Šta je novo?

Kako izgleda Vas LINUX Desktop?

To sto vozi @mrtavker po defaultu su radeon slobodni drajveri a ne AMD-ovi drajveri. AMD linux drajveri su u vecnoj beti....Ja isto imam Asus R7 260x i to je zadnja kartica koja je navodno podrzna sa amdgpu-pro drajverima, u stavrnosti AND linux drjveri ne rade sa tom karticom.
Kad se pogleda firmware jasno se vidi podela na radeon i amdgpu, jako malo kartica podrzano je u amdgpu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ima tearinga u xfce4, MATE, čini mi se i u Gnome. Nema kada koristiš kwin ili compton i namestiš tako. Drajveri ne rešavaju probleme sa tearingom, to radi compositor. Ali loši drajveri umeju praviti probleme.
 
Ja koristim Arch Linux i KDE. A ti open-source drajveri rade posao dobro? Meni je bitno da nema Screen Tearinga i da mi ETS2 i ATS rade dobro.
 
Pa sad, ja sam zadovoljan, koristim slicnu kombinaciju (Manjaro koji je Arch-based i i3, takodje imam i Plasmu pored).
 
Pa što čekaš da ti neko odgovori da li je pametno preći na R9 (kad je već poseduješ), probaj pa vidi sam :)
AMD open source drajveri rade odlično, a ti možeš da staviš i vlasničke, nema tearinga i ETS2 radi fenomenalno kako god da okreneš (bilo sa open source ili vlasničkim drajverima)
 
Sad mi se ne brise sve, jer imam dosta toga podesenog za Nvidia kartice. Ali svakako cu probati.

Karticu sam uzeo za brata, ali sam kontao da njemu dam GTX660, a sebi stavim ovu jer imam nameru da jednog dana kupim jos jednu i stavim ih u Crossfire.

Probacu pa videti kako radi, mada ako vi kazete da radi dobro kod vas, radice i kod mene valjda.
 
Radilo je odlično kod mene na matoroj amd kartici, u medjuvremenu je crkla pa sam na intelu ali skucao sam 310 sati na ETS2 , isključivo na linuxu naravno :)
Ne mogu da nadjem kada sam je zadnji put igrao ali bilo je davno, mislim baš tada kad je crkla amd kartica, zapravo nije crkla nego je ventilator prestao da radi lol, na intelu nešto kašljuca pa je više i ne igram, igram samo jednu igru zapravo hahah drugo me i ne zanima trenutno :)
 

Prilozi

  • Screenshot at 2017-07-07 01:35:23.png
    Screenshot at 2017-07-07 01:35:23.png
    626.2 KB · Pregleda: 115
Ja sam koristio ranije R9 270x sa GNU+Linuksom sa drajverima otvorenog koda. Radi fino sa nekim igrama, neke rade ocajno sa glitchevima. Sad koristim RX 470 isto sa drajverima otvorenog koda i primeti se unapredjenje slobodnog drajvera. Mozda ti je najbolje da sacuvas conf fajl od nvidije i probas tu amd kartu, testiraj pa vidi da li valja.. U nekim igrama su cak i starije nvidia karte bolje zbog drajvera, sto je porazavajuce.

Imao sam screen tearing sa obe karte, lako je resivo opcijom "TearFree on" u amd.conf

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Imao sam screen tearing sa obe karte, lako je resivo opcijom "TearFree on" u amd.conf

Znam za ovu opciju. Ovako sam resavao Screen Tearing i na starim i na novim AMD karticama. Pod starim mislim kada je jos ATI postojao. Probacu pa ako ne bude radilo vraticu GTX660. Male su razlike izmedju te dve kartice, R9 270X hocu najvise zbog mogucnosti da dodam jos jednu takvu u Crossfire ako je nadjem za smesne pare kao sto sam ovu nasao.
 
Ako je izbor Linux, drži se nVidia karte. Poprilično sam siguran da taj GTX660 bolje radi na Linux-u od moje RX470.
 
Probao R9 270X, video kako radi, izvadio je napolje i vratio GTX660.

Sto se tice onog osnovnog dobro radi i R9 270X. Znaci nema screen teringa, pusta dobro videe, nema seckanja i slicnih stvari. Ali u igrama radi ocajno. Kao sto ste i rekli, sve zavisi od igre do igre, ali ovo sto ja igram radi jako lose. U ETS2 i ATS su perfomasne koliko toliko i dobre, ali u Fistful of Frags igri kranje ocajne. Svaki sekund igrica secka i laguje.

Ipak ostajem na GTX660.
 
Debian 9.0
2017-07-12-085135_1920x1080_scrot.png
 


Polako se bližim izgledu u koji bez problema mogu da gledam 9h dnevno.
 
Odlicno izgleda. Drago mi je da nisam jedini sa 16:10 monitorom. :D
 
Unity nije najstabliniji na 17.04, pa sam instalirao budgie, za sad je dobar.
Workspace 1_013.jpg
 
Kako doci do ovoga? I sta mislite, jel bi moglo ovako na Lubuntu-u?

Nisam siguran da lxpanel može da se podesi da bude kao gnome panel. Ali možda bi mogao da probaš sa tint2. LXDE je ionako Openbox window menadžer + ti neki lx dodaci kao što je panel + widgeti, control centar, screen lock itd. Ja sam namestio sličnu stvar korsiteći MATE panel ali je bio jako bagovit pod Fedorom tj. widgeti su se često rušili. Što se izgleda i funkcionalnosti tiče, bilo je maltene isto. Čak sam namestio i dynamic transparency. ALi nije bilo stabilno.
 
Ako hocete takav izgled obrisete Lubuntu i dignete Ubuntu Gnome.

(Posto prebacivanje sa jednog DE na drugi ostavi sleper smeca iza sebe)
 
Može to da se reši preko systemd ali je cimanje. Pričam o podešavanju servisa pošto svaki DE podrazumevano podiže svoje servise sa X11, pa je potrebno malo čačkanja da se to reši. Jer nijedan DE nije ni najmanje briga za postojanje onog drugog, osim možda KDE koji zbog uniformnosti sopstvenog vizuelnog identiteta vodi računa o izgledu GTK aplikacija.
 
Ma nije se odnosilo na tvoj odgovor, meni je uvijek bilo fascinantno kad neki ljudi koriste tipa XFCE i na sve nacine pokusaju da od njega naprave KDE ili od KDE-a Gnome i kakogod. Okej, kad je u pitanju mala intervencija, ali cesto je lakse skinuti DE koji ti se svidja i to je to. Koza u odijelu je i dalje koza.
 
XFCE :)

2017-07-22-004425_1680x1050_scrot.jpg
 
Ma nije se odnosilo na tvoj odgovor, meni je uvijek bilo fascinantno kad neki ljudi koriste tipa XFCE i na sve nacine pokusaju da od njega naprave KDE ili od KDE-a Gnome i kakogod. Okej, kad je u pitanju mala intervencija, ali cesto je lakse skinuti DE koji ti se svidja i to je to. Koza u odijelu je i dalje koza.

Nije baš tako jednostavno. DE koji podrazumevano dolazi sa određenim interfejsom nekada nema aplikacije koje ti odgovaraju. Zbog toga je bitna opcija prilagođavanja interfejsa. Na primer, meni se dopada Deepin terminal i generalno mi je okej DE ali mi ne odgovara fajl menadžer. Dopada mi se Dolphin ali mi Plasma stvara probleme. Dopadaju mi se Gnome aplikacije ali ne volim gnome-shell itd. Zbog toga postoje neka polu-okruženja da ih tako nazovem koja koriste aplikacije koje pripadaju KDE ili Gnome ali imaju drugačije rešen interfejs. Budgie, Unity i Pantheon koriste GTK3 apps, LXQt koristi Qt apps, XFCE, Openbox i LXDE koriste GTK2 apps.

Edit: Zaboravio sam Lumina DE što koristi Qt apps.
 
Poslednja izmena:
Pa zato i kazem da se bolje drzati jednog pa kakvo je da je, nego skidati 450 dodatnih dependecy-ja radi fajl menadzera koji nosi par desetina mb.

Hoces bananu, a uz nju dobijes gratis gorilu sve sa dzunglom.

I kad sam koristio gnome koristio sam mrtvi nautilus pa kakav je da je, bilo mi bezveze skidati dolphin ili sta vec jer bi to znacilo -> gorila i dzungla.
 
Poslednja izmena:
To je mana dinamičkog linkovanja biblioteka. Opet, mnogima smeta suprotno. Kada app statički linkuje ono što njoj treba. Ljudima nikako ugoditi. Ja lično volim aplikacije sa što manje dependencies. Ali to su uglavnom cli programi.
 
Nazad
Vrh Dno