Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Taj šareniš je uglavnom prisutan kod jeftinih tastatura, najlakše je zalemiti led u jednoj boji. No ni tu nema pravila, čak i na ovoj što mi stoji, Rapoo RGB može da se menja taster po taster a platio sam je ispod 50 evra.
 
Kad sam već davio s pitanjima, računam da je red i da dam povratnu informaciju, ako nekom pomogne:

Uzeo sam Cooler Master "Masterkeys Pro S"

Braon tasteri. Na popustu je izašla nešto preko 8.000 dinara - što me je i nagnalo da ne čekam dalje. TKL format. US raspored, sa "užim" Enter tasterom (ne znam kako se to "stručno" zove).

Prvobitni utisak i poređenje sa "starom" "Genesis Thor 300" - pune veličine, sa "YU" rasporedom naštampanim preko US rasporeda.

CM i Thor ću ih zvati u nastavku.


1) Raspored tastera i format
Puna širina naspram TKL - videću posle par meseci da li mi i koliko nedostaju numerički tasteri. Za sad je OK, s tim što će trebati malo vremena da se naviknem da su kursorski tasteri na samom rubu tastature. Ruka sama "beži" od kraja tastature, jer tu nikad pre nisu bili kursorski, pa je potrebno malo svesnog napora da se ne vrati ka ctrl tasteru. Slično je i sa Home i ostalim tasterima s te strane.

"Niži" enter je najveća boljka za sada. Kad god treba kucati "ž", napravim mali zastoj, hoću lupiti enter, ili neću... Dodatna mana je što je sada "ž" na tasteru nešto širem od ostalih, pa je malo drugačiji osećaj.
Sam Enter nije sporan - taj deo, donji, sam jedino i koristio, tako da mi se ne dešava da promašim, ili napravim neki zastoj.

Sam TKL raspored je cool zbog prostora, miš je nekako prirodnije postavljen tako bliže. I opušteno staje u ranac, što može biti velik plus kome je bitno. :)

Za sad je zaključak: TKL je super, ali bi idealno bilo sa Enterom "pune" visine.

Obe tastature dolaze bez odmorišta za ruke, koji je po meni neophodan za komforan rad. Tako da treba i sa tim računati.


2) Kvalitet izrade
CM deluje malo solidnije, ali daleko od toga da je Thor loša. CM je za nijansu masivnija, ima izmenjiv kabel, ali je kod Thor-a rutiranje kabla bolje osmišljeno i izvedeno (može se terati levo, desno, ili na sredinu). Oba kabla imaju platno na spoljnom delu, deluju solidno. CM ima deblju plastiku izlivenu oko USB priključka, što može smetati kod gusto nabijenih više USB kablova/slotova.

Tasteri kod Thora su malo izdignuti iznad "tela" tastature, što se pokazalo praktičnim kod čišćenja, ali ukupna visina tastera kod obe tastature je slična (CM ima deblje "telo").


3) Plavi Outemu vs Braon Cherry
Za kucanje/pisanje - plavi Outemu su za koplje ispred.
Braon Cherry su puno bolji od svih membranskih koje sam do sad probao, ali nisu bolji od "kineskih" plavih, barem po mom ukusu. Nisam merio brzinu kucanja, tako da su ovo tek preliminarni, 100% subjektivni utisci, koliko se god trudio biti "nepristrasan".


4) Cena
6000 za Thor (po redovnoj ceni) vs 8250 (sa popustom) za CM (redovna cena je nekih 11.000).
Obe su preskupe za naše plate, po mom mišljenju. Shvatam da moraju ljudi da zarade, samo šteta što i prosečan zemljak ne dobija pristojniju platu spram toga, pa da svi budu sretni. :)
Zaista je teško opravdati ovakvu "investiciju", da ne pričam o skupljim modelima, ili o redovnim cenama za ove koje ja imam. Koristim dosta, važno mi je zbog puno kucanja (vidi se i po postovima? :) ), računam da su kvalitetne i dugoročna investicija, ali ne mogu se oteti utisku da treba da nakačim magareće uši što sam toliko dao za tastature.

U tom smislu, nadam se da će biti bolje ponude "kineza" (Outemu i sl.) sa plavim i braon tasterima, bilo u punoj, ili TKL varijanti (najbolje obe, da bira ko šta voli).


To bi bilo to. Videću za par meseci, godinu, kako će se koja držati.


Što se tiče domaćih prodavnica, ne znam ima li poseban odeljak za komentare & utiske, ni da li je dozvoljeno imenovati, uglavnom, korektna saradnja, uz obaveštavanje kada šalju, kada da očekujem paket i sl. Sasvim korektno i profesionalno. Videću u slučaju reklamacije kako je, mada sam i po tom pitanju do sada imao stvarno odlična iskustva.
 
Навикнеш се брате после 10-так дана на све те промене које си навео (ж, ентер...) ,) (причам из искуства)
Оно на шта не можеш лако да се навикнеш је ако ти неки switch једноставно не одговара.

Добро је да се проба што више модела да човек види који му највише одговара,
у зависности за шта користи тастатуру, за игрице, куцање или комбиновано.
 
Управо тестирам Razer Blackwidow Ultimate Stealth 2016
и могу рећи да уопште није лоша... пријатно сам изненађен,
уз можда пар ситних замерки. :trust:
 
Ako si kupio daj neki link.
Već neko vreme jurim neku "punu" tastaturu...prošle akcije a ja ništa nisam našao po mom ukusu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako si kupio daj neki link. Ovo je najjeftinije što sam našao do sada https://www.kupujemprodajem.com/Kompjuteri-Desktop/Tastature/RAZER-BlackWidow-Ultimate-US-English-Novo-Akcija--62785070-oglas.htm#photoBig
Već neko vreme jurim neku "punu" tastaturu...prošle akcije a ja ništa nisam našao po mom ukusu. Ova mi deluje dobro, ali je malo skupa za moju prvu mehaničku.
Imas za 8000 hyperx sa Blue switchevima.. u games u Ja razer ne bih uzeo nikad
 
Потрудићу се да урадим видео где куцам на овој Razer тастатури.
Стварно ми прија осећај и тихи звук који производи.
Тастатура је квалитетно тешка и не мрда са стола (има добре гуме позади)

Гледам да испробам што је више механичких тастатура могуће :D
Ко их једном проба више се не враћа на гумене... осим ако није на силу :whip:
 
Ja bih takođe zaobišao Razerove tastature. Svuda po netu žalbe na kvalitet, ružne su (glossy + grozni font), skupe plus skrnavi Synapse...
 
Ја толико жалби нисам видео... и већина њихових тастатура су на сајтовима добро оцењене,
f012b8f6b94cc1c7fd7f2d586875e4a1.jpg

мада се слажем би фонт могао бити бољи, не могу да кажем да је грозан.
Много је гори онај АЛИ јефтини кинески који се налази на свим могућим крш тастатурама...

7dc2f31ccff235f6c33f1db5b224a392.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja bih takođe zaobišao Razerove tastature. Svuda po netu žalbe na kvalitet, ružne su (glossy + grozni font), skupe plus skrnavi Synapse...
Dve Razer tastature imam već godinama, jednu sa Blue i jednu sa Green svičevima. Kao jedinu manu mogu da potvrdim tu sa estetske strane, ostalo baš i ne. E da, i cena je malo jača pa kome se estetski ne uklapa onda nema razloga da je uzima. Ali što se tiče same izrade i upotrebe (izuzimajući "specifičan" font) sve je na svom mestu. Synapse je imao ranije svojih bubica, kada su krenuli da ga forsiraju, nakon toga već duže vreme ni jedan problem. Verovatno ga od tada bije loš glas.

Kao što rekoh, estetika im nije baš najsjajnija a pretpostavljam da ima ljudi kojima ni font neće odgovarati. Sada kada sam malo prerastao taj gejmerski look tražio bih nešto svedenije, manje upadljivo.
 
Imas na Aliu Ajazz Robocap za relativno male pare. (Ako ti rgb nije primat)

Posle 2 godine njakanja ak33 ne razmisljam o drugom proizvođaču. Ova je izdrzala sve. :D

Sent from my COR-L29 using Tapatalk
 
мада се слажем би фонт могао бити бољи, не могу да кажем да је грозан

Ja bih takođe zaobišao Razerove tastature. Svuda po netu žalbe na kvalitet, ružne su (glossy + grozni font), skupe plus skrnavi Synapse...

Kao što rekoh, estetika im nije baš najsjajnija a pretpostavljam da ima ljudi kojima ni font neće odgovarati. Sada kada sam malo prerastao taj gejmerski look tražio bih nešto svedenije, manje upadljivo.

Već dve godine Razer ima klasičan font i sveden mat izgled, metalne ploče - počev od blackwidow X pa do poslednje blackwidow elite, čak i blackwidow lite. Jedino je manje gejmerski izgled Logitech g513. Corsair, možda jeste kvalitetan ali ima buvljački izgled, pošteno. Nisam razer ''fanboy'', na matičnoj mašini imam njihove periferije, na sekundarnoj Logitech g513 i g403, a imao sam i HyperX koji sam zamenio upravo zbog gaming fonta. Pogledajte slike pa procenite sami...
 

Prilozi

  • Razer-12.jpg
    Razer-12.jpg
    287.3 KB · Pregleda: 100
  • 1510-razer-blackwidow-elite-42.jpg
    1510-razer-blackwidow-elite-42.jpg
    197.1 KB · Pregleda: 92
  • aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS8yLzEvODExMzY5L29yaWdpbmFsLzE1NDIyOTc3NDg2NTEuanBn.jpg
    aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS8yLzEvODExMzY5L29yaWdpbmFsLzE1NDIyOTc3NDg2NTEuanBn.jpg
    693.5 KB · Pregleda: 97
Poslednja izmena:
Ima li neko preporuku za wireless mehanicku tastaturu? Punu ili eventualno bez numpad-a. Trenutno koristim blackwidow ultimate 2016 i jedina zamerka mi je sto nema pad za odmaranje dlanova. Znam da mogu da stavim nesto ispred nje, ali nije to to. Za sada sam samo video G613.
 
Ima li neko preporuku za wireless mehanicku tastaturu? Punu ili eventualno bez numpad-a. Trenutno koristim blackwidow ultimate 2016 i jedina zamerka mi je sto nema pad za odmaranje dlanova. Znam da mogu da stavim nesto ispred nje, ali nije to to. Za sada sam samo video G613.

Meni je jedna od najvećih zamerki na Razeru, farbane kapice od tastera. Ajde da su PVC, nego nije ni to, već providna plastika ofarbana u crno. Takođe i Logitech i mnogi drugi poznati proizvođači to rade i naplaćuju debelo. Za te pare to nije u redu. Cherry tastature su najzahvalnije, cena je korektna, kvalitet na nivou, zajedno sa kapicama (PVC ili PBT).
 
Тачно је да су Cherry једне од најбољих и најдебљих пластика за капице,
а Razer је чак мало дебљи од Azio модела.

Увек може да се промене капице јер су све компатибилне ;)


1ba612de2b23ab3ff32cc46897c88b24.png


6af15b6bb1a8f2c2d4488e1c39e62b24.png


* RAZER, AZIO, CHERRY

Doubleshot су најбоље

fe2d9673a161e71a5b9ce5a985e9e53a.jpg
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Hvala na sugestijama, pogledacu ove uzivo ako imaju u nekoj od radnji. Za sada mi G613 deluje kao najbolja opcija, ali mi ne odgovara sto nema osvetljenje.
 
Eh ovako, ovo.je problem cini mi se kod svih Hyperx alloy fps ili pro tastatura :) ili sam.ja ubo 2 primerka na kome jeste.

Naime uzeo sam za posao hyperx alloy fps sa blue mx radi kuckanja. Ali rekoh da probam gaming cisto kakav je osecaj i tu naletim na problem kod registracije tastera ?!?
Jednostavno tasteri u team fightu ili u pojedinim delovima igre prestanu da reaguju, Q, W ili E . Takodje i space koji sam namestio na " atack.move click "
Posle 30 sekundi ili minut sve radi normalno a zatim se isto opet desava ?!??
Odem.kod drugara i kod njega isto, ima.logitech gumicarku na kojoj radi sve bez problema, ja takodje neku staru i radi sve.

Pitanje za sve koji imaju hyperx da li igrate lol na njima i da li imate istu problematiku ??

Odneo sam na reklamaciju u games.

p.s. danas smo takodje probali " pro " verziju iste i manifestuje se ista stvar ??
Meni je prosto neverovatno s obzirom da kuci imam trigger z cm brown switch koja radi kao doxa ??
 
Poslednja izmena:
Најбоље пиши њиховој подршци на енглеском језику.
 
Најбоље пиши њиховој подршци на енглеском језику.

TO sam uradio, na zalost ne mogu nista da urade ako sam vec prethodno vratio :-/ Mislio sam da se mozda neko sreo ili ima da testira ko vec ima .. Razmisljam se sta trebada menjam u winu ili gameu ali opet to mi je van pameti da moram da podesavam tastaturu koja nema sw u sebi. Mislim slovo W je W i u ecelu wordu ili igrici :)
Doduse vracao sam igru na default i samu tastaturu vratio na fabricka..
 
Poslednja izmena:
Има ли неко у Србији да продаје
Keycap Puller ??
 
ima li neko iskustva sa Varmilo tastaturama? dobio sam key chattering na svojoj hvaljenoj Daskeyboard nakon godinu i 2 meseca (2 meseca nakon isteka garancije) i skroz se razocarao u njih...

tako da trazim nesto klasik, non-gejmersko. ne postoji idealna tastatura i moracu da pravim neke kompromise pa mi se svideo jedan Varmilo model koji nije isto jeftin pa bih da se malo raspitam.

ovu Das verujem da mogu da bacim...
 
Koliko vidim.postoje neki lekovi za taj chatter .. sto to prvo ne probas ?
Mada i meni se cini da je to sa mehanikom postalo papazjanija.
 
ma kapiram da ne postoji lek za ovo. prvo su mi uvalili neke greetech switcheve koji se nigde ne pominju na sajtu a platio sam kao za cherry ali rekoh nije neki dealbreak.

ne koristim nista od softvera i tastaturu koristim na dual boot masini gde se isto ponasa. juce sam povezao drugu masinu i opet isto tako da je definitivno do nje.

skidao sam i sve keycapsove, cetkao i izduvavao ali mi je tastatura generalno skroz cista tako da to nije uzrok.

kontaktirao sam isto vece i njihov support ali u prevodu mogu da se slikam, istekla mi je garancija od godinu dana i ne nalazim se u usa.

poslali su mi neki tool da apdejtujem firmware ali je skinuo istu verziju koja je vec i bila na njoj.

video sam i novi kicasti 4Q model i razmatrao i njega ali kad sam video da su u skoro 2019. godini stavili 2 usb 2.0 porta umesto 3.0 koji su na mom modelu, ressio sam da ih potpuno batalim i ne kupim vise nista od njih.

inace, da ne davim, porucih ovu Varmilo VA88M pa mi stize posle nove godine:
http://en.varmilo.com/pages/visitor...roductId=25955ac6-4141-4b82-8da1-21d3caea2bc9

 
ma kapiram da ne postoji lek za ovo. prvo su mi uvalili neke greetech switcheve koji se nigde ne pominju na sajtu a platio sam kao za cherry ali rekoh nije neki dealbreak.

ne koristim nista od softvera i tastaturu koristim na dual boot masini gde se isto ponasa. juce sam povezao drugu masinu i opet isto tako da je definitivno do nje.

skidao sam i sve keycapsove, cetkao i izduvavao ali mi je tastatura generalno skroz cista tako da to nije uzrok.

kontaktirao sam isto vece i njihov support ali u prevodu mogu da se slikam, istekla mi je garancija od godinu dana i ne nalazim se u usa.

poslali su mi neki tool da apdejtujem firmware ali je skinuo istu verziju koja je vec i bila na njoj.

video sam i novi kicasti 4Q model i razmatrao i njega ali kad sam video da su u skoro 2019. godini stavili 2 usb 2.0 porta umesto 3.0 koji su na mom modelu, ressio sam da ih potpuno batalim i ne kupim vise nista od njih.

inace, da ne davim, porucih ovu Varmilo VA88M pa mi stize posle nove godine:
http://en.varmilo.com/pages/visitor...roductId=25955ac6-4141-4b82-8da1-21d3caea2bc9





И колико си је платио ??

Ја колико видим уопште није јефтина + наша цариница хммм :trust:

ПС
Да ли можда продајеш стару неисправну тастатуру?
 
Poslednja izmena:
135€ preko komsija, nisam je porucivao sa sajta bas zbog nasih carina...

pa i prodao bih je posto ne znam sta da radim. radi ona ali eto, random se desi da otkuca 2 ili 3 karaktera...

javi se na PM ako te zanima da ne spamuujemo ovde...
 
Poslednja izmena:
Да то је баш безвезе... :S:

Ако можеш напиши утиске, добре и лоше стране кад ти стигне нова.
 
Nazad
Vrh Dno