Šta je novo?

Kako izgleda Vas LINUX Desktop?

Nije hardver (rekao bih) u pitanju, osim ako neki od ta dva diska nije krenuo da riknjava a da pritom s.m.a.r.t ne registruje taj problem, postoje dve opcije, ili da stavim arch na brzaka na jednu particiju pa vidim kako će tamo da se ponaša (ne znam ni šta dobijam sa time, različite verzije nekih paketa ali .. ne znam) ili da budem neko vreme u već instaliranom Windowsu ali to mi je žešči smor, ne bih znao šta da radim u njemu a da ga ostavim idle ne znam da li utiče na ovaj problem, možda mora da fercera, mogao bih da gledam neke filmove ili neku igru. Probaću da istražim još malo prvo mada sumnjam da ću išta da nadjem.

@drmalesh, štos je u tome da nisam menjao ništa godinama, ni disk scheduler ni PulseAudio pa nikad nisam imao ovakav problem, nije ni to, ranije dok sam se igrao sa raznim konfig kernelima bilo je problema baš sa BFQ, ali ne koristim ga odavno, sa Pulseaudio nemam niti sam imao ikakvih problema, onako kroz maglu se sećam nekih problema ali jako davno na Opensuse i KDE. Zato sam u prvi mah i pomislio da nije možda do DE, jer ga stalno čačkam i ne poznajem baš najbolje.
 
Linux Lite 3.4Screenshot_2017-08-03_21-24-48.png
 
Od zadnjeg zamrzavanja na Mate nije se više dešavalo, aktivirao sam smartd daemon i stalno proverava u pozadini disk, sve ok, uptime 4 dana i 11 sati.
Svako zamrzavanje do sada se desilo na nekom od terminala, nikada u web browseru, igranju igre ili gledanja videa, bilo čega drugog, sumnjam na urxvt, ugasio sam jednu ekstenziju i prateće Urxvt.Bell setovanje, čekam sve da se zamrzne još jednom i da onda zamenim patchovan urxvt (za wide fontove sa još nekim patchovima) sa običnim i vidim da li ga to zeza a opet možda sve to nema veze već je proizvod slučajnosti (da se uvek zamrzne baš na terminalu) već je neki od hard diskova na izdisaju (osim tog zamrzavanja nakon čega se disk šlogira drugih pokazatelja za to nema)
 

Prilozi

  • Screenshot at 2017-08-06 12-39-54.png
    Screenshot at 2017-08-06 12-39-54.png
    575.7 KB · Pregleda: 120
Izbaksuzirao sam ga krastavac, zamrznuo se dok sam gledao film, ništa.. neki od dva diska je, ne znam samo kako da provalim koji je.
 
Kako se to zamrznuo na +40? :)

Šalu na stranu, proveri stanje sa smartctl. Recimo:
Kod:
sudo smartctl --all /dev/sda

Ako se ne snalaziš sa izlazom i nemaš ništa protiv korišćenja closed source alatki, HD Sentinel postoji i u verziji za Linuks. U pitanju je komandna alatka, ali je izlaz jednostavan za tumačenje i početnicima.

Izmena:

Ne pretpostavljam da si početnik, ali kažem za slučaj da jesi. :)
 
Poslednja izmena:
Izbaksuzirao sam ga krastavac, zamrznuo se dok sam gledao film, ništa.. neki od dva diska je, ne znam samo kako da provalim koji je.
Pa jel sad radi? Meni je juce rikno WD 1TB, nema ga sistem ga ne vidi, normalno radio, napravio na njemu extend particiju i dve logicke, pokusa da instairam Calculate KDE i tu zapeo oko particija, cancel instalaciju, restart i vise nema diska, stalno je insistirao u poruci da kod rucng odabira particija ne moze GPT a ja i nisam oznacio nikakv GPT niti je disk kad je davno inicijalizovan da ima MBR i NTFS particiju koju sam posle skratio i dodelio za linux
Odose podaci u vazduh, kontrolisao sam ga kad sam pisao ranije (spor rad ali problem je bio balo ineksiranje i kad sam to iskljucio sistem poleteo), nista isam nalazio, radio kojekakve testove, ukljucen S.M.A.R.T, niti se cuo, nista i samo rikavela.:wall:
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa radi, problem se dešava na svakih 4 do 5 dana, tu je negde sutra ja mislim taj limit da se opet manifestuje, možda prekosutra.
Osim ako nisam rešio problem, pre dva dana provalim da sam pre izvesnog vremena u biosu upalio da se ventilatori za cpu pale-gase po nekom asus šablonu, odnosno da kada ima potrebe oni ubrzaju, to je radilo ok ali možda nije dobro za ove sparine, elem stavio sam to na disable i cpu temp ne ide preko 30c sada, ranije je bio oko 40c na idle, RPM je bio oko 950 pa skače kada baš cpu radi nešto na 100% duže, sada je stalno RPM na 2500, druga stvar je u linuxu, cpu governor u kernelu sam stavio da bude na ondemand, to sam sada stavio na userspace, ovo drugo ne verujem da je problem ali ovo sa biosom je moguće. Radi smartctl stalno kao daemon, radio sam još nekoliko testova, sve ok, ne znam, ne kapiram, možda je disk možda nije, 'bem li ga ...
 
Kako mi je drago što vidim da je OpenBox i dalje živ!? :D

Davno, davno... pre xx godina sam koristio BB4Win koji je verzija OpenBox shell-a. Doduše, to je bilo na Win-u (95 ili 98, sada se i ne sećam), da zamenim postojeći Shell32.dll sa nečim stabilnijim. Ali sam davno prešao na novije verzije Windows-a i to je ostalo u prošlosti.
Kada vidim ovakvu temu uhvati me nostalgija.

Možda probam Bunsen LAbsov linux, za sada imam Elementary OS.
 
Pa jel sad radi? Meni je juce rikno WD 1TB, nema ga sistem ga ne vidi, normalno radio, napravio na njemu extend particiju i dve logicke, pokusa da instairam Calculate KDE i tu zapeo oko particija, cancel instalaciju, restart i vise nema diska, stalno je insistirao u poruci da kod rucng odabira particija ne moze GPT a ja i nisam oznacio nikakv GPT niti je disk kad je davno inicijalizovan da ima MBR i NTFS particiju koju sam posle skratio i dodelio za linux
Odose podaci u vazduh, kontrolisao sam ga kad sam pisao ranije (spor rad ali problem je bio balo ineksiranje i kad sam to iskljucio sistem poleteo), nista isam nalazio, radio kojekakve testove, ukljucen S.M.A.R.T, niti se cuo, nista i samo rikavela.:wall:

Ne bih da ti stajem na muku, samo cu citirati sebe:

Izgleda da tvoj hard polako umire.

Probaj:

Kod:
fsck -cc /dev/sdb3
 
Ne bih da ti stajem na muku, samo cu citirati sebe:
Komandu ne mogu da probam sistem ne vidi taj disk, jedino da probam na ostalim diskovima na linux particijijama. Koliko se sad prisecam tu komandu sam i tad probao i bilo je neke polemike oko toga ali nista konkretno nije dobijeno kako rezultat. Pravac radnja i "veliki" izbor WD krsevi i Segate 2TB za koji kazu da je isto krs, ko sad laze ne znam; za WD sam se uverio jer sam kupio identicna 2 WD i prvi je riknuo nakon 2,5 godine a ovaj je izdrzao duze. Jedino da skupljam pare za veci Segate preko 4TB-10TB imaju garanciju 5 godina.
 
Meni je juce rikno WD 1TB, nema ga sistem ga ne vidi, normalno radio
Шта значи систем га не види? Не приказује га биос, лоше га приказује, нема га под линухом или нешто пето? Мени је отказао сарадњу један WD 2Т и биос га види као 0MB па за сада немам решење. Видим да неки други хардови имају флешовање па их то враћа у живот, тада нисам нашао слично за WD. Остаје у полици док се не нађе решење.
 
Шта значи систем га не види? Не приказује га биос, лоше га приказује, нема га под линухом или нешто пето? Мени је отказао сарадњу један WD 2Т и биос га види као 0MB па за сада немам решење. Видим да неки други хардови имају флешовање па их то враћа у живот, тада нисам нашао слично за WD. Остаје у полици док се не нађе решење.
Ne vidi ga bios, kad ga bios ne vidi ne vidi ga ni linux ni win, riknuo. Gledam cene, katastrofa sve preskupo a WD black serija otkidaju, Segate otkida sa cenama jedino da se trazi po nekim radnjicama. Ne znam sta je pametno kupiti, Segate od 2TB nagrdise i ocrnise i sta je sad izbor WD od 2TB koji ce isto da rikne nabrzaka, neki cak i black seriju hejtuju i kazu da je prevara
 
Не види га уопште? Овај мој од 2Т биос види али каже да је 0.0MB или тако некако и нема помоћи, бар за сада.
Ја сам пазарио овај Seagate и за сада добро ради. 2Т WD чувам и чекам да се појави решење, if.
 
Не види га уопште? Овај мој од 2Т биос види али каже да је 0.0MB или тако некако и нема помоћи, бар за сада.
Ја сам пазарио овај Seagate и за сада добро ради. 2Т WD чувам и чекам да се појави решење, if.
Da Bios ga ne vidi uopste?
Kakvi su utisci za Segate i da li ima kritika na taj disk?
Video sam ovaj 10500din 3TB Toshiba 64MB SATA3, TSH-DT01ACA300 da li to uopste vredi te pare, nekako znam za njih i muzicke i kucne aparate al diskovi to mi nekao smrdi.
 
Imam ja Toshibu za storage, 15k radnih sati. Nijedan problem, za to vrijeme su mi crkla dva WD-a.
 
Пробај га на другом компу са другим каблом. А можда је баш гецркензи.

Пре куповине сам гледао, нисам нашао неке жалбе и купио. Сада више не гледам, ради нормално и не буни се.
 
Пробај га на другом компу са другим каблом. А можда је баш гецркензи.

Пре куповине сам гледао, нисам нашао неке жалбе и купио. Сада више не гледам, ради нормално и не буни се.

Nemam gde da probam, kod cerke na kompu ne mogu (zamrznuti odnosi....) Ako je njen crkao posle 2.5 godine ovaj je jos dobro i izdrzao.
Gledao sam neke Seagate diskove jedni su BarraCuda drugi FireCuda, moram da vidim u cemu je caka.
http://www.seagate.com/gb/en/internal-hard-drives/hdd/firecuda/ ----. 5 godina garancije i SSHD ako sam dobro ukapirao malo novo SSD malo klasika HD, zabole glava a plus nema u ponudi, nasao samo jedan ali cvrc nije 5 nego 3 godine garancija.
 
Poslednja izmena od urednika:
Premestite poslednjih nekoliko poruka u posebnu temu o diskovima? :)
 
Ok, hvala. Tebi sluzi za storage sto podrazumeva da se ne aka mnogo ili se aka kao i svaki disk?

Pa koristio sam ga prve 2 godine aktivno, a onda sam samo fajlove nabacao na njega sa tim da je bilo mnogo manje citanja i pisanja. Jedno vrijeme ga nisam cak ni drzao u fstabu vec ga mountovao samo kad mi zatreba nesto konkretno. Dok sam WD-ove isto koristio za storage i opet su crkavali, mada mozda je to samo slucajnost. Nisam neko ko odrzava dosta racunara pa da znam sta je to pouzdano ili ne na osnovu marke.
 
@Neky,
Slazem se otisli smo u off sa glavne teme ali ono tamo sto sam uspeo procitati to je da uzmes stranku da se obesis. Svako je nagrdio po jednu marku HD tako da kad saberes i oduzmes ispade Seagate najgore a po meni najgori je WD. Price o extra modelima kao WD black ili red, ja sam imao najbolje i najskuplje vodeno hladjenje koje se moglo kupiti u BG, prvo je procurelo u garancije, pise da garantuju da proizvod pouzadno radi preko 5 godina, drugo ideticno isto je procurelo u periodu od 2god. Marka i te ekstra cake sve je lutrija, dovoljno je kod istovara-pretovara da radnik namerno baci kutiju i posle mi kupujemo ekstra proizvod koji je neko unistio na startu. Mislio sam da cu nesto tamo saznati i naci neku smernicu za kupovinu ali nista. Ponuda kod nas i dalje se svodi na dva ili tri proizvodjaca i kako ko uveze brod sa delovima, nista se nije promenilo od kad znam za uvoz delova za kompove....
@ mrtavker,
hvala na odgovoru, kupicu najverovatnije taj HD za 10500 din 3TB pa dokle traje, kad sam kupio ovu masinu kupio sam sve sto je moglo tada najbolje da se kupi. UPS 1,2KW 2x je vec crkao, baterije ne mogu da izdrze vise od 2 godine kolika je i garancija, na kraju cu da stavim akumulator kako sto sam imao UPS na poslu i nisam nikad osetio kad nestane struje, niti sam nesto gledao taj akumulator....
 
Da se vratimo na temu

2017-08-12-192735_1680x1050_scrot.jpg

Arch unutar Arch-a :D
 
Samo Arch
2017-08-13-114512_1920x1080_scrot.png
 
Како беше, јеси ли ти пробао gentoo кад већ идеш на овог калкулатора? ;) Gentoo и BSD па да заокружиш искуство. :)
 
Probao ja Calculate i za sada imam samo reci hvale. Jedina zamerka ide na KDE verziju koja je jako lenja. Usudjujem se da kazem da je to najsporiji KDE ikad. Installer je fantastican. Nudi kontrolu nad apsolutno svim parametrima slicno Suse Enterprise-u. Bolji installer do sada nisam video. Emerge kao i u Gentoo radi bez greske.

Ono sto me je najvise odusevilo je instalacija virtualbox guest additions-a. Koja je bukvalno bila insert image and install kao u Windows-u. Druga stvar purple-facebook plugin za Pidgin se instalira sa package managerom kao i svaki drugi paket. U svim ostalim distroima mora configure, make, make install. Kao sto rekoh, za sada, samo reci hvale.
 
Како беше, јеси ли ти пробао gentoo кад већ идеш на овог калкулатора? ;) Gentoo и BSD па да заокружиш искуство. :)
Nisam probao Gentoo ovo je lakse ima instaler pa sam nekako nabo a tvrde da je 100% kompatibilan sa Gentoo, nisam nesto gledao sta sve ima kod instalera ali svaka stavka moze da se otvori i ima jos mogucnosti. Bio sam se zezno oko diskova nisam gledao pa nije u fstab stavio UUID nego sdcx. Posle sam iz drugog linuxa prepravio fstab sve na UUID jer kod mene instaler je video da je sdcx a kad se sve odradi ostali linuxi vide da je sddx. Da probam i to :) Jos nisam samo BSD probao :D Kuckam tri komade i filujem, nema toliko programa kao ostali i plus nema srpsku lokalizaciju a pisalo da ima, uglavno u startu ima sve sto treba a posle listam i gledam sta sve ima od programa kroz Porthole GUI. Ima i dodatnih gentoo paketa koji mogu da se dodaju ali tu bas nisam imao srece, nema mrtvegovedine, doublecmd je za qt4 (mozda moze da se prepravi al ja ne znam), ja uglavnom jurim identicne programe kao i u ostalim distroima. Panel je gore ali sam ja donji panel prosirio da bude identican gornjem, obrisao sam home sa desktopa. Za sad radi, standarno KDE plasma, nije nijednom zakuco.
 
Poslednja izmena od urednika:
E zna neko kako da napravim da konki pokaze duzi text, napravio sam skriptu koja skrejpuje RHMZ i sad sam odradio da mi upise u konky fajl ispod TEXT , "PONEDELJAK 15.05 UTORAK 16.05 SREDA 17.05........ Al kad ovako uradim konky mi ispise mozda samo do utorka prvih nekih 25 karaktera nece vise :(

NASAO , text buffer size
 
Poslednja izmena od urednika:
Ajde usput da pitam, nije tema, ali na kratko cu ako neko moze da mi napise iz prve ruke. Debian 9, particija root je ext3 journaling, ima swap, home i jos 2 diska kao storage. Non-stop svetli lampica za hdd, nebitno sta se radi. Pokusao sam nesto sa neta, ali olupao sam grub, pa sam ga popravio i ne znam sta dalje da pokusam, ili je to normalna aktivnost zbog journaling-a?
 
Nazad
Vrh Dno