Šta je novo?

Mehanicke Tastature

na zalost samo brown. brobaj ih negde, mozda ti budu odgovarali.
to je ta kombinacija boja za Moonlight model. samo je pitanje za layout jer nigde ne pise. ako ti se svidi, svakako je najbolje da proveris pre kupovine kod prodavca.

imas jos dobrih tastatura za kucanje ali ih nema u nasoj blizini i pitanje je koliki su troskovi dostave. ako imas nekoga ko moze da ti donese baci pogled na Filco, WASD, iKBC, Leopold, Varmilo sa sajta koji si gore okacio... sve su to dobri i poznati brendovi tastatura.

Ja nađoh i Cherry MX Red kod Mađara, ali je zvuk tih svičeva nekako... dubok, u poređenju sa Razer green (koji su, koliko sam čuo, kopija Cherry MX Blue svičeva).
Pogledaću i ostale brendove, svakako mi se ne žuri sa kupovinom.
 
Idealna bi bila neka sa hot-swap prekidačima pa naručiš Kailh Box switcheve i uživaš u pravoj taktilnosti, a ne Cherry MX koji od taktilnosti nemaju ni T (pogotovo MX Brown, koji su grozno muljavi)...
 
Idealna bi bila neka sa hot-swap prekidačima pa naručiš Kailh Box switcheve i uživaš u pravoj taktilnosti, a ne Cherry MX koji od taktilnosti nemaju ni T (pogotovo MX Brown, koji su grozno muljavi)...

Imaš li neki predlog za takvu jednu tastaturu, da je nalik na ovu Varmilo Moonlight (po izgledu)? Takođe, da li postoje varijacije Kailh Box svičeva ili ne? Ako postoje, koji su najsličniji Cherry MX Blue? Oni su mi apsolutni favorit.

na zalost samo brown. brobaj ih negde, mozda ti budu odgovarali.
to je ta kombinacija boja za Moonlight model. samo je pitanje za layout jer nigde ne pise. ako ti se svidi, svakako je najbolje da proveris pre kupovine kod prodavca.

imas jos dobrih tastatura za kucanje ali ih nema u nasoj blizini i pitanje je koliki su troskovi dostave. ako imas nekoga ko moze da ti donese baci pogled na Filco, WASD, iKBC, Leopold, Varmilo sa sajta koji si gore okacio... sve su to dobri i poznati brendovi tastatura.

ako imas nekoga preko, baci pogled i ovde:

http://www.wasdkeyboards.com/


Ovaj konfigurator je zakon, moraću da se igram sa ovim kad dođem sa posla, uh... samo još da ne postoji nešto što se zove "carina"...
 
Poslednja izmena:
Idealna bi bila neka sa hot-swap prekidačima pa naručiš Kailh Box switcheve i uživaš u pravoj taktilnosti, a ne Cherry MX koji od taktilnosti nemaju ni T (pogotovo MX Brown, koji su grozno muljavi)...
Dugo nisam bio u ovoj temi; kako smo došli do toga da Cherry više ne valja i da je grozan, a da se traže proizvođači koji pokušavaju da ih kopiraju?
 
Poslednja izmena:
Tako je bilo odavno. Postoje prekidači koji su po ovome ili onome bolji od Cherry MX a to što mi nismo čuli za njih (a kamo li da ih probamo) jer nismo znali gde da se raspitamo ili su nam nedostupni, to je naš problem...
 
Naravno da niko nije apsolutno najbolji u svemu, da postoji nešto što je u nekom segmentu bolje; ali reći da su Cherry tako loši, zvući mi blago rečeno... pa barem čudno.
 
Poslednja izmena:
Sta preporucujete za ciscenje/podmazivanje sviceva? U poslednje dve godine sam slabije koristio tastaturu, i sad dosta dugmica lose radi...moram da lupim jako ili jedno 10 puta... Ranije sam cistio alkoholom, ali mi se cini da nije dugotrajno...
Imam neki kontakt sprej, ali mislim da ostavlja nesto masno,nije onaj sto ispari odmah... Wd40 znam da ne treba koristiti... Sta predlazete?
 
Silikonsko ulje. Možeš pogledati u prodavnicama sa ribarskom opremom.
 
Naravno da niko nije apsolutno najbolji u svemu, da postoji nešto što je u nekom segmentu bolje; ali reći da su Cherry tako loši, zvući mi blago rečeno... pa barem čudno.

Nisam rekao da su loši (mada, MX Brown su me debelo razočarali i radije bih moju matoru Microsoft Comfort Curve tastaturu nego novu sa Brown prekidačima). Rekao sam da ima dosta prekidača koji su bolji od njih - Gateroni bolje klize, recimo, i Gateron Black imaju odličnu reputaciju. Kailh Box switchevi dolaze u hrpici varijanti i taktilne su daleko bolje od MX Brown i Blue...itd.

Nekako smo "usvojili" da su Cherry najbolji jer gro ljudi nije ni čulo za nešto drugo, da ne govorimo o tome da jako teško možemo i da probamo te druge. Tek kad počneš da se udubljuješ u materiju po netu skontaš da ima daleko više u toj priči...
Slično smo i za napajanja, recimo, tripovali kako je Chieftek zakon dok nismo čuli za Seasonic, posle je Seasonic postao alfa i omega (mada, i jesu međ' najboljima) dok nismo provalili da ima i drugih koji nisu ništa gori i dok nisu postali dostupni...tako je i sa prekidačima i Cherryjem.
 
Nisam rekao da su loši (mada, MX Brown su me debelo razočarali i radije bih moju matoru Microsoft Comfort Curve tastaturu nego novu sa Brown prekidačima). Rekao sam da ima dosta prekidača koji su bolji od njih - Gateroni bolje klize, recimo, i Gateron Black imaju odličnu reputaciju. Kailh Box switchevi dolaze u hrpici varijanti i taktilne su daleko bolje od MX Brown i Blue...itd.

Nekako smo "usvojili" da su Cherry najbolji jer gro ljudi nije ni čulo za nešto drugo, da ne govorimo o tome da jako teško možemo i da probamo te druge. Tek kad počneš da se udubljuješ u materiju po netu skontaš da ima daleko više u toj priči...
Slično smo i za napajanja, recimo, tripovali kako je Chieftek zakon dok nismo čuli za Seasonic, posle je Seasonic postao alfa i omega (mada, i jesu međ' najboljima) dok nismo provalili da ima i drugih koji nisu ništa gori i dok nisu postali dostupni...tako je i sa prekidačima i Cherryjem.

vrlo jednostavno, kao sto postoje razne vrste piva zbog razlicitih ukusa, tako je i sa swichevima. Switch tester, vidis koji ti najvise odgovara i to je to:

switchtester.png
 
hvala na odgovoru.
da li pre toga treba ocistiti necim (alkohol ili sta vec) ili samo silikonsko ulje i teram?

Najlakše je ispuhati switch pa kapnuti ulja i možeš kistom podmazati stabilizatore.
Neko čak i rastavlja switcheve, opere, osuši pa podmazuje kistom (može se naći klipova na netu).
Ali to je dosta složen proces.
 
@jurodivi
Po mom misljenju, svi smo postali po malo, a i po mnogo razmazeni sto se tice tastatura i tastera.. Nekom ne odgovara ni jedna boja, nista. Ja sam se nesto bunio sa mx black Steel 7G tastaturom (davno-davno), pa sam se vratio na membranu, pa opet Razer sa orange, pa opet membrana i evo me sad prezadovoljan sa mx black i to Cherry tastatura. A sta je zapravo u pitanju? U mom slucaju to, sto me je jeftino kostala ta Cherry, tj. daleko povoljnije od Razer i Steel, a dobio sam i PBT kapice, pa jos i nestandardan raspored. Drugar je donosio CoolerMaster sa Gateron switch-evima, finiji su od mojih naravno, ali nije mi bilo ni malo tesko da se vratim na moju sa "grubim" mx black. Koristim takodje Logitech illuminated i to mi je ok. Ranije nismo imali mehaniku, pa nismo ni razmisljali o tome, bila je super i membrana. Sada, kad nekom pomenes membranu, to je sr@nje.

Kada vidis Cherry, asocira te na Made in Germany, firma koja ima iza sebe decenije proizvodnje switcheva, mozes dobiti povoljno tastaturu klasicnog izgleda sa PBT kapicama, umesto kung fu raznoraznih ostalih. Ali, naravno, uz malo cimanja. Ipak, znaci, plus dostupni su skoro svuda za kupovinu. Ostali proizvodjaci, naravno isto su dobri, ali treba debelo istrazivati koji je kakav. Druga stvar, ako menjas tastere, menjaces ih (vrlo verovatno) jer ti se ne svidjaju, a ne zato sto su neispravni, jer (verovatno) neces da dozivis otkaz nekog tastera, sem ako je bas nekvalitetan ili se nesto osteti fizickom akcijom.

Sto se tice napajanja, Chieftec je stvarno bio dobar brend za napajanje, zato sto po razumnoj ceni dobio si extra CWT napajanje, znalo se i tada za Seasonic, Enermax i ostale, samo su bili skupi. Sada je to dosta pristupacnije. Sada, doduse ima i dosta losih napajanja, koja su nekad vazila za "kupi i ne misli ~10god." napajanja.
 
Danas treba da mi stigne " Fantech MK885 RGB Optimax " tastatura, dobio sam je bas povoljno od drugara. Ima li neko iskustava sa ovim brendom?
 
Deluje kao ok tastatura, indonezanska firma, nigde ne vidim koji su switch-evi, deluju mi kao Outemu, ali nisam siguran. Oni su tako providnog kucista, ako jesu oni, korektni su sa kvalitetom. Nije preterano bitno, nece ti praviti probleme, gotovo sam siguran, samo je pitanje zavrsne obrade, udobnosti, nista drugo. Nije bas ni da kazes jeftina, pa trebalo bi s tim da ide i kvalitet.
 
Zadovoljan sam, super je za $50. [emoji108]

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Skoro sam pitao za ciscenje/podmazivanje mehanicke tastature...
Moju redragon k552 sam detaljno ocistio i podmazao silikonskim uljem (u spreju). Nista nije pomoglo, neki dugmici jedva da rade...ili malo rade pa opet problemi... Ni led ne sija na pritisak, znaci kao da nisam kliknuo dugme... rade kad lupam kao lud
Ne znam sta da joj radim, da li da bacim i kupim drugu...
 
Poslednja izmena:
@acivi_nik

Prestali svičevi sami od sebe da rade?
Ja sam po svojoj prosuo sok i neki svičevi su bili zalepljeni. Sredio sam ih sa WD40, nisam ni znao za to silikonsko ulje.
 
Klikcu normalno svi, ali ne kucaju... Tj rade oni,ali iz ko zna kog pokusaja, ili recimo svaki peti pokusaj ne radi...pa tokom kucanja gutam slova, jako jako iritantno...
A sve normalno deluje, ocisceno, klikce sve lepo... Kad ne odreaguje kucanje, ni led se ne upali na switchu...
 
Klikcu normalno svi, ali ne kucaju... Tj rade oni,ali iz ko zna kog pokusaja, ili recimo svaki peti pokusaj ne radi...pa tokom kucanja gutam slova, jako jako iritantno...
A sve normalno deluje, ocisceno, klikce sve lepo... Kad ne odreaguje kucanje, ni led se ne upali na switchu...
Već sam pisao o tome u ovoj temi.
Kupi 70-ak prekidača za 20$ sa AE pa menjaj te koji rade, a imaš viška ako još neki otkaže.
 
zasto se to desava? sta raditi da se to ne desi? koji switchevi su u pitanju? ja sam na jednoj cherry tastaturi iz 1986. godine imao takav simptom, jedan switch nije hteo da otkuca pouzdano. kad sam ga otvorio, ocistio i vratio sve, opet ista prica. posto sam bio ubedjen da nije kontakt u samom switchu u pitanju, probao sam lemilicom da osvezim lem i popravim kontakt tu. upalilo je i radilo je kao savrseno. mozda i ti imas slican problem, pogotovu sto se sad koristi ovaj bezolovni kalaj zbog zastite zivotne sredine.
 
zasto se to desava? sta raditi da se to ne desi? koji switchevi su u pitanju? ja sam na jednoj cherry tastaturi iz 1986. godine imao takav simptom, jedan switch nije hteo da otkuca pouzdano. kad sam ga otvorio, ocistio i vratio sve, opet ista prica. posto sam bio ubedjen da nije kontakt u samom switchu u pitanju, probao sam lemilicom da osvezim lem i popravim kontakt tu. upalilo je i radilo je kao savrseno. mozda i ti imas slican problem, pogotovu sto se sad koristi ovaj bezolovni kalaj zbog zastite zivotne sredine.

Da, ocigledno hladan lem. Najbolje je koristiti kalaj sa srebrom, jedan od najboljih provodnika i najbolja veza, sto se tice cene/kvaliteta.
 
Klikcu normalno svi, ali ne kucaju... Tj rade oni,ali iz ko zna kog pokusaja, ili recimo svaki peti pokusaj ne radi...pa tokom kucanja gutam slova, jako jako iritantno...
A sve normalno deluje, ocisceno, klikce sve lepo... Kad ne odreaguje kucanje, ni led se ne upali na switchu...

Pa zasto pobogu silikonskim sprejem, ili jos gore WD-40?
Silikonski sprej je recimo najbolji za podmazivanje lanca kod bicikli, kod mehanickih delova. WD-40 je dobar za otpustanje korozivnih materijala, ali ne i za takve kontakte. Zasto? Jer to su lubrikanti (ne bukvalno), ali nisu dobri za kontakt.

Za kontakt je kontakt sprej, ima u mikroprincu. Ali sada je mozda kasno, jer si vec naneo silikonski sprej koji je sada u tasteru, ali svakako probaj. U mikroprincu se prodaje nemacki kvalitetan sprej za 600din, mozda ti pomogne da sredis tastaturu, s tim da mislim da treba taster da pritisnes i odozgo malo prsnes, mislim da ce tako da udje.
Svakako, tastatura nije za bacanje, jer su ti tasteri jeftini preko aliexpress-a, oni su Outemu, ako se ne varam.

A zasto se ovo desava, pa zato sto su to jeftiniji tasteri (Outemu, ali nisu losi), za tu cenu takvi-kakvi, ali zbog toga sto je jeftina izrada, mozda nisu mogli da ih adekvatno zatvore da traju duze, uz to materijali brze oksidiraju, kontakti zaribaju i ne rade, ne mozes to spreciti, ali dobra je vest sto mogu da se menjaju/prsnu kontakt sprejem, koji ocisti oksidaciju (ne moze da napravi cudo), ali posle toga obicno radi jos dugo, zavisno od oksidacije.
 
Poslednja izmena:
Skoro sam pitao za ciscenje/podmazivanje mehanicke tastature...
Moju redragon k552 sam detaljno ocistio i podmazao silikonskim uljem (u spreju). Nista nije pomoglo, neki dugmici jedva da rade...ili malo rade pa opet problemi... Ni led ne sija na pritisak, znaci kao da nisam kliknuo dugme... rade kad lupam kao lud
Ne znam sta da joj radim, da li da bacim i kupim drugu...

Ja imam isti problem.. Dogadja mi se da dugmici ne reaguju na dodir i da tek posle nekoliko puta i malo jaceg pritiska (citaj udaranja) registruje. Takodje mi se desava da kada pritisnem neki taster, on otkuca duplo ili nekoliko puta isto slovo, e to tek ume da me iznervira. U pitanju je Redragon Kala K557 sa Outemu blue svicevima.

Redragon je smece nevidjeno, jednom sam se zeznuo sa njima i nikad vise..

Q5MbFA4h.png
 
Pisao sam kako možeš softverski da rešiš.

Van toga, stvarno mi nije jasno zašto ne uzmete prekidače sa AE.
19$ 70 komada, a sada ima i kupona pa može da se prođe i par dolara niže, plus ima i manjih pakovanja.
https://s.click.aliexpress.com/e/NiAaT0LI

Sve to se dešava na svim prekidačima. Nijedna vrsta prekidača nije na to imuna. Čitajte temu i oglase i uverite se.
 
Ima smisla. Plavi taster se može držati "na granici" aktivacije, pa će i on reagovati momentalno i imati praktično (efektivno) ultra-kratak hod u datom momentu.
Međutim, kao što si napisao, pretpostavljam da je to teže u praksi i da za takve stvari jeste bolje imati tastaturu sa kraćim hodom već napravljenim (crveni tasteri i sl.).

Na generalnu temu, je li neko probao ovako nešto:

https://www.pckeyboard.com/page/product/UB40P4A

00UB40P4A-1_800x533.jpg

Video sam tek sad ovaj post, probao sam je ja i blago receno, ta tastatura je KRS nevidjeni. S jedne strane, jako je prijatan osecaj tih tastera i to je jedino dobro, a sa druge, kuciste je uradjeno uzasno lose, kompletno krcka, zavrsna obrada nula, tasteri otkazuju. Kapice tastera bi trebalo da su PBT sa laserski stampanim slovima, ali vidjao sam po forumima da zute, a to se ne desava sa PBT-om, vec sa ABS-om, tako da fusare i mesaju materijale. Kapice su ranije bile kvalitetno odradjene, a sada su sa nepravilnim ivicama, ruzne i pomerene/krive.

Pravi je bivsa fabrika IBM/Lexmark, koja je pravila cuveni IBM Model M, tada je to bilo na visokom nivou. Firmu Unicomp su osnovali ljudi koji su radili u IBM-u, ali zbog skupih materijala, da bi ustedeli, sklepali su je takvu kakva je, rade ljudi pred penzijom. Veoma veoma lose, ljudi se zale dosta i sam sam imao problem, bila je falicna, 6-7 tastera nije radilo i vratio sam tastaturu. Obzirom da je Made in USA, jako razocaravajuce.
 
Poslednja izmena:
Skoro sam pitao za ciscenje/podmazivanje mehanicke tastature...
Moju redragon k552 sam detaljno ocistio i podmazao silikonskim uljem (u spreju). Nista nije pomoglo, neki dugmici jedva da rade...ili malo rade pa opet problemi... Ni led ne sija na pritisak, znaci kao da nisam kliknuo dugme... rade kad lupam kao lud
Ne znam sta da joj radim, da li da bacim i kupim drugu...

Kontaktiraj https://www.facebook.com/Prokaneroka/
On pravi mech tastature, ali radi i servis cini mi se.
 
Nazad
Vrh Dno