Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
zaboravio si cigaru :smoke:
 
21f4b63a4f0a870d8238c60804d8e844.jpg


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Kako smo dobro na tom Elektoneumu zaradjivali... Bruka bila, nikad bolja zarada od mininga...
 
Pa ispada da zaista kome nine novac potreban trenutno uloziti u ADA i cekati.... i kad pljusne....

Ja sam tako nešto uradio, stavio solidno para na stvarno smislene projekte i sada shvatam da je to što sam uradio totalna glupost i bacanje para. Ako hoćeš da zaradiš, za sada samo kupuj BTC i BNB kad padnu i prodaj ih kad skoče.

Zašto? Prvo, u ovom trenutku sav kripto je jednako beskorisan, i neće imati nikakvu praktičnu ulogu sve do hiper inflacije u poslednjim stadijumima sadašnjeg finansijskog sistema, a bog sveti zna koji će kripto biti u modi onda. Naravno, nije isključeno ni da hiperinflacije ne bude, ali taj scenario nije verovatan, u normalnim zemljama postoje ugovori koji moraju da se ispoštuju, ne može Vučić tek tako da prekraja penzije kako mu se ćefne. Ugovor je ugovor, tako da će vlade na drugi način poništiti dugovanja, štampanjem bezvrednog novca.

Pošto je sada sav kripto bezvredan, logično kupuj onaj kome najbolje ide. Dalje, mnoge menjačnice imaju i mining pool-ove, šta misliš, zašto su u top listi po market cap-u sve kilavi neefikasni novčići koji prosipaju sitniš pri svakoj transakciji? Jedini izuzetak Ripple, ali neće sigurno menjačnice njega da guraju. Kada su Ripple i MoneyGram objavili saradnju, XRP je trebalo da poleti kao ispucan iz topa, a on nije mrdnuo. Guše se efikasni novčići, promoviše se shit.

Jedina šansa da u skorije vreme vidimo alt season je ako BTC nastavi da skače toliko da mreža opet postane zagušena da su potrebni sati da transakcija prođe. Tek onda će drugi novčiči opet dobiti pažnju, iz čiste nužde.
 
Ako treba da dodje do svetske krize i kolapsa necega da bi kripto uspeo onda pisite propalo za sve ovo. Pa onda i jesmo svi zajedno kultisti / ponzi-skemasi jer svi bi da se obogatimo ovde, odnosno da prodajemo na ATH-u kad ce naivni i dalje kupovati. To i zvuci kao piramida, odnosno da bi neko na vrhu uspeo mnogi na dnu treba da ispastaju.

Vredi pogledati:
https://www.youtube.com/watch?v=Wigz8z6Vm3U
 
Ono u šta ja verujem - i na šta računam, sa čime se mnogi ne slažu, je da će kripto ako opstane imati jedino svrhu kao 'store of value'.

Kakve tehnologije... Krenimo od toga da ako pošalješ slučajno na pogrešnu adresu nema više nikada nazad. Bilo dolar ili milion dolara. Zašto bi neko hteo da to koristi i rizikuje. Kada nekome ko nema dodira sa ovim krenem da objašnjavam, jedino što im ima smisla je referenca sa zlatom, kopa se, sporo, ima ga malo, ne služi ničemu a ima vrednst eto tako, što smo odlučili da im vrednost.

Koliko ljudi uopšte poseduje kripto, koliko od tog broja prati sve detaljno oko 'tehnologija', koliko je to u ukupnoj slici potencijalnih ulagača...

Ako krene neko novo ulaženje pravog novca, mislim da će najbitnije biti izgrađen brend nekog koina, a ne tehnologija. Zato se držim samo nekoliko top koina. Jesu šanse da neki žnj koin napravi 1000x veće nego neki od ovih, ali ovo je sigurnije. BTC, ETH, LTC neće nestati, što nisam siguran za stotine drugih
 
Pa već imaš hiperinflaciju i kolaps banaka u određenom broju država. Takođe, bukvalno svuda postoji upotrebna vrednost kripto-a kao medijuma za slanje novca familiji u drugoj državi npr., bez užasno velikih provizija i čekanja koje je standardno za klasičan monetarni sistem.
Plus, svuda imaš inflaciju FIAT valuta. Čak i dolar konstantno gubi par % vrednosti svake godine.
Što se tiče tog "slučajnog slanja i nema nazad" problema, tu je sada pitanje da li više veruješ sebi ili bankama da čuvaju tvoj novac. Zašto bi bilo ko u Srbiji, zemlji koja je imala Jezdu, Dafinu, hiperinflaciju i "pojela maca" deviznu štednju, verovao više bankama, stvarno mi nije jasno.

Tehnologija je kritična u određenim situacijama, kao što je npr. brzina transakcija (ako se kripto koristi za kupovinu roba i usluga) i cena transakcija (gde će BTC opet upasti u kanal, čim se mreža optereti preko trenutnog maksimuma).
 
Ovo za banke se apsolutno slazem. Banke su svima nametnule kartice za koje placas proviziju umesto kesom da placas. Postoje provizije i na kripto ali u zavisnosti od novcica mogu biti daleko manje. Provizije za BTC su poprilicno visoke ali na srecu tu je dosta dobrih altova gde su provizije smesne.
Inace, nikada u zivotu nisam poslao novcice na povresnu adresu. Ne znam kako bi to trebalo da se desi.

Tapatalk from Poco loco
 
Koliko vidim, svi pricate iskljucivo o coinima kao sredstvu placanja, tj o onom osnovnom sto Bitcoin ima od svog pocetka (placanje i store of value). Niko nije ni pomenuo smart contracts ili digital assets, a tu je najveca moc blockchaina, po meni.
 
Pa i to je jako bitan deo ali dosta ljudi nije ni upoznato s tim. Uglavnom, ljudi nisu ni svesni mogucnosti. Placanje novcicima je jaaako bitno u cilju daljeg spustanja kripto novcica u narod. To i dalje treba da bude prioritet jer dzaba ti sve ako 80% ljudi nikada nije ni culo za to. Procenat ljudi koji su konstantno u kripto prici je smesan, da se ne lazemo. Od toga je mozda tek polovina nesto malo ozbiljnije upoznata s nekim detaljima.
Vise manje se slazem s tobom ali mislim da je jos uvek najbitnije omasovljenje i placanje kriptom. Naravno, treba uporedo raditi i na ostalim stvarima jer pametnih ljudi uvek ima ;)

Tapatalk from Poco loco
 
Pa već imaš hiperinflaciju i kolaps banaka u određenom broju država.

Tačno, evo komšije Turci. Ali oni se pretežno ispomažu evrom, kao što smo se mi ispomagali markom ranih devedesetih. Kripto će biti nužan tek kad ne bude ni jedne druge valute kojom narod može da se efikasno ispomaže tokom inflacije. Takva je sada situacija u par afričkih zemalja, takva će možda biti globalno jednog dana, ali taj dan nije danas. Do tog dana još par generacija kriptovaluta može da stigne.

Takođe, bukvalno svuda postoji upotrebna vrednost kripto-a kao medijuma za slanje novca familiji u drugoj državi npr., bez užasno velikih provizija i čekanja koje je standardno za klasičan monetarni sistem.

Kao što sam već rekao, razmatrao sam da mojima šaljem kripto iz inostranstva i na kraju se to pokazalo lošije rešenje gledajući šta sve oni moraju da znaju da bi ga prebacili u upotrebljiv novac. Između normalnih zemalja, transferi novca su danas brzi i jeftini. Upitna je isplativost čak i za polu-normalne zemlje kao što je Srbija.

Plus, svuda imaš inflaciju FIAT valuta. Čak i dolar konstantno gubi par % vrednosti svake godine.

Tačno, ali u realnom životu, to nije problem. Ja nekoliko godina već štedim za nekretninu i svestan sam da je za to vreme vrednost mojih evra u banci blago opala, ali mi je sigurnije da prihvatim taj gubitak nego da štedim u zlatu ili ne daj bože kriptu za koga nemam pojma koliko će da vredi kad mi zatreba. Naravno, ljudi koji štede decenijama bi i te kako bili pogođeni inflacijom, ali niko tako i ne štedi, svi ljudi sa dugoročnim viškom novca imaju akcije ili tako neke investicije koje im uvećavaju kapital. To je zapravo i ideja inflatornog novca, da natera ljude da investiraju.
 
Imao bi 20 nekretnina, ali šta će mu to, te infostan, te drugi komšija iznad pušta vodu u 4 ujutru, te treća komšinica lupa klompama dok juri decu po stanu, te četvrti komšija hiltijem razvaljuje noseći zid, te peti stan ima problem sa toplotnom izolacijom, te šesti stan mora da se kreči, te u sedmom stanu mora da se hobluje parket, te u osmom stanu mora da se menja drvenarija, te u devetom stanu komšija razvaljuje ženu, te u desetom stanu komšija ne razvaljuje ženu, pa je ona besna...
Muke Tantalove...
 
Imao bi 20 nekretnina, ali šta će mu to, te infostan, te drugi komšija iznad pušta vodu u 4 ujutru, te treća komšinica lupa klompama dok juri decu po stanu, te četvrti komšija hiltijem razvaljuje noseći zid, te peti stan ima problem sa toplotnom izolacijom, te šesti stan mora da se kreči, te u sedmom stanu mora da se hobluje parket, te u osmom stanu mora da se menja drvenarija, te u devetom stanu komšija razvaljuje ženu, te u desetom stanu komšija ne razvaljuje ženu, pa je ona besna...
Muke Tantalove...

+1 +1 +1 +1 +1
AAAAAAAHAaahahahheheheeheheeeheh......
 
A šta da je počeo da štedi u decembru 2017 ¯\_(ツ)_/¯
 
Prošle performanse nisu nikakva garancija budućih rezultata. Postojao je jedan period kripto balona, ko je uhvatio, uhvatio. Evo lako mogućeg daljnjeg scenaria: BTC više nikad ne dostigne ATH, kripto balončići nastave da se prave i nestaju još mnogo godina.

Kao što sam mnogo puta rekao, sudbina kriptovaluta zavisi od njihovog prihvatanja kada eknomija ponovo upadne u veliku krizu kroz nekoliko meseci. Ako cena BTC-a bude pratila cenu zlata, znači da su veliki investitori prihvatili BTC kao ostavu vrednosti i neku varijantu zlata, budućnost kripta je svetla. Ako se cena BTC-a skrši zajedno sa svim ostalim, znači da oni shvataju kripto samo kao sredstvo za izvlačenje para iz pohlepnih kockara i kripto nema budućnost. Što ne znači da će kripto odmah nestati, nastaviće od da skače i pada još godinama, dok vam ajkule iz menjačnica/kladionica polako ne pokupe pare koje ste zaradili u prošlom balonu.

Za sada, ja bih rekao da je depresivni scenario verovatniji. U prošlom balonu BTC nije stekao praktično nikakvu podršku od institucionalnih investitora, što je i logično, zašto bi oni pomagali u rušenju finansijskog sistema koji ih održava bogatim? U ovom ciklusu se priča mnogo o ulasku institucionalnih investitora, ali ponovo, čisto sumnjam. Ne verujem da je mnogo novih para uopšte ušlo, opet je sve reciklirana kinta iz prethodnog balona i opet isti kockari, samo sa mnogo većim polugama.
 
Prošle performanse nisu nikakva garancija budućih rezultata. Postojao je jedan period kripto balona, ko je uhvatio, uhvatio. Evo lako mogućeg daljnjeg scenaria: BTC više nikad ne dostigne ATH, kripto balončići nastave da se prave i nestaju još mnogo godina.

Kao što sam mnogo puta rekao, sudbina kriptovaluta zavisi od njihovog prihvatanja kada eknomija ponovo upadne u veliku krizu kroz nekoliko meseci. Ako cena BTC-a bude pratila cenu zlata, znači da su veliki investitori prihvatili BTC kao ostavu vrednosti i neku varijantu zlata, budućnost kripta je svetla. Ako se cena BTC-a skrši zajedno sa svim ostalim, znači da oni shvataju kripto samo kao sredstvo za izvlačenje para iz pohlepnih kockara i kripto nema budućnost. Što ne znači da će kripto odmah nestati, nastaviće od da skače i pada još godinama, dok vam ajkule iz menjačnica/kladionica polako ne pokupe pare koje ste zaradili u prošlom balonu.

Za sada, ja bih rekao da je depresivni scenario verovatniji. U prošlom balonu BTC nije stekao praktično nikakvu podršku od institucionalnih investitora, što je i logično, zašto bi oni pomagali u rušenju finansijskog sistema koji ih održava bogatim? U ovom ciklusu se priča mnogo o ulasku institucionalnih investitora, ali ponovo, čisto sumnjam. Ne verujem da je mnogo novih para uopšte ušlo, opet je sve reciklirana kinta iz prethodnog balona i opet isti kockari, samo sa mnogo većim polugama.

o kom proslom balonu pricas? cisto informativno, kada je skocio na 8$, na 1000$, na 20000$... "balona" je bilo mnogo, to sto je vecina cula za btc 2017 i resila da se i ona opari nije merodavno, pa cak i oni koji su proricali pad kripta, pucanje "balona", propast, ponzi... sada ovde iznose neke analize (zvuci poznato?) Tako da ima vremena jos da se to polako krcka ;)
 
o kom proslom balonu pricas? cisto informativno, kada je skocio na 8$, na 1000$, na 20000$... "balona" je bilo mnogo, to sto je vecina cula za btc 2017 i resila da se i ona opari nije merodavno, pa cak i oni koji su proricali pad kripta, pucanje "balona", propast, ponzi... sada ovde iznose neke analize (zvuci poznato?) Tako da ima vremena jos da se to polako krcka ;)

Kripto balona je bilo i sasvim sigurno, biće ih još. Pitanje je samo hoće li baloni biti sve veći ili sve manji, to zavisi od toga hoće li kripto moći da obavi posao za koji je napravljen da obavi, što ćemo saznati u dogledno vreme. I da podsetim da sam ja 2017. pričao da je balon i da će pući na oko 20k, dok je većina vas bila u lala land, pričala o penziji, lamboima i vilama na Jadranu koje će imati. ;)
 
I da podsetim da sam ja 2017. pričao da je balon i da će pući na oko 20k, dok je većina vas bila u lala land, pričala o penziji, lamboima i vilama na Jadranu koje će imati. ;)
Nisam tada pomno pratio forum, pa ako moze neki link ka tvojim postovima iz te godine.
 
Search za tebe radi potpuno isto kao i za mene, tako da možeš sve sam da nađeš.
Slazem se, samo sto ti tacno znas kada si to napisao (makar mesec), a ja bih morao da preturam od januara do novembra i na kraju mozda ne nadjem.
Hvala i svaka cast na tadasnjoj proceni. Gotovo u dolar!
 
Prošle performanse nisu nikakva garancija budućih rezultata.

Znaci, ako te neko pita da li ce sledece godine u Dubaiju da pada sneg ti ces da mu kazes isto ovo?

Salu na stranu i bez ljutnje ali ovo sto si napisao je neko izgovorio pre davno vremena (mislim na kripto) i sada svi to ponavljaju kao papagaji a uprkos cinjenici da smo svuda okruzeni procenama buducnosti na osnovu proslih rezultata. Eto, npr vremenska prognoza koju sam pomenuo je upravo bazirana na proslim rezultatima a ne na cinjenici da su meteorolozi vidoviti. Gomila drugih stvari na svetu se predvidja na osnovu proslih rezultata. Da budem iskren ne znam ni kako bi se drugacije predvidjalo da nije toga.

Naravno da ne postoji garancija za bilo sta kada govorimo o buducnosti ali neki procenat verovatnoce mora da postoji. Ljudska psiha se jaaaako tesko menja tako da cemo mi videti jos mnogo propasti BTC-a u narednih XY godina :)
 
Kažem, kad god nemam svojih para u igri, pogađam bez greške. I dno sam bio skoro pogodio, bio sam rekao 4k. Više sreće nego pameti.

Ovaj put je vrh i dno nemoguće pogoditi, jer se za razliku od prethodnog balona cena sada namešta po stanju poluga. Zato je najsigurnije igrati po greed and fear indexu, čim on pokaže extreme fear kupuješ, čim pokaže extreme greed prodaješ, dakle igraš protiv tržišta. Naravno, kapiraju i menjačnice šta radimo i napraviće u nekom momentu jedan žešći trap za nas.
 
pa da, tada nisi hteo da ulozis u kripto jer je prevara i ponzi pa si iscekivao da padne i propadne kako bi novopeceni bogatasi bili siromasniji, a tebi savest mirnija jer nisi ulozio u kripto na vreme. Vidis sada kako moze da se ulozi u kripto i prati situacija. I za tvoj info neko je izvukao lalaland, penziju, lambo, stanove, vile... ;) a vi kasniji cete se malo nacekati, ako docekate uopste :) sve ima svoj ciklus.

sad vidis i sam kako nije isto kada si nemi posmatrac pa slucajno ubodes i kada su tvoje pare u igri ;) zato se predvidjanja, analize i tehnoloska diskusija tkz nocoinera slabo slusa.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno