre 3-4 godine, bila akcija u emmi, CM topre za 13k.
 
Da izvineš Orion g610 je najjeftiniji 16000 koliko vidim, toliko sam platio daskeyboard. A i nema usb-hub. Inače gledap sam ga, ali kad sam video kolika je razlika između inostranstva i kod nas bilo mi je glupo. Das keyboard je i u inostranstvu otprilike isto toliko koliko sam ga i ja platio preko KP.

pa da ako gledaš domaće derikože toliko je,inače niko normalan EOL model neće prodavati po retail ceni,mogle su NOS da se nađu i ovde (tako sam ja uzeo) a i van su na rasprodajama po 40tak dolara.
 
Joj ja ne mogu prezaliti pre 3-4 godine, bila akcija u emmi, CM topre za 13k.
Ha, mislim da se čak i sećam toga, spustili su sa 19-20 hiljada za koliko se inače prodavala.

Dobra stvar kod Nove je to što mogu da se kače bilo koje kapice koje inače idu na cherry svičeve. Ja imam nekoliko setova, pa promenim s vremena na vreme, čisto zabave radi.
Npr:
 

Prilozi

  • photo_2020-02-27_10-19-54.jpg
    photo_2020-02-27_10-19-54.jpg
    105.9 KB · Pregleda: 113
  • photo_2020-02-27_10-19-59.jpg
    photo_2020-02-27_10-19-59.jpg
    81 KB · Pregleda: 113
Stigao Keychron K2, bukvalno za tri dana od kako sam naručio. Prvi utisci su da zamerke nemam!
Samo čekam da vidim koliko će trajati baterija kako ću se navići na ovaj smanjeni layout, jer sam do sada koristio full size tastaturu.
Uzeo sam verziju sa alu ramom, izrada je zaista sjajna. Uglavnom, ko ima načina da nabavi bez da plati slanje, mislim da je odlična tastatura za cenu. Ja sam platio i slanje, ali ajde, zainatio sam se, mesecima već tražim tastaturu.
 
Greška, mislio sam da se ne plati ovo dranje od 55$ koliko košta slanje u Srbiju :) btw. DHL mi nije naplatio nikakve troškove, ništa carinjenje, ništa PDV... to mi se prvi put dešava.

Bio sam na ivici da naručim i čekam K6, ali odložiše shipping na kraj Aprila...
 
Poslednja izmena:
Nije ti neprijatan metalni ram, u smislu hladnoce?

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Odustao od alu rama jer je malo deblji od plastičnog na K6, a ja volim kad su tastature što tanje oko rubova.
 
Ja sam kupio kailh box switch tester. Oduševljen sam belim prekidačem, toliko da jedva čekam da mi stigne tastatura sa njima, ne mogu više da pogledam ovu sa MX Blue :)
Crveni i braon box su isto interesantni, crveni je prilično gladak, braon mi se jako svidja kako je taktilan u poređenju sa razer orange (jedini drugi taktilni koji sam probao), ali ga bije glas da posle nekog vremena pocne da se čuje klik na njemu :)

Za ostale, ako još nekog zanima, žuti i crni box su isto dosta glatki, ali čini mi se da bi bili previše tvrdi za moj ukus. Burnt orange je kao braon, samo sa tvrdjom oprugom, i meni se dosta manje svidja.
Pale blue je po osećaju sličan belom, samo tvrđi. Više mi se sviđa beli. Royal purple je preteran, bar ovako izolovan. Možda bih mogao da ga tolerišem kad bi bio na celoj tastaturi.
I Jade, za koji sam najviše nade gajio, mi se čini malo "tvrđi" za dva najslabija prsta. Deo kod klika je malo previše tvrd. Ali najlepše zvuči od svih. Otprilike je idealan svič po meni između belog i Jade po osećaju. To postoji, i zove se Noble Yellow, ali ljudi kažu da je jako blizu belom, i da gotovo ne vide razliku.

Ovaj box dizajn im je inače jako kul, ne mora da se pazi gde se pritiska taster. MX blue npr. isto tako lepo ide na dole, dok Razer orange se malo "lepi" ako se taster ne pritisne na sredinu. Ne znam koliko ljudi obraćaju pažnju na ovo, meni je ovo jako bitno :)
 
Kakvi su sto se tice buke?
Nisam probao nijedan Kalih switch za tastaturu, mada sam ugradio dva Red u Logitech G402.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Napisao sam dugacak odgovor, i iz nekog razloga se nije poslao :smash:
Box linearni se cuju samo u delu kada bottomout-ujes. Sto su tezi, to je dublji zvuk cini mi se, ali je mala varijacija.
Box brown je vec poceo malo da mi se cuje u tom delu gde je taktilan. Ono sto je interesantno kod njega je da je taktilnost na samom pocetku klika, a ne na pola, kao kod MX. Ovo mi se licno jako svidja.
Ovi clicky box su malo tisi mozda od MX blue, ali su dosta vise definisani.

Ja bih licno isao na varijantu hot swap tastature, i podmazivanja prekidaca. Tako lako mozes da izmenjas tastere ako ti ne odgovaraju.
A podmazivanje za linearne dosta pomaze. Pogledaj neke videoe na YT.
Ili ako pare nisu problem, Steelseries Apex Pro, sa ovim magnetnim prekidacima :)
 
Redragon Kumara K522 non rgb, na popustu u G radnji. Da li je ovo dobar deal s obzirom da je trenutna cena 4100 na popustu? Nije mi previše potrebna mehanička tastatura, ali ova cena ovu tastaturu čini primamljivom. Brine me glasnoća prekidača, ne znam da li će ukućanima praviti problem :)
 
Ako je koristiš u istoj prostoriji gdje su ostali ukućani definitivno hoće!
Govorim ti ovo iz iskustva.. [emoji28]
 
Koristim u svojoj sobi, ali je problem što računar koristim do kasno. Brine me da li će moći da spavaju dok tastatura klikće kao mitraljez :D Ne znam koliko je glasna, ne mogu preko yt da ocenim.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno