Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Za DIY wrist rest najjednostavnije je da uzmes obicnu carapu/par (male za bebe ili vece za bigfoot-e zavisno od potreba) i napunis sa rizom ili jos bolje ljuspicama heljde. Zasijes (vojnim priborom zaostalim iz vojske zvanim igla i konac - macho alat, nemoj slucajno da ides po nekim "sivecim" radnjama inace nebi to bilo to...) i to je to. Naravno mozes isto nositi i na posao/kafic/fax i postati veoma "popularan" narocito ako je to baby pink carapa :D...
 
Poslednja izmena:
Izgleda smesno ali njega ruke vise nebolu :D..
microswitchmain.jpg

DIY tastatura sa specijalnim mikroprekidacima (nije ni BS niti cherry, ni alps, ni topre, ni Monterey,...)
Vise na ovom linku:
http://mykeyboard.co.uk
Inace tip je "relativno" dosta poznat bas zbog ovog projekta...
 
Mogu li se igdje naci Max Keyboard tastature?

Ja sam pokusao da narucim Nighthawk x8 sa njihovog sajta, iz nekog razloga mi je odbijalo (nije hteo ni Virtuon, ni PayPal, banka ne zna zasto, kompanija ne zna zasto) tako da sam odustao. Imas na Amazonu, ali sa dostavom, carinom i PDV verovatno kosta citavo bogatstvo. Kod nas nema koliko ja znam.
 
Taktilni, zvucni i vizuelni odziv :D

Ovo mi nije ni palo na pamet, bas me zanima kakve bi efekte imalo u koriscenju...
 
Vizuelni nikakav. Ko jos gleda u tastaturu dok kuca :p
 
Pa u tome je i fazon i zato se i pitam, niko ni negleda u tastaturu ali uvek ces krajickom oka primetiti odblesak sto moze imati neke "taktilno/vizuelne" povratne informacije. Zato sam i rekao da bi bilo zanimljivo probati u realnom koriscenju. S obzirom da svaki taster ima "odblesak" oko ce primetiti na kojem delu tastature je doslo do aktivacije, ali opet sa druge strane sigurno nece pomoci ako imas tastaturu ispod radne povrsine (osim ako nije providna-staklena-akrilna) ili prikaceno na stolici (split tastature) tako da nevidis samu tastaturu. Nekima bi verovatno smetalo a nekima ne, subjektivno je ali opet na neki nacin zanimljiv koncept kao dodatna "taktilnost" da se proba.
Na kraju koliko puta ti se desi da radis nocu u slabo osvetljenoj prostoriji i krajickom oka ti izleti komarac (annoying commandos) pa te izbaci iz ritma iako ti ni nepreleti ispred ekrana, oko primeti promene "okoline". A kad se naviknes na bleskove postace samo sum kao i sat u blizini i sl. Znaci oko ce primetiti "promene" ali opet verovatno ce biti subjektivno korisnost tog koncepta (a tu treba i imati podesivost jacine bleska/svetlosti da nebi izigravao svetionik...).

Inace na tom vide-u mi se nesvidja kako tip nabada tastere (bottoming), kao kod stare kucace masine udara. Kucanje treba da bude "fluidno", skoro neprekidni pokreti gde prsti nece udarati nego nalegati skladno i time ce se manje umarati. A kad prekines sa radom (dok razmisljas ili gledas nesto...) da prsti nalegnu na tastere bez okidanja odmarajuci ih (zato nevolim red jer imaju 40gr okidanje). Zato je vazno keyboard layout gde se pored rasporeda pojedinacnih najcescih koriscenih tastera gleda i grupisanje pojedinih kombinacija tako da se medjusobno "nesukobljavaju" nego da daju skladnost prilikom "setnje" prstiju po tastaturi. A to je vec drugaciji problem....
Bas bi voleo da probam Topre na split-matrix verziji neke tastature. Nazalost nisam dosad probao Topre "switcheve" a dosta njih ih hvale...
 
Poslednja izmena:
Evo vam jedne MY cherry ili ftsc tastature...
http://www.limundo.com/kupovina/Racunari-i-Oprema/Tastature-i-Misevi/Tastature/tastatura/14185293
Ti switchevi su losi odmah da kazem ali se mogu koristiti tasteri (keycaps) za druge mx switcheve. Ako pogledate videcete da lici na g81-3000 tastaturu a na poledjini videcete kod model: MY 3000 i isto tako kod fccid GDDG81-3000 tako da je to najverovatnije kao sto sam rekao 99% g81-3000 cherry naprevljena za drugu firmu.

O switchu..
http://deskthority.net/wiki/Cherry_MY

Ranije se moglo naci neka mehanicka tastatura na limundu ali u zadnje vreme retko jer obicno svi koji ih prodaju ni neznaju njihove vrednosti te ih prodaju jeftino od 100 din ili ako ih i imaju neprodaju ih jer nezele da se "mlate" za 100 din za teskase od 2 kg (a vecina ih je vec i u privatnim kolekcijama :D).

PS.. Ako neko ima IBM model M 15 bio bih zainteresovan za kupovinu :D...
 
Poslednja izmena:
I ja bih bio zainteresovan za model M, mnogo fina stvar.

Taj efekat je jedan od gomile "vizuelizacija" koje Ducky tastature imaju, mislim da nema prakticnu upotrebu sem sto kul izgleda. Mozda kod red/black switch-eva, koji nemaju drugi nacin odziva. Ali u tom slucaju uzmes brown. Jedino gde MOZDA moze biti korisno je kod igranja RTS igara, sa MX red/black switch-evima.
 
Ma meni zbog buke trebaju sad mx brown switchevi jer hocu da odradim neku svoju verziju split-matrix-3d tastature (prigusene jos sa gumicama switchevi + jos neke dodatke) a nemogu BS or blue zbog buke (smetace okolini trenutno :( ). Ova moja MS 4000 je totalno otisla a nezelim da ulazem 35 eura kad cu za jedno 1 mesec biti vremenski slobodan da pocnem raditi na toj tastaturi (ako se uopste moze naci MS 4000 na trzistu- u proslosti je bilo perioda kad nije mogla pa sam isao onako jedno mesec dana pitajuci po prodavnicama i zivkajuci telefonom nadajuci se da cu stvoriti "potraznju" ili slucajno nasao neku zaostalu :D ).
Tako da ako neko ima i pokvarene cherry mx brown (a i IBM model M, blue mx cherry) bio bih zainteresovan :D...

Meni je "cool" izgled kad vidim elektroniku i kako sve radi ispod :D...

Inace kad bi mi radili neku nasu verziju ErgoDox tj. key64 tastature trebalo bi nam samo prekidaci/keycaps i lokalno se moze ploca i kuciste napraviti. Bio bi to zanimljiv projekat. Ono sto bi bilo zanimljivo isto je da neko od uvoznika pocne nabavljati prekidace kad vec ima mehanicke tastature u prodaji. To bi im kompletiralo ponudu a uz moding i promociju prednosti mehanickih i znatno povecalo bazu kupaca. Naravno to zavisi koliko bi naplacivali jer bi u slucaju neisplativosti istih bilo jeftinije kupiti novu tastaturu i odlemiti prekidace.
Nesto tako ja i planiram, koristicu stare brown/blue tastature za eksperimentisanje a onda cu uzeti neku novu sa blue/brown i skinuti prekidace i staviti na svoj projekat.....
Isto tako imam i jednu pokvarenu MS4000 koju sam planirao da pretvorim u mehanicku stavljajuci blue switcheve ali sam odustao od toga u korist drugog plana :D...
 
Poslednja izmena:
A sto ne probate CM STORM TRIGGER ima black switcheve i jesu malo glasniji ali je tastatura bruka... krastavac. i cena je :p
 
Evo vam jedna MY switch tastatura...
http://www.limundo.com/kupovina/Racunari-i-oprema/Tastature-i-misevi/Tastature/TASTATURA-CHERRY/15907485
MY switchevi nisu nesto ali opet bolji su od gumicarki, tip je objavio i "komunikaciju" sa mnom pa imate i detalje.
Za adapter sa DIN na PS/2 a onda i sa PS/2 na USB imate na vise mesta mada morate malo "cekati" jer se malo njih prodaje pa se redje dobavljaju ako nebudete imali srece da ih "taze" zateknete.


Cherry MY switch:
http://deskthority.net/wiki/Cherry_MY

Oznaka te tastature je
G81-3000LPNUS
Detalje sta oznacava koje slovo mozete procitati ovde....
http://deskthority.net/wiki/Cherry_article_numbers
 
Poslednja izmena:
Drugari imam par pitanja, odnose se na 6g v2. Koju vrstu o-ringova je najbolje da koristim da je utišam i da li imate sugestiju gde da ih nabavim, idealno u Beogradu? Drugo pitanje je čisto kozmetičke prirode, razmišljam da crne tastere zamenim belim pošto bi mi se bolje uklapalo u radno okruženje. Tražio sam po internetu ali su cene kompleta koje sam nalazio gotovo kao nova tastatura. Jel ima neko preporuku gde bih relativno povoljno mogao da ih nabavim i da li postoji neka od ovih matorih tastatura čije bi tastere mogao da iskoristim, makar većinu ovih standardnih (znam da spejs, enter i shift bi mogli da prave probleme ali bih preživeo da ostanu crni) ? Hvala
 
SteelSeries ima Cherry prekidače čiji su tasteri standardizovani, što znači da možeš iskoristiti tastere od neke stare tastature sa bilo kojim Cherry prekidačima. Možda bi oblik(visina) pravio problem, ali svejedno mislim da za nov komplet ne treba dati mnogo novca. Što se tiče nestandardizovanih tastera(shift, caps lock, enter...) mislim da treba da napraviš šemu kao na starijim tastaturama, npr. model M. Kad sam već pomenuo model M, da li neko ima ispravnu na prodaju? I da li neko zna da li se kod nas može nabaviti Unicomp(kupili su licencu i prave IBM tastature), nemaju previše razvijenu prodajnu mrežu, a nisu previše skupe(79 dolara, naravno +dostava), a meni što pre treba buckling spring. Pozdrav!
 
HP rece sve :D...
Sto se tice 0-ringova nadji kod obicnih elektro/vodoinstalaterskih prodavnica, nadji neku mekanu/malu gumicu ali ponesi jedan keycap da isprobas koji dobro naleze.

Sto se tice modela M tesko da ces naci, u zadnjih 1-2 godine nisam video ijednu na limundu/kupindu :(. Jedino "dobro" snadbeveno mesto za polovne/jeftine je ebay a to otpisi zbog postarine za 2 kg paket od US do Srbije :(.
Sto se tice Unicomp to je sta je kod nas, smesno mi je da niko njih od uvoznika nenabavlja mada malo njih i zna za vrednost mehanickih tastatura. Jos uvek vecina koristi nabadanje sa kaziprstima tako da je razumljivo, a sa druge strane za skupu tastaturu spremni su platiti samo oni koji imaju para ili zaradjuju sa njom, u prevodu znaju da koriste tastaturu :D...
Jedino da pokusas preko nekog u Nemackoj/UK jer neverujem da bi se isplatilo dati za postarinu. Pokusaj isto naci ljude koji "nabavljaju" iz inostranstva na limundu, tipa fotoaparate,stare laptopove i sl. jer koliko vidim ima par njih koji "naveliko" dobiju par posiljki pa ih ovde "utapaju". Ili mozda preko nekog vozaca buseva i sl. Koliko vidim cena je oko 100 evrica u EU...
http://pckeyboard.com/page/resellers
 
Savetujem ti da se ne petljas sa narucivanjem. Ako hoces nekakvu crno belu kombinaciju, imas cooler mastera da kupis za oko 60e cini mi se. Ja imam tu tastaturu, pa ako te nesto zanima slobodno pitaj (imas i test na benchu). To je najtisa mehanicka tastatura sa red switchevima... Moze ti samo biti problem sto si navikao na full size keyboard.

image_467.jpg
 
Poslednja izmena:
Što se tiče o-ringova slažem se da su najjednostavnije rešenje vodoinstalaterski dihtunzi:), mada mislim da ne bi mnogo utišali MX blue, klik bi se i dalje čuo, jer ringovi, bar koliko ja znam, samo amortizuju bottoming. Naravno, ne treba da zbog buke menjaš tastaturu, ako je koristiš za kucanje(ovaj izraz je zastareo, pravilnije je unošenje teksta), jer za tu namenu ne postoji bolji prekidač(mada mišljenja zavise od osobe). Ako je za gaming, dobar je i blue, jedini problem može da bude buka, ali ja zbog toga ne bih menjao tastaturu.
Unicomp izgleda neću nabaviti u skorije vreme, cena mi ne predstavlja preveliki problem(mogu da dam i 200 evra samo da imam normalnu tastaturu), ali mi način plaćanja(nemam račun, bar za sada, a sve uplate obavljam kešom) i naša carina otežavaju nabavku.
 
@ padawan
Ovde govorimo o utiscima koje pojedini switchevi daju sto je specificno za svaku osobu. Kad kucas dugo svaka osoba ima neke svoje "osobenosti" te neprijaju svaki switchevi isto svima. Tj. sve je to subjektivan osecaj. Ono sto vecina govori jeste da BS sto koriste Unicomp (mada ne tako kvalitetni kao stari) jesu prijatniji za pojedince. Cooler master NEMA BS switcheve. Kao sto je receno jedina firma koja ima copyright na BS je Unicomp i reseleri. CM storm koristi cherry switcheve (razlicite) a oni imaju drugaciji osecaj od BS/Alpsa/.... Naravno govorimo o upotrebi tastatura za profesionalne "stvari" gde ljudi koriste tastature ne 2-3 sata nego minimalno 8 sati svaki dan celi radni vek. Kad se tako koristi tastatura onda i male varijable znace mnogo a oni koji ih koriste lako osete razlike i sta im prija. Vrati se na prvu stranu i procitaj pocetak diskusije pa ces shvatiti sve to. Doduse vecina nas nije imala prilike da proba sve switcheve sto je steta jer je sve subjektivan osecaj te iskustvo jednog nemoze se primeniti na drugog korisnika. Govorimo o minimalno 10tak dana non stop koriscenja da bi se moglo reci o utiscima a da negovorimo o drugim stvarima kao sto je ergonomija, oblik keycaps-a, stampa, elektronika, upotrebljeni materijali, velicina, programibilnost....
Ako radis u grafickoj industriji neces kupiti monitor od 15k din nego ces kupiti onaj koji ce reprezentovati boje realno. Kupices Wacom a ne Genius graficke table, koristices verovatno trackball,... Ako si programer nece ti biti vazno prezentacija boja koliko osvetljenje i preciznost da vidis text i naravno pivot opcija jer za programera ti treba bar 2-3 monitora. Za igranje ti treba brz monitor dok za programiranje ne bas osim ako neradis bas programiranje igrica :D. Isto je i sa tastaturama ali verujem da je lakse skontati preko primera monitora (uprosten prikaz doduse :D).

@ Hewlett-Packard
Pa 0-ringovi i jesu to jer sigurno niko ih nepravi samo za tastature :D. Nije tu fazon da se necuje klik nego da se izbegne vise bottoming a i time zvuk koji stvara plastika o plastiku. Cilj i jeste da ima covek visestruku povratnu informaciju o pritisku tako da je zvuk tu dobar. Pitao sam se dali bi i svetlost uticala (svetlece tastature da nekazem Barbi sljokice :D) ali sa druge strane i ovako smanjujem osvetljenost monitora (radim samo sa textom) da olaksam ocima non stop buljenje u ekran, tako da nebih koristio nikakvo osvetljenje osim mozda neki mali LCD za infoe.
Sto se tice carine nije samo da oni otezavaju nabavku nego dodaj tome i postu. Ako narucujes nesto preko neta uvek ali uvek ubaci se preko sistema koji ima papire jer ako nema papira veoma lako nestanu posiljke. Sto se tice deviznog racuna/kartica lako ih je otvoriti (internet debitne a nikako klasicne-uplatis tacno koliko ces potrositi), uplatis na karticu, prebacis na paypall ili direktno sa kartice i narucis sa tih sajtova. Tu nebi trebalo biti problema bar iz mog iskustva a koristio sam za razne stvari.

Evo ovde malog infoa o o-ringovima i cenam
http://www.wasdkeyboards.com/index.php/products/keyboard-accessories-2/cherry-mx-rubber-switch-dampeners.html


Pade mi na pamet ideja da Benchmark pokusa zajedno sa nekim firmama da "iznajmi" doticne tastature na jedno 10-15 dana uz naravno neko obezbedjenje/ugovor. Kontam da ce to biti fin marketinski potez a istovremeno kad ljudi upoznaju razlike mogu poceti razmisljati o ulaganju u kvalitetne tastature koje ce im trajati 10 godina bez ikakvog stucanja a ne svake 2 godine uzimati novu od 5/10 evrica. Da negovorimo o udobnosti rada. Ako pocnu tako "iznajmljivati" sa razlicitim switchevima tako nesto ce ih kostati manje od nekog marketinga ali dobice direktne preporuke i istovremeno i poboljsati prodaju/zaradu narocito ako nabave veci izbor sa razlicitim switchevima kao i rezervnim delovima/custom opcijama. Jednom kad neko predje na mehanicke vise nikad neuzima gumicarke osim kao zamenu za frizbije ili umesto bejzbol palice pored vrata (mada stare Model M su bilo bolje i za to :D).

PS. ja bih pre koristio termin kucanje nego unosenje texta bas zbog mnogih shortcut key kombinacija koji mnogi koriste u pojedinim programima sto nije bas unosenje texta :D. Isto tako tu ima veliku ulogu ergonomija tj. polozaji i velicine modifikator tastera....
 
Poslednja izmena:
Drugari imam par pitanja, odnose se na 6g v2. Koju vrstu o-ringova je najbolje da koristim da je utišam i da li imate sugestiju gde da ih nabavim, idealno u Beogradu? Drugo pitanje je čisto kozmetičke prirode, razmišljam da crne tastere zamenim belim pošto bi mi se bolje uklapalo u radno okruženje. Tražio sam po internetu ali su cene kompleta koje sam nalazio gotovo kao nova tastatura. Jel ima neko preporuku gde bih relativno povoljno mogao da ih nabavim i da li postoji neka od ovih matorih tastatura čije bi tastere mogao da iskoristim, makar većinu ovih standardnih (znam da spejs, enter i shift bi mogli da prave probleme ali bih preživeo da ostanu crni) ? Hvala
Sad mi pade napamet da sam postovao ranije da trazis na limundu cherry tastature i to netreba ti MX switchevi nego mogu i MY switchevi sto se cesce pojavljuje. Pogledaj neke od mojih prethodnih poruka gde sam bas postovao link do limundo aukcije sa MY switchem od cijih tastatura si mogao koristiti keycaps mada je sam switch malo bolji od gumicarke (neupotrebljiv u principu). Ako se dobro secam ta aukcija je gotova ali mozes uvek surfovati i paziti na ponude. Trenutno nema nijedne cherry tastature na limundu ali za kupindo nisam siguran.
 
Poslednja izmena:
Video sam taj post i tražio sam, našao sam samo ovo http://www.kupindo.com/Tastature-i-misevi/9793145_Tastature-cherry-3kom-za-500din
Nađoh na netu da to nisu mehaničke, pa sam pretpostavio da ni keycapsovi ne pašu. Inače batalio sam crno belu Kanu, tako da će ipak ostati all black desktop :) A i zaključio sam da su mi lepše tastature sa belom bazom i crnim tasterima nego obrnuto, tako da možda samo ofarbam bazu :)
Inače 6g v2 ima black switcheve, a ne blue kako je neko napisao gore, a kao black bi trebali da su najtiši. Obići ću sutra par radnji da probam da nađem oringove, da ublažim taj meni iritantni zvuk pri maksiranju.
 
Da, pogrešio sam, 6gv2 ima black prekidače. Oni se sa o-ringovima skoro ne bi ni čuli, jer jedini zvuk proizvodi keycap pri bottomingu. Palo mi je na pamet da li tasteri sa C-64 mogu da stanu na Cherry prekidače. I na Komodoru se tasteri(jako udobni, visoki) uklapaju u krstić na prekidaču, koji i ne pruža nikakav osećaj(opruga je van prekidača tako da taktilnost ne postoji). Sad takvu tastaturu pravi Topre(naravno sa drugim prekidačima). Evo link:http://elitekeyboards.com/products.php?sub=topre_keyboards,rf104&pid=yk2100
Ne verujem da bi se uklopili, a i ružno bi izgledalo, mada je ergonomija te stare tastature mnogo bolja nego kod većine današnjih(običnih, ne razlomljenih). Nemam Cherry, inače bih probao na par dana, mada sam skoro siguran da se ne može uklopiti.
A tastatura sa MY prekidačima ima u svakoj drugoj kući na tavanu, a i jeftine su na Limudu/Kupindu, e sad, ti uradi kako ti se više sviđa. Meni je, na primer, važno da je ceo računar beo, jer sam po tom pitanju konzervativan(PC je uvek bio beo, i, što se mene tiče, biće:D) a i zbog higijene, prljavština se mnogo bolje vidi na beloj tastaturi.
 
@ rev
Znam... pitao sam tog tipa a on mi odgovorio da je model rs6000 tj. g83
Evo kako to ide mada to mozes naci na linkovima na ovom threadu..
G80 = MX switches
G81 = MY switches
G83 = Rubber dome
G84 = ML switches
G85 = Scissor switch
Sto se tice o-ringova kao sto sam rekao prvenstveno im je bila namena da se prsti manje "ostecuju" prilikom bottominga a pomazu sa zvukom :D...
Na linku imas opis "specifikacije" od koje "gume/materijala" treba da trazis 0-ringove, zato sam i postovao taj link :D...

Sto se tice starijih tastatura cak su i gumicarki ranije pravljene od kvalitetnije gume te su bile znatno bolje od danasnjih. Nazalost danas skoro sve prave sa "Planned obsolescence" (http://en.wikipedia.org/wiki/Planned_obsolescence). Narocito su me razocarali logitech joystici extreme 3d pro koji su katastrofalno losiji od starijih verzija a cujem da je dosta Logitech proizvoda u takvoj situaciji u zadnjih 2-3 godine.

Sto se tice higijene tastature su najpljavije stvari u celoj kuci zajedno sa radnim stolovima.


koji i ne pruža nikakav osećaj(opruga je van prekidača tako da taktilnost ne postoji)
Tacnije opruga se nalazi ispod kvalitetne gumice koja je u "prekidacu".
http://xahlee.info/kbd/keyboard_switch_mechanisms.html
http://deskthority.net/wiki/Topre_switch
 
Tacnije opruga se nalazi ispod kvalitetne gumice koja je u "prekidacu".
Mislio sam na switcheve od Komodora, a za Topre kažu da su dobri, ali nemam iskustva sa njima tako da ne mogu ništa da kažem.
Ja, što se tiče higijene, redovno dezinfikujem tastaturu i radnu površinu(sto), ali se desi da se prljavština nakupi na nepristupačnim mestima za čije čišćenje se moraju skidati tasteri. Ali ima onih koji crnu tastaturu kupe samo da se ne bi videlo da je prljava. Izvinite za off-topic, pozdrav
 
zainteresovah se za mehaničke tastature. još samo da ih pošteno probam (mislim da će mi odgovarati Cherry MX Brown) :) koristio sam čuvenu IBM M, ili neku njenu kopiju, u prethodnom milenijumu. bučna do bola :S:

našao sam dobro objašnjenje stvari u vezi ovakvih tastatura: http://www.overclock.net/t/491752/mechanical-keyboard-guide
takođe i dobar primer poređenja "bučnosti" Cherry MX: Blue, Brown i Red, sa ili bez o-ring, dva tipa kucanja


gledam listu preporučenih modela http://www.overclock.net/t/1369214/recommended-mechanical-keyboards i primetih da je kod nas veoma slaba ponuda mehaničkih tastatura bez numeričkog dela. odgovara mi takva, još ako ima odmorište za dlanove bilo bi super :)


p.s. tražim tastaturu za unos teksta (pisanje dokumentacije) i programiranje - na Ubuntuu uglavnom ,)
 
Poslednja izmena:
Procitaj ovaj thread jos jednom jer puno je receno o tome sa linkovima. Odmoriste neces naci osim uz ergonomske, govorim o ugradjenim. Jedino resenje je da sam napravis/kupis a mislim da sam ovde postovao ideje za tako nesto.
A za kompaktnu tastaturu procitaj ovaj thread
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?309158-Kompaktna-tastatura-preporuka

Sto se tice tastature/preporuke ovde ti je ograniceno trziste a ovaj thread kao i ovaj link koji sam postovao moze ti pomoci da ih nadjes i eventualno isprobas. Jedino osim ako nezelis ergonomsku ali i to je pokriveno ovde. Samo sto ergonomsku mehanicku neces naci u Srbiji. Sto se tice ubunta onda opet dolazimo do mehanickih "klasicnog" izgleda gde su modifikatori fino postavljeni i odgovarajuce velicine za razliku od raznih sljastecih (lepih na oko ali za ruke ubistvo) sto se danas nalazi u prodaji (gumicarke). Jedina bolja opcija od ovih jeste smanjenje upotrebe malog prsta gde se modifikatori koncentrisu na palac ali to vec ide pod ergonomske tastature a kao sto sam rekao vec je dovoljno receno ovde.

Evo ti jos jedan fin link/website a tu ima dosta
http://xahlee.info/kbd/keyboarding.html
A on je na jednom "clanku" obradio bas upotrebu malog prsta i izgleda tastera bas sa segmenta linux korisnika/programera jer se tu vise koriste keyboard shortcuts tako da dobijes ideju sta i kako da trazis odgovarajucu programersku tastaturu...
(prethodni link pa idi na deo "Typing Habits; Repetitive Strain Injury (RSI)"
http://ergoemacs.org/emacs/emacs_pinky.html
Zato su dosta popularne razne ergonomske tastature takodje tipa ergodox,kinesis,maltron jer em sto su ergonomske (druge dve 3d) nego su modifikatori premesteni na palac tako da nema krivljenja ruke zarad shortcut-ova. Recimo vecina koriste kamel notaciju kod programiranja, dodaj upotrebu raznih &*()[]./+-=;.... i videces koliko se upotrebljavaju modifikatori tokom samog kucanja. Svaki put kada to kucas moras koristiti shift sto em krivi zglob em te usporava a palci ti ostaju u "vazduhu" neupotrebljeni. Zato se ide na thumb tastere na ergonomskim jer je velika razlika "obicnog texta" i programiranja jer za programiranje ti treba mnogo vise znakova a i kontrole zbog citljivosti.

PS. Pod modifikatorima podrazumevam shift,ctrl,alt a moze se upotrebiti caps lock (recimo umesto ctrl,shift,alt),tab i slicni "key bindings"...
 
Poslednja izmena:
hvala na još jednom objašnjenju :)

preko xahlee.info i tvog objašnjenja dođoh do kompaktne, ergonomske tastature sa odmorištem (Cherry MX Brown). cena oko $250 samo tastatura sa 1 godinom garancije. na žalost, ovo može samo da se naruči, nigde na svetu nema izloženo u prodavnici da se proba (tako sam razumeo)
više puta citirani Xah Lee, koji samo emacs priznaje, ju je predstavio



što se našeg tržišta tiče, em je mala ponuda tastatura sa MX Brown em sumnjam da će u prodavnicama dozvoliti da barem 15ak minuta testiram tastaturu :(


p.s. pročitao sam ovu temu uzduž i popreko. kao što se vidi, dodao sam linkove koji ovde nisu ranije okačeni kao i yt snimak na kom se može proveriti bučnost Cherry MX
 
Poslednja izmena:
Kako nesto moze da bude ergonomsko za neprirodan polozaj tela :d Ne postoji pravilan polozaj saka posto je rad za tastaturom jednostavno neprirodan, ne padajte na te marketinske fore, fora je da se bavite sportom ili nekom rekreacijom i tako uravnotezite deformacije :)
 
Nazad
Vrh Dno