Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovo za karticu?
Odavno su trebali oni to da rade pa su zastali. Nije poenta pustiti karticu po svaku cenu vec da bude prihvacena na sto vise mesta. Videcemo kakvu ce pricu da naprave na kraju ali vest je lepa. Jeste da je po meni to na neki nacin nazadovanje jer kripto treba da menja kartice a ne da kartice sluze da se placa kriptom ali to je nacim da se udje u radnje i omasovi nekako. Ulaz na mala vrata.

Tapatalk from Poco loco
 
Dosta ljudi ovde malo više kritički razmišlja o kriptu nakon što je prethodni balon pukao, ti si vidim ostao vernik.

Ne kažem da ne možeš da kupuješ BTC-om, ali zašto bi? Nema nikakvih praktičnih prednosti za prosečnog Joa. Kripto jedino ima smisla kada nešto nije u redu sa zvaničnim fiat-om, kao u slučaju Venecuele na primer. Ili nas u Srbiji ranih devedesetih, kada nas je nemačka Marka služila. Ili ovde u Grčkoj pre četiri godine, kada je ECB otkazala grčkim bankama likvidnost, pa je počela da se širi ideja o korišćenju bitcoina, prodavnice su počele da primaju BTC, pojavili su se BTC bankomati. I onda je dil postignut, ljudi su opet mogli da podignu svoje evre, trgovci su digli ruke od bitcoina, BTC bankomati su nestali i firma koja ih je pravila je otišla u stečaj. Jednostavno, zvanični fiat je mnogo bolji za korisnika nego ovaj partizanski, vrednost mu je stabilnija i imaš banku da ti ga čuva, pazi i vrati ako ti ga neko mazne sa računa.

Tako da kripto na svetskom nivou, ne računajući zemlje u problemima, ima smisla samo u slučaju velikih monetarnih problema, recimo globalne hiperinflacije. To je međutim minimalna šansa da se desi, koliko god je trenutna inflacija visoka, ona je vrlo dobro skrivena od običnog naroda, zato što cene svakodnevnih stvari ne rastu mnogo (ne računajući nekretnine). Zašto je to tako bi mi trebalo jako dugo da ti objasnim i debelo izlazi iz okvira ove teme, ali vizuelno zamisli da kako novi novac ulazi, tako ga proždiru ultra bogati i on nikada ne stigne da cirkuliše i dovede do inflacije. Takva situacija je dugoročno neodrživa jer zahteva kreiranje sve više i više fiat novca, što u nekom momentu jednostavno mora izazvati hiperinflaciju, ali tada će države uvesti nove valute (i to verovatno kriptovalute) sa zlatnom podlogom, bar je to jedini logični razlog koji ja mogu da smislim zašto Indija, Kina i Rusija gomilaju toliko zlata. To će naravno biti kraj partizanskih kriptovaluta, jer će nestati razlog zbog koga su i nastale, osim eventualno ako se ne pronađu neke nove primene. Sadašnje praktične primene su jedino kao sredstvo za špekulaciju i kriminal, u ostalim stvarima nisu bolje od klasičnog novca.
Postoji jedna velika razlika izmedju regularnog fiat-a i kriptovalute,a to je da se zvanican novac izdaje kao dug. Svi dugiju bankama i zato usled pritiska i nedovoljne kolicine u opticaju postoji inflacija,gde se cene otprilike dupliraju na svakih sedam godina. Jeste da takav sistem geometrijski progresivno unistava srednju klasu,zato jednom i mora da se urusi sam u sebe,pitanje je da li ce sa sobom povuci covecanstvo. Tu se radi o razvoju svesti,gde,ukoliko bi ona prevazisla sistem,mogla da bude usvojena bilo koja kriptovaluta,postojeca ili mozda u buducnosti kreirana,koja bi zadovoljila osnovne osobine i potrebe novca,na koju bi se spontano preslo kao fluidno sredstvo. Novac jednostavno treba da bude medijum,ne kontrolisan od bilo kakvog centra,pa u takvom nekom novom drustvu ne bi trebao da bude vezan za zlato jer ce tada u svetu najveci uticaj imati zemlje koje ga imaju najvise i opet one praviti neku novu sliku,sto bi onda opet dovelo do politickih igara, interesnih sfera,centralizacije moci i kapitala i sl.
 
Poslednja izmena:
Postoji jedna velika razlika izmedju regularnog fiat-a i kriptovalute,a to je da se zvanican novac izdaje kao dug. Svi dugiju bankama i zato usled pritiska i nedovoljne kolicine u opticaju postoji inflacija,gde se cene otprilike dupliraju na svakih sedam godina. Jeste da takav sistem geometrijski progresivno unistava srednju klasu,zato jednom i mora da se urusi sam u sebe,pitanje je da li ce sa sobom povuci covecanstvo. Tu se radi o razvoju svesti,gde,ukoliko bi ona prevazisla sistem,mogla da bude usvojena bilo koja kriptovaluta,postojeca ili mozda u buducnosti kreirana,koja bi zadovoljila osnovne osobine i potrebe novca,na koju bi se spontano preslo kao fluidno sredstvo. Novac jednostavno treba da bude medijum,ne kontrolisan od bilo kakvog centra,pa u takvom nekom novom drustvu ne bi trebao da bude vezan za zlato jer ce tada u svetu najveci uticaj imati zemlje koje ga imaju najvise i opet one praviti neku novu sliku,sto bi onda opet dovelo do politickih igara, interesnih sfera,centralizacije moci i kapitala i sl.

Daj batali ovakve naivne gluposti. Sad ćeš da rešavaš svetske probleme podizanjem svesti, pola veka podižemo svest o ekologiji, pa opet zagađujemo više nego ikad.

Da bi kripto ušao u upotrebu, on jednostavno mora da bude prektičniji nego alternative, što on nije. Za šta je on praktičan, za to se već i primenjuje. Mani se ideala i šarenih laža.
 
Sta je ovo bilo, neki cas makroekonomije ?

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 
Daj batali ovakve naivne gluposti. Sad ćeš da rešavaš svetske probleme podizanjem svesti, pola veka podižemo svest o ekologiji, pa opet zagađujemo više nego ikad.

Da bi kripto ušao u upotrebu, on jednostavno mora da bude prektičniji nego alternative, što on nije. Za šta je on praktičan, za to se već i primenjuje. Mani se ideala i šarenih laža.

Takvo je vreme doslo,ekonomski balon se naduva vec deset godina,i ako dodje do nove ekonomske krize ona moze biti veca od 1929 ili 2008,a stvari se mogu menjati ili oruzjem ili svescu i znanjem,ostaje da se vidi gde ce to otici. Dovoljno prakticno i puna kapa bi bilo da kriptovaluta koja bi se spontano usvojila bila nekreditna i decentralizovana kao platezno sredstvo.
Inace,vec postoji stable coin koji je vezan za cenu zlata i srebra,Kinesis sad je u ITO fazi. Kazu da ce napraviti bum i promeniti postojeci monetarni sistem,mada ne znam zbog cega. Moze da se kupi najmanje jedan novcic koji vredi 1000$. Ako bi taj novi sistem ipak bio vezan za zlato,onda bi otprilike izgledao kao ovaj novcic,posto planiraju da izdaju i svoju karticu.
https://kinesis.money/en/
Izvinjavam se za skretanje sa teme,sto se tice cene da li se ovaj voz zahuktao ili postoji sansa da jos jednom obore BTC septembra ili oktobra?
 
Daj batali ovakve naivne gluposti. Sad ćeš da rešavaš svetske probleme podizanjem svesti, pola veka podižemo svest o ekologiji, pa opet zagađujemo više nego ikad.

Da bi kripto ušao u upotrebu, on jednostavno mora da bude prektičniji nego alternative, što on nije. Za šta je on praktičan, za to se već i primenjuje. Mani se ideala i šarenih laža.

Pa za neke stvari već jeste praktičniji. Recimo ako hoćeš da pošalješ novac bilo kome u drugu državu.
Takođe, ako imaš barem deo prihoda direktno u kriptovaluti, a ne u fiat-u, naravno da ćeš gledati kako da je što lakše koristiš direktno.
A radije ću da štedim u kriptovaluti nego u bilo kojoj aktuelnoj fiat valuti. Kada zapravo ukapiraš kako fiat valute funkcionišu, samo gledaš da pobegneš od njih što je dalje moguće...
 
Poslednja izmena:
Naravno. Moze biti i vise puta. U avgustu ocekujem prvi pad. Bice tu rollercoaster-a do kraja godine ali nece padati nisko na 10 meseci od polovljenja.

Tapatalk from Poco loco
 
Pa za neke stvari već jeste praktičniji. Recimo ako hoćeš da pošalješ novac bilo kome u drugu državu.

Razmatrao sam recimo da šaljem novac mojima u Srbiju koristeći kripto. Na kraju se to pokazalo kao gore rešenje. Ima smisla samo za neke baš šupak zemlje, ako hoćeš da napraviš transfer recimo ovde u SEPA zoni, sve je brzo, lako i jeftino.

A radije ću da štedim u kriptovaluti nego u bilo kojoj aktuelnoj fiat valuti. Kada zapravo ukapiraš kako fiat valute funkcionišu, samo gledaš da pobegneš od njih što je dalje moguće...

Slažem se, ali pošto je i kripto običan fiat, i on je samo za izbegavanje. Pominjao sam međutim ranije, možda će postojati tokom buduće dužničke krize jedan period kada će države pokušati da se na brzaka reše dugova kroz hiperinflaciju pre nego što pređu na stabilni novac i divlji kripto bi u tom periodu mogao da doživi privremeno prihvatanje, ali nemam pojma hoće li se to stvarno i desiti.

U pretstojećoj krizi, moj fiat će verovatno prvo ići u stan, jer to je praktična vrednost. Posle toga, verovatno metali, videćemo. Zavisi puno kakva će biti nova SEKa i koliko će pogoditi lično mene i moje. Nikada ne možeš da budeš siguran kada su takve stvari u pitanju. :rupa:
 
Ah..novi dr Doom.
Kada se stvari posmatraju iz ugla jednog Balkanca, bliže čoveka iz Srbije onda su katastrofična scenarija deo mejnstrima. Ipak, zapadnjački um, samim ti i standard funkcionišu malo drugačije. Nema ništa od nove Seke, to je permanentno stanje samo u ovakvim vuko*mjau**mjau**mjau**mjau*nama.

I pored nekih relevantnih argumenata iznesenih gore, očigledno je da je kripto žilaviji nego što izgleda i da ima budućnost, a zašto ne i kao paralelni monetarni sistem. Uostalom, online zajednica je ogromna i može da svari i neke na prvi pogled suvišne novotarije. Dokaz je i oporavak BTC iz nokdauna.
 
Ah..novi dr Doom.
Kada se stvari posmatraju iz ugla jednog Balkanca, bliže čoveka iz Srbije onda su katastrofična scenarija deo mejnstrima. Ipak, zapadnjački um, samim ti i standard funkcionišu malo drugačije. Nema ništa od nove Seke, to je permanentno stanje samo u ovakvim vuko*mjau**mjau**mjau**mjau*nama.
Nova svetska ekonomska kriza je neizbežna i jako je blizu. Pogledaj samo cenu akcija Dojče banke, kao i cenu zlata i to koliko su neke države počele da gomilaju opet zlato u poslednjih par godina.
 
Nova svetska ekonomska kriza je neizbežna i jako je blizu. Pogledaj samo cenu akcija Dojče banke, kao i cenu zlata i to koliko su neke države počele da gomilaju opet zlato u poslednjih par godina.

Yeah, Amerika će propasti, Eu se raspasti, a Engleska biti zemlja proleterska. Evo, samo što nije.

Meni ovo deluje da napadaju deset, mislim da će uspeti u narednim danima. Može lepo da se zaradi kad noćas padne blizu 9:smoke:

A deluje i da će padati nešto po Iranu noćas ili sutra, ali to je već neka druga tema. Ili nije?

Videćemo kako će se bombing odraziti na BTC, bojim se da će ovaj pajser da nam pokvari računicu i zanimljivu jesen.
 
Poslednja izmena:
Amerika neće propasti, ali će u jednom periodu biti u gadnoj situaciji. Interni dug im je ogroman i ubrzano raste i dalje. Jednostavno ga je nemoguće vratiti, što znači ili totalni slom celog monetarnog sistema u nekom momentu ili (mnogo verovatnije) hiperinflacija koja bi pojela taj dug.
EU će se raspasti, to je barem očigledno sada. Možda opstane u nekom krnjem obliku još neko vreme, ali moraće potpuno da se transformiše ako hoće da opstane uopšte.

Što se Irana tiče, ako krene rat tamo, to može zapravo da bude dobro za kripto. Već je bilo dokaza ranije da su u Iranu koristili kriptovalute da zaobiđu sankcije.
 
Ode BTC.. malo po malo ali zato LTC... korak nazad :trust:
 
Ne beri brigu ti za Litecoin,bolje nemoj kupovati razne shitove nego prave coine

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ode BTC.. malo po malo ali zato LTC... korak nazad :trust:

Gledam grafikone i ne verujem šta vidim. Skoro svi altovi se kreću vrlo dobro prema dolaru, ali loše do katastrofalno prema Bitcoinu. LTC kao da mu nije polovljenje pred nosom, ako ga daily EMA ribbon ne zaustavi i to vrlo brzo, pašće prema BTC ko alkos u jarak. Sve ukazuje da će BTC potpuno da se otme altovima kao nikad do sada, ni jedan od njih ne pokazuje znake da može da ga prati.

Izuzev izgleda Monero. Pojma nemam zašto.
 
Jeste malo van konteksta teme,ali bi pre krize trebalo razmotriti moguće opcije i pretpostaviti kako ce ona uticati na kripto trzizte,odnosno da li i koliko uči u njega a otići iz fiat-a. Današnju situaciju su neobično precizno opisali Džejms Dejl Dejvidson i Vilijam Ris-Mog jos 1997-me u knjizi „Suvereni pojedinac: Kako preživeti i pobediti za vreme propasti države blagostanja“. Još tada su predvideli pojavu kriptovaluta i opisali kako bi funkcionisala takva berza. Vlade zemalja bi počele da gube kontrolu nad sistemom jer ne bi mogle da prate novčane transfere i prihode pojedinaca,pa bi on kao takav ubrzo postao zastareo. Neolibelarna demokratija bi nestala a na njeno mesto bi došle konfederacije korporativnih gradova država. Ono što su još pogodili je da će veliki broj milijardera kupovati zemlju na Novom Zelandu što se danas masovno dešava.
Da bi se razumeo današnji svet treba biti upućen u to šta je globalna politika. On je u suštini poput podmornice čiji su delovi nacionalne države,koje praktično nemaju nikakav suverenitet a svaka ima svoju ulogu. Npr za turizam tu je Španija,za proizvodnju i tehnologiju Nemačka i Japan,Amerika je globalni policajac i sl. Nadolazeća ekonomska kriza bi bila znatno razornija od svih dosadašnjih,sve bi zavisilo kako bi u njoj prošla Amerika čijii dug je bukvalno 77% svega što poseduje. Najveću količinu njenih državnih obveznica poseduje Kina,pa ako bi ona odlučila da sve to jeftino rasproda da bi izvukla deo uloženog,Amerika bi morala u rat. Pošto je hiperinflacija preraspodela uticaja,moći i bogatstva a neoliberalizam praktično već mrtav možda dođe do pojave nekog novog sistema.
Što se tiće Balkanaca i apokaliptičnih pogleda možda i jeste pretenciozno,ali reči Džulijana Asanža su da budućnost uvek počinje u Srbiji. A ona nema nikakakav odbranbeni mehanizam protiv većih ekonomskih kriza. Da li će se veoma naduvani balon jako izduvati ili pući,u svakom slučaju u buduću cenu kripta treba uneti parabolu ovakvih mogućih dešavanja. E sad,ako bi se u skorijoj budućnosti sve tako odigralo pitanje je kako bi se to prenelo na kripto berzu,da li bi se spontano prešlo na neku od kripto valuta i tako ublažile posledice,ili bi ona propala u krizi jer je mala i nestabilna pitanje je,odnosno da li sada ulagati veće količine novca ili ne.
 
@Dandy, sta mislis o dash, sto se cene tice. Imam ga najvise a u odnosu se vrti tu negde od 0.017-0.019. Mislio sam da malo svingjem ali sam odustao ocekujuci skok osetniji u odnosu.
 
@Dandy, sta mislis o dash, sto se cene tice. Imam ga najvise a u odnosu se vrti tu negde od 0.017-0.019. Mislio sam da malo svingjem ali sam odustao ocekujuci skok osetniji u odnosu.
Pazi, Dash je trenutno veoma potcenjen.
Nažalost, tržište se ne ponaša racionalno, ali očekujem da će altovi ipak da dožive svojih pet minuta, kada se BTC izdivlja malo.
 
Plašim se ako Btc ne probije 10k u ovom pokušaju,da altovi neće doživeti svojih 5 minuta bar u ovom pokusaju...
 
Pa, nema teorije da se probije 10K u prvom naletu.

Sto se LTC-a tice samo je pitanje vremena kada ce da krene. Ima jos mesec i po do polovljenja a vec neko vreme stoji na ovom nivou. Morace da krene a vremena ima poprilicno za ozbiljniji rast.

Tapatalk from Poco loco
 
Ltc cekam isto malo da se pokrene u odnosu i ispadam, necu cekati ni da pokusa proboj 0.02.

Za dash nisam pametan, od vecih je sampion u padanju u odnosu, uzimao sam dopunu na svakom dnu i sada ga imam najvise, najveci deo portfolia mi je on.

Svega imam samo btc nemam, lepo nas odradise izgleda.
 
Pa to i jest plan, prvo su otresli week hands iz BTC, sad tresu altove.
Ja sam u plusu sa LTC, gledano po fiatu i BTC odnosu.
Al sam zato donji sa ETH/BTC, ipak necu ga prodati pa makar izgubio sve, cak sam jucer mijenjao jos nesto BTC za ETH.
 
Pa, nema teorije da se probije 10K u prvom naletu.

Sto se LTC-a tice samo je pitanje vremena kada ce da krene. Ima jos mesec i po do polovljenja a vec neko vreme stoji na ovom nivou. Morace da krene a vremena ima poprilicno za ozbiljniji rast.

Tapatalk from Poco loco

Ili je halving vec priced in ko zna. Mozda je ovo vrhunac za LTC, mozda ce ici jos malo do 0.016 ako btc ostane na 10k
 
Jeste malo van konteksta teme,ali bi pre krize trebalo razmotriti moguće opcije i pretpostaviti kako ce ona uticati na kripto trzizte,odnosno da li i koliko uči u njega a otići iz fiat-a. Današnju situaciju su neobično precizno opisali Džejms Dejl Dejvidson i Vilijam Ris-Mog jos 1997-me u knjizi „Suvereni pojedinac: Kako preživeti i pobediti za vreme propasti države blagostanja“. Još tada su predvideli pojavu kriptovaluta i opisali kako bi funkcionisala takva berza. Vlade zemalja bi počele da gube kontrolu nad sistemom jer ne bi mogle da prate novčane transfere i prihode pojedinaca,pa bi on kao takav ubrzo postao zastareo. Neolibelarna demokratija bi nestala a na njeno mesto bi došle konfederacije korporativnih gradova država. Ono što su još pogodili je da će veliki broj milijardera kupovati zemlju na Novom Zelandu što se danas masovno dešava.
Da bi se razumeo današnji svet treba biti upućen u to šta je globalna politika. On je u suštini poput podmornice čiji su delovi nacionalne države,koje praktično nemaju nikakav suverenitet a svaka ima svoju ulogu. Npr za turizam tu je Španija,za proizvodnju i tehnologiju Nemačka i Japan,Amerika je globalni policajac i sl. Nadolazeća ekonomska kriza bi bila znatno razornija od svih dosadašnjih,sve bi zavisilo kako bi u njoj prošla Amerika čijii dug je bukvalno 77% svega što poseduje. Najveću količinu njenih državnih obveznica poseduje Kina,pa ako bi ona odlučila da sve to jeftino rasproda da bi izvukla deo uloženog,Amerika bi morala u rat. Pošto je hiperinflacija preraspodela uticaja,moći i bogatstva a neoliberalizam praktično već mrtav možda dođe do pojave nekog novog sistema.
Što se tiće Balkanaca i apokaliptičnih pogleda možda i jeste pretenciozno,ali reči Džulijana Asanža su da budućnost uvek počinje u Srbiji. A ona nema nikakakav odbranbeni mehanizam protiv većih ekonomskih kriza. Da li će se veoma naduvani balon jako izduvati ili pući,u svakom slučaju u buduću cenu kripta treba uneti parabolu ovakvih mogućih dešavanja. E sad,ako bi se u skorijoj budućnosti sve tako odigralo pitanje je kako bi se to prenelo na kripto berzu,da li bi se spontano prešlo na neku od kripto valuta i tako ublažile posledice,ili bi ona propala u krizi jer je mala i nestabilna pitanje je,odnosno da li sada ulagati veće količine novca ili ne.

Bez uvrede, ali stvarno me umara da čitam ove domaće ideološke potke o zloj Americi koja će propasti (neće budi siguran) i nama nebeskom narodu, makar ovde odmorim od tih gluposti.

Vidim da mnogi brinu za altove, ako BTC nastavi gore očekujte da će živnuti i altovi. Tržište je jošu blagom šoku, naročito psihološkom, nesigurnost vlada, delovalo je zimus da je došao kraj svemu. Ipak kako vidimo, nije.
 
Prvo nagruvaju btc, onda idu eth, ltc, dash i xmr, a posle njih ostala boranija. Realno?


Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno