Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dobar post, gile. Tacno je naravno da je cela ova kriza svukla kripto i nije jos sve gotovo. Tacno je i to da dosta manje kesa ostaje za ulaganje jer su cene osnovnih stvari skocile, ali kao neko ko gleda neku dugorocniju investiciju, vidim to malo drugacije. Jeste, ostace na kraju meseca manje kesa za ulaganje, ali btc se spustio valjano tako da i sa tom manjom kolicinom kesa koja ostane, dobijem vise btc-a. Opet kazem, za duzi period ovo nije neki problem. Jedino ako se unisti cela kripto koncepcija i sve ode na nulu, mada mi ta mogucnost nije ni malo realna.
 
Here we go again 🤣 uvijek se pojave ovi morbiusi kad je sve u padu.

Da se u ovom trenutku podsetimo da je bio samo jedan morbius da vam u rastu kaže da je car go. :)

Da parafraziram Zabranjeno Pušenje, staro pravilo je il si saj, il si morbius. Mora trud, čitanje, razmišljanje. Moju finansijsku budućnost ne dotiče da li će BTC na milion ili na nula, ne moram da se kladim da će LTC ili neki drugi opskurni coin napraviti moon, ne pokušavam da uzaludno sanjam o penziji stvorenoj lenjošću.

Kripto je nuspojava monetarne politike sa ciljem siromašenja narodnih masa. Lak dostup kreditima je omogućavao onima koji imaju asete da se jaftino zaduže da bi nabavili još aseta, ali inflacije nije bilo u široj ekonomiji, jer novi novac nije dolazio u ruke plebsu koji bi ga potrošio. Razmisli to ovako, daš mom bratu hiljadu evra, on će odmah da ih potroši, jer ima hiljadu potreba. Daš hiljadu evra meni, samo ću ih staviti na račun, jer meni ne treba ništa, već sve imam. Na taj način bogati deluju kao sunđer, upijaju novac iz ekonomije i smanjuju mu velocity, što suzbija inflaciju.

I sad sajevi kažu, pa mogu oni opet da krenu da štampaju i opet će krenuti kripto. E, pa sad ne mogu, jer se inflacija proširila svuda, bogati onda više neće da budu sunđer za fiat, već će ga istresti da ne gubi vrednost, a koliko ga imaju, pokupovaće bukvalno sve. To je onaj scenario you'll own nothing and be happy, ništa više nećeš moći da priuštiš. Zato pre bilo kakvog novog stimulusa prvo mora da se zateže ludački da bi se novcu vratila vrednost. Neće to biti ni brzo, ni bezbolno. Kad novi bull market najzad krene u ekonomiji, ljudi će u proseku biti dosta siromašniji, pitanje je koliko će ih opet interesovati veštački aseti.
 
A ovi teski pesimisti mi nisu nista manje iritantni od hajpera kada je bull. Evo ovaj planB, postavljao onomad neki kao mitraljez gif, kao krecemo na 200k, a ono cvrc. Ne secam se da sam ista pisao u komentarima, a vidim blokirao me.

Baš me čudi, kad sam davno diskutovao sa njim, bio je vrlo kulturan tip. Ja sam očekivao da će biti neki fanatik, kad ono obrazovan, pametan i iskusan. Al nikako nisam mogao da mu objasnim da BTC nije nikakvo digitalno zlato i da je njegov pokušaj da primeni stock-to-flow na BTC glupost. Jer ti u digitalnom svetu možeš da imaš i zlatoB i zlatoC, i zlato2.0 i XAUD i sto drugih zlata, dok u prirodi postoji samo jedno jedino i nikad neće biti drugog.

Screenshot from 2022-06-19 16-17-53.png
 
Saj rece ne dajte vase novcice za DZ. To je mozda taj momenat.
Kada kitovi i kompanije uzmu ono sto se uzeti moze , videcete kakva ce sudbina da zadesi fiat. Ovo sada u kript bice smesno. Obrnuce oni 4urak.
 
@gile23 je to lepo objasnio, daleko stručnije od mene, jer je očigledno potkovan informacijama u vezi kripto sveta, ja priznajem da nisam.
lepo je što si iskren, ali bolje umesto filozofiranja u prazno poraditi malo prvo na svojoj edukaciji umesto uzaludnog trošenja tastature.
Baš me zanima da li bi ovako isto pisao da si kupio recimo neku akciju za 200$ a prodao za 50-60k kroz par godina. Mislim da nebi sigurno :)

Inače, veruj mi da se u svakom bear marketu pojavi malih milion filozofa u ovom delu foruma koji iznenada nestanu sa pametovanjem čim se cena okrene.
 
Šteta što je ovo na celom IT forumu najaktivnija tema pa stalno iskače u "new" postove.. I naravno ne da đavo mira pa kaže "hajde da vidimo šta eksperiti foruma predviđaju".

Koliko vidim, svi znaju sve a niko još nije dovoljno bogat da umesto na forumu visi na jahti u sred mora.
Ja lično mislim da cena može i gore i dole. Sve zavisi kako kitovi procene situaciju, kako najviše para da izvuku iz mase. Najpametniji savet odavde je da ne ulažeš ono što nisi spreman da izgubiš. Ako to poštuješ, samo rokaj, ništa nije nemoguće.
 
Kako god, uvećao sam deo ADA u portfoliu jućerašnjim longom sa oko7x leverage. Doduše, odbitak do 19,5 nije bio u 21h, već par sati kasnije. Sve u svemu, nije loš dan bio na šta je ličio.
 
Krenuo V-shape? :unsure:
Sutra je neradan dan u USA pa moguće je da i sutra bude zeleno ( zatvaranje šortova i punjenje novih ), pa od utorka još jedan žešći istres.
Nadam se da grešim...

edit:

Videćemo noćas oko 2h na koju stranu će nas braća kinezi odvesti kad oni startuju
 
Poslednja izmena:
Ne nego BTC na 17.5k
Koji crni LTC...
upravo.

Screenshot (20).png

Možda sam krenuo malo prerano sa punjenjem trezora, ali kapiram da je na -70% svakako dobra prva kupovina ove godine.
Imam još par jačih ordera do 10k, pa dokle stigne
 
Опет оно што рекох, овде за алтове никог није брига, малтене сви навијају да алтови пропадну 😂 (подврста ових што навијају да крипто пропадне)
 
Опет оно што рекох, овде за алтове никог није брига, малтене сви навијају да алтови пропадну 😂 (подврста ових што навијају да крипто пропадне)
Ne navijamo mi da propadnu, nego svako ko intenzivno prati je na vreme ili u nekom trenutku pobegao iz vecine tih altova, tako da ce ih sada ili u nekom trenutku ponovo kupiti, s tim sto ce imati mnogo vecu kolicinu coina...
 
Nic Carter je u dva tvita objasnio oko svih Morbiusa ovog sveta.



Inače, jutros je Elon Musk počeo ponovo da gura Doge. Da li samo zamazuje oči SEC-u kada je završio pump i dump ili kreće u novi krug, videćemo. Svakako ga je pogurao lepo.
 
Nic Carter je u dva tvita objasnio oko svih Morbiusa ovog sveta.



Inače, jutros je Elon Musk počeo ponovo da gura Doge. Da li samo zamazuje oči SEC-u kada je završio pump i dump ili kreće u novi krug, videćemo. Svakako ga je pogurao lepo.


Sviraš ti bezveze. Niko normalan ovo ne slavi, svi ćemo ovde da najebemo manje ili više. Ja koji sam se pripremio sigurno manje nego neko ko nije imao pojma šta se dešava, ali ovako velika kriza će svačiji život da dotakne.

Oni što je za nepoverovati je koliko dokazano stručnih ljudi je godinama upozoravalo da će se upravo sve ovo desiti, al su sajevi smatrali da oni znaju bolje.
 
Kriza je krenula i klepa po ušima sve, neke manje, neke više, i nema veze da li je neko u kriptu ili ne.
Gile je lepo objasnio, štancao se novac dugi niz godina više nego što treba, sad je došlo na naplatu, a ova kriza u Ukrajini je to samo ubrzala.
Nisam ja per se protivnik kripta, ali sam veliki protivnik mešetarenja, nevezano za to šta je u pitanju, a u kriptu je i suviše mnogo toga.
I ne moram da razumem ceo mehanizam oko koga se ovo vrti, da mi bude jasno kako stvari funkcionišu, jer poznajem mehanizme trgovine i to kako te stvari funkcionišu. Dogod je kripto povezan sa protokom novca, uticaće kriza i na njega, jednostavno je u pitanju sistem spojenih sudova.
Kao što sam napisao, neće sve kripto valute nestati (neke ipak hoće), ali će se sada vrednosti iznivelisati, a neki će izgubiti debele pare. Kopači ne toliko, ali neki mešetari koji su trgovali itekako.
Znam da dobar deo vas nervira što ovo pišem, jer ni sami sad niste 100% sigurni da li su neki potezi koje ste radili bili ispravni, ali to je tako u životu, poenta je da se sada mora igrati mnogo obazrivije i dva puta meriti pre neke odluke o investiranju.
 
@RingeRaja
Zapravo ne. Ko ima portofilio sa većinom u BTC i ETH, neće mnogo osetiti ovaj udar na duži period. Ko ima altove, tu može da bude gotova priča za neke. Ništa novo se ne dešava danas, što se nije dešavalo i ranije. Ništa obazrivije se ne igra danas, nego što se igralo pre 4 godine. Što se tiče nerviranja, mislim da se ljudi nerviraju jer dolaze ljudi van kripta koji pišu o nečemu o čemu ne znaju mnogo i uglavnom netačno. Bez ljutnje, nije ništa lično, znam da misliš najbolje 😉.
 
Poslednja izmena:
Moj prvi i poslednji (verovatno) post na ovoj temi. Nisam strucan za kripto, nemam ih, verovatno necu ni imati nikad ali citajuci ovu temu dodjoh do jednog zakljucka. Ne znam koji su goro od vas, dve vrste, ovi sto likuju sto vrednost pada (oni nemaju kripto) ili vi koji imate kripto pa se lazno tesite, gurate svoju pricu tipa "Pad se desvao, oporavice se" i bla bla, tako dalje. Ja vas kapiram, one druge manje, vecina ce braniti svoju investiciju pa sve da padne na 1 dolar, jedva par likova je iskreno napisalo da se zajebalo, da je precenio i da je za sad pukao pare.
 
@vlayza Sve okay, sigurno ne poznajem kripto svet kao ti i slažem se sa tobom da oni koji imaju BTC i ETH neće mnogo osetiti, pod uslovom da su ih iskopali ili kupili kad su bili jeftini i, naravno, pod uslovom da opstanu kao valute na duže staze (a lično mislim da hoće).
Poenta je da su ciklusi rasta i pada kripto valuta do sada bili “dopingovani” ulaskom i izlaskom investitora, tj. stvari su se dešavale manje više očekivano kao i za svaku drugu investiciju.
Ono što je sada drugačije je rat u Ukrajini na koji se troši ogromna količina novca u jedinici vremena, a kraj tome se ne nazire. I BTC i ETH su vezani za svetske valute i robno-novčanu razmenu, pa shodno tome moraju da trpe nadolazeću inflaciju i krizu koja se zahuktava. Novac će imati sve manju vrednost, a roba sve veću, i to ne sva, već ona koja je primarno neophodna i koje ima u manjku, a veća je potražnja. Ja tu ne vidim prostor za porast vrednosti kripto valuta na relativno kratak period, do 5 godina, a šta će biti posle, mislim da to danas niko ne zna.
Realno, ko ima BTC ili ETH sad ima dva izbora, da čeka neka bolja vremena ili da investira u ovom rolerkosteru koji nam sledi, pa šta bude.
Moj prvi i poslednji (verovatno) post na ovoj temi. Nisam strucan za kripto, nemam ih, verovatno necu ni imati nikad ali citajuci ovu temu dodjoh do jednog zakljucka. Ne znam koji su goro od vas, dve vrste, ovi sto likuju sto vrednost pada (oni nemaju kripto) ili vi koji imate kripto pa se lazno tesite, gurate svoju pricu tipa "Pad se desvao, oporavice se" i bla bla, tako dalje. Ja vas kapiram, one druge manje, vecina ce braniti svoju investiciju pa sve da padne na 1 dolar, jedva par likova je iskreno napisalo da se zajebalo, da je precenio i da je za sad pukao pare.
Niko ovde ne treba da likuje što se neko zeznuo, ja to nikako nemam na pameti, nije ljudski.
Uključio sam se u temu iz prostog razloga što želim da debatujem na ovu temu, možda se iz toga ne izrodi ništa, možda bude nešto. Polemika ne mora nužno da vodi u kritiku ili ne daj Bože svađu, uvek je zdravo sučeljavati neke stavove i mišljenja, nešto naučiš i možda promeniš vizuru iz koje gledaš na to.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno