Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Ima i switcheva sa malim hodom, Kailh ih pravi. U drugom threadu sam pomenuo jednu lepu:


Ima više varijanti tih low profile switcheva, po ukusu...
Problem sa njima je što se veoma teško nalaze keycapovi za njih, nestandardni su jer su tastature s njima još uvek retke.

Inače, ako čekate nečujne mehaničke tastature i miševe, načekaćete se. Po prirodi stvari mehanički prekidači su glasniji od drugih tehnologija...ima i “tihih“ switcheva (MX Silent, recimo) ali su to još uvek mehanički prekidači i čiju se više od membrana.

Mislim da ima nekih koji su ipak skoro nečujni (ako nema bottominga) jer im konstrukcija nije poput klasičnih switcheva...mislim da su infracrveni dosta tiši, ima još jednih, Hall effect switchevi, čini mi se...moraću da iskopam neki review. Ali to je već egzotika.
 
zanimljivo deluju ali mi nekako nije to to i mislim da bih pre kupio neku apple zicanu tastaturu nego ovo. mada nisam probao pa ipak pricam napamet.
od tih low profile sam slucajno skoro video Tesoro Spectrum i Gram XS koja mi je nekako ruzna i cudna. ima ih u crnoj i beloj boji i u pitanju su neki opticki switchevi sta god to bilo...

od tastatura malih formata ni sam ne znam sta bih sve kupio, voleo bih sve da imam iako mi ne odgovara bas tako mali format.
skoro sam naisao na ovaj zanimljiv sajt:
https://sentraq.com

malo me je uhvatila i manija sa keycapsovima u zadnje vreme, svidja mi se neki retro fazon, samo sto nikako da nadjem ono sto mi se svidja, ili je rasprodato ili komplet keycapsova kosta kao cela moja tastatura + shipping i carina.

mozda uzmem nesto sa alija cisto za probu.
 
Poslednja izmena:
Može se dosta povoljno uzeti Cherry G84-4100 - Cherry ML low-profile switchevi, bude ih na kp također (gledam ima sad jedna).
Prije godinu dana sam kupio jednu na ebayu za 15 eura (novu), vrlo kvalitetno napravljena, osjećaj je dosta drukčiji, jer je "hod" manji.
Ko hoće da isproba low profile, moja preporuka za Cherry G84-4100, jer se može jeftino naći a kvalitet izrade je odličan.
 
Poslednja izmena:
Žao mi je što nisam znao da mogu da se "dizajniraju" svetlosni efekti na tastaturi(ok to je rgb model ali svejedno) baš ovoliko detaljno. Trebali su odmah u softver da ubace neki community-profiles-one-click aktiviranje popularnih svetlosnih tema. Ne čita svako forum tastature ako nema problema.
 
Drugari, pre koji dan počeo da zeza delete taster (onaj iznad strelica) na CM Quickfire Pro tastaturu sa Cherry mx red svičevima. Radi on, ali mora da se pritisne u donjem desnom uglu kako bi registrovao klik, po sredini jok. Sam taster na dodir izgleda potpuno normalno a od spolja se ne vidi da je svič nešto prljav. Ima li neko ideju šta da radim, s obzirom na to da ove svičeve nije moguće skinuti bez lemljenja?
 
Poslednja izmena:
Switch može da se otvori (ustvari, kako koji), ali pitanje je može li bez da se uposli lemilica...sumnjam.
 
Momci, treba mi vaša pomoć. Napokon sam primio prvu platu pa bih sebe počastio tastaturom. :)

Imam budžet do 100-120e najviše. Gledao sam neke, u budžet mi ulaze Corsair K70 Lux, HyperX Alloy FPS, Thermaltake X1 RGB. Sad, problem je što Thermaltakea nema nigde u Srbiji ili blizini. :(

Koju bi ste mi tastaturu bi preporučili u ovom cenovniku rangu? Hvala.
 
Gde kupuješ, dolazi li inostranstvo u obzir i kakvu tastaturu želiš?
 
Pa kupio bih kod nas, mogu i Mađari. Želeo bih neku full size, onu veću sa palm restom kao što su K70, Alloy Elite ali može i Alloy FPS. Po mogućnosti Cherry MX Blue switchevi, poželjno i pozadinsko osvetljenje.

Ali ako je toliko bolja ponuda iz inostranstva, mogu da probam da nabavim onda.
 
@rev

Drugari, pre koji dan počeo da zeza delete taster (onaj iznad strelica) na CM Quickfire Pro tastaturu sa Cherry mx red svičevima. Radi on, ali mora da se pritisne u donjem desnom uglu kako bi registrovao klik, po sredini jok. Sam taster na dodir izgleda potpuno normalno a od spolja se ne vidi da je svič nešto prljav. Ima li neko ideju šta da radim, s obzirom na to da ove svičeve nije moguće skinuti bez lemljenja?

Negde sam pročitao da izopropil alkohol može da pomogne: isključi se tastatura, skine kapica tastera, pritisne prekidač do kraja i ubaci par kapi izopropila u isti.
Zatim pritiskaš isti par minuta (dok prst ne utrne :) i alkohol ispari) - možda i malo duže od par minuta, za svaki slučaj
 
Poslednja izmena:
Ja pored Blackwidow (sa cherry blue) i Ajaz AK33 (sa zorro blue), uzeh i Rapoo v500s sa nekim plavim. Nazalost nemam keycap puller, i na svim tastaturama mogu cap da skinem prstima, na ovoj nisam uspeo (naravno ne zelim da povucem kao sivonja da pukne). E sad kakav je osecaj - svi su naravno tactile, ali zorro u ajazz su za nijansu meksi od cherry blue u blackwidow, a ovi su (u v509s), cini mi se, za nijansu tvrdji od cherry blue, tako da moguce da neko ko trazi green switcheve, ovo je jako jeftina tastatura koja je najbliza tome :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Drugari, odakle ste porucivali o-ringove? Shvatio sam da previse samaram tastaturu i da bi mi dobro dosli u sto kracem roku...

Sent from my PandaS7Edge
 
Od Kineza, mahom. Ima ih gotovo svuda, AliExpress, Banggood....i jeftini su, po nekoliko dolara za komplet. Ali, čekaš 3 nedelje u proseku, kao što znaš...
Nešto brža varijanta je preko Max Gaminga, recimo: https://www.maxgaming.com/keycaps/cherry-mx-rubber-o-ring-switch-dampeners-125st, ali plaćaš 20-ak evra (sa dostavom) što je previše.
Kod nas ih nema, osim ako ne naletiš negde gde prodaju vodoistalatersku opremu ili takvo nešto.
Mislim da ti je najbolje da naručiš od Mađara sa KP, ali nemam pojma koliko bi koštalo...

EDIT: Našao sam jedan oglas na KP, od nekog našeg lika, proveri: https://www.kupujemprodajem.com/O-ring-gumice-za-mehanicku-tastaturu-46531767-oglas.htm?filter_id=200359592

Ja sam na Max Gaming naručio ovo: https://www.maxgaming.com/miscellaneous-keyboard/elitekeyboards-soft-landing-pads-firm-gray
Nije jeftino ali mi deluje bolje nego klasični o-ringovi, hoću da probam. Video sam ih jedino još na sajtu proizvođača, u SAD, ali ne šalju ovde...
Ima i test na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=_bl7B79Sw2Q

PS: thumbs up za 660Ti PE, zmaj od karte :)
 
Poslednja izmena:
Od Kineza, mahom. Ima ih gotovo svuda, AliExpress, Banggood....i jeftini su, po nekoliko dolara za komplet. Ali, čekaš 3 nedelje u proseku, kao što znaš...
Nešto brža varijanta je preko Max Gaminga, recimo: https://www.maxgaming.com/keycaps/cherry-mx-rubber-o-ring-switch-dampeners-125st, ali plaćaš 20-ak evra (sa dostavom) što je previše.
Kod nas ih nema, osim ako ne naletiš negde gde prodaju vodoistalatersku opremu ili takvo nešto.
Mislim da ti je najbolje da naručiš od Mađara sa KP, ali nemam pojma koliko bi koštalo...

EDIT: Našao sam jedan oglas na KP, od nekog našeg lika, proveri: https://www.kupujemprodajem.com/O-ring-gumice-za-mehanicku-tastaturu-46531767-oglas.htm?filter_id=200359592

Ja sam na Max Gaming naručio ovo: https://www.maxgaming.com/miscellaneous-keyboard/elitekeyboards-soft-landing-pads-firm-gray
Nije jeftino ali mi deluje bolje nego klasični o-ringovi, hoću da probam. Video sam ih jedino još na sajtu proizvođača, u SAD, ali ne šalju ovde...
Ima i test na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=_bl7B79Sw2Q

PS: thumbs up za 660Ti PE, zmaj od karte :)
Kul, ovi iz HU mi deluju kul, testiracu. Ako ne neke brown sa ebaya sam video.

Zmaj, ali ide na dobos. :)

Sent from my PandaS7Edge
 
Samo da se upisem: uzeo sam drugu mehanicku tastaturu - Logitech G413.

Pored nje imam Rapoo v500s koja je prebucna ali mi zavrsava posao pa sam morao, da ne bih budio devojku, da uzmem neku tisu varijantu a tu je ova G413 upala savrseno.

Tastatura je ODLICNA, kvalitet izrade tip-top a tasteri koji su maltene necujni su tacno ono sto mi treba.

Pogotovo sto sam je platio 8k novu :D
 
Evo da se i ja javim sa novom tastaturom. Radi se o ajazz ak 60 sa cherry brown switchevima (ima link na prethodnoj strani).
Osim sto ne mogu da se naviknem na mali enter, tastatura mi je super. Mnogo mi se svidjaju ninja kapovi. Kada hocu da se osecam mocno onda ugasim osvetljenje i kucam na praznoj tastaturi :D

Vec sam koristio cherry brown tako da mi je osceaj vrlo slican pa ne mogu puno o tome da pricam, jedino je zvuk tastera malo drugaciji.
Sa osvetljenjem sa progledao. Mnogo me je nerviralo sto kad igram i pogasim sva svetla, ne mogu da kucam jer ne vidim gde sam. Znam slepo da kucam i znam da se namestim po zarezima na tasterima, ali i dalje mi je mnogo lakse sa osvetljenjem.
 
djolenzi, jel tajna kako si je nabavio? :) ja se spremam da je uzmem ovih dana, najjeftinije sto sam nasao je games, sa popustom od 10% bi me izasla 12600, ili madjari za 90e :/
 
Poslednja izmena:
djolenzi, jel tajna kako si je nabavio? :) ja se spremam da je uzmem ovih dana, najjeftinije sto sam nasao je games, sa popustom od 10% bi me izasla 12600, ili madjari za 90e :/

Lik na KP - ima neku semu ili ne znam kako dobija potpuno nove Logitech uredjaje za manje para.

Trenutno ima Logitech G810 za 12k dinara.

Ako treba kontakt, cimaj na PM da ovde ne reklamiram.
 
Znači ti romer svičevi su mnogo tiši, a imaju isti taktilni osećaj?
I meni su potrebni neki tiši od ovih plavih kineza, devojka se isto žali. :d
 
Znači ti romer svičevi su mnogo tiši, a imaju isti taktilni osećaj?
I meni su potrebni neki tiši od ovih plavih kineza, devojka se isto žali. :d
Ako place daj joj keksa.

Ultimativna komibinacija bi bila cherry green i o-ringovi.... Al' nema gospodjo.

Sent from my PandaS7Edge
 
Znači ti romer svičevi su mnogo tiši, a imaju isti taktilni osećaj?
I meni su potrebni neki tiši od ovih plavih kineza, devojka se isto žali. :d

Kroz moje ruke nije proslo nesto mnogo tastatura pa nisam mnogo kompetentan da pricam ali po meni je sve kako treba.

Ako si u BG-u, imas u Wwinu na Terazijama izlozeno da probas. Zapravo me je to i ubedilo da je uopste razmatram za kupovinu posto mi je bilo neverovatno koliko se manje cuje.
 
Znači ti romer svičevi su mnogo tiši, a imaju isti taktilni osećaj?
I meni su potrebni neki tiši od ovih plavih kineza, devojka se isto žali. :d

Romer-G najviše podsećaju na MX Brown. Iste "tvrdoće", 45cN, ali Romer imaju kraći hod od Cherry switcheva (3.2 vs. 4) i tačka aktivacije im je na 1.5mm prema 2mm kod Cherryja. Znači, plići hod i manje treba da se pritisnu da bi se znak registrovao. "Osećaj" im je kao kod Cherry Brown, kako kažu (znači, tiši od MX Blue), što se meni ič ne sviđa. Ne podnosim Cherry Brown.

Još nešto: "nosač" za keycap im nije standardni MX tip, što znači da ne možeš da im zameniš keycapove. Velika mana, po meni...
 
Poslednja izmena:
Drugari, pre koji dan počeo da zeza delete taster (onaj iznad strelica) na CM Quickfire Pro tastaturu sa Cherry mx red svičevima. Radi on, ali mora da se pritisne u donjem desnom uglu kako bi registrovao klik, po sredini jok. Sam taster na dodir izgleda potpuno normalno a od spolja se ne vidi da je svič nešto prljav. Ima li neko ideju šta da radim, s obzirom na to da ove svičeve nije moguće skinuti bez lemljenja?

Da odgovorim sam sebi, ako neko bude imao sličan problem: popustio lem sa leve strane prekidača. Drugar otvorio i zalemio očas posla, ispade easy fix \o/
 
U vezi Romera i braona, nisu po mom mišljenju ni nalik. Imam oba i kod Romera nema taktilnog momenta, više nalikuju crvenim, nego braon.
 
Realno, i Brown su taktilni samo po imenu, maltene :) Jedva da ima razlike u odnosu na crvene. Osećaj je kao da je neko ubacio zrno peska u linearni prekidač pa ga kao zakačiš kad pritisneš taster...očaj.
Prva mehanička tastatura koju sam kupio je bila Cooler Masterova sa MX Brown. Nisam znao koji prekidač da uzmem, čuo sam da su Brown super, wow, pa rekoh da probam. Au, sine, kako sam se razočarao...nisam mogao da verujem da se ta taktilna "grba" toliko malo oseća. Vaistinu sam mislio da sa tastaturom nešto nije u redu i vratio sam je liku od koje sam je kupio, lol. Srećom, prihvatio je...verovatno se čudio šta tripujem.
Seriozno, tek ono na MX Blue mogu da nazovem taktilno, Brown su tako...anemični, kao da ne znaju da li hoće da budu linearni ili taktilni switch. Više ni u ludilu Brown za mene...

Nego...stigla mi je tastatura, Drevo Tyrfing V2: https://www.drevo.net/product/keyboard/tyrfing-v2
Prvi utisci: dobra je, zadovoljan sam. Lepo izgleda, brušena aluminijumska ploča odozgo, dobra plastika ispod, braided kabl koji nije previše debeo, gumene nožice svuda, RGB...Ne sviđa mi se meh font, može da prođe ali nisam oduševljen (ionako planiram zamenu keycapova) i stabilizatori na velikim tasterima (Shift, Enter, Space) su klimavi, moraću to nekako da rešim.

Switchevi su Outemu Black. Odavno sam hteo da probam Black switcheve jer sam hteo linearne ali tvrđe, ne kao Red. E sad, caka je u tome što su Outemu Black dosta tvrđi od Cherrry Black, 80cN vs. 60 kod Cherry. Ista sila kao kod ultra tvrdih Cherry Green, i baš se oseća. Nisam verovao da će biti baš toliko tvrdi...Definitivno vidim kako mogu da budu zamorni nekim ljudima. S druge strane, dobri su za one koji baš čukaju po tasterima i bottomuju žešće, ako neko ima lak dodir i zna slepo kucanje, verovatno može da ne bottomuje uopšte sa njima. Jedva čekam da mi stignu oni gumeni padovi (zamena za o-ringove), da vidim kako će biti sa njima.
 
Poslednja izmena:
Kakve su vam preporuke za kineske TKL tastature? Vidim da je Kumara dosta popularna, međutim košta >6k kod nas, a i na AliExpress-u košta 50$. Video sam na Amazonu da ima non-backlight verzija za <30$ ali nemam pojma kako funkcioniše internacionalno slanje pošiljki odatle (backlight mi ne treba tbh).

Primetio sam i Ajazz AK40 koji je TKL model, za razliku od popularnog AK33 koji ima 75% layout. Nažalost, ne mogu da nađem iole kvalitetnu recenziju vezanu za nju.

Pošto proizvođači najviše hvataju krivine kod samih switch-eva, planirao sam da rasklapam tastaturu i da pokušam da ih zamenim (viđao sam kvalitetne switcheve za oko 30$). Ako je neko već to radio od vas, bilo bi lepo kada bi napisao svoja iskustva.
 
Kakve su vam preporuke za kineske TKL tastature? Vidim da je Kumara dosta popularna, međutim košta >6k kod nas, a i na AliExpress-u košta 50$. Video sam na Amazonu da ima non-backlight verzija za <30$ ali nemam pojma kako funkcioniše internacionalno slanje pošiljki odatle (backlight mi ne treba tbh).

Primetio sam i Ajazz AK40 koji je TKL model, za razliku od popularnog AK33 koji ima 75% layout. Nažalost, ne mogu da nađem iole kvalitetnu recenziju vezanu za nju.

Pošto proizvođači najviše hvataju krivine kod samih switch-eva, planirao sam da rasklapam tastaturu i da pokušam da ih zamenim (viđao sam kvalitetne switcheve za oko 30$). Ako je neko već to radio od vas, bilo bi lepo kada bi napisao svoja iskustva.

Što se "hvatanja krivina sa switchevima" tiče, ne znam na šta konkretno misliš. Da, većina ugrađuje Cherry MX klonove ali među njima ima jako dobrih switcheva, boljih od Cherry. Gateron switchevi su bolji, pogotovo linearni, Kailh ima sjajnu seriju Box switcheva, imaju low profile switcheve, čak i Outemu ima noviju Ice seriju za koju kažu da nije loša. Cherry switchevi su precenjeni, po meni, a ljudi nisu čuli za ništa bolje...

Pošto planiraš da menjaš switcheve i ne treba ti osvetljenje, u dobroj si situaciji, praktično ti treba bilo koja jeftina tastatura sa dobrim PCB-om i kućištem. Mada, osvetljenje nije loše imati a prosto ga je staviti, samo zalemiš diode po želji, kao i switcheve. Set switcheva za TKL će te koštati nekih 20 i kusur dolara...
Amazon standardno ne šalje te stvari kod nas, koliko znam. Najverovatnije si osuđen na Aliexpress, ako ne nađeš ništa po oglasima. Koliki ti je budžet, uopšte? I koji layout želiš, standardni 87% TKL, 75%, 60%...?
 
Znam, ali daleko su switchevi na kineskim tastaturama od Kailh, Zealio, Outemu, Gateron, pa i Cherry switcheva (često su no-name). Merkao sam Kailh Pro Purple switcheve (bliski su Zealio 62g switchevima, iirc).

Hteo bih TKL, jer ceo život koristim tako tastaturu (numpad bukvalno nikad nisam koristio iako imam fullsize membransku trenutno) i voleo bih više prostora za miš sa desne strane. Takođe, primetio sam da je TKL raspored dobar što se tiče eventualnog menjanja keycap-ova; recimo kod Ajazz AK33 veličina nekih tastera je nestandardna (strelice, pa i Escape).

Shvatio sam da sam "osuđen" na Kineze, ali nemam problema sa tim. Gađao bih negde do 50$ da me carina ne bi klepila, ako sam dobro informisan. Oko PCB-a, na šta treba da obratim pažnju (osim na N-Key rollover)?
 
Nazad
Vrh Dno