Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Ja sam hteo tu tastaturu ali bilo je problema kod kineza. Prvi put narucim nisu mi je poslali drugi put narucim kazu mi da moram jos da doplatim zato sto sam iz Srbije i na kraju sam odustao.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
A gde si pokusao da kupis? Ja sam kupio na ebayu od prodavca "armyourdesk" koji inace ima i svoj sajt pod tim nazivom. Na sajtu je tastatura $44 a na ebayu $40. Zamolio sam ga da napise manju vrednost na paketu i nije bilo nikakvih problema. Znam da ima i na aliju listing pun odlicnih reviewa ali je rasprodata, isto za $40.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Bas na aliju sam pokusavao pre jedno 4 meseca.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Zdravo svima. Pratim redovno ovu temu ali nisam imao priliku da iznesem iskustvo jer ga i nemam [emoji3]. Šta mislite da li e bolja kupovina redragon k556 sa braon svičevima ili motospeed ck104 sa plavim? Na redragonu, ako sam dobro ukapirao, mogu da se menjaju lako svičevi bez lemljenja. Mogao bih kasnije da uzmem green svičeve ako naletim na povoljne. S druge strane mnogo mi se sviđa ova motospeed ali samo sam nalazio na aliju sa plavim svičevima. Koliko sam čuo po klipovima, plavi se mnogo čuju, čak ni prstenčići ne pomažu. Po iskustvima drugih sam zaključio da su braon i zeleni i za kucanje i za igrice ( tako bi je i ja koristio), a crni i crveni za igrice. U principu volim tvrđe tastere ali ne previše bučne. Sa plavim ima najviše modela i cenovno povoljnih tako da ne isključujem ni plave, možda se naviknem.
[emoji16]

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Zdravo svima. Pratim redovno ovu temu ali nisam imao priliku da iznesem iskustvo jer ga i nemam [emoji3]. Šta mislite da li e bolja kupovina redragon k556 sa braon svičevima ili motospeed ck104 sa plavim? Na redragonu, ako sam dobro ukapirao, mogu da se menjaju lako svičevi bez lemljenja. Mogao bih kasnije da uzmem green svičeve ako naletim na povoljne. S druge strane mnogo mi se sviđa ova motospeed ali samo sam nalazio na aliju sa plavim svičevima. Koliko sam čuo po klipovima, plavi se mnogo čuju, čak ni prstenčići ne pomažu. Po iskustvima drugih sam zaključio da su braon i zeleni i za kucanje i za igrice ( tako bi je i ja koristio), a crni i crveni za igrice. U principu volim tvrđe tastere ali ne previše bučne. Sa plavim ima najviše modela i cenovno povoljnih tako da ne isključujem ni plave, možda se naviknem.
[emoji16]

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Ako ti smeta buka, zaobiđi plave. Mada, možda se i navikneš, ko zna. Zeleni koje si pomenuo su još tvrđi (verovatno i bučniji) od plavih, plus se teško nalaze i nisu jeftini. Pretpostavljam da bi kod Redragona morao da tražiš prekidače čiji se pinovi poklapaju sa rupicama na ploči...znajući kineski kvalitet izrade, ne bih se mnogo ložio na taj feature, bar ne kod ove tastature. Braon switchevi su negde između po tvrdoći i buci, imaju jako blagu "grbu" prilikom pritiska, slično plavim ali jedva primetnu, i tiši su od plavih. Mnogima se sviđaju, ja ih lično ne volim...stvar izbora. Uzmi u obzir i Black jer su tvrđi i od plavih ali su linearni (bez "grbe/klika") i tiši. Za koje god se odlučiš, preporučujem nabavku gumenih prstenova, da bi ih utišao i malkice skratio hod tastera...
Što se tiče podele na "prekidače za igre" i "prekidače za kucanje", to je manje-više bezvezarija. Ja imam tastaturu sa plavim switchevima i potpuno lagodno se mogu koristiti u igrama, kao što ljudi sasvim lepo kucaju na Red i Black prekidačima. Sve je stvar navike, samo vidi koji tebi najviše leže. Ako si u mogućnosti, nađi negde ili kod nekog neku mehaničku tastaturu pa lično isprobaj feeling sa ovim ili onim prekidačima...
 
Ovih dana sam gledao da konačno uzmem svoju prvu mehaničku tastaturu, sa osvjetljenjem ali ne RGB, čisto iz praktičnih razloga, kod kucanja naveče u mraku u editorima sa dark temom monitori ne bacaju dovoljno svjetla na tastaturu, inače već godinama imam Logitch Wave (ovaj model koji nije bio toliko čest). Gledao sam Coler Master QuickFire TK mada je i nema nešto ali sam maloprije naletio da jedan prodavac ima Coler Master Masterkeys Pro M, i ono što sam sad na brzinu pogledao o njoj mi se svidjelo. Font je ljepši :) ali mi u ostalom djeluje vrlo slična kao QuickFire TK, osim što mi se čini da ima više mogućnosti za podešavanje osvetljenja. Da li je to neki noviji model? I glavno pitanje: da li je neko ovde ima i šta može da mi kaže o njoj? I može li neko da uporedi te dve ako je koristio obe? Išao bih na brown verziju jer sam vidio da kažu da je to najbolje za početak, treba mi za kucanje i povremeno igranje. Oba modela ovde imaju skoro istu cijenu. Po onome što sam vidio više naginjem na Masterkeys Pro M.

Na ovoj temi sam pretražio i našao da je više njih zadovoljno sa QuickFire TK, mada sam vidio da je neko od takvih rekao nešto u smislu "samo je pitanje do kada će to potrajati". Da li se one nakon nekog vremena kvare, odu im prekidači, šta se desi?

Zašto se uz tastature dobija onaj alat za skidanje tastera? Zašto bi neko skidao tastere? Da se uvjeri da su mehanički i da im se divi ili ima neki konkretan razlog zašto bi ih skidao?
 
Uzeh danas Kingston HyperX Alloy FPS, Cherry MX Blue tasteri i US raspored. Kompaktna, nema palm rest te ce mi trebati malo navikavanja. Pre nje sam imao QPAD MK-80 i nisam planirao da je menjam sve dok nisam primetio da je onaj gumirani sloj (coating?) poceo da se pretvara u neku lepljivu masu koja se jako tesko skida. Cak je i palm rest bio toliko lepljiv da sam ga na kraju bacio.

IMG_20170807_202333647.jpg
 
Poslednja izmena:
Ovih dana sam gledao da konačno uzmem svoju prvu mehaničku tastaturu, sa osvjetljenjem ali ne RGB, čisto iz praktičnih razloga, kod kucanja naveče u mraku u editorima sa dark temom monitori ne bacaju dovoljno svjetla na tastaturu, inače već godinama imam Logitch Wave (ovaj model koji nije bio toliko čest). Gledao sam Coler Master QuickFire TK mada je i nema nešto ali sam maloprije naletio da jedan prodavac ima Coler Master Masterkeys Pro M, i ono što sam sad na brzinu pogledao o njoj mi se svidjelo. Font je ljepši :) ali mi u ostalom djeluje vrlo slična kao QuickFire TK, osim što mi se čini da ima više mogućnosti za podešavanje osvetljenja. Da li je to neki noviji model? I glavno pitanje: da li je neko ovde ima i šta može da mi kaže o njoj? I može li neko da uporedi te dve ako je koristio obe? Išao bih na brown verziju jer sam vidio da kažu da je to najbolje za početak, treba mi za kucanje i povremeno igranje. Oba modela ovde imaju skoro istu cijenu. Po onome što sam vidio više naginjem na Masterkeys Pro M.

Na ovoj temi sam pretražio i našao da je više njih zadovoljno sa QuickFire TK, mada sam vidio da je neko od takvih rekao nešto u smislu "samo je pitanje do kada će to potrajati". Da li se one nakon nekog vremena kvare, odu im prekidači, šta se desi?

Zašto se uz tastature dobija onaj alat za skidanje tastera? Zašto bi neko skidao tastere? Da se uvjeri da su mehanički i da im se divi ili ima neki konkretan razlog zašto bi ih skidao?
Godinu dana jasem TK i nije joj nista, ne slusaj jendog pametnog u 100.000. :)
 
Poslednja izmena:
Uzeh danas Kingston HyperX Alloy FPS, Cherry MX Blue tasteri i US raspored. Kompaktna, nema palm rest te ce mi trebati malo navikavanja. Pre nje sam imao QPAD MK-80 i nisam planirao da je menjam sve dok nisam primetio da je onaj gumirani sloj (coating?) poceo da se pretvara u neku lepljivu masu koja se jako tesko skida. Cak je i palm rest bio toliko lepljiv da sam ga na kraju bacio.

Pogledajte prilog 234283
Taj "gumeni" lepljivi sloj se skida veoma lako sa blago nakvašenom soda bikarbonom. Sav svoj hradver sam spasio tom metodom, kao i enterijer automobila. Naravno prvo moraš da rasklopiš a onda sledi trljanje plastike.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Taj "gumeni" lepljivi sloj se skida veoma lako sa blago nakvašenom soda bikarbonom. Sav svoj hradver sam spasio tom metodom, kao i enterijer automobila. Naravno prvo moraš da rasklopiš a onda sledi trljanje plastike.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Ovo nisam znao da može. Meni je fotoaparat sav lepljiv, više ga i ne koristim zbog toga :)
 
Ovih dana sam gledao da konačno uzmem svoju prvu mehaničku tastaturu, sa osvjetljenjem ali ne RGB, čisto iz praktičnih razloga, kod kucanja naveče u mraku u editorima sa dark temom monitori ne bacaju dovoljno svjetla na tastaturu, inače već godinama imam Logitch Wave (ovaj model koji nije bio toliko čest). Gledao sam Coler Master QuickFire TK mada je i nema nešto ali sam maloprije naletio da jedan prodavac ima Coler Master Masterkeys Pro M, i ono što sam sad na brzinu pogledao o njoj mi se svidjelo. Font je ljepši :) ali mi u ostalom djeluje vrlo slična kao QuickFire TK, osim što mi se čini da ima više mogućnosti za podešavanje osvetljenja. Da li je to neki noviji model? I glavno pitanje: da li je neko ovde ima i šta može da mi kaže o njoj? I može li neko da uporedi te dve ako je koristio obe? Išao bih na brown verziju jer sam vidio da kažu da je to najbolje za početak, treba mi za kucanje i povremeno igranje. Oba modela ovde imaju skoro istu cijenu. Po onome što sam vidio više naginjem na Masterkeys Pro M.

Na ovoj temi sam pretražio i našao da je više njih zadovoljno sa QuickFire TK, mada sam vidio da je neko od takvih rekao nešto u smislu "samo je pitanje do kada će to potrajati". Da li se one nakon nekog vremena kvare, odu im prekidači, šta se desi?

Zašto se uz tastature dobija onaj alat za skidanje tastera? Zašto bi neko skidao tastere? Da se uvjeri da su mehanički i da im se divi ili ima neki konkretan razlog zašto bi ih skidao?

Krenucu od pozadi, taj alat je ovde bas trazen :d lako ces naci nekome da ga poklonis ako ti ne treba, ali sluzi da skidas keycaps-ove bez ostecenja ako zelis da ih ocistis ili zamenis. E sada ako zelis da menjas keycaps tu je mana quick fire xt jer ima neke nestandardne dimenzije tastera, npr windows dugme je uze a space bar je siri. Koristim ProM brown trenutno, i da, to je noviji model, ima vise podesavanja osvetljenja ako ti je to bitno, nisam koristio xt ali jesam trigger z koja je ja mislim iz iste generacije, na njoj mi je pobrljavila elektronika, ali sto se tice koriscenja gotovo je ista obzirom da se radi o istim switchevima. Imao sam slicnu dilemu jer sam hteo ovakvu kompaktniju tastaturu, isao sam na ProM jer je noviji model pa je nadam se i pouzdaniji, ima standardan donji red a i izgleda bolje.
 
Hvala na odgovoru. Juče sam se javio prodavcu i on mi reče da može da nabavi Masterkeys Pro M ali RGB verziju, za 143€. Ne bih RGB, ne treba mi šarenilo, svjetlo mi treba iz praktičnih razloga i bijelo mi djeluje najbolje (ako se ne varam RGB ne može da prikaže bijelu već samo te tri boje?). A RGB verzija je i skuplja (White mu se nalazi na sajtu i stoji da je 120€). Ostaje mi da vidim može li ipak nabaviti White verziju.
Ovaj model nema onaj dio tastera između numeričke i standardne tastature, tj. ima ali je sve na numeričkoj, ali valjda bih se navikao.

Zamjena keycaps-a se radi kad se ovi oštete ili iz drugih razloga?

Koliko ti je bučna tvoja ProM brown?
 
Hvala na odgovoru. Juče sam se javio prodavcu i on mi reče da može da nabavi Masterkeys Pro M ali RGB verziju, za 143€. Ne bih RGB, ne treba mi šarenilo, svjetlo mi treba iz praktičnih razloga i bijelo mi djeluje najbolje (ako se ne varam RGB ne može da prikaže bijelu već samo te tri boje?). A RGB verzija je i skuplja (White mu se nalazi na sajtu i stoji da je 120€). Ostaje mi da vidim može li ipak nabaviti White verziju.
Ovaj model nema onaj dio tastera između numeričke i standardne tastature, tj. ima ali je sve na numeričkoj, ali valjda bih se navikao.

Zamjena keycaps-a se radi kad se ovi oštete ili iz drugih razloga?

Koliko ti je bučna tvoja ProM brown?

Zavisi koliko eksplozivno i kako kucas :d ali u sustini zvuk je vrlo prijatan, bucna nije, a ako se naviknes da ne pritiskas tastere do dna moze da bude i necujna
Zamena keycapsova je ako ti padne na pamet da narucis neke custom sa neta i da prosaras tastaturu, ulepsas je ili prilagodis sebi po svom nahodjenju, originalni da se ostete od koriscenja nece, jedino mozda da se izlizu posle nekog bas dugog perioda, ali ja to za sada ne primecujem
RGB znaci da moze da sija u bukvalno svim bojama koje zamislis, samo u jednoj ili u vise boja u isto vreme, svaki taster u posebnu boju, podesavas sve sam kako hoces, samim tim mozes da podesis i samo belu ali onda si bacio tu razliku para :d
 
Da, vidio sam sada neki review, RGB ima cijelu paletu boja :), uvijek sam do sada te RGB viđao sa ovim "jačim" bojama a nikad sa bijelom, ali može i ona :)
Sad je više pitanje do kog modela bih mogao doći. White je jeftinija preko 20€ i bila bi mi sasvim OK što se tiče boje, ali ako ne bih mogao doći do nje...možda bi i ta RGB bila prihvatljiva, ako već svaki taster može da se oboji posebno onda bih mogao slova obojiti bijelo, brojeve plavo, funkcijske takstere nekom trećom bojom, radije bih tako statično nego da blinka i prelijeva boje dok radim pa da me ometa :)

U svakom slučaju to bi bila daleko najskuplja tastatura koju sam do sada kupio, posebno ta RGB verzija. Do sada sam samo imao obične membranske i to ne neke napucane gamerske sa macroima i slično :)
 
To je i poenta RGB-a, da moze da svetli u kojoj boji zelis.

Ne znam da li se nekom zapravo svidjaju tastature koje svetle u 50 boja u isto vreme.
 
Ovih dana sam gledao da konačno uzmem svoju prvu mehaničku tastaturu, sa osvjetljenjem ali ne RGB, čisto iz praktičnih razloga, kod kucanja naveče u mraku u editorima sa dark temom monitori ne bacaju dovoljno svjetla na tastaturu, inače već godinama imam Logitch Wave (ovaj model koji nije bio toliko čest).

Ako vec koristis editor sa dark temom rekao bih da kodiras nesto, a ako vec kodiras red bi bio da napamet kucas, a ako ne kucas, veruj mi, jako skoro ces poceti napamet kucati :)
Ako ti bas treba rasveta zbog toga onda trazis tastaturu koja ima najslabije moguce svetlo - odnosno da mozes da smanjis bas na slabi slabi intenzitet. Ja do sada sam to samo kod MacBook keyboard video - sve mehanicke su bljestale i kopale oci u mraku...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
a ako ne kucas, veruj mi, jako skoro ces poceti napamet kucati :)
Više sam u toj fazi :). I da, kodiranje je u pitanju, ali tek od nedavno to radim nešto intenzivnije.
Vjerujem da jače svjetlo smeta, inače sam koristio light teme jer zbog određene dioptrije na njima bolje vidim nego na dark temama, mada mi u zadnje vrijeme dark teme mnogo više prijaju, posebno neke od njih, dok mi light probija oči, posebno naveče, znači ne može se gledati u editor. Ona Atom-ova Dark One tema mi se mnogo svidjela pa sam je instalirao u Visual Studio Code i baš mi je dobra (Atom sam samo probao, ne koristim ga, ali sam "ukrao" temu :)).

Prodavac ne može nabaviti White verziju već samo RGB pa sam je upravo naručio, stiže za 7-10 dana.
 
Ako vec koristis editor sa dark temom rekao bih da kodiras nesto, a ako vec kodiras red bi bio da napamet kucas, a ako ne kucas, veruj mi, jako skoro ces poceti napamet kucati :)
Ako ti bas treba rasveta zbog toga onda trazis tastaturu koja ima najslabije moguce svetlo - odnosno da mozes da smanjis bas na slabi slabi intenzitet. Ja do sada sam to samo kod MacBook keyboard video - sve mehanicke su bljestale i kopale oci u mraku...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa i ova moja budžetska redragon devarajas ima kontrolu jačine osvetljenja :)

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
pa nije tacno da cm tastature izbijaju oci u mraku :d za druge ne znam, ali meni od uvek stoji na minimalnom osvetljenju, nekako je priguseno i veoma prijatno za oci, a i estetski je super
 
Quickfire TL Blue mi je baš blještala. Glupavi CM je baš morao da stavi obojeni plate ispod tastera umesto crnog...tupsoni. Inače, fina tastatura...
 
Stigla WASD Keyboard sa MX Brown.
Posle dva dana kucanja mogu samo da kažem da sam prezadovoljan i da se pitam što nisam ranije uzeo mehaničku tastaturu.
 
Pozdrav ljudi jel imao ko iskustva sa MS THUNDER PRO tastaturom? Djelu je mi skroz ok pogodovo za cjenu koju se dobije, pa me zanima dali je neko isprobao i korsitio kakvi su utisci? :D
 
Trazim tastaturu sledecih karakteristika:

- Sto masivnija i teza, metalna cela ako to uopste postoji, plastiku bih da izbegnem totalno
- MX Cherry Blue svicevi
- Palm rest
- Pozadinsko osvetljenje da izbija samo kroz slova, ne da bljesti oko i ispod tastera
- Ne mora da bude RGB pozadinsko osvetljenje, ali ako nema bez onda moze i sa :)

Budzet nije odredjen ali je pozeljno da ne bude neki od najskupljih modela.
 
Ako niko ne zna neku takvu sto ne bi sam sastavio custom? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako mogu da se ukljucim sa svojim iskustvo po pitanju mehanike. Steel 7G, zatim Razer silent sa narandzastim tasterima, obe sam prodao relativno brzo i vratio se na layout, nasao da mi se to vise dopada. Dosta kucam, ponekad koju igru odigram, trenutno koristim G105, planiram da uzmem od drugara polovnu Illuminated, imam i novu IBM layout iz `98 (neotpakovanu), meni je to sve daleko tise i udobnije (izuzev G105 koja nije nesto).. Da li sam lud, ili nisam jedini?
Planirao sam da uzmem Filco ninja, medjutim dosta je skupa i dok dodje do nas prelazi 200eu, malo je previse.
 
Jel neko koristi Razer Ornatu? Nije mehanicka (iako oni kazu da je mehanicko membranska, a ne memchanical kao neki), ali ono malo sto sam probao deluje da je ok. Pitanje je kakvi bi bili utisci da je malo duze koristim, kao i koliko moze da traje...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@n1tr0:
Zašto ne bi uzeo klasičnu mehaničku za te pare?

Trazim tastaturu sledecih karakteristika:

- Sto masivnija i teza, metalna cela ako to uopste postoji, plastiku bih da izbegnem totalno
- MX Cherry Blue svicevi
- Palm rest
- Pozadinsko osvetljenje da izbija samo kroz slova, ne da bljesti oko i ispod tastera
- Ne mora da bude RGB pozadinsko osvetljenje, ali ako nema bez onda moze i sa :)

Budzet nije odredjen ali je pozeljno da ne bude neki od najskupljih modela.

Mislim da nećeš naći neku koja odgovara svemu tome, pogotovo ne kod nas. Prva stavka je najveći problem - imaš jako malo tastatura sa metalnim kućištem, i to je mahom aluminijum. To što ima uglavnom je sa Cherry klonovima od prekidača (što i nije toliko loše, ima solidnih) i skoro exkluzivno su manjeg formata (TKL, 68% i slično). Palm rest ima jako malo modela, mahom skupih, ima i poneki kinez sa palm restom. Dakle, moraćeš da praviš kompromise i rešiš do čega ti je više stalo. Palm rest možeš i sam da kupiš, ima ih raznih...
Baci pogled na ovaj YT kanal, ima dobre recenzije mehaničkih tastatura: https://www.youtube.com/channel/UCllGwtW6scxAjM28fIgEozg/videos
 
Poslednja izmena:
Ja sam potrebu za palm restom resio podlogom preko celog stola, najboljih 3.000 ikada potrosenih u zivotu.

Sa Alija ima i jeftinije da se poruci.
 
Nazad
Vrh Dno