Šta je novo?

Kako izgleda Vas LINUX Desktop?

@calexx:
Nisam ni mislio da ređaš app ikonice po desktopu, nego npr nešto što trenutno radiš, izvučeš na desktop, odradiš i vratiš nazad. Npr... Ako treba da neki stari projekat izmenim, na desktop kopiram poslednju verziju, obavim izmene, testiram i ako je OK, vratim nazad u arhivu projekata. Desktop doživljavam kao radnu površinu, a ne kao pregledač wallpapera.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ne kapiram samo zbog čega potreba da to iskopiraš baš na desktop a ne u neki drugi folder.
 
Gis-weather drzim odavno a ko dalbuda pitam koji je to program zbog prevoda, kad sam ga stavljao radio je samo jedan weather servis i taj ima samo nekoliko jezika. Sad sam pobrisao i ponovo instalirao i accuweather ima srpski ali latinicu. Sad mi je mesana salata, deo prognoze cirilica a veci deo latinica. Beograd je na cirilicu jer mi je linux lokalizovan na cirilicu ali nema servisa koji ce da isporuci prognozu na cirilici
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam se skrasio. Linux je izgleda ko Mac a radi ko Windows
Screenshot from 2017-05-29 09.03.06.png
 
Ajde i ja da se prijavim sa mojim Mint desktopom... Taskbar je gore, pored su launcheri za stvari koje najcesce koristim: Qt Creator, Double Commander, Sublime, System Monitor, Shell, Chrome i File browser.
Posto radim duze vremena na jednom projeku, nisam jos uradio upgrade na 18.1 jer ne zelim da mi se nesto raspadne pre nego sto zavrsim... a koristim decklink quad karticu (4x SDI in + 4x SDI out), zatvoreni driveri, C++ api, itd..
Da li si probao Sunflower?
http://sunflower-fm.org/
https://github.com/MeanEYE/Sunflower
Po meni, najbolji tc/nc clone na linuxu.
 
ljdui pomagajte.. kako instalirati neki weather wiget..
ova opcija sto kde ima (add wiget) ne radi.. Krene online da trazi i zakuje
 
Ajde i ja da se prijavim sa mojim Mint desktopom... Taskbar je gore, pored su launcheri za stvari koje najcesce koristim:
Ја сам пробао цимет када се појавио, у почетку је много брљао али се касније средило. Мало више опција од гномета, много мање од кде. Нуди панел доле, горе или оба и ништа више. Имао сам муку да подесим ситнице око положаја нечега на њему, морао сам у gconf (или беше dconf, свеједно је морало да се ситно куцка за банална подешавања) и на крају сам одустао од њега.
@calexx:
Nisam ni mislio da ređaš app ikonice po desktopu, nego npr nešto što trenutno radiš, izvučeš na desktop, odradiš i vratiš nazad. Npr... Ako treba da neki stari projekat izmenim, na desktop kopiram poslednju verziju, obavim izmene, testiram i ako je OK, vratim nazad u arhivu projekata. Desktop doživljavam kao radnu površinu, a ne kao pregledač wallpapera.
Па немам неке битне ствари које радим повремено, углавном ми је комп за убијање времена па не знам шта ћу данас а шта сутра. ;) Ако слушам музику, ко зна шта ће да ми се слуша сутра, ако гледам серију, можда ми досади ... а саме иконе сам већ наређао лево, то бих могао и са овим што ти радиш ...
Док сам трошио пенџере, баш овако сам правдао то што имам пун екран иконица. :)
Gis-weather drzim odavno a ko dalbuda pitam koji je to program zbog prevoda, kad sam ga stavljao radio je samo jedan weather servis i taj ima samo nekoliko jezika. Sad sam pobrisao i ponovo instalirao i accuweather ima srpski ali latinicu.
Ма ја сам користио gis-weather-git али је пре неки дан почео да брља. Вратим основни али је код њега баш accuweather полудео, све лепо изгледа али ми за Ниш даје 5-6 степени више него што јесте.
Ja sam se skrasio. Linux je izgleda ko Mac a radi ko Windows
Штета, мој линух ради ко линух, таман посла да ради као windows. ;)
Da li si probao Sunflower?
Po meni, najbolji tc/nc clone na linuxu.
Сад ће га испробамо, ја стално тражим нове (мада ми је основа Dos Navigator а не ови) и тренутно ми Krusader некако боље делује а DC је баш баш ТС клон и највише личи. Надам се да овај има доста функција и да није само фајл менаџер са два панела и три функције. ;)
ljdui pomagajte.. kako instalirati neki weather wiget..
ova opcija sto kde ima (add wiget) ne radi.. Krene online da trazi i zakuje
Ма КДЕ од како је то плазма стално серуцка, повремено не ради додавање виџета или тема и слично, јавља грешку мреже. Сачекај који дан па ће да проради.
Штета што Арчи не нуди неку опцију да се остане на старом него је морао на плазму, зато ми је Кубунту 14.04 златна резерва.
 
ljdui pomagajte.. kako instalirati neki weather wiget..
ova opcija sto kde ima (add wiget) ne radi.. Krene online da trazi i zakuje
Ponekad server ima grešku. Desi se možda par puta mesečno. Inače možeš i ručno sa kde store da skineš pa instaliras. Nema neka ponuda baš.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Sad citam postu opet obavestenje Next Global Malware Attack ..... Yandex.ru od juce nesto oce nece....meni su DNS serveri na yandexu...ne rade serveri za KDE dzidza-bidze, proradice...
 
Poslednja izmena od urednika:
Nije mi dugo trebalo :d

OS: openSUSE Leap 42.2
DE: KDE/Plasma 5.8.2
Theme: openSUSE + Breeze
Wallpaper: openSUSE 13.1

Screenshot_20170529_193619.jpg

Radi sve bez problema, jedino je conky brljavio, tj. nije stao na ekran. Razmak između redova je veći nego što je bio, pa sam ga malo sabio brisanjem nekih praznih redova. Verovatno neki font pravi problem. Ostalo mi je još da proverim da li radi audio izlaz sa grafičke (HDMI), pošto je ovde Mesa 11.2, a nemam želju da se bakćem sa vlasničkim drajverima, pošto nisu zvanično podržani

edit: Sad vidim da nisam promenio mrežni adapter u conky-u. Sad će i to :)
 
Poslednja izmena:
Posto radim duze vremena na jednom projeku, nisam jos uradio upgrade na 18.1 jer ne zelim da mi se nesto raspadne pre nego sto zavrsim...
Е да, Минт од неког времена не прати Убунту у серијама него само LTS па су им све 18.х рађене на Убунту 16.04. Управо видим да су кренули са тестирањем 18.2 (тј рађено на Убунту 16.04.2) па кад већ чекаш, сачекај и новију верзију.
 
Prosto nemam vremena da se bavim distro-testovima. Dugo sam koristio Ubuntu i Kubuntu i razočarao sam se sa Unity i KDE i novim gnomom, pa mi je cinnamon nekako najbliži onome što meni odgovara.
Dok guram neki projekat, ne updejtujem ništa što mi može napraviti jedan dan problema.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
koliko vidim ovde svi programeri :D... nisam valjda jedini sa linuxom a da nije programer :D
 
Па и ја сам обичан корисник, од програмирања сам успео да догурам до autoexec.bat. ;)
 
To sa .bat fajlovima me podseti na nešto što sam video na #transmission pre neki dan :)

2017-05-28 21:36:36 Metril I'm trying to get some information about transmission scripts
2017-05-28 21:36:39 Lacrocivious You have a Transmission question?
2017-05-28 21:36:43 Metril I have it set up on Windows
2017-05-28 21:36:53 Metril I have it running a bat file
2017-05-28 21:37:05 Lacrocivious At torrent completion?
2017-05-28 21:37:06 Metril simple one works where it can dump the torrent id to a file
2017-05-28 21:37:08 Metril yes
2017-05-28 21:37:13 Metril but
2017-05-28 21:37:20 Metril I cannot get it to run any exe
2017-05-28 21:37:32 Metril or if the bat file has 2 lines to write to files
2017-05-28 21:37:39 Metril only the first line ever completes
2017-05-28 21:38:46 Metril any ideas?
2017-05-28 21:39:01 Lacrocivious It has been almost twenty years since I could call myself expert at .bat files; you'll need to lurk here a bit for someone less stale on WinOS to help you
2017-05-28 21:39:16 Metril k
2017-05-28 21:39:31 Metril I basically need transmission to remove the torrent once complete
2017-05-28 21:39:38 Metril I have a separate server handling seeing
2017-05-28 21:39:46 Metril *seeding
 
Sunflower nema brief view u panelima... Nevera...

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Evo mog novog izgleda i za sada ostaje ovako..
JEdino sto malo sporije radi, tj koci. Ne znam dal je do noda ili sam brisao neke aplikacije pa povuklo..

Screenshot_20170530_134658.jpg

Ove fali jos samo neki conky za veci sat i conky tipa hdd velcina, koliko koristi rama itd.. To jos nisam uspeo da namestim
 
Poslednja izmena:
Lepo izgleda kao stare novogodisnje cestitke, koji distro? Vidim na je KDE...
 
Poslednja izmena od urednika:
Mislim da sam konačno namestio da izgleda kako želim, bilo je zanimljivo istraživati :)
Dja mi se tray da bude na sredini, to mi je najzanimljiviji change.
U isti mah, kada se već govori o file managerima da pokažem i moj omiljeni, ranger.
 

Prilozi

  • Screenshot at 2017-05-30 14:46:38.jpg
    Screenshot at 2017-05-30 14:46:38.jpg
    197.7 KB · Pregleda: 127
Kada su fajl menadžeri u pitanju, Dolphin nema alternativu. Posebo kada se radi o onima koji idu uz OS, "out of the box"

Može ovako
Spectacle.c31603.png

A može i ovako :D
Spectacle.c31602.png

Kome treba moj conky.conf fajl, može ga naći ovde. Samo treba ispraviti put/nazive za eksterni disk i/ili USB, proveriti naziv mreže, izmeniti brpoj jezgara procesora ili šta već kome treba :)
 

Prilozi

  • conky.txt
    3.8 KB · Pregleda: 23
Sve ima alternativu
Inače to iznad izgleda kao office 2003 :D

Pogledaj šta je fm, renderuje sliku u terminalu! lol :guitar:
 

Prilozi

  • Screenshot at 2017-05-30 20:01:52.jpg
    Screenshot at 2017-05-30 20:01:52.jpg
    300.6 KB · Pregleda: 123
Jel znaš koliko me mrzi da čitam loše napisan manual? Nisi svestan. Dođe mi da razlupam ovaj Linux i da ga napravim da ima smisla normalnom čoveku.

Taj Ranger btw radi i preko miša nekako ali bez prečica se neće nigde stići. A ja prečice ne znam nego sad moram da čitam i pamtim... umesto da neki genije ne ubaci quick start guide pre pokretanja kao što Unity ima od starta sa svim prečicama. Ne, nego traži jbeni manual u nekom text fajlu negde ili čitaj man iz terminala.

Nemam ja problem sa podešavanjem ali imam ozbiljan problem sa lošom organizacijom.
 
To se slažem, sećam se prvi put kada sam ga stavio, bio sam u fazonu ma 'beš ovo...
Medjutim nisu mi nikako odgovarali drugi menadžeri, pogotovu CLI, pa sam se naterao da ga namestim.
krastavac treba malo više da se uhoda, šta ćeš.
Al' nema šta ne može.
Dobar fazon je preview svega, čak i arhiva, radi pritom vrlo brzo.
Ne znam mu ni ja sve fore, arhive otpakujem tako što selektujem arhivu i krenem da kucam :extrac pa onda otkucam TAB da ga kompletira u :extracthere , verovatno ima key shortcut, nemam pojma ali mi ne smeta ni ovako.
Bitno mi bilo i da ukapiram bookmark , da ga pravim sa m a biram sa '
 
To se slažem, sećam se prvi put kada sam ga stavio, bio sam u fazonu ma 'beš ovo...
Medjutim nisu mi nikako odgovarali drugi menadžeri, pogotovu CLI, pa sam se naterao da ga namestim.
krastavac treba malo više da se uhoda, šta ćeš.
Al' nema šta ne može.
Dobar fazon je preview svega, čak i arhiva, radi pritom vrlo brzo.
Ne znam mu ni ja sve fore, arhive otpakujem tako što selektujem arhivu i krenem da kucam :extrac pa onda otkucam TAB da ga kompletira u :extracthere , verovatno ima key shortcut, nemam pojma ali mi ne smeta ni ovako.
Bitno mi bilo i da ukapiram bookmark , da ga pravim sa m a biram sa '

Ma moj problem je višeslojan. Imam nešto viška vremena i neku AMD ITX Kabini mašinu što mi stoji mesecima i ne radi ništa pa reko da je osposobim. Gnome 3 i KDE su mnogo teški za dva jaguar jezgra od gigaherz i po, giga i po RAMa i običan HDD. Nije da nisam probao, opasno štekaju i jedan i drugi, KDE zapravo lošije radi. Dolphin se diže pet sekundi svaki put.

Xubuntu i Lubuntu su opcije ali su svejedno nakazni out of the box a sređivanje je opasno smaranje plus ima gomila krša instalirano pa računam a da ja to probam kontra, od nule pa da dođem do tako nekog okruženja. Video da OpenBox može da imitira tiling WM pa reko šta će mi tiling kad volim da mogu i mišem da čačkam.

Sve je to lepo i krasno ali prvo neće da se digne X, pa popravi to, pa Openbox go ko pištolj, fontovi jeza, nema kompozitora, stavi Compton, izgleda nešto bolje, sredi fontove, prčkaj po X configs, instaliraj tint2, nameštaj skin itd.

Pritom čitam kako go Openbox zauzima 50-60 MB... jes možda nekad. Po podizanju: kernel, python, openbox, x11 i još nešto oko 150 MB. Hoćeš lajt bez puno paketa? Može ali ne može. Firefox? Jedno 30-40 paketa na mojih 300 uz Fedoru minimal uz obavezan gtk3 i Adwaita temu (koji će mi ne znam ali je međuzavisnost). Hoćeš Chromium? 50-60 paketa i više MB i neka krupna čuda. Lajt, sposoban grafički browser bez gtk3 ili gtk2 ili qt? Nema.

Svo vreme se rvem sa raznim skriptama, što bash što python, što perl, sad se i javascript ubacuje. Podešavanja sva neka zbudžena bez reda i smisla. Stisni ovu opskurnu kombinaicju dugmića da bi dobio meni gde ćeš stisnuti drugu opskurnu kombinaciju dugmića koja će da uradi nešto.

Naročito sam duboko zaglibio u taj ricing kada sam instalirao ranger i probao da ga koristim kao dual pane file manager a on je u stvari file menadžer koji skroluje kroz putanju.... bar po defaultu.

Sve je to za progutati ali me ubi muka što sve to može da bude lepo sređeno, unifikovano, globalne prečice gde definišeš per app prečice po volji bez glupih konflikata i legacy unix đubreta. Kada ne bi svako duvao u svoju tikvu, u svoj skript jezik, u svoj sistem organizacije fajlova, pa to menjao iz verzije u verziju iz /usr/local/lib u /usr/lib i tako neke gluposti. Zamori to čoveka, pogotovo ako hoćeš sve odmah i odjednom. Iskreno ne kapiram šta će mi trista paketa da bi ugledao tty1 i podigao kernel uz najosnovije userland utilse, čak nema ni lspci tj. pciutils u tih 300 paketa jbte. Nekako mi ima smisla da taj neki nivo funkcionalnosti bi moglo da isporuči i 50tak paketa slične veličine na disku kao ovih 300. Ne mora sve da bude 64KB... kapiram ja KISS ali ga baš preteraše.

Eh da, Radeon drajver je đubre kako god okreneš.
 
Poslednja izmena:
Uh, pa ne znam šta da ti kažem, osim da možda probaš sa gentoo i i3, ne zato što ja to teram nego zato što provereno znam da taj kombo radi kao zmaj na matorim mašinama, imam ih na 3, četvrta tera nešto drugo ali to je druga priča. Taj kombo bi iskreno terao i da imam najmoćnije mašine.

Kakav python pri podizanju ? U čemu je pisan openbox? (nisam ga nikad koristio, ili možda jednom dva puta jako davno, stvarno se ne sećam, onako kroz maglu možda, nije trajao dugo taj susret kako god) , možda je tint2 ...
Kad još dodaš openrc umesto systemd u taj mix, ne vidim da može lakše od toga.
Naravno krastavac, gentoo zahteva nešto cimanja, i3 nije baš klasičan desktop, sve to stoji, ali ako hoćeš da iscediš taj zadnji atom iz nekog metuzalema ne vidim neki drugi savet koji bih mogao da ti dam.

Ranger nije dual, ali lično i ne vidim neku potrebu za dual pane, jedina neka uloga koju vidim u dual je da iskopiraš/premestiš nešto sa panea na pane, ali opet i tu treba da namestiš oba na željene direktorijume, ne vidim razliku u odnosu na F5/F6 nečega i onda odlazak u željeni dir pa paste tamo.

Evo ti spisak 16 top procesa koji žderu najviše memorije trenutno kod mene, ugasio sam steam i firefox, jer ne bi od njihovih procesa video ove ispod, polybar jede 2x jer imam 2 bara, inače jede 1 proces, i3 troši fenomenalnih 12mb
Nisam gledao koliko tačno troši tj zauzima memorije u totalu kada se podigne a sad mi se nešto ne restartuje/odloguje, mogu da ti javim ako se setim kasnije.
 

Prilozi

  • Screenshot at 2017-05-31 00:12:40.jpg
    Screenshot at 2017-05-31 00:12:40.jpg
    200 KB · Pregleda: 112
Ne mogu edit iznad... pogledao na dve mašine ram usage nakon boot-a i 245mb zauzima, ima par demona koji rade (transmission, urxvtd i redshift) ali to nije preko 50mb sve skupa, ima i jedan sysloger koji je optional, ali to ti je to , nekih 200mb krastavac.

edit: da.. i pulseaudio u onoj poruci iznad troši toliko jer je išao radio stream, bez toga je inače na 15mb
 
Poslednja izmena:
Uh, pa ne znam šta da ti kažem, osim da možda probaš sa gentoo i i3, ne zato što ja to teram nego zato što provereno znam da taj kombo radi kao zmaj na matorim mašinama, imam ih na 3, četvrta tera nešto drugo ali to je druga priča. Taj kombo bi iskreno terao i da imam najmoćnije mašine.

Kakav python pri podizanju ? U čemu je pisan openbox? (nisam ga nikad koristio, ili možda jednom dva puta jako davno, stvarno se ne sećam, onako kroz maglu možda, nije trajao dugo taj susret kako god) , možda je tint2 ...
Kad još dodaš openrc umesto systemd u taj mix, ne vidim da može lakše od toga.
Naravno krastavac, gentoo zahteva nešto cimanja, i3 nije baš klasičan desktop, sve to stoji, ali ako hoćeš da iscediš taj zadnji atom iz nekog metuzalema ne vidim neki drugi savet koji bih mogao da ti dam.

Ranger nije dual, ali lično i ne vidim neku potrebu za dual pane, jedina neka uloga koju vidim u dual je da iskopiraš/premestiš nešto sa panea na pane, ali opet i tu treba da namestiš oba na željene direktorijume, ne vidim razliku u odnosu na F5/F6 nečega i onda odlazak u željeni dir pa paste tamo.

Evo ti spisak 16 top procesa koji žderu najviše memorije trenutno kod mene, ugasio sam steam i firefox, jer ne bi od njihovih procesa video ove ispod, polybar jede 2x jer imam 2 bara, inače jede 1 proces, i3 troši fenomenalnih 12mb
Nisam gledao koliko tačno troši tj zauzima memorije u totalu kada se podigne a sad mi se nešto ne restartuje/odloguje, mogu da ti javim ako se setim kasnije.

Ma Python je došao sa Fedorom. Valjda je DNF pisan u Python i bash. Kako god i da nije došao opet mi treba za neke dodatne panele i dodatke za Openbox. Nemam pojma u čemu je pisan Openbox, valjda C. Sad gledam šta da stavim za MIME, šta ti koristiš za vezivanje fajl ekstenzija sa određenim programima?

Openrc je Gentoo specijal, Fedora kao i maltene sve ostalo dolazi sa systemd čak i minimal. Samo Slackware, Gentoo i Archlinux građen od nule nisu podrazumevano izgrađeni oko systemd. Nije neka mana, okej mi je systemd samo treba paziti kada se koji kron aktivira ali to je tako i sa kron skriptama.

Najveći je problem što ova ploča (ASUS AM1-A1) nema opciju da podesim količinu VRAM koji uzima APU od DDR3 RAMa, uzme mi 512 MB od 2 GB... i što se ne miriše sa Cisco Modem/Gateway đubretom što dodeljuje škrti SBB. Bukvalno krene da zavija modem čim se prikači LAN kabl u ploču, dešava se to i sa glavnom mašinom ponekad ali sa ovom FM2 pločom to se dešava svaki put, da li je konflikt ili je ploča osetljiva na faličan hardver ne znam. Šlag na tortu je ATI grafika koja radi relativno okej (jer je Compton u pitanju, video bih je sa Mutterom kako se pati) ali opet ima neke tripove u Firefoxu. Dok učitava Bench 70% stranice je crno, gasio sam akceleraciju ista stvar.
 
Nazad
Vrh Dno