Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Trazim tastaturu sledecih karakteristika:

- Sto masivnija i teza, metalna cela ako to uopste postoji, plastiku bih da izbegnem totalno
- MX Cherry Blue svicevi
- Palm rest
- Pozadinsko osvetljenje da izbija samo kroz slova, ne da bljesti oko i ispod tastera
- Ne mora da bude RGB pozadinsko osvetljenje, ali ako nema bez onda moze i sa :)

Budzet nije odredjen ali je pozeljno da ne bude neki od najskupljih modela.
Idi na Corsair, npr CROsair K70. Nema svega o cemu si mastao ali je toptier. :)

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
Idi na Corsair, npr CROsair K70. Nema svega o cemu si mastao ali je toptier. :)

Sent from my A0001 using Tapatalk

K70 ima samo u MX Red varijanti, koliko se sećam. A i skupa je...
EDIT: nevermind, ima i sa ostalim prekidačima. Ostaje samo problem cene i dobavljivosti...
EDIT 2: kod Mađara je 140€ naviše, a sumnjam da je imaju u MX Blue verziji...
 
Poslednja izmena:
K70 ima samo u MX Red varijanti, koliko se sećam. A i skupa je...
Slabo se secas i cena joj je na mestu trenutno ako uporedis sta dobijas...

Cisto 52920 da ponovim, mehanicke tastature su skup sport. :)

EDIT: Pogotovo ako zelis da je od premium materijala sto je lik naveo....
 
"Premium materijali" su isti plastika i alumijumska ploča odozgo kao i gro tastatura na tržištu. Plus, ima nestandarnu veličinu tastera u donjem redu (Alt, Ctrl i ostali), što će praviti probleme ako se budu menjali. Lepa jeste, to stoji, ali za te pare se mogu naručiti fine tastature, nije da nema izbor...
 
"Premium materijali" su isti plastika i alumijumska ploča odozgo kao i gro tastatura na tržištu. Plus, ima nestandarnu veličinu tastera u donjem redu (Alt, Ctrl i ostali), što će praviti probleme ako se budu menjali. Lepa jeste, to stoji, ali za te pare se mogu naručiti fine tastature, nije da nema izbor...
Good game well played. Evo imate boga ovde da vam objasnjava. :) Plastika je premium, tastatura nestandardna, ******.

Predlog da se izabere pobednik nedelje na benchu, svasta ljudi pricaju pa da se smejemo...

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
Good game well played. Evo imate boga ovde da vam objasnjava. :) Plastika je premium, tastatura nestandardna, ******.

Predlog da se izabere pobednik nedelje na benchu, svasta ljudi pricaju pa da se smejemo...

Sent from my A0001 using Tapatalk

IIzgleda da se nismo razumeli... Koliko znam, K70 ima aluminijumsku ploču odozgo, na kojoj su prekidači, i resto kućišta od plastike. Isto kao 90% mehaničkih tastatura. Tu ništa nije premium ni top tier.

Nema mnogo tastatura sa kompletno metalnim kućištem, kao što je Gimp Suit pomenuo. To što ima, mahom je manjeg formata, ako što rekoh. Tastature poput Vortex Race 3, Varmillo VA68M, Drevo Excalibur, etc...ili iKBC MF108 koja je cela od metala i punog formata ali ko zna gde je ima i koliko košta. Čak i ako zanemarimo metalno kućište, ima hrpice marki i tastatura koje su kvalitetnije izrade od K70. Filco, Das, Ducky tastature, npr., matore Steelseries 6gV2 i 7g su građene kao tenk, još starije tastature iz '80-ih i '90-ih...

Ovde imaš veličine keycapova na mehaničkim tastaturama: http://blog.maxkeyboard.com/dwkb/keycap-compatibility-size-chart/ Kao što vidiš, K70 (kao i još neke gejmerske tastature) ima nestandardan donji red tastera. Da li je problem pri korišćenju? Nije. Problem je kad zatreba da se menjaju keycapovi. Onda moraš da juriš tačno te veličine i za tačno taj model da bi se uklopili sa ostatkom, koštaće više, teže se nađe...Zbog toga bih izbegavao takve tastature. Kod malih, 87/84/68% tastatura nekad moraš da se pomiriš sa nestandardnim keycapovima zbog drugačijeg rasporeda, kod onih pune veličine zaista nema potrebe da se komplikuje sebi život.

Uglavnom, K70 je pristojna tastaura ali nije ništa wow, nema potrebe da je dižeš u nebesa. Za 140-150€ ima sasvim solidan izbor, ne i kod nas, avaj. Ako čovek ne želi da traži i nije mu frka da da toliko za K70 (ako je nađe sa Blue prekidačima, uopšte), neka kupi, njegove su pare...
 
Ne zelim da ulazim u raspravu, ima dosta ljudi sa K70 pa neka ti oni kazu zasto su dali 100+e i da li su zadovoljni. :)

Pogotovo kad kupuju tastature ljudi razmisljaju kako ce da menjaju keycapove.. To sto ima dokonih ljudi pa se igraju sa tim ne znaci da svi to rade. Prvi ja imam "nestandardni" layout i koristim tastaturu za to sto sam je kupio a to je kucanje.

@Gimp takodje CM Mech pogledaj, mozda ti se dopadne.

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
Jel moze neko da se javi ko ima k70? Da podeli utiske?
 
Ne zelim da ulazim u raspravu, ima dosta ljudi sa K70 pa neka ti oni kazu zasto su dali 100+e i da li su zadovoljni. :)

Pogotovo kad kupuju tastature ljudi razmisljaju kako ce da menjaju keycapove.. To sto ima dokonih ljudi pa se igraju sa tim ne znaci da svi to rade. Prvi ja imam "nestandardni" layout i koristim tastaturu za to sto sam je kupio a to je kucanje.

@Gimp takodje CM Mech pogledaj, mozda ti se dopadne.

Sent from my A0001 using Tapatalk

Osecam potrebu da napisem, K70, kao i mnoge druge je, ajde da kazem komercijalna tastatura koja je precenjena i prodaje se "gejmerima" uglavnom i ljudima koji odlepe kada vide estetiku sa lampicama itd. Cherry mehanicki tasteri koji se ubacuju svuda, su jedino sto je bitno, kao i to da se menjaju lako, a ovo je daleko od profi tastature za kucanje. Ofarbana plastika od kapica tastera, koju takodje ima Razer na svojim ultra skupim military tactical silent modelima. Bitno da svetli u RGB bojama i ima zeleni znak koji svetli, WOW, cool, daj odmah jednu, evo 225eu. Tako se to radi.

One koje bih mogao da nazovem mehanickim tastaturama pravi Deck, Filco, Ducky, eventualno Das, Cherry itd..
 
Osecam potrebu da napisem, K70, kao i mnoge druge je, ajde da kazem komercijalna tastatura koja je precenjena i prodaje se "gejmerima" uglavnom i ljudima koji odlepe kada vide estetiku sa lampicama itd. Cherry mehanicki tasteri koji se ubacuju svuda, su jedino sto je bitno, kao i to da se menjaju lako, a ovo je daleko od profi tastature za kucanje. Ofarbana plastika od kapica tastera, koju takodje ima Razer na svojim ultra skupim military tactical silent modelima. Bitno da svetli u RGB bojama i ima zeleni znak koji svetli, WOW, cool, daj odmah jednu, evo 225eu. Tako se to radi.

One koje bih mogao da nazovem mehanickim tastaturama pravi Deck, Filco, Ducky, eventualno Das, Cherry itd..
Furaj tu gumenu sto imas i ne zali se mnogo... Nista novo, opstepoznato je kako se u svetu sve prodaje danas.

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Svašta nešto ima na zvaničnim kineskim Ajazz radnjama :)

Tmall
JD


AK33 sa numeričkim delom

TB2tJI7em3PL1JjSZFtXXclRVXa_!!369155151.jpg_430x43  0q90.jpg
TB2HNNkeyAKL1JjSZFoXXagCFXa_!!369155151.jpg_430x43  0q90.jpg

TB2aBGxcrsTMeJjy1zcXXXAgXXa_!!369155151.jpg_430x43  0q90.jpg
TB2AfM5eloHL1JjSZFwXXb6vpXa_!!369155151.jpg_430x43  0q90.jpg


Ovo me malo buni :

TB2Q2T5ld4opuFjSZFLXXX8mXXa_!!369155151.jpg

Da li za to gore važi i dalje ovaj tekst - https://www.benchmark.rs/artikal/vodic_kroz_mehanicke_tastature-3262/2

Black: Linearni, bez taktilnog fidbeka, najtiši tasteri, srednja aktivaciona sila
Red: Linearni, "laka" verzija Black prekidača, manja aktivaciona sila
Blue: Taktilni (visoko), najbučniji, srednja aktivaciona sila
Brown: Taktilni (srednje), srednje bučni, miks Blue i Black tastera sa nešto tupljim povratnim informacijama

Po tekstu braon su najbolji izbor, po zvuku sa ovog klipa crni ?

 
Poslednja izmena:
Svašta nešto ima na zvaničnim kineskim Ajazz radnjama :)

Tmall
JD


AK33 sa numeričkim delom

TB2tJI7em3PL1JjSZFtXXclRVXa_!!369155151.jpg_430x43  0q90.jpg
TB2HNNkeyAKL1JjSZFoXXagCFXa_!!369155151.jpg_430x43  0q90.jpg

TB2aBGxcrsTMeJjy1zcXXXAgXXa_!!369155151.jpg_430x43  0q90.jpg
TB2AfM5eloHL1JjSZFwXXb6vpXa_!!369155151.jpg_430x43  0q90.jpg


Ovo me malo buni :

Pogledajte prilog 236184

Da li za to gore važi i dalje ovaj tekst - https://www.benchmark.rs/artikal/vodic_kroz_mehanicke_tastature-3262/2



Po tekstu braon su najbolji izbor, po zvuku sa ovog klipa crni ?



To sto cujes nema veze sa zvukom switcha - to sto cujes je bottoming out - kada taster udari jer dodje do kraja i vise zavisi od same tastature/keycaps nego switcha. A toliko je udaraontastere da se os buke jedva cuo kod plavog klik. Blue i brown su tactile, dok su red i black linearni. Zvuk nek ti bude druga stavka - prva stavka treba da ti bude osecaj prilikom kucanja.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meni jeste druga stavka, ali drugima nije :D
Nego onaj gore tekst je za Cherry MX prekidače:

Black.gif
Blue.gif
Brown.gif
Red.gif


Na GB sajtu kažu ovo:

Q:
Hello, What is the brand of the switch?

A:
Zorro axis(ZT axis)



Ovo je neka kineska kopija/verzija ili ja nešto ne kontam lepo? :)
Nije frka ni ako jeste, ako lepo radi ...

Našao sam i Redragon Kala K557 RGB za 7350 dinara pa razmišljam šta da kupim ...
 
Poslednja izmena:
Ako ti ne smeta layout AK33 je dobra tastatura - ja sam uzeo varijantu sa blue switchevima i zamenila mi je razer blackwidow koja ima mx blue switcheve :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koliko vidim ti si zadovoljan i pored ovih kineskih switch-eva?

Dvoumim se između plave i braon verzije ...

Uzeo bih, ali ovu verziju sa numeričkim delom, samo je pitanje da li šalju ovi sa TB sajta :)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
https://www.youtube.com/watch?v=wWZ_lUbOX0Y

- Sto masivnija i teza, metalna cela ako to uopste postoji, plastiku bih da izbegnem totalno - IMA METALNI OKVIR I TEŠKA JE
- MX Cherry Blue svicevi - DONE
- Palm rest - NEMA (imaš kod kineza suđerasti dodatak)
- Pozadinsko osvetljenje da izbija samo kroz slova, ne da bljesti oko i ispod tastera - POGLEDAJ U LINKU OPIS
- Ne mora da bude RGB pozadinsko osvetljenje, ali ako nema bez onda moze i sa - RGB

https://www.youtube.com/watch?v=wWZ_lUbOX0Y

Tastatura može i da blješti a i ne mora. Podešava se stepen osvetljenja i sl. Imaš je na KP za 40EU.
 
Motospeed tastature nemaju Cherry MX svičeve. Koriste kineske klonove, verovatno Outemu.
Normalnim ljudima to ne pravi neku razliku, ali kad neko naglasi da želi Cherry MX, to znači da misli da može da oseti tu razliku i verovatno mu je to bitno.
 
ima milion tastatura koje ispunjavaju to sto je naveo. cooler master recimo, samo zamenis keycaps za pbt.

ja bih iskreno sad da kupujem uzeo cherry, samo ih nema tamo -.-

ova ajax sa numpadom je ok izbor isto s obzirom da se ovde napravio ajaxx kult gori nego apple, vrv su ok
 
Cooler Master su dobre ali kod starijih modela svetlo "curi" i pored tastera (što je razlog što mi Quickfire TK stoji spakovan)...kod novijih modela to nije slučaj, čini mi se.
 
ne bih znao, nisam svetlo upalio nikad :) to se verovatno resi sa drugim keycapsovima? jel moze da se smanji intenzitet svetla, to mozda ppmogne?

inace niko ovde ne spominje cherry, a meni su one jako dobre, ne znam sto ih ne volite....
 
Ako si rekao TK reci koji switch posto green, blue i brown imaju drugaciji backplate. Brown na primer ima super osvetljenje, nemam zamerke.

Ne vole ih jer zele da se bave mehanickim tastaturama za 40e... :)

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
Ma jok, svi ćemo da kupujemo procesore od 10 evra i tastature od 150.
 
ne bih znao, nisam svetlo upalio nikad :) to se verovatno resi sa drugim keycapsovima? jel moze da se smanji intenzitet svetla, to mozda ppmogne?

inace niko ovde ne spominje cherry, a meni su one jako dobre, ne znam sto ih ne volite....

Te CM tastature imaju obojenu ploču na kojoj su tasteri. Boja ploče zavisi od tipa prekidača - tastature sa MX Blue imaju plavu ploču i osvetljenje, one sa Red imaju crvenu a Brown verzija ima belu ploču i svetlo. Te ploče reflektuju svetlo od tastera pa se ono vidi i oko njih, ne samo na slovu. To mi je smetalo kod moje Quickfire TK sa MX Blue, imam osetljive oči i smetalo mi je noću. Dakle, nije stvar u keycapsovima, već ploči ispod njih. Mislim da noviji CM modeli nemaju to, koliko znam...

Cherry tastature se slabo nalaze i u inostranstvu, a kamo li kod nas...avaj.
 
Ja se razmisljam da uzmem mechanical, nije da mi je nesto krava stala na rep al eto da upotpunim ceo gaming rig i to kad sam sve vec uzeo kako valja pa i to :D Ali ne bih bas ispljunuo puno para , uzeo bi cherry mx brown ili red to znam, i skracena varijanta tastature kao sto je CM masterkey pro m varijanta (da je skracena ali sa numpad). E sad me interesuje, video sam da je PBT dosta bolji od ABS jel ima neke sanse da se tako nesto slicno nadje u nekom normalnijem cenovnom rangu (ne bi dao vise od 120e), i takodje da ima wristpad
 
Ja se razmisljam da uzmem mechanical, nije da mi je nesto krava stala na rep al eto da upotpunim ceo gaming rig i to kad sam sve vec uzeo kako valja pa i to :D Ali ne bih bas ispljunuo puno para , uzeo bi cherry mx brown ili red to znam, i skracena varijanta tastature kao sto je CM masterkey pro m varijanta (da je skracena ali sa numpad). E sad me interesuje, video sam da je PBT dosta bolji od ABS jel ima neke sanse da se tako nesto slicno nadje u nekom normalnijem cenovnom rangu (ne bi dao vise od 120e), i takodje da ima wristpad

Od "kraćih" ali sa numpadom sam video samo Cooler Masterove Quickfire TK varijante, ne sećam se imaju li Kinezi nešto slično. Koliko mi je poznato, dotične tastature nemaju PBT keycapove ali možeš naručiti spolja i zameniti ih. Problem je jedino što neki od tastera na Cooler Masterovim TK tastaturama nisu standardne veličine (zadnji donji red, vidi sliku, i par tastera na numeričkom delu) jer ni raspored nije standardan, pa bi imao problema da nađeš odgovarajuće. Takođe, tastature manjeg formata ne dolaze sa wristrestom (ne znam za izuzetak), pa bi morao da kupiš ili sklepaš svoj...

Što ne uzmeš Masterkey Pro M, kad si je pomenuo? Ona barem ima standardan donji red, za razliku od Quickfire TK.
 
Nisam ni rasmisljao o quickfire , najvise sam zagrizao za taj masterkey pro M, nego eto imam trip da ne izblede caps, ali ako se to moze poruciti onda nije nikakav problem. Nego sam zeleo da cujem misljenje iskusnijih, gledao sam i k63 ali mi masterkey nekako deluje bolje, ali iskreno nisam nikad probao mehanicku mada verujem da mi red/brown mx najvise odgovaraju. Hvala :D

A i to sam pretpostavio da te manje nemaju wrist rest sto i nekako ima logike, moracu da probam pa vidim lako cu ga kupim posebno
 
Poslednja izmena:
Uzmi MasterKeys (PBT Keycaps) seriju. Imaš MasterKeys L i MasterKeys S.

Nemaju pozadinsko osvjetljenje, ali su dosta fino urađene.

Ako kad naletim, uzet ću sebi neku od ovih sa MX Green switchevima.
 
Nazad
Vrh Dno