Šta je novo?

Kako izgleda Vas LINUX Desktop?

Meni su dobri i Gnome i KDE mada ih ne koristim godinama, najproduktivniji sam na nekom window manageru, dugo sam bio na DWM-u a od skoro sam prešao na Xmonad.
Ali pratim šta se dešava kod oba DE, neki put ih i probam na VM-u ili live neki na usb sticku.
Želim da ja kontrolišem OS a ne on mene, Gnome i KDE su ogromni i mnogo tu ima varijabli koje bi uticale na neželjena dešavanja, plus često moraju da se koriste 3rd party rešenja što sa sobom opet povlači dodatne probleme.
 
vezano za kde va gnome uvek sam vise naginjao ka gnome zbog boljeg (stabilnijem wm, bar u mom slucaju).
Ali gnome ima isto svojih nedostataka, prilagodjavanje gnome-a i kde-a da vizuelno prati i workflow ce neminovno nekad da prouzrokuje neki breakage kao sto rece alex izrazeno veoma na rolling distro-ima. Tako da je sto se mene tice i dalje prola svuda podji xfce-u i tiling wm-u dodji 😅 cak mi je dwm sve simpaticniji i to vanila posto i tu krecu patchevi da stvaraju probleme a iskreno me mrzi da editujem non stop conf i recompilujem takodje odlicni herbstluft i bsp
 
Prešao sam na Wayland tj. Sway, mogu reći da sam prilično zadovoljan kako radi.
Mislim da ću se zadržati tu duže vreme, još uvek ga podešavam ali to je to u suštini, Waybar jedino ostaje malo bolje da pogledam, boje i par modula.
Da mi ne treba Steam mogao bih 'ladno na čist Wayland da predjem, tj. bez XWaylanda, u principu mi samo on nije native.

pp.png
 
Zaključio sam da je tray widget na drugom ekranu može biti koristan. Na primarnom prikazuje ono što često korstim, ostali su skriveni. A umesto da tražim među skrivenim, možda mi je lakše da ih stavim sve na desktop :d Bitno je da postoji više opcija ;)

preview


Jedino malo smeta podešavanje veličine vidžeta, ne možeš ih nemstiti sve da budu iste širine. Ali na to smo navikli od KDE/Linux ekipe. Meni lično i ne smeta toliko, nemam OCD
 
Koji je to prevodilac u pitanju? Neki widget za KDE?
 
Da probamo malo novi Gnome 40...
Screenshot.jpg
 
Koji je to prevodilac u pitanju? Neki widget za KDE?
Da, standardni translator widget
 

Screenshot_from_2021-06-27_18-50-20.png
 
Standardni Gnome Panel + Dash to Panel ekstenzija.
 
Screenshot_2021-07-02_18-07-22.png
 
Gnome 40 (Blur my Shell i Just Perfection ekstenzije)

Screenshot from 2021-07-02 20-56-26.png
 
2021-07-09-193518_3840x2160_scrot.png

Još uvek Gnome 40. Usuđujem se da kažem da radi perfektno.
 
Screenshot from 2021-07-11 07-54-05.png
 
Prešao sam na Wayland tj. Sway, mogu reći da sam prilično zadovoljan kako radi.
Mislim da ću se zadržati tu duže vreme, još uvek ga podešavam ali to je to u suštini, Waybar jedino ostaje malo bolje da pogledam, boje i par modula.
Da mi ne treba Steam mogao bih 'ladno na čist Wayland da predjem, tj. bez XWaylanda, u principu mi samo on nije native.

Pogledajte prilog 310470

sway je bese na foru i3 samo za wayland ?
Zelja me mine da se malo igram al sam na ubogom mb air m1 🥲
 
sway je bese na foru i3 samo za wayland ?
Zelja me mine da se malo igram al sam na ubogom mb air m1 🥲

Da, prevazišao sam davno i3 ali mi je sasvim ok sada da ponovo budem na njemu, kao bar koristim Waybar, dobar je.
Probao sam Wayfire i on je na foru Compiza, nije loš ali nije tiling WM, ima neki plugin da bude Tiling ali mi se ne svidja nešto, mada je generalno ok i koliko sam provalio ljudi koji su na Waylandu preferiraju više Wayfire, barem gentoo zajednica :D
Uninstalirao sam xorg kompletno i nemam nameru da se vraćam na njega.
Bilo je malo problema sa amdgpu drajverima, tačnije sa linux-firmware.om, jedva sam rešio taj problem tj. provalio da je u tome problem (downgrade na verziju pre aprila), inače je umeo da se zakuca Wayland 2-3 puta dnevno.

Sredio sam malo bar
 

Prilozi

  • pic3.png
    pic3.png
    1.6 MB · Pregleda: 60
Poslednja izmena:
Ja imam Nvidia karticu, i moram da koristim Nvidia propriatary driver na kojem Wayland ne radi. Inače bi Xorg odavno bio uninstaliran i kod mene.
 
sporo ide dev kao i kod vecine community driven stvari... mada ne znam da li bih u ovoj fazi isao all in na wayland al mi slika i tinkering oko tilingWM stvara nostalgiju 😅 i3 je bio ok i ako se moze tako reci neki mainstream sto se tice tiling wm ova ali sam ja vise koristio bspwm i herbstluftwm pa i dwm uz polybar uglavnom (ova prva dva).
jedino sto me malo vrati u realnost je pomisao kako li ce ljudi sad da rade tranziciju svega na novi standard wayland kad pomislim samo na sve sta tu moze poci po zlu malo me i prodje zelja za isprobavanjem bilo cega 😂

@alex303 mislim da ce biti bas tesko otarasiti se X-a... trebala bi neka nova inicijativa poput one od VALVE-a kad su krenuli sa steamOS pricom (koja je vrv zamrla bas zbog problema sa losom podrskom ostatka industrije). ali kada bi krenuli nvidia, AMD, intel zajedno sa Valve malo jace da guraju linux mozda bi svi ti problemi na koje nailazimo bili brze resavani. Nazalost linux svi gledaju kao open source non money platformu i kao da korporacije beze od linuxa a cim nema para ne moze se ni ocekivati neki brzi razvoj. mada ako se i neka lova uplete mozda bi i uprskali sve dobro sto linux predstavlja...
 
Poslednja izmena:
Xwayland je nažalost još uvek neophodan, mada za moje potrebe sam srećom našao sve adekvatne native zamene, koristio sam dunst recimo za notifikacije, sada koristim mako, umesto redshift tu je wlsunset, firefox i thunderbird su native, prešao sam na alacritty terminal jer je native wayland, na X-u sam koristio st terminal, ne mogu da se setim čega tu još sve ima, nekih sitnih utilitija itd. U principu malo toga ima što nije native već, u mom slučaju barem, ali zaista Xwayland radi sa X aplikacijama bez problema i sve izgleda kao da si na xorg serveru, tako da nije ni to neki problem. Steam će ići malo teže, ne mogu ni da naprave 64-bitni klijent i otarase se 32-bit biblioteka, gde će još i sa Waylandom da se zezaju.
 
@alex303 mislim da ce biti bas tesko otarasiti se X-a... trebala bi neka nova inicijativa poput one od VALVE-a kad su krenuli sa steamOS pricom (koja je vrv zamrla bas zbog problema sa losom podrskom ostatka industrije).
Ne žuri se meni preterano. Nije da Xorg ne radi kako treba, ali mi smeta što je masivan i ima mnogo paketa.

ali kada bi krenuli nvidia, AMD, intel zajedno sa Valve malo jace da guraju linux mozda bi svi ti problemi na koje nailazimo bili brze resavani. Nazalost linux svi gledaju kao open source non money platformu i kao da korporacije beze od linuxa a cim nema para ne moze se ni ocekivati neki brzi razvoj. mada ako se i neka lova uplete mozda bi i uprskali sve dobro sto linux predstavlja...
Nema to veze što je GNU/Linux open source. Postoje distribucije koje se plaćaju i licenciraju kao i Windows. A postoje i alternative GNU/Linux-u u vidu BSD-a. Poenta je što nema toliko korisnika, i problem je što se ide u pogrešnom smeru kada je gaming u pitanju. Umesto da se pišu C++ native supported GNU/Linux igre, ide se na Wine/Proton/Lutris krpačine koje u nekim igrama drastično smanuju FPS. Igre se ponašaju čudno, input lag je ogroman, ne rade osnovne kontrole preko tastature i miša, javlja se stutter kod high refresh / i VRR monitora...itd

Sve igre se prave za Windows i DirectX što je i logično, jer kada su igre u pitanju, kombinacija Windows + DirectX daje najbolje performanse. GNU/Linux nije za takve stvari, i tako treba da ostane. Ja molim boga da GNU/Linux nikada ne postane popularan i mainstream OS.
Na Waylandu mozes da se igras samo ako imas AMD kartu, zbog cega sam i presao sa Nvidije :p
XWayland je neophodan zbog igara koje su stare i sigurno nece biti portovane...
Ako si samo zbog toga prešao na AMD kartu, to je van svake pameti.
 
Pa nije samo zbog toga, ako hoces da probas rc kernel, ne mozes sa Nvidijom. AMD drajver je open source i radi pozudano, osim naravno ako ne uleti
ne ki bag. Naravno tu je i puna podrska za Wayland kako treba.
Pa ti pričaš kao da open source drajver za Nvidiu ne postoji. Nouveau drajver koji ide uz skoro svaki distro je open source Nvidia drajver sa kojim Wayland radi bez greške. I taj isti drajver je daleko bolji od AMD-ovog opensource drajvera.

Problem je Nvidia proprietary drajver koji je obavezan ako imaš high end grafičku karticu iz koje hoćeš da izvučeš maksimum u igrama. Za one koji se ne igraju, Nouveau drajver je potpuno funkcionalan.
 
Nouveau drajver koji ide uz skoro svaki distro je open source Nvidia drajver sa kojim Wayland radi bez greške.
Sa tim da sa nuveau ne radi akceleracija hardverska:p
mislim samo na ovo moze covek slatko da se na smeje sto si rekao :p

edit: mislim ono zna se opste da je open source drajver za nvidiu krsh a closed source dobar dok je kod AMD-a obrnuto.
2. Ako ne koristis Windows, samo Linux AMD je zapravo jedini logican izbor po svim stavkama :p
 
Poslednja izmena:
Ja sam pre 4 godine probao R9 380X koja je jedno 30-40% jaca od GTX660 koju sam tada imao i znam da je CS:GO na toj grafickoj radio jedno 50% losije nego sa GTX660 i propierty drajverima. Od tada vise nisam nikada probao AMD kartice jer su perfomanse bile blagi uzas u igricama. Da li je sada ista bolja situacija?
 

Da, dosta je bolja situacija, pogledaj ovo


Meni se sviđa što na Linuxu za AMD GPU nije potrebano instalirati dodatni userland drajver, Mesa već ima u sebi opensource RadeonSI i RADV koji je bolji od njihovog AMDGPU Pro drajvera (jedina njegova prednosti je OpenCL? i što podržava Ray Tracing). AMDVLK je isto drugi opensource vulkan drajver koji AMD razvija, mislim da deli isti vulkan drajver sa Windows-om. Inače pored ovog vulkan drajvera doprinose i OpenGL RadeonSI drajveru.

XWayland 21.1.2 je juče stigao na Arch Linux-u, dodali su hardware accelerated direct rendering podršku preko EGLStreams. Promene su takve da ne narušavaju GBM koji koriste AMD i Intel. Naravno, potreban je i nVidia 470 drajver koji je još uvek beta.

mislim da ce biti bas tesko otarasiti se X-a... trebala bi neka nova inicijativa poput one od VALVE-a kad su krenuli sa steamOS pricom (koja je vrv zamrla bas zbog problema sa losom podrskom ostatka industrije). ali kada bi krenuli nvidia, AMD, intel zajedno sa Valve malo jace da guraju linux mozda bi svi ti problemi na koje nailazimo bili brze resavani. Nazalost linux svi gledaju kao open source non money platformu i kao da korporacije beze od linuxa a cim nema para ne moze se ni ocekivati neki brzi razvoj. mada ako se i neka lova uplete mozda bi i uprskali sve dobro sto linux predstavlja...

Neće biti teško, već idu ka tome da ga zamene, kao i pulseaudio. Fedora je prva krenula, Ubuntu je sledeći. Nikome ne treba X protocol koji vuče sa sobom puno legacy koda. Iskreno i ne očekujem uskoro neki veći update xorg servera.
Wayland i XWayland su potpuno funkcionalni na AMD-u i Intelu trenutno. Gnome podržava Wayland odlično, a evo i KDE ga stiže.
 
Poslednja izmena:
Ne znam šta da kažem za Wayland. I dalje gomila programa koje koristim nemaju podršku, a alternative nisam ni tražio. Ipak je to mnogo veći posao nego pulseaudio.

Jeste amdgpu dosta bolji sad, ali za novije karte treba juriti poslednje drajvere/mesa verziju. Tj. poželjno je imati rolling distro ili raditi redovan upgrade verzije (Fedora, Ubuntu...).

Situacija je sledeća:
Intel
- open source drajveri odlični. Kome odgovara, najbolja je opcija. Čekamo dGPU da vidimo stanje. Intel ima i svoj distro (Clear Linux) sa GNOME okruženjem (mislim da su već prešli na 40), pa očekujem da će raditi odlično i sa drugim sistemima i na Wayland-u
nVidia
  • open source drajver radi lepo za stare grafike, za nove radi, ali performanse daleko od poželjnih. nVidia ne radi previše na njima, drže se vlasničkih
  • vlanisčki drajver odličan, dosptupan na (skoro) svim distribucijama, jedino na nekim upgrade može da zeza zbog "sigurnosti" (https://en.opensuse.org/SDB:NVIDIA_drivers#YaST_3). Ne znam kako se ponaša sa rolling distribucijama, pretpostavljam da bar Arch radi posao kako treba.
AMD - šuma
  • Opensource drajver (amdgpu) je odličan za grafiku, posebno ako se korsite nov(ij)e verzije. Fali mu compute stack (openCL pre svega) i zvanična podrška (iako zapravo sam AMD razvija ovaj drajver)
  • ROCm, tj. compute drajver. Nije namenjen PC korisnicma, ali je najbolji za compute poslove sa podržanim AMD kartama (još uvek nema Navi modela među njima)
  • vlasnički drajver (amdgpu-pro) namenjen je pre svega enterprise okruženju. Zvanično je podržan samo na 3/4 sistema (CentOS/RHEL, Ubuntu, SLE, ukupno 5 verzija). Ovaj drajver postoji samo zbog zvanične openGL podrške i legacy sistema (npr. za CAD). Igre će verovatno raditi lošije ili nikako u poređenju sa FOSS drajverima.

Ja sam ranije koristio Leap i vlasnički drajver (sa R7 260X). Sada (oko 2 godine valjda) koristim rolling distro i amdgpu (sa RX 570) i zadovoljan sam. Nije kao na windows-u, ali me ne dotiče mnogo. Više mi znači što mogu da igram šta poželim na linuxu (hvaljen Valve) nego pad FPS-a. Takođe CAD programi koje koristim rade lepo, iako zvanično svi traže/preporučuju vlasničke drajvere. Nekada prikaz malo pobrljavi (uglavnom kod pop-up prozora ili menija), mada nisam siguran da li je do plazme, opensuse-a ili amd-a. U svakom slučaju, ništa što bi me nateralo da se otarasim komfora koji mi ceo sistem pruža.

ontopic:
Pitanje za GNOME (40) ekipu - kako se ponašaju programi koji imaju system tray ikonice i koji rade minimize-to-tray umesto u panel? Meni je do sada (GNOME 3) to uvek lutrija - neki programi imaju system tray ikonicu, neki ne, iako rade u pozadini (i koriste tray u drugim okruženjima). Ovde na vašim skrinšotovima nisam video da ga ima (npr. za Steam)
 
Nazad
Vrh Dno