Šta je novo?

Kako izgleda Vas LINUX Desktop?

Moguće da su konačno sredili to, bilo je tako ranije 100% kad sam ga ja imao pre nekoliko godina.
Otkako je Bryan Lunduke došao u opensuse neke stvari su se pomakle na bolje :)
 
Screenshot_2017-05-09_13-55-27.png

Manjaro XFCE 17.01 sveze instaliran i za sada sam prezadovoljan.
Za sada minimal style dok se ne uhodam jos malo. :D
 
Ti si pravi čova, izabrao najbolju ikonicu za meni a ne tamo neke Debian, Arch, Ubuntu, Fedora itd. Nego gledam taj skrin i sećam se šta mi je jelo džigericu kod KDE kada su fini detalji u pitanju. Ako hoćeš kockasta polja za ikonice moraš proširiti panel više nego što je potrebno, a u tom slučaju ako držiš indikatore na istom panelu oni se prikazuju u dva reda što je meni lično fuj.

Sutra ću da okačim sličan skrin kao onaj poslednji iz Gnome, kako on sa 99% preciznosti emulira Unity i zapravo izgleda lepše. Samo ovog puta je odlična pop-gtk tema centralna figura oko koje se sve vrti.

United Gnome je u dark verziji intersantna gtk tema ali me ubi ona nandžarasta, promeniću je sa violet pa će biti black-violet tema. Nego mi je veći proglem što crna ima neku kul sjajnu teksturu i čudan font rendering, mnogo je napadan za oči u odnosu na ostale dark teme. Ne znam šta je da li senka ili boja fonta ali nekako štipa za oči u kombinaciji sa glossy crnim elementima. Šteta jer mi se baš dopada pravac u kojem je ta tema krenula, deluje nekako profi. Lajt varijanta je malo buđava.

Pop-gtk doduše ima jedan problem. Ne znam da li je do neadekvatne rezolucije (720p), lošeg renderinga fontova na Ubuntu ili u Gnome Shell ili te neke boje i senke u kombinaciji sa prljavo sivom pozadinom. Uglavnom sitan font na određenim mestima izgleda kriminalno loše a koristim Fira Sans Book, valjda se tako zove. Istovremeno krzavo, mutno i generalno slabo čitljivo. Kada se promeni boja pozadine na tamniju font postane odgovarajuće čitljiv.
 
Ne obazirem se mnogo na izgled, ionako 80% vremena provodim u terminalu, ono ostalo u browseru, medjutim ovako imam najvise prostora za manipulaciju, pa sam prebacio taskbar levo. Ovaj widget za cpu/swap/RAM je isto super, pa sam ga stavio cisto da se nadje. Sve u svemu, osim nekih manjih bagova i Slacka koji jako brljavi sa notifikacijama, nemam nekih zameriki na Neon, uopste nije losa distribucija, nema bloatware-a i sasvim fino radi. Videcemo koliko ce tako ostati :)
 
Da ilustrujem problem sa fontovima. Nešto bolje izgleda na skrinšotu nego uživo.

Screenshot from 2017-05-12 09-38-15.png

Osim toga imam neki problem sa Activities/Applications menu zvaničnom ekstenzijom koja stiže uz Gnome:

 
Poslednja izmena:
Font u opisu ekstenzija je loš, ali samo dok se ne promeni boja pozadine. Sa tamno braun bojom koja je u nokto (dark) varijanti ove teme font izgleda prihvatljivo.
 
Font u opisu ekstenzija je loš, ali samo dok se ne promeni boja pozadine. Sa tamno braun bojom koja je u nokto (dark) varijanti ove teme font izgleda prihvatljivo.

Meni je font bio siv gdje god da okrenem. Komentare na YT jedva čitati, HTML paragrafi, neki prozori, baš kao i taj tvoj. Na kraju sam odustao od GNOME-a i bacio se u vode kombinacije KDE + i3wm u zavisnosti od potreba.

Nije mi problem što je ograničen ko tepsija, ali i to što ima ne radi onako kako ja to želim, nego uvijek nešto ispadne da nije po volji.
 
Meni je font bio siv gdje god da okrenem. Komentare na YT jedva čitati, HTML paragrafi, neki prozori, baš kao i taj tvoj. Na kraju sam odustao od GNOME-a i bacio se u vode kombinacije KDE + i3wm u zavisnosti od potreba.

Nije mi problem što je ograničen ko tepsija, ali i to što ima ne radi onako kako ja to želim, nego uvijek nešto ispadne da nije po volji.

Nemam problema sa tjub komentarma kao što vidiš:

Screenshot from 2017-05-12 13-11-23.png

U suštini, taj Extensions podmeni u Gnome Tweak Tool je najgore mesto, nigde drugo nisam primetio manifestaciju tako groznog fonta.

Ali najjača stvar vezana za Gnome je ovo to što onaj beskorisni Gnome Photos ima window controls koje ne možeš premeštati, podešene za default postavku sa CLOSE dugmetom na desnoj strani. Kada dugmiće prebacim levo dobijam ovo :d

Screenshot from 2017-05-12 13-15-23.png

Međutim Gnome iako neke stvari radi na veoma čudan način neke osnovne stvari radi jako dobro. Notifikacije na primer, mogu biti bolje ali su i ovako okej. Ali najbitnija razlika u odnosu na vanilla KDE je što klik na elemente interfejsa zahvata generalnu površinu elementa dok u KDE moraš baš da ubodeš tačno ono što želiš da aktiviraš. Na primer iskoči ti neki dijalog sa radio dugmetom koji od tebe traži akciju i ti klikneš u visini tog elementa i on se aktivira, dok u KDE moram da gađam radio dugme što postane iritantno posle nekog vremena. Poenta DE je da me što više ulenji i olakša posao, zapravo trebao bi biti malo i pametan (pisao sam o tome u moj DE temi) da zna šta bih hteo da uradim i automatski mi u blizini kursora otvara modalni dijalog i smešta kursor na očekivanu opciju. Jer ako nešto promenim za očekivati je da se po defaultu postavi na yes a ne no kao što viđam često. Takođe bi uveo dvoklik na modalni dijalog dugme da bude yes a jedan klik da bude apply i da se dinamički menja od zavisnosti od akcije. To su stvari bitne kod dizajna grafičkog okruženja a ne ono što mlati Microsoft.
 
Ono kad te boli uvo koje ikonice imaš instalirane :)
Jedino gde uopšte igraju neku ulogu u mom slučaju je system tray, mada te ikonice u 90% slučajeva same aplikacije donose sa sobom pa icon tema nema nikakve veze.
Ranije sam provodio mnogo vremena birajući koje ikone da stavim, svaka je imala neki problem koji me nervirao, mislim da nema teme koju nisam pogledao, pa onda sklapao svoj set od više različitih tema itd.
Sad imam samo numix ikone, čisto iz psihičkih razloga, samo da ne bude fuckin Adwaita lol
 
Paper i Papirus su jako dobri paketi ikonica. Ovo na mojim slikama su Pop tj. Papirus. Dok su paper malo ozbiljnijeg izgleda.

Numix je so 2015. :p
 
Pa rekoh da nigde ni ne vidim te ikonice tako da nije ni važno koje stavljam, stavio sam numix samo da ne bude Adwaita, mogao sam da odaberem bilo koje, nebitno je.
 
Meni Breath i Breeze sasvim ok i nisam ni razmišljao da menjam. Dok na Gnome moraš promeniti default temu ikone, koliko je ono meni ružno.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Upravo videh 4 dobra linux wallpapera pa reko' da podelim :)
 

Prilozi

  • wallhaven-514500.jpg
    wallhaven-514500.jpg
    76.9 KB · Pregleda: 111
  • wallhaven-514501.png
    wallhaven-514501.png
    118.2 KB · Pregleda: 117
  • wallhaven-514502.png
    wallhaven-514502.png
    50.5 KB · Pregleda: 124
  • wallhaven-514503.jpg
    wallhaven-514503.jpg
    125.4 KB · Pregleda: 110
Hahahahah, ne mogu da verujem, isti problem sam i ja mučio i upravo sinoć napravio paket za gentoo.
To je jedino što mi je pomoglo, a probao sam sve živo.

Imaš sreće jer si na manjaru, inače ne bih znao kako da ti pomognem osim da nekako kompajliraš sam paket.
Neko je napravio patch za urxvt (tip je genijalac btw lol) koji rešava taj problem, napravio je i AUR paket, evo pogledaj ovde tu malo ispod videćeš i AUR link :
https://github.com/blueyed/rxvt-unicode/blob/wcwidth-hack/README.md
 
Hahahahah, ne mogu da verujem, isti problem sam i ja mučio i upravo sinoć napravio paket za gentoo.
To je jedino što mi je pomoglo, a probao sam sve živo.

Imaš sreće jer si na manjaru, inače ne bih znao kako da ti pomognem osim da nekako kompajliraš sam paket.
Neko je napravio patch za urxvt (tip je genijalac btw lol) koji rešava taj problem, napravio je i AUR paket, evo pogledaj ovde tu malo ispod videćeš i AUR link :
https://github.com/blueyed/rxvt-unicode/blob/wcwidth-hack/README.md

:O

Nije mi ovo jasno nikako, isti font, stavim veci spacing izmedju karaktera i radi. Onda uzmem powerline font koji radi, ali kad smanjim spacing ne radi opet. Ovde lud zbunjeog majke mi.

Bas cu sad to probati. Uglavnom ne vjerujem koja slucajnost hahahaha

Ne mogu dati reputacije vise ni tebi ni ABET-u, pise da moram dijeliti i drugima da bi mogao opet. Tako da veliko hvala. :d
 
Poslednja izmena:
Lomio sam i ja glavu u čemu je tu fora, urxvt ima taj problem sa glyphovima, moraš da mu nadješ meru :d
Meni je više potrebno zbog zsha i powerlevel9k teme, zapravo donekle sam i uspevao ali nisam ipak mogao sve slilčice da prikažem dok nisam stavio ovo.
Taj tip je napravio pull request koji sadrži taj patch i možda bude usvojen upstream, u tom slučaju bi sledeća verzija bila već sa tim patchom.
Moj .Xresources što se tiče fontova sadrži ovo :
Kod:
URxvt.font: xft:SourceCodePro+Powerline+Awesome Regular:pixelsize=14
URxvt.letterSpace: -2
*antialias:  true
*autohint:   true
 
Evo ti fotka da ne misliš da te ložim :D
 

Prilozi

  • Screenshot at 2017-05-13 03:31:26.jpg
    Screenshot at 2017-05-13 03:31:26.jpg
    253.1 KB · Pregleda: 101
Večeras ću to podesiti ne stigoh noćas jer sam cijeli dan podešavao Manjaro. Zeznuo me Locale koji sam generisao sam, a na drugoj strani mi je Plasma pokvarila sve to što sam ja podesio (mijenjajući digitalni sat ....) i dok sam ja skontao u čemu je stvar već me smorilo. Pa je onda krenuo urxvt da me nervira sa svojim bubicama i noćas sam ostavio na DejaVu Sans-u za Powerline i radi okej.

Uglavnom neću odustati dok ga ne podesim kako valja. Jer Source Code Pro nije radio, a baš njega hoću. :D
 
Terminal emulatori su izgleda jako osetljivi na fontove, ja sam se igrao Guake i Gnome Terminalom i raznim fontovima i većina fontova je neupotrebljiva u terminalu. Oni koji se lepo prikazuju su osetljivi na veličinu fonta, moraš naći pravu meru.
 
Uglavnom neću odustati dok ga ne podesim kako valja. Jer Source Code Pro nije radio, a baš njega hoću. :D

Našao sam bolju foru, ceo dan se igram sa time, barem je meni bolja varijanta, mislim na font.
https://github.com/ryanoasis/nerd-fonts/

Nema šta nema, čak ima u sebi i linux font sa logoima raznih distroa.
Imaš recimo ako otkucaš get_icon_names kao što možeš videti na slici ispod u levom terminalu prikaz svih ikona, ako negde vidiš da nije dobro prikazano tj. onaj kvadrat, možeš da promeniš onda sa nekom drugom, to možeš videti u desnom donjem terminalu, na liniji 10, tu sam ikonu pingvina zamenio sa gentoo ikonom, imaš spisak kodova na linku iznad, ima i cheet sheet gde možeš da radiš search, vrlo korisno.
Znači POWERLEVEL9K_LINUX_ICON=$'\uf310' , f310 je kod za gentoo ikonu, dakle tako menjaš za ono što ti treba.
Meni i dalje na nekim prikazuje taj kvadrat ali te ikone ne koristim pa nema veze, ako primetim lako je kao što vidiš promeniti.
Tako da sam se šaltao na Kneck Nerd Font :)

Možeš i za vim da menjaš ikone na sličan način, ništa.. vidi prvo da li ti radi uopšte sa tim AUR paketom, pa ako ne radi ni sa tim onda možeš da probaš ovo sa menjanjem.
 

Prilozi

  • Screenshot at 2017-05-13 18:26:38.jpg
    Screenshot at 2017-05-13 18:26:38.jpg
    320.3 KB · Pregleda: 73
Našao sam bolju foru, ceo dan se igram sa time, barem je meni bolja varijanta, mislim na font.
https://github.com/ryanoasis/nerd-fonts/

Nema šta nema, čak ima u sebi i linux font sa logoima raznih distroa.
Imaš recimo ako otkucaš get_icon_names kao što možeš videti na slici ispod u levom terminalu prikaz svih ikona, ako negde vidiš da nije dobro prikazano tj. onaj kvadrat, možeš da promeniš onda sa nekom drugom, to možeš videti u desnom donjem terminalu, na liniji 10, tu sam ikonu pingvina zamenio sa gentoo ikonom, imaš spisak kodova na linku iznad, ima i cheet sheet gde možeš da radiš search, vrlo korisno.
Znači POWERLEVEL9K_LINUX_ICON=$'\uf310' , f310 je kod za gentoo ikonu, dakle tako menjaš za ono što ti treba.
Meni i dalje na nekim prikazuje taj kvadrat ali te ikone ne koristim pa nema veze, ako primetim lako je kao što vidiš promeniti.
Tako da sam se šaltao na Kneck Nerd Font :)

Možeš i za vim da menjaš ikone na sličan način, ništa.. vidi prvo da li ti radi uopšte sa tim AUR paketom, pa ako ne radi ni sa tim onda možeš da probaš ovo sa menjanjem.

Pa ovo je genijalno. Sad sam usao u kucu pa cu probati kad dodjem sebi. AUR paket cu samo zbog airline-a, a ovi Nerd fontovi mi se cine kao dobra osnova da otkucam sam svoju temu za zsh. Ionako necu bog zna sta komplikovano. Airline znam da mi nece cita nijedan simbol kad uzmem "uzi" spejsing, dok recimo kad povecam onda radi svaki font, ali je jako ruzno i da hocu siroki font koristio bih monospace obicni. Mozda je najbolje rjesenje (bar za airline) da predjem kroz ove varijable "let g:airline_ime_simbola" i dodijelim simbol koji mi odgovara, to je jedino mjesto gdje imam te glifove pokvarene.
 
Pa da, tako i uradi, ja sam zamenio par komada u airline :
Kod:
let g:airline_powerline_fonts = 1

if !exists('g:airline_symbols')
let g:airline_symbols = {}
endif
 
let g:airline_symbols.linenr = 'Ξ'
" Airline White Space Handling:
let g:airline_symbols.whitespace = ''

Meni ostalo da prevrtim još koji Nerd font, u principu kad namestiš jedan da radi ostali bi isto trebali da rade bez problema.
Ima ih dovoljno i dobar su izbor fontova napravili da patchuju :)
 
Hocu li jedan dan sjesti za racunar, a da sve radi...

Raspadanje je pocelo. Doduse sad joj nije trebalo mjesec dana, sad je u pitanju jedan apdejt ili sta god da se desilo jer je odjednom postalo ovakvo.

Je8XKxm.png


EDIT ~ Podesavanje fonta mi je ovo popravilo, ni sam ne znam kako jer to nisam ni dirao otkako sam digao sistem.
 
Poslednja izmena:
Nešto novo i neobično:

Снимак екрана из „2017-05-13 18-23-16“.jpg
Снимак екрана из „2017-05-13 18-21-44“.jpg
Снимак екрана из „2017-05-13 18-13-23“.jpg
Снимак екрана из „2017-05-13 18-13-07“.jpg
 
Nazad
Vrh Dno