Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@dzigi12 kakvi su ti dalji planovi za strax? Gledam da ulozim neku sicu pa kontam da udjem ponovo jer sam prerano izasao :)
 
Izgleda da su samo LTC (koji me više ne zanima), ETC i BCH rešili da čvrsto ostanu na zemlji s'obe noge. Matic isto, ali za njega znamo da tradicionalno sačeka da se svi ispucaju, pa onda otpleše tango.

Monero takođe. :)
 
Ali Quant koji se malo uspavao konačno kreće svoju rolu, nadam se vrlo brzo do 200-250.
 
Ko ti garantuje kad je bull i kad je bear i kada će početi? Ko ti garantuje da je kapitulacija u bearu finalna kapitulacija i da će posle toga sve na gore? Ko ti garantuje koji će se šitovi ikada vratiti na ATH u dolarskom iznosu, a kamoli BTC iznosu? Ko ti garantuje da šitovi koje si odabrao neće pasti još 80% nakon prvog pada od 90%? Pogledaj kako se kroz istoriju menjao TOP-10 i kaži mi kako bi npr. prošao da si izabrao neke od ovih novčića koji su relikti prošlosti. Gotovo nijedan od njih nije probio svoj ATH prema BTC nakon prvobitnog pumpanja. Uvek se pojave neki novi "sjajni" projekti za koje niko npr. u martu 2020. nije čuo osim ranih developera i VC investitora koji će kasnije dampovati svoju investiciju na retail. Pogledaj kada su nastali Polkadot, Solana i slični projekti iz prošlog ciklusa i kaži mi da li si čuo za njih u martu 2020 kada se desila finalna kapitulacija? Mnogo je lako tako pričati sada ali da li ti znaš koji će projekti biti HOT u 2024/25 bullu? Moći ćeš da nabrojiš samo ove za koje sada znaš, a neki od njih još uvek ni ne postoje ili su zatrpani duboko dole na Coinmarketcapu. Na stranu, što je gotovo nemoguće razdvojiti očigledne scamove od neuporedivo malobrojnijih legitimnih projekata. Verovatno je taj odnos 10:1, ako ne i gore.

Ti si ovo napisao kao da kripto tržište ima neki svoj playbook i da ga se samo treba držati, ti ako si uspeo sve ovo da ponoviš u više ciklusa, onda skidam kapu ali znaš i sam da 99% ljudi nema ni vremena ni znanja da prati sve to, da napravi razliku između prevara i donekle legitimnih projekata niti da uopšte razume i prati sve te vesti u vezi sa kriptom. Većina ljudi ovo apsolutno neće raditi, a stoji da su potencijalni gubici i dobici neuporedivo veći ali i uz neuporedivo veće rizike od pasivne akumulacije Bitkoina.

Ovako, Bitkoin se već smatra kao jedini pouzdani i legitimni oblik digitalne imovine čija strpljiva akumulacija kroz godine bez obzira na cenu dovodi do očuvanja i uvećanja kupovne moći za one sa dovoljno dugim vremenskim horizontom. O tome je i Fidelity pisao u svom izveštaju ("Why investors need to consider bitcoin separately from other digital assets"), a ako neko ne zna ko je Fidelity onda ne znam šta ga uopšte kvalifikuje da govori o ovoj temi.
Garantuje isto ono sto tebi garantuje da ce BTC nastaviti da raste dugorocno. Ne znam o kakvim garancijama pricas.

Pa naravno da se zna kad je sezona Beara, a to je kad se skljoka cena posle ATH, samo malo mozga da se ukljuci i skonta se da je sve u ciklusima. I ne pricam o gadjanju dna, ili vrha, to nije nesto sto moze da se isplanira, ali ciklus apsolutno da. A zato sluze metode kao sto su DCA da bi kroz vreme bolje pogodili ulaz/izlaz. Bez mnogo razmisljanja i rizika moze da se ulazi i izlazi iz BTC kroz cikluse, uz 4 godine cekanja nesto manji profit ali i dosta manje rizika (za kripto standarde). Prosto je glupo prolaziti kroz bear u kriptu, pa bio to i bitcoin. Zasto bih dozvolio da mi portfolio u jednom trenutku padne u odnosu na ATH 4x puta? nema nikakog smisla.

Ja ni ne promovisem ulazak u altove, vec samo kazem da altovi mogu da nadmase BTC (imas milion primera) ali to nosi rizik sa sobom, pa ko sta voli nek izvoli.



Izgleda da su samo LTC (koji me više ne zanima), ETC i BCH rešili da čvrsto ostanu na zemlji s'obe noge. Matic isto, ali za njega znamo da tradicionalno sačeka da se svi ispucaju, pa onda otpleše tango.

Samo da nam i ETH ne postane stablecoin kao XRP i LTC :D
 
Ne pisem cesto,ali citam/pratim vas svakodnevno.
Imao bi jedno pitanje, savet od iskusnijih kolega cripto stručnjaka?!
Uložio sam nekih 300-400$(vrv sića za vas) na SOL, svojevremeno na ceni od~19$...Trenutno mi je zarada ~1500$ čistih na tome. S druge strane, imam oko 1000$ uloga na LTC (po prosečnoj ceni ulaza ~85$).
Da li bi, po vama iskusnijima u criptu, valjalo da sa profitom iz SOL, sada pređem u LTC, smanjim ulaznu cenu, i sačekam recimo nekih 5x na LTC sa ~ 3k$ uloga. Da li će uopšte doći 5x(od sada) na LTC?
Ili bi taj profit od SOL valjalo prebaciti u neki drugi coin (šta bi moglo otići bar 5,6,7x), ili čekati SOL na (projektovanih) ~300$?
Napominjem da mi se ne žuri preterano!
Hvala unapred na savetima, ako ih bude!?
 
Garantuje isto ono sto tebi garantuje da ce BTC nastaviti da raste dugorocno. Ne znam o kakvim garancijama pricas.

Pa naravno da se zna kad je sezona Beara, a to je kad se skljoka cena posle ATH, samo malo mozga da se ukljuci i skonta se da je sve u ciklusima. I ne pricam o gadjanju dna, ili vrha, to nije nesto sto moze da se isplanira, ali ciklus apsolutno da. A zato sluze metode kao sto su DCA da bi kroz vreme bolje pogodili ulaz/izlaz. Bez mnogo razmisljanja i rizika moze da se ulazi i izlazi iz BTC kroz cikluse, uz 4 godine cekanja nesto manji profit ali i dosta manje rizika (za kripto standarde). Prosto je glupo prolaziti kroz bear u kriptu, pa bio to i bitcoin. Zasto bih dozvolio da mi portfolio u jednom trenutku padne u odnosu na ATH 4x puta? nema nikakog smisla.

Ja ni ne promovisem ulazak u altove, vec samo kazem da altovi mogu da nadmase BTC (imas milion primera) ali to nosi rizik sa sobom, pa ko sta voli nek izvoli.





Samo da nam i ETH ne postane stablecoin kao XRP i LTC :D
Ok to je tvoja strategija, skroz legitimno. Ako tim pristupom akumuliraš više satošija nego prostim pasivnim DCA-om, čestitke. Tako i Ben Cowen ima one njegove "risk metrics". I ovo nije cinično jer je to itekako moguće ako znaš šta radiš. Ja nemam nameru nikada da prodajem bazirano na ciklusima jer nema garancije da će se takvi istovetni ciklusi ponavljati i u budućnosti. Mogu da prodam kada mi kupovna moć dovoljno naraste tako da mogu da priuštim neku stvar koju sam odavno želeo a to ne mora da ima nikakve veze sa ciklusima niti da li je ATH blizu moje tačke trošenja tog BTC-a. Poenta je da može rasti dugoročno, a da istovremeno ne prati dosadašnje cikluse. Šta hoću da kažem?

Kada cena pada sa ATH ne možeš da zapravo znaš da li je bear a primer za to je double top iz 2013. godine. kada je cena pala gotovo 80% od aprila do jula 2013 - za samo 3 meseca (sa $266 na $65). I neko bi pomislio "duboko smo u bearu, padaće još", a onda je cena eksplodirala sa $65 na $1242 i mnogi su kupovali da daleko većim iznosima od onih na kojima su prodavali i planirali da "buy-back".

Ko ti kaže da se nešto slično neće ponoviti? Pa i u 2021. je bio double top i mnogi su prodali na oko 60k, pa kada je palo na 30k su očekivali pad na ispod 20k da bi usledilo lansiranje na 69k i mnogi su kupovali na preko 50.000 umesto 25.000. Tako da je to zeznuta rabota i očekujem ništa manju volatilnost u naredne 2 godine.

Novčići koje imam nisu neka enormna količina, ali uz strpljenje i nešto vremena čak i ta količina može biti "life/wife changing" ukoliko se moja teza ostvari i to uz gotovo nepostojeći rizik (u smislu gubitka samog BTC-a nezavisno od cene prema dolaru). Dakle nisam ni 1% spreman da rizikujem gubitak ovih novčića koje imam, to apsolutno ne smem da dopustim sebi. I to mi ne treba neka enormna cena, na ceni od oko 100.000 mislim da tu količinu BTC-a koju imam neću moći da dupliram do kraja svog života u narednih 30-40 godina. A planiram da pasivno akumuliram sve to vreme čak i pored periodičnih prodaja/trošenja na svakih par godina. Ako se moja teza ne ispostavi tačnom neće mi se pokvariti kvalitet života u odnosu na ono što vodim sad.

Tako da ako neko koristi trejdovanje altova da akumulira više BTC i bude uspešan - ok ali da ne zaboravi da veće dobitke konvertuje u BTC i onda nema više nazad u altove jer je rizik da se zarađeno izgubi suviše veliki. Ja neću biti licemer, u periodu decembar 2020-maj 2021 sam akumulirao kroz altove polovinu BTC-a koji imam danas i rekao sam sebi nikad više.

A što se tiče modela koje pratim (uz ogradu da su "all models wrong, some are useful"), najpouzdaniji model do sada je po meni Bitcoin long term power law koji je prilično tačno već pogodio dva dna bear marketa - mart 2020. i novembar 2022. Model je napravljen 2019. i ova dva bottoma je pogodio nakon svog nastanka.

Drugi model koji mi se dosta sviđa je Mežinskisov model koji se ne može naći ni na jednom sajtu ali ga Mežinskis redovno analizira na svom Youtube kanalu i kada gostuje kod Martija Benta, na samom početku videa od 02:40

 

Prilozi

  • shot-2023-12-25_20-33-45.jpg
    shot-2023-12-25_20-33-45.jpg
    90.1 KB · Pregleda: 21
Ne pisem cesto,ali citam/pratim vas svakodnevno.
Imao bi jedno pitanje, savet od iskusnijih kolega cripto stručnjaka?!
Uložio sam nekih 300-400$(vrv sića za vas) na SOL, svojevremeno na ceni od~19$...Trenutno mi je zarada ~1500$ čistih na tome. S druge strane, imam oko 1000$ uloga na LTC (po prosečnoj ceni ulaza ~85$).
Da li bi, po vama iskusnijima u criptu, valjalo da sa profitom iz SOL, sada pređem u LTC, smanjim ulaznu cenu, i sačekam recimo nekih 5x na LTC sa ~ 3k$ uloga. Da li će uopšte doći 5x(od sada) na LTC?
Ili bi taj profit od SOL valjalo prebaciti u neki drugi coin (šta bi moglo otići bar 5,6,7x), ili čekati SOL na (projektovanih) ~300$?
Napominjem da mi se ne žuri preterano!
Hvala unapred na savetima, ako ih bude!?
Kad već pitaš, ja bih sunuo svih $3000 u BTC bilo odjednom, bilo neki DCA u periodu koji odrediš - 3, 6 ili 9 meseci. Ili pola odjednom, a druga polovina opet neki DCA. I ako imaš redovna primanja redovno dodavaj šta god možeš i kad ti kupovna moć tog BTC-a dovoljno naraste počasti nečim sebe ili jednostavno HODL dok god ti ne popravlja kvalitet života. $3000 je trenutno oko 0.068 BTC, ako bi dobacio do 0.1 BTC to je količina o kojoj 97% svetske populacije može samo da sanja, odnosno manje od 210 miliona ljudi. ⚡
 
Ne pisem cesto,ali citam/pratim vas svakodnevno.
Imao bi jedno pitanje, savet od iskusnijih kolega cripto stručnjaka?!
Uložio sam nekih 300-400$(vrv sića za vas) na SOL, svojevremeno na ceni od~19$...Trenutno mi je zarada ~1500$ čistih na tome. S druge strane, imam oko 1000$ uloga na LTC (po prosečnoj ceni ulaza ~85$).
Da li bi, po vama iskusnijima u criptu, valjalo da sa profitom iz SOL, sada pređem u LTC, smanjim ulaznu cenu, i sačekam recimo nekih 5x na LTC sa ~ 3k$ uloga. Da li će uopšte doći 5x(od sada) na LTC?
Ili bi taj profit od SOL valjalo prebaciti u neki drugi coin (šta bi moglo otići bar 5,6,7x), ili čekati SOL na (projektovanih) ~300$?
Napominjem da mi se ne žuri preterano!
Hvala unapred na savetima, ako ih bude!?
Svaka čast za Sol. Tehnički gledano, mi bi od tebe trebalo da tražimo savet za budućnost 😄. Elem, gledajući šta je stagniralo, ja sam profit (simboličan) od Avax i drugih koji su rasli, prelio delimično u Etc, Bch i Fil, pa ćemo videti. Etc nije išao ispod 14$ u onom kanalu, tako da verujem da ako krene nizbrdo, neće mnogo da kalira, a ako smo u bull-u, ima mnogo lufta da skoči.
 
Kad već pitaš, ja bih sunuo svih $3000 u BTC bilo odjednom, bilo neki DCA u periodu koji odrediš - 3, 6 ili 9 meseci. Ili pola odjednom, a druga polovina opet neki DCA. I ako imaš redovna primanja redovno dodavaj šta god možeš i kad ti kupovna moć tog BTC-a dovoljno naraste počasti nečim sebe ili jednostavno HODL dok god ti ne popravlja kvalitet života. $3000 je trenutno oko 0.068 BTC, ako bi dobacio do 0.1 BTC to je količina o kojoj 97% svetske populacije može samo da sanja, odnosno manje od 210 miliona ljudi. ⚡
Hvala na savetu, nisam napomenuo pa nisi mogao da znaš, ali deo portfolia mi je u BTC i ETH, tako da sam već u tih 210mil (možda i manje).
Više sam mislio da, u narednih godinu dana recimo, od ovog profita od SOL napravim 5-10x, što priznaćeš sa BTC nije realno?
 
Auuuu, šta Ordi napravi..Jel bilo mudrih glava koje su ga kupile na vreme? Market cap mu je tek 1.7 milijardi, tako da ovo može još da ide, ali kako ga uzeti posle 1300%..
 
Svaka čast za Sol. Tehnički gledano, mi bi od tebe trebalo da tražimo savet za budućnost 😄. Elem, gledajući šta je stagniralo, ja sam profit (simboličan) od Avax i drugih koji su rasli, prelio delimično u Etc, Bch i Fil, pa ćemo videti. Etc nije išao ispod 14$ u onom kanalu, tako da verujem da ako krene nizbrdo, neće mnogo da kalira, a ako smo u bull-u, ima mnogo lufta da skoči.
Hvala na lepim rečima!
Posedujem ETH, pa mi ETC nekako nije zanimljiv, mada vrv grešim ali ga nešto ne mirišem...
A sa LTC (kakva kontradiktornost u odnosu na napisano iznad, krastavac) sam se zarobio i sad ne znam šta bi?!
 
Ne znam šta da ti kažem, ali teško ga je i gledati. Ja sam isto posle par godina rešio da ga se ratosiljam sa minusom i ne kajem se.
 
Hvala na savetu, nisam napomenuo pa nisi mogao da znaš, ali deo portfolia mi je u BTC i ETH, tako da sam već u tih 210mil (možda i manje).
Više sam mislio da, u narednih godinu dana recimo, od ovog profita od SOL napravim 5-10x, što priznaćeš sa BTC nije realno?
U dovoljno dugom vremenskom periodu - realno je :p

A od mene jedan najkolegijalniji savet, uključujući i moj prethodni odgovor: ako ti je za bilo koju investiciju potrebno da od nekog drugog tražiš savet, onda bolje i da ne investiraš dok sam ne stekneš dovoljno znanja (uključujući i Bitkoin). "DYOR first."
 
U dovoljno dugom vremenskom periodu - realno je :p

A od mene jedan najkolegijalniji savet, uključujući i moj prethodni odgovor: ako ti je za bilo koju investiciju potrebno da od nekog drugog tražiš savet, onda bolje i da ne investiraš dok sam ne stekneš dovoljno znanja (uključujući i Bitkoin). "DYOR first."
Posavetovati se sa iskusnijima, prikupiti informacije i mišljenja drugih ljudi, a zatim sam doneti odluku i preseći, ne mora nužno biti loše, gledajući prethodna iskustva i odluke😉
Dovoljno dugom vremenskom periodu i otprilike godinu dana - nije isto!
Svakako hvala na savetima i izdvojenom vremenu!
 
Hvala na lepim rečima!
Posedujem ETH, pa mi ETC nekako nije zanimljiv, mada vrv grešim ali ga nešto ne mirišem...
A sa LTC (kakva kontradiktornost u odnosu na napisano iznad, krastavac) sam se zarobio i sad ne znam šta bi?!
Izadji iz LTC, totalni je tres od coina u paketu sa XRP, neces se pokajati.
Vidi nesto novo gejmersko ili Ai pa uleti, sve ce to u bullu da skace ko blesavo, samo gledaj i da izadjes na vreme.
 
Pomenuo sam Quant u nekom prethodnom postu i mislim da je vreme da zasija.
BNB isto izgleda da hvata zalet.
 
Izadji iz LTC, totalni je tres od coina u paketu sa XRP, neces se pokajati.
Vidi nesto novo gejmersko ili Ai pa uleti, sve ce to u bullu da skace ko blesavo, samo gledaj i da izadjes na vreme.
Da da, najbliži sam tom scenariju, nego vučem ga preko godinu dana-pa se čovek dugo premišlja🙃
Svakako,hvalaaa
 
Aj drugari vi meni kao totalnom botu predlozite neke manje coine da se ulozi malo eura,bolje vi da kazete nego da ja botina bacim pare,bar da ima neke nade da ce biti nesto od toga 😁
 
Ovde. Slobodno pročitaj zalepljene teme. Mnogo pametnih i korisnih stvari je napisano.
 
Mislim da ADA i DOT imaju jos dosta potencijala. Dosta su "iskrvarili".

Naravno sve u skladu sa kretanjem BTCa i pod uslovom da je mini alt sezona otvorena.

Ne bih se začudio da vidim ADAu blizu 1.2 i DOT oko 20$.

Nadam se citavog Januara bocnom btc kretanju.. Februar za eth 😊
 
sa4uvajte zdravlje i bez'te od ltc. Sto vise bezite , to ima vece shanse da mrdne cena na bolje :)
 
Možda sam lud ali spot etf u kombinaciji sa halvingom u aprilu i u kombinaciji sa spuštanjem kamatnih stopa u USA isto ove godine ne znam zašto ne bi očekivali da mnogi altovi odu x100 u nekom idealnom scenariju. Mislim da je ovo jedinstvena prilika za uzimanje masnog keša..
 
Možda sam lud ali spot etf u kombinaciji sa halvingom u aprilu i u kombinaciji sa spuštanjem kamatnih stopa u USA isto ove godine ne znam zašto ne bi očekivali da mnogi altovi odu x100 u nekom idealnom scenariju. Mislim da je ovo jedinstvena prilika za uzimanje masnog keša..
Eh da je tako lako. Mozda bas "oni" i hoce da to pomislis i na kraju uzmu masne pare bas od tebe/nas. Sto vise idemo gore, rizicnije je kupovati. Ja sada nista ne bih kupovao i necu dok i ako ne bude neke vece korekcije. Ako je ne bude ostace mi veca kolicina USDT-a, do daljnjeg, sto mi se bas i ne svidja ali izbora bez. Kupovati nesto cisto da kupim ne dolazi u obzir.

Nego gde nam je morbius? Banovan ili apokalipsa nikako da dodje, pa ceka svoj trenutak?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno