Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nadam se da nece izgorecu. 😀 Imao order za 2000 SOL-a na 9.55$ i sklonio zbog cele price oko FTX-a. AVAX hteo da kupim na 8.88$ i jos mi je u glavi ta cena i to za 60k pre mesec i kusur i nisam hteo da ostanem bez USDT-a. Sada mogu samo da placem.

Zato se ATOM/DOT koje sam kupio zbog stejka dobro drze i nisu napravili ni x2. 😀

Ali trenutno sam u plusu nesto malo vise od 20k na ATOM-u u odnosu na 83 ETH-a koja sam zamenio za ATOM ne racunajuci oko 1500 ATOM-a koja sam dobio kao nagrade od stejka. Slicna je prica i za DOT ali tu sam vecinu kupio od zarade trejdovanjem.

I kupio sam nazad 4 BTC-a na 40.9k ( 18.12 ) pa razmisljam sta da radim. STRAX me je trenutno malo izradio jer sam ga prodao na 1.10$ a on je otisao na 1.30$. Ako slucajno odemo na 1.50$ prodacu jos jednu kolicinu.

Svakako i dalje ocekujem neki veci pad koji nikako da se desi da uletim opet u neke novcice ( prvenstveno BTC/STRAX ) i da zavrsavam za ovu godinu.
Brt, ja uzeo sol za 50 eur na negde 9$ i prodao izmedju 29$ i 43$, pa me duša boli, a za ovo tvoje bi izgorela i duša i telo. Kako god, ako kupiš kajaćeš se, ako ne kupiš kajaćeš se.
 
Isto tako skoro dva meseca nam se smeskao BTC na 15-16k i vikao "kupi me, kupi me" i koliko je nas kupilo i jos bolje sacuvalo do danas? :D

Tako da treba gledati napred i sta moze sad i ubuduce da se uradi :)
 
Prati li neko BNB pricu?

Osim charta jako slabo sam pratio vesti u vezi njega i vidim da se drzi rame uz rame sa LTC... Cak je i ETC u ovom trenutku bolji
 
BNB sam nekako preskočio. Interesantan weekly chart. Bollinger je ušao u uzani kanal, čeka da eksplodira, a cena se drži iznad 20 SMA. Pitanje je na koju će stranu. Daily chart krenuo na gore. Moguće je da opali. Problem je naravno BTC koji samo čeka neoprezne da se zalete na neki long.
 
Gde da stane. Pravi trejder se najede sarme, legne na kauč sa stolicom ispod nogu i čačkalicom u ustima i baci jedan order pre nego odrema malo usled pada pritiska.
 
Isto tako skoro dva meseca nam se smeskao BTC na 15-16k i vikao "kupi me, kupi me" i koliko je nas kupilo i jos bolje sacuvalo do danas? :D

Tako da treba gledati napred i sta moze sad i ubuduce da se uradi :)
Pre bilo sta napravis bolje uloziti malo vremena u edukaciju da razumijes sta se ovde zapravo desava
Naprimer procitati knjigu bitcoin standard,dosta je jednostavno napisana objasnjen je novac ,istorija valuta ,sta cini jednu valutom boljom ,zasto uvjek bolja valuta pobjedi losiju i dati primjeri iz istorije sa metalnim valutama i tako neke stvari
I posle procitas fiat standard od istog autora skontces da bitcoin nema plafon jer fiat valute nemaju dno
Ako ukapiras postaces hodler i akumuliaces na svakoj ceni kad god imas viska fiata i na kraju ces sigurno bolje proci nego svi ovi kockari scam sitcoinima i trejderi sa niskom vremenskom preferncijom
 
Pre bilo sta napravis bolje uloziti malo vremena u edukaciju da razumijes sta se ovde zapravo desava
Naprimer procitati knjigu bitcoin standard,dosta je jednostavno napisana objasnjen je novac ,istorija valuta ,sta cini jednu valutom boljom ,zasto uvjek bolja valuta pobjedi losiju i dati primjeri iz istorije sa metalnim valutama i tako neke stvari
I posle procitas fiat standard od istog autora skontces da bitcoin nema plafon jer fiat valute nemaju dno
Ako ukapiras postaces hodler i akumuliaces na svakoj ceni kad god imas viska fiata i na kraju ces sigurno bolje proci nego svi ovi kockari scam sitcoinima i trejderi sa niskom vremenskom preferncijom
Kakve su ovo price, masis poentu sve od ovog sto pricas nema nikakve veze sa onim sto sam ja napisao.
 
Pre bilo sta napravis bolje uloziti malo vremena u edukaciju da razumijes sta se ovde zapravo desava
Naprimer procitati knjigu bitcoin standard,dosta je jednostavno napisana objasnjen je novac ,istorija valuta ,sta cini jednu valutom boljom ,zasto uvjek bolja valuta pobjedi losiju i dati primjeri iz istorije sa metalnim valutama i tako neke stvari
I posle procitas fiat standard od istog autora skontces da bitcoin nema plafon jer fiat valute nemaju dno
Ako ukapiras postaces hodler i akumuliaces na svakoj ceni kad god imas viska fiata i na kraju ces sigurno bolje proci nego svi ovi kockari scam sitcoinima i trejderi sa niskom vremenskom preferncijom
Nisam procitao knjigu o kojoj pricas ali sudeci po tvom postu mogu da zakljucim da je autor povezao i poredio bitcoin sa novcem?
 
nijedna država neće odustati od monopola nad monetarnom masom, i naravno da imaju sredstava i načine da to obezbede..
 
svidja mi se ovo poredjenje. trejdujuci , svi mi zajedno, jedemo sarme. Samo sto neko zahvati meso a nekome ostane list od kupusa :).
 
Pusti ti verovanje, Jel si napravio pare? Jedino je to bitno na kraju.
 
Je l' ovo neka uvreda? Mozes da prevedes ovo nama koji nismo citali gore-pomenute knjige.
Nije uvreda, hoće da vam kaže da nemate dovoljno dugačak vremenski horizont.

Možda mislite da ste uspešni trejderi ako time uvećavate iznos love u fiat novcu. Međutim, čak i ako vam $$$ saldo raste trejdovanjem, niste uspešni trejderi ako trejdovanjem ne uvećavate svoj saldo i portfolio meren kroz BTC odnos. Da li vam kroz vreme raste BTC vrednost vašeg portfolija? To je daleko teže ostvariti nego rast $$$ vrednosti u dužem vremenskom periodu, a izlažete se neuporedivo većem riziku nego da samo pasivno akumulirate Bitkoin kroz vreme.

Npr. ja potpuno ignorišem šitkoine (iako sam bio šitkoiner do maja 2021) i čak ih ne komentarišem niti ismevam ljude zbog toga kao što vi šitkoineri radite sa "BTC maxijima" ali to govori samo o vašem vaspitanju i mentalnom sklopu. Dok Babic samo želi da vam pomogne i to na veoma pristojan način.

Kao "BTC maxi", ja sam od maja 2021. do danas udvostručio iznos svog BTC-a samo pasivnom štednjom/akumulacijom izdvajajući svakog meseca deo svoje plate u BTC. Dakle gotovo bez ikakvog rizika, stresa, plraćenja grafikona, trejdera na Jutjubu itd. Živeo sam svoj život uobičajeno, posvećen porodici i poslu i mirno spavajući noću. Sada iznos mog 100% BTC portfolija u fiatu je na daleko većem nivou nego što je bio kada je BTC bio na $69.000.

Sada se pogledajte u ogledalo i izračunajte koliko je vrednost vašeg trejding portfolija izražena kroz BTC u poređenju sa različitim tačkama u prošlosti. Da li je rasla ili padala kroz vreme? S obzirom da je većina šitkoina izgubila i preko 90% vrednosti vs BTC prethodne 2 godine, velika je šansa da ste izgubili u BTC odnosu vašeg portfolija. Ako je neko i dobio, jedina razumna odluka je konvertovati tu zaradu u BTC jer retko koji šitkoin u dužem periodu outperformuje BTC - na duži period mislim na duže od jednog bull marketa i to su jedino DOGE i BNB uspeli. Trejding je daleko rizičniji od BUY & HOLD BTC strategije, a ishod je veoma, veoma upitan.

Zapamtite, jedina brojka koja je bitna je broj satošija u vašem portfoliu! Ako ste zaradili fiat onda definitivno zaslužujete Bambija...

nijedna država neće odustati od monopola nad monetarnom masom, i naravno da imaju sredstava i načine da to obezbede..

Nastankom BTC-a države su taj monopol već izgubile samim tim što Bitkoin postoji, što ga ne mogu kontrolisati i što mu ne mogu menjati monteranu politiku oličenu u apsolutnoj oskudnosti od 21 milion novčića. Nemaju više monopol jer ga ljudi koriste uveliko kao novac bez dozvole države. Sada je samo na pojedinim državama da tu činjenicu prihvate poput El Salvadora i, kao najvežiji primer, Argentine koja je upravo dozvolila da se kao novac pri sklapanju ugovora može koristiti šta god ugovorne strane odluče, uključujući i Bitkoin.

Države možda imaju monopol nad izdavanjem svoje lokalne valute u smislu da zakonski ne smeš falsifikovati lokalnu valutu, ali monopol u pravom smislu reči nemaju. I ne treba da imaju jer slobodno tržište treba da odluči koji je novac najbolji, a ne da me neko primorava pištoljem uperenim u potiljak. Tako će u Argentini verovatno u početku dominantan novac biti dolar jer je tako odlučilo slobodno tržište i jer je situacija na terenu bila takva da su ljudi ionako za sve koristili dolar, a ne pezos. Na kraju će se kao dve dominantne valute u Argentini izdvojiti dolar i Bitkoin.
 
Poslednja izmena:
Bas juce htedoh da vam napisem da mislim da ce Kadena eksplodirati u narednom periodu jer pocetkom Januaru imaju rebrand i razne novotarije
 
Nije uvreda, hoće da vam kaže da nemate dovoljno dugačak vremenski horizont.

Možda mislite da ste uspešni trejderi ako time uvećavate iznos love u fiat novcu. Međutim, čak i ako vam $$$ saldo raste trejdovanjem, niste uspešni trejderi ako trejdovanjem ne uvećavate svoj saldo i portfolio meren kroz BTC odnos. Da li vam kroz vreme raste BTC vrednost vašeg portfolija? To je daleko teže ostvariti nego rast $$$ vrednosti u dužem vremenskom periodu, a izlažete se neuporedivo većem riziku nego da samo pasivno akumulirate Bitkoin kroz vreme.

Npr. ja potpuno ignorišem šitkoine (iako sam bio šitkoiner do maja 2021) i čak ih ne komentarišem niti ismevam ljude zbog toga kao što vi šitkoineri radite sa "BTC maxijima" ali to govori samo o vašem vaspitanju i mentalnom sklopu. Dok Babic samo želi da vam pomogne i to na veoma pristojan način.

Kao "BTC maxi", ja sam od maja 2021. do danas udvostručio iznos svog BTC-a samo pasivnom štednjom/akumulacijom izdvajajući svakog meseca deo svoje plate u BTC. Dakle gotovo bez ikakvog rizika, stresa, plraćenja grafikona, trejdera na Jutjubu itd. Živeo sam svoj život uobičajeno, posvećen porodici i poslu i mirno spavajući noću. Sada iznos mog 100% BTC portfolija u fiatu je na daleko većem nivou nego što je bio kada je BTC bio na $69.000.

Sada se pogledajte u ogledalo i izračunajte koliko je vrednost vašeg trejding portfolija izražena kroz BTC u poređenju sa različitim tačkama u prošlosti. Da li je rasla ili padala kroz vreme? S obzirom da je većina šitkoina izgubila i preko 90% vrednosti vs BTC prethodne 2 godine, velika je šansa da ste izgubili u BTC odnosu vašeg portfolija. Ako je neko i dobio, jedina razumna odluka je konvertovati tu zaradu u BTC jer retko koji šitkoin u dužem periodu outperformuje BTC - na duži period mislim na duže od jednog bull marketa i to su jedino DOGE i BNB uspeli. Trejding je daleko rizičniji od BUY & HOLD BTC strategije, a ishod je veoma, veoma upitan.

Zapamtite, jedina brojka koja je bitna je broj satošija u vašem portfoliu! Ako ste zaradili fiat onda definitivno zaslužujete Bambija...



Nastankom BTC-a države su taj monopol već izgubile samim tim što Bitkoin postoji, što ga ne mogu kontrolisati i što mu ne mogu menjati monteranu politiku oličenu u apsolutnoj oskudnosti od 21 milion novčića. Nemaju više monopol jer ga ljudi koriste uveliko kao novac bez dozvole države. Sada je samo na pojedinim državama da tu činjenicu prihvate poput El Salvadora i, kao najvežiji primer, Argentine koja je upravo dozvolila da se kao novac pri sklapanju ugovora može koristiti šta god ugovorne strane odluče, uključujući i Bitkoin.

Države možda imaju monopol nad izdavanjem svoje lokalne valute u smislu da zakonski ne smeš falsifikovati lokalnu valutu, ali monopol u pravom smislu reči nemaju. I ne treba da imaju jer slobodno tržište treba da odluči koji je novac najbolji, a ne da me neko primorava pištoljem uperenim u potiljak. Tako će u Argentini verovatno u početku dominantan novac biti dolar jer je tako odlučilo slobodno tržište i jer je situacija na terenu bila takva da su ljudi ionako za sve koristili dolar, a ne pezos. Na kraju će se kao dve dominantne valute u Argentini izdvojiti dolar i Bitkoin.

Da samo sto covek random prica uvek istu pricu. Ono ljudi pricali o DCA a on prica kako je DCA sranje jer BTC je bolji od shitova, ono kao brate nidje veze, nacin kupovine - sta je bolje BTC ili SHITcoin.

I u pravu si, najbolja stvar je akumulirati sto vise BTC (pred bull). Ali to se radi u Bearu, i to ne samo kupovinom BTC vec i kupovinom Shitova, jer su oni pali 90% i porasce mozda toliko (u odnosu sa BTC), dok je BTC pao dosta manje i u bullu ce da ima manji mnozilac (ali je zato dosta sigurniji). Opet treba pratiti 4godisnje cikluse i gde se nalazimo u datom trenutku ciklusa i na osnovu toga kupovati/prodavati. Besmisleno je holdovati posle Bulla, i/ili holdovati vise ciklusa. Za miran san je vrlo lako, sacekati kapitulaciju kupiti u najgorem bearu, a to je sada bilo pre god dana, pre toga je bio decembar 2018 itd. I miran si sve do ludnice za nekih do 10x. Ali ako hoces vise, onda mora malo i da se pomucis.
 
Nije uvreda, hoće da vam kaže da nemate dovoljno dugačak vremenski horizont.

Možda mislite da ste uspešni trejderi ako time uvećavate iznos love u fiat novcu. Međutim, čak i ako vam $$$ saldo raste trejdovanjem, niste uspešni trejderi ako trejdovanjem ne uvećavate svoj saldo i portfolio meren kroz BTC odnos. Da li vam kroz vreme raste BTC vrednost vašeg portfolija? To je daleko teže ostvariti nego rast $$$ vrednosti u dužem vremenskom periodu, a izlažete se neuporedivo većem riziku nego da samo pasivno akumulirate Bitkoin kroz vreme.

Npr. ja potpuno ignorišem šitkoine (iako sam bio šitkoiner do maja 2021) i čak ih ne komentarišem niti ismevam ljude zbog toga kao što vi šitkoineri radite sa "BTC maxijima" ali to govori samo o vašem vaspitanju i mentalnom sklopu. Dok Babic samo želi da vam pomogne i to na veoma pristojan način.

Kao "BTC maxi", ja sam od maja 2021. do danas udvostručio iznos svog BTC-a samo pasivnom štednjom/akumulacijom izdvajajući svakog meseca deo svoje plate u BTC. Dakle gotovo bez ikakvog rizika, stresa, plraćenja grafikona, trejdera na Jutjubu itd. Živeo sam svoj život uobičajeno, posvećen porodici i poslu i mirno spavajući noću. Sada iznos mog 100% BTC portfolija u fiatu je na daleko većem nivou nego što je bio kada je BTC bio na $69.000.

Sada se pogledajte u ogledalo i izračunajte koliko je vrednost vašeg trejding portfolija izražena kroz BTC u poređenju sa različitim tačkama u prošlosti. Da li je rasla ili padala kroz vreme? S obzirom da je većina šitkoina izgubila i preko 90% vrednosti vs BTC prethodne 2 godine, velika je šansa da ste izgubili u BTC odnosu vašeg portfolija. Ako je neko i dobio, jedina razumna odluka je konvertovati tu zaradu u BTC jer retko koji šitkoin u dužem periodu outperformuje BTC - na duži period mislim na duže od jednog bull marketa i to su jedino DOGE i BNB uspeli. Trejding je daleko rizičniji od BUY & HOLD BTC strategije, a ishod je veoma, veoma upitan.

Zapamtite, jedina brojka koja je bitna je broj satošija u vašem portfoliu! Ako ste zaradili fiat onda definitivno zaslužujete Bambija...



Nastankom BTC-a države su taj monopol već izgubile samim tim što Bitkoin postoji, što ga ne mogu kontrolisati i što mu ne mogu menjati monteranu politiku oličenu u apsolutnoj oskudnosti od 21 milion novčića. Nemaju više monopol jer ga ljudi koriste uveliko kao novac bez dozvole države. Sada je samo na pojedinim državama da tu činjenicu prihvate poput El Salvadora i, kao najvežiji primer, Argentine koja je upravo dozvolila da se kao novac pri sklapanju ugovora može koristiti šta god ugovorne strane odluče, uključujući i Bitkoin.

Države možda imaju monopol nad izdavanjem svoje lokalne valute u smislu da zakonski ne smeš falsifikovati lokalnu valutu, ali monopol u pravom smislu reči nemaju. I ne treba da imaju jer slobodno tržište treba da odluči koji je novac najbolji, a ne da me neko primorava pištoljem uperenim u potiljak. Tako će u Argentini verovatno u početku dominantan novac biti dolar jer je tako odlučilo slobodno tržište i jer je situacija na terenu bila takva da su ljudi ionako za sve koristili dolar, a ne pezos. Na kraju će se kao dve dominantne valute u Argentini izdvojiti dolar i Bitkoin.
to je sve lepo, a onda shvatiš da je btc tako lako kontrolisati... uostalom to je THE shitcoin

deflationary valute ne vode prosperitetu... kao što ne vodi ni urnebesno štampanje i povećavanje monetarne mase..

tvoj slučaj nije dovoljan dokaz, kao što nije u argentini i dr. zemljama
 
Objasni mi kako ga je lako kontrolisati? Niko ne može da promeni maksimalnu količinu od 21M novčića. Niko ne može da promeni veličinu Bitkoin bloka bez konsenzusa nodova/čvorova. Niko ne može da promeni činjenicu da se blokovi izdaju u proseku na 10 minuta i "dificulty adjustment" na svakih 2016 blokova. Niko ne može da promeni halvinge na svakih 210.000 blokova.

Ovo verovatno pričaš kao neko ko nikada nije samostalno poslao BTC iz sopstvenog novčanika nego samo putem menjačnice. Verovatno nisi nikada primio BTC na svoj novčanik čije transakcije verifikuje tvoj Bitkoin nod/čvor. Sve to te potpuno diskvalifikuje iz učešća u ozbiljnoj diskusiji poput arogantne mase poput morbiusa i kompanije. Najgore od svega je što su ljudi koji najmanje znaju o Bitkoinu najveći kritičari koji nikada zaista nisu uspeli da argumentuju nijednu od svojih teza osim puke verbalne gimnastike.

Argentina i El Salvador nisu jedini primeri, ovako cena Bitkoina izgleda denominovana u nacionalni valutama Turske, Egipta, Nigerije, Argentine, Libana i Pakistana. U ovim zemljama živi 725 miliona ljudi i sve prolaze kroz masivnu inflaciju. Svi pametni ljudi u ovim zemljama koji su držali Bitkoin su sačuvali svoju kupovnu moć.

Svi strpljivi ljudi koji su štedeli u Bitkoinu počevši na sam dan njegovog ATH-a na $69.000 u plusu na ovim cenama iako je cena i dalje značajno ispod toga.

shot-2023-11-23_06-44-43-jpg.1451776


Što se tiče toga da li deflacija vodi ka prosperitetu, sada bar imamo izbor - novac sa neograničenom količinom ili novac sa fiksnom količinom u opticaju. To pre Bitkoina nismo imali i svi su bili primorani da koriste inflatorne fiat valute bez mogućnosti izbora. U redu, ti misli šta hoćeš ali sada imamo slobodno tržište novca pa ćemo videti šta će odneti prevagu. Ja odavno znam šta sam izabrao i svi vi arogantni koji napadate "BTC maxije" koji vam nikada ništa loše nisu učinili ćete morati da gledate kako naša kupovna moć raste kroz vreme samo zato što smo izabrali bolji novac od vas - moraćete da se nosite sa posledicama svog izbora (a već se nosite i to jako loše) i nećete moći ništa da učinite da to sprečite. A činjenica je da život van Bitkoin Standarda vodi ka dugoročnom osiromašenju kada se meri kroz BTC (iako nominalno možete zarađivati više dolara/evra).

Kad ulazim u ovakve diskusije potpuno sam svestan da neću niti imam nameru ljudima kao ti menjam mišljenje, savršeno me briga za to. Ali neću nikad dozvolite da vaše neznanje i arogancija dominiraju narativom i moći ćete uvek da očekujete moj odgovor zato što je greota da neko ko je možda i spreman da čita, sluša i uči naiđe na vaše budalaštine koje bi ga odvratile od toga. Jer u suštini, ne možeš nikako da znaš da li si 100% u pravu šta god da tvrdiš. Mora da postoji bar 1% da nisi i taj 1% bi trebalo da odgovara barem alokaciji od 1% tvog portfolija u BTC. Danas je daleko rizičnije nemati ništa u BTC-u nego imati, pa makar i 1%.

A to šta radi inflacija vs. šta radi deflacija je fantastično objašnjeno u ovom podkastu (uključujući i šta MMF i Svetska banka rade siromašnim zemljama putem fiat sistema) i koliko je Bitkoin pomogao malim zajednicama u El Salvadoru, Argentini i Africi. A naročito Jeff Booth koji odlično objašnjava da je apsolutno svaka inflacija pljačka i da je normalni sled okolnosti pad cena usled tehnološkog napretka, a ne rast cena kao u fiatu. Sve cene inače padaju kada se mere kroz Bitkoin i upravo to se i dešava, baš kao što Booth govori i to niko ne može sprečiti.

 
Da samo sto covek random prica uvek istu pricu. Ono ljudi pricali o DCA a on prica kako je DCA sranje jer BTC je bolji od shitova, ono kao brate nidje veze, nacin kupovine - sta je bolje BTC ili SHITcoin.

I u pravu si, najbolja stvar je akumulirati sto vise BTC (pred bull). Ali to se radi u Bearu, i to ne samo kupovinom BTC vec i kupovinom Shitova, jer su oni pali 90% i porasce mozda toliko (u odnosu sa BTC), dok je BTC pao dosta manje i u bullu ce da ima manji mnozilac (ali je zato dosta sigurniji). Opet treba pratiti 4godisnje cikluse i gde se nalazimo u datom trenutku ciklusa i na osnovu toga kupovati/prodavati. Besmisleno je holdovati posle Bulla, i/ili holdovati vise ciklusa. Za miran san je vrlo lako, sacekati kapitulaciju kupiti u najgorem bearu, a to je sada bilo pre god dana, pre toga je bio decembar 2018 itd. I miran si sve do ludnice za nekih do 10x. Ali ako hoces vise, onda mora malo i da se pomucis.
Ko ti garantuje kad je bull i kad je bear i kada će početi? Ko ti garantuje da je kapitulacija u bearu finalna kapitulacija i da će posle toga sve na gore? Ko ti garantuje koji će se šitovi ikada vratiti na ATH u dolarskom iznosu, a kamoli BTC iznosu? Ko ti garantuje da šitovi koje si odabrao neće pasti još 80% nakon prvog pada od 90%? Pogledaj kako se kroz istoriju menjao TOP-10 i kaži mi kako bi npr. prošao da si izabrao neke od ovih novčića koji su relikti prošlosti. Gotovo nijedan od njih nije probio svoj ATH prema BTC nakon prvobitnog pumpanja. Uvek se pojave neki novi "sjajni" projekti za koje niko npr. u martu 2020. nije čuo osim ranih developera i VC investitora koji će kasnije dampovati svoju investiciju na retail. Pogledaj kada su nastali Polkadot, Solana i slični projekti iz prošlog ciklusa i kaži mi da li si čuo za njih u martu 2020 kada se desila finalna kapitulacija? Mnogo je lako tako pričati sada ali da li ti znaš koji će projekti biti HOT u 2024/25 bullu? Moći ćeš da nabrojiš samo ove za koje sada znaš, a neki od njih još uvek ni ne postoje ili su zatrpani duboko dole na Coinmarketcapu. Na stranu, što je gotovo nemoguće razdvojiti očigledne scamove od neuporedivo malobrojnijih legitimnih projekata. Verovatno je taj odnos 10:1, ako ne i gore.

Ti si ovo napisao kao da kripto tržište ima neki svoj playbook i da ga se samo treba držati, ti ako si uspeo sve ovo da ponoviš u više ciklusa, onda skidam kapu ali znaš i sam da 99% ljudi nema ni vremena ni znanja da prati sve to, da napravi razliku između prevara i donekle legitimnih projekata niti da uopšte razume i prati sve te vesti u vezi sa kriptom. Većina ljudi ovo apsolutno neće raditi, a stoji da su potencijalni gubici i dobici neuporedivo veći ali i uz neuporedivo veće rizike od pasivne akumulacije Bitkoina.

Ovako, Bitkoin se već smatra kao jedini pouzdani i legitimni oblik digitalne imovine čija strpljiva akumulacija kroz godine bez obzira na cenu dovodi do očuvanja i uvećanja kupovne moći za one sa dovoljno dugim vremenskim horizontom. O tome je i Fidelity pisao u svom izveštaju ("Why investors need to consider bitcoin separately from other digital assets"), a ako neko ne zna ko je Fidelity onda ne znam šta ga uopšte kvalifikuje da govori o ovoj temi.
 
Izgleda da su samo LTC (koji me više ne zanima), ETC i BCH rešili da čvrsto ostanu na zemlji s'obe noge. Matic isto, ali za njega znamo da tradicionalno sačeka da se svi ispucaju, pa onda otpleše tango.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno