Šta je novo?

Kineski manje poznati brendovi, clones-free (FAQ u prvom postu)

Dzekson

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
13.04.2013
Poruke
1,435
Poena
99
Najčešća pitanja i odgovori:

Kako kupiti telefon na PW / AE i kolike dodatne troškove da očekujem?

Kako da znam da je neki telefon i za naše mreže?

----------

Kako da pošaljem telefon nazad u Kinu da me to ne košta puno?

----------

Pozdrav svima

Prijatelj koji je skoro posetio daleki istok je kupio telefon i kada ga je doneo reakcija je bila apsolutno pozitivna. Ja sam nakon uvodjenja Paypal usluge u srbiji vise nego zainteresovan da nabavim ovakav jedan telefon.

U pitanju je ZOPO Leader ZP900 telefon koji nije klon ali je podosta inspirisan note/S modelima od Samsunga.


13478818020.jpg



zopo-zp950-03.jpg


Kao sto se vidi na slici model je od napred pljunuti S3 ali jako vazno je sledece: Ima support u vidu CWM-a i Root-a na XDA. ima solidan procesor (MTK), i kazu ljudi na XDA da ima solidan build i da ne zvecka i slicno a i uzivo deluje solidno. Eventualna mana mu je sto je primetno deblji od S3 i sto je oko 20ak posto tezi, uz rezoluciju od 960*540. Glavni zapravo razlog za kupovinu ovog uredjaja je cena od 150 evra (195 dolara)

Da li je neko od vas razmisljao o kupovini ovakvih uredjaja ? postoji dosta klonova koji su zaista sramotne kopije ali sve vise kineskih proizvodjaca se trudi da napravi svoje ime po ugledu na Huawei i ZTE koji su takodje bili kloneri u pocetku. Glavna prednost im je sto dolaze iz zemlje gde svi globalni brendovi imaju proizvodnju pa su komponente podosta jeftine a ovoaj ZOPO naprimer ima i sajt sa download support sekcijom i zbog jednostavnosti sistema je nemoguce brikovati ga.
 
Poslednja izmena od urednika:
Razmišljam ja već duže vreme, ali trenutno mi ne treba telefon, a ne daje mi se toliko para da bi se malo igrao sa nekim telefonom. Već dugo razgledam po aliexpress-u, i Jiayu telefoni su mi zapali za oko, konkretno, Jiayu G3 http://www.aliexpress.com/item/Pre-...e-1GHZ-CPU-dual-sim-card-GPS-4/660458043.html. Dual core, odličan ekran 1280x720, dual sim, kamera 8mp itd.
Gledao sam, ranije, i Huawei G600, ali on je skup, a sad može i kod nas da se nađe na oglasima povoljno. Deluje mi takođe kao sjajan telefon.
Od jeftinih telefona Lenovo A789 http://www.aliexpress.com/item/In-S...nal-Lenovo-A750-Cellphone-Free/542088308.html. Za cenu od 100e nudi pristojan ekran rezolucije 800x480, dual core procesor, dual sim. Jedino mu je stock rom loš, ali i to je rešeno, na xda forumu ima custom rom, prilagođen nekineskim korisnicima..

Naravno, posle odabira dolazi i drugi, teži deo priče, treba naći dobrog prodavca, pošto su kinezi prilično nepouzdani, posle treba da se provuče paket na carini, jer inače ode cena preko 30% gore, pa se samim tim gubi dobar deo računice. Na kraju, garancija ne postoji, one varijante sa slanjem telefona nazad u kinu - zaboravi, a delovi se teško nalaze..
 
Ja bih se ipak drzao Prestigia i Alcatela posto su ipak provereni(ji) i lakse se dolazi do njih. Rizik takvog nacina nabavljanja je ogroman i previse je sve to nepouzdano da bih se usudio igrati se sa tolikom lovom.
Lakse bih dao 26.000 din na Prestigio 4500 (u Hendiju je sad i crni sa 1.2GHz i JB 4.1), nego ovako da rizikujem bacanje para.
 
najopipljiviji rizik je carina, da imam nekog da mi sigurno to provuče bez carine isprobao bih par telefona sigurno :)
 
Cisto kockanje, zamisli neki banalan kvar, ko ce da ga popravi i uz pomoc kojih delova? Nisu to tako male pare da bi se igrao, a rizik je ogroman.
 
Ovakve telefone može da priušti sebi samo neko ko ima para da rizikuje.
A ko ima para,može da kupi brendiran kršteni telefon sa dve godine garancije i to bez da se cima...
 
Mnogi i dalje misle da ce ovom kupovinom dobiti S3 za 150e..
 
Imam već S3, ne očekujem da ga menjam nekim od ovih telefona, poenta je da verovatno neki mogu da pruže dosta za neke pristojne pare. Niko ne očekuje S3 za 150e, a ako nađeš u Srbiji, u prodavnici telefon sa karakteristikama poput Jiayu G3 za 150e (Sony, Samsung, HTC bilo koji), javi, i tebi ću da kupim jedan. Što se crkavanja tiče, meni do sad nijedan mobilni nije crkao, a neki koji imam su stari i preko 10 godina. Na Xperia Arc sam prignječio ekran, naručio novi iz Kine za 50e, i zamenio, u svakom slučaju mi ne bi pomogla garancija. Sa 100ak evra uštede, možeš da pokriješ bilo koji kvar na telefonima srednje i niže klase..
Kao što rekoh, veći problem su nepouzdani kinezi prodavci, carina, mogućnost da se paket "zagubi"...
 
THL W8, smesno jeftin, mtk6589, powervr sgx544mp,5" 1280x720 IPS i to za oko 200e. Uzeo bih ga pa sta bude, plus sto ga ima i jedan od vodecih zte developera pa podrska nece da zafali.
 
Ovo treba sacekati

UMI X2

Umimobile je kompanija koja vec godinama snabdeva upravo Samsung i Apple. njihov Umi X1 je bio apsolutni hit u kini upravo zbog svoje pristupacne cene, a X2 po svemu je rame uz rame sa najnovijim telefonima HTC-a, Samsunga i ostalih velikih.


umi-x2-photo-12.jpg


13Mpx kamera
1920x1080 @ 5inch (441 PPI)
gorila 2
2500maph baterija
1.2GHz MTK MT6589 quad (MTK se hvali kako je ovo prvi A7 u Quad izvedbi)
PowerVR SGX 544MP GPU

release date je 20 april, a preorder van kine je dostigao 10.000, i na sve to ide cena: 260 dolara/198 evra
 
vec u prodaji sa ovim chipsetom je ZOPO ZP810

5 inch @ 720*1280
MTK MT6589 Quad-Core ARMv7 @ 1.2GHz
1GB RAM

zopo-zp810-price.jpg




XDA tema sa instrukcijama za koriscenje i root


kazu po netu da je vise nego dobar batery life sa 2000maph iako je 720p telefon, a na androidcentral je jedan korisnik poredio IPS na ovome sa SLCD-om na One X i ovaj ZOPO po njegovim ocenama "zadovoljava".

cena preko pandawill sajta ili android-phone.com je 220 dolara, sto je oko 170 evra. sad jos treba naci žito na carini ispod kojeg ce da se provuku par komada :)

Moje licno misljenje je da ovakvi uredjaji nisu nista losiji od Prestigio ili Alcatel koji su ista stvar jer svi oni stavljaju korejski MTK, a jedan prethodni ZOPO model je u stvari pljunuti OT997. cak bi mogo da se kladim da mogu da se flesuju istim firmverom.
 
Poslednja izmena:
pa to je to, ovo je maltene alcatel scribe hd (valjda sam ubo tačan model) samo 100 evra jeftiniji.
 
video sam temu, naslov je bio missleading. izvinjavam se. mislio sam da covek trazi root i savete za 6577 konkretno. posto se naknadno ispostavilo da podosta aparata sa ovim procesorom ima identican hardver i 90 uredjaja sa istom kolicinom RAM-a je u stvari isti aparat. HERO, Goophone, ZOPO, pa alkatel i Prestigio

Sve mislim da oni od Mediatek-a ne narucuju samo komponente vec i ceo SoC sa form-factorom da se odma uglavi u telefon.

ja bih jos sutra uplatio sredstva na PP i narucio ZOPO ZP810 da nije UMI X2 za 5 dana. ako bude available in stock narucujem njega.
 
ZOPO ce zasigurno biti na taobao.com (njihova ebay verzija) koji salje za srbiju za dzabe ali ova cena nije realna jer nisu ni kinezi pali sa duda i svi telefoni sa ovako najavljenim specs-ovima kostaju bar 260 dolara (UMI X2). A pritom kupovinu preko Taobao mora da uradi neki kinez, ili posrednik. Realno je ocekivati da ce ovaj C2 kostati bar 300 dolara.

sa druge strane posto se ja licno interesujem i sve vise sam odlucio da uzmem kung-fu telefon neko moje misljenje je da treba definitivno uzeti MTK chipset (flash, root, CWM) od malo poznatije kompanije upravo kao sto su ZOPO i UMI koji vise nisu kloneri. UMI ima direktno iskustvo kao nabavljac delova za Apple i Samsung, dok je ZOPO kompanija koja ocigledno ima support i RnD odeljenje sto bi kao trebalo nesto da znaci.

samo jos da odlucim koji od modela :) ukoliko ima neko zainteresovan i u isto vreme spreman na rizik kao ja da napomenem da mi dolazi prijatelj iz spedicije koji je tamo jos 10 dana i uzeo bi dva komada. dakle ponude u inbox ljudi, ja +1, ako neko hoce da se igra sa ovime a da plati bez poreza. :) zato se ja i dvoumim da uzmem Leader ZP900 koji je jeftin 150 evra ili eventualno ZP950 koji je nakrcan specifikacijama (MTK MT6589 quad, 5.7 inca, 720p i tako dalje) za samo 170 evra:

http://www.pandawill.com/zopo-zp950...1-mtk6577-dual-core-1g-ram-3g-gps-p70348.html

XDA tema: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2081701

Ko moze da istrpi Note2 velicinu mislim da je ovo best buy.
 
Poslednja izmena:
Ovaj telefon nema dugmice na ekranu za razliku od scribe HD. Tako da ispada da dobije ekran od nekih 4.7-4.8 inca, a pri tome je poprilicno glomazan. Ista prica kao Alcatel 997.
 
Quattro: 5.7 inca minus dugmici su tebi 4.7 inca dijagonala .. ? pa nisu dugmici u 100x100 rezoluciji majku mu
 
Ove kineze gledam u hocu da zamenim mog trenutnog kineza (hero h7300, mtk6573), sluzi me vec dve godine, dosta je. Verovatno ce biti w8 ili mozda w8+, mada w8+ ima skoro 500dpi pa ga gpu malo usporava zbog velike rezolucije. Svi mtk6589 ima skor na antutu 12-13 hiljada u zavisnosti od telefona, a w8+ ima skor od 10 hiljada zbog pomenutog gpu-a.
 
Ja se kanim vec nedelju i nesto dana da narucim kineski telefon. I nije mi problem nikakva carina jer nista do sada sto sam kupovao nisam placao carinu. Kinezi su totlano ok,razgovaram sa njima i uvek mi napisu manju cenu. Dobijes tracking broj i pratim posiljku i do sada nisam imao problema. Nemam takodje ni sumnje u kineze sto se tice thenologije i ovako se se sve tamo pravi. Jedino sto me trenutno koci jeste novac, sto nisam prodao moj trenutni sony ercisson xperia pro da imam za " ucesce". Nije u pitnaju 5000 dolara nego 250 dolara pa i da mi rikne, nije strasno,fino sam se zabavljao i nadao.Mislim da je vredno rizika, iz prostog razloga sto bi za telefone ovih performansi o kojima govorimo morao da izujes ko zna koje stotine eura, sto zaista ne vredi i majmunisu nas sa tim ciframa. Imam u bookmarku neke modele kooje sam hteo,a sada cu prvom da pogledam sta ste ovde pisali jer vidim da ima jos zainteresovanih.

Ono sto sam hteo jeste ovaj: http://www.thlmobilestore.com/thl-w...s-screen-3-2mp-front-camera-3g-gps-black.html
5.7 incha ekran (1280 x 720 p) quad core procesor, kamera 8 mpx (sto me boli uvo retko koristim), salju za srbiju i oce na napisu manju cenu da ne bi placali carinu.

Jel ima neko iskustva sa ovim telefonom,zaist ami se dopada.
 
Poslednja izmena:

Nije mi potrebna informisanost vec iskljucivo mogucnost citanja koju sam savladao kao malo dete jos.

dakle, ja sam okacio telefon od PET KOMA SEDAM inca a ne od PET. oduzeti prostor za dugmice sa 5.7 inca ne moze da ga smanji na 4.7 inca nikako. Mogao bih da ti izvedem pitagorinu teoremu sa ovih slika ali nadam se da si uvideo svoju gresku u citanju a ne moju u rezonu.
 
Kad je bal nek je maskenbal, zasto ne bi isli na 5.3 ili 5.7? 6.0 je previse a i nisma vidjao quad, samo dual core.
 
Drago mi je da sam naleteo na ovu temu! Hvala Džeksonu na lepim prikazima i dobrom rezonovanju.

Imao bih molbu za pomoć u odabiru telefona jer ama baš ništa ne znam o kineskoj ponudi.

Juče sam dva sata gledao sam THL sajt (jedan od "brendova") i mnogo sam se razočarao. Ništa za sebe nisam našao. Sve neki gigantski ekrani, umesto elegantnih 4" (kao iPhone 5), koji staju u džep farmerica i sa čime može da se sedne. Zbog telefona nikad ne bih nosio torbicu, a ako je veći "naterao" bi me da nosim sako, što je ok kad je hladnije vreme, ali dolazi leto! :)

"Pročešljao" sam THL sajt, gledao modele sa ekranom do 4,3". Nijedan ne dolazi u obzir. Većina je "out of stock", "out of production" iako su na naslovnici sajta (!), a ako nisu onda imaju 512MB RAM-a što mi najviše smeta, pa nisam ni gledao dalje.

"Reviews" ispod svakog modela je pisala ista osoba, iste konstrukcije u engleskom jeziku. Pre kupovine voleo bih da pročitam ozbiljniji review telefona. Zaista me zanima tuđe mišljenje, koje ne mora da bude The Verge ili Engadget ili PhoneArena, može i neki drugi izvor, recimo afimisani blog. Morate da se složite da je specifikacija na papiru samo polovina priče, dok je ona druga -- kako to zaista radi. ;)

Još jedan detalj, na naslovnici THL sajta je ova slika koja ima slovnu grešku, "dial-core"! Možda sitno i nebitno, ali... :) Dve reči: quality control!

File-1356333745.jpg



5,x" je preveliko za pantalone! Burazer SGS3 moze da stavi u dzep farmerica ali ne i da sedne s time u džepu (4,7").

Možeš li, molim te, da mi das predlog telefona sa sledecim specifikacijama:
ekran 4 ili 4,3"
1GB RAM
720p rezolucija ili qHD, vise od 480x800, IPS ili nešto u tom rangu
GPU da mude MP, ne SP zbog rezolucije
CPU dual ili quad (Krait bio bio cool)
Gorilla Glas ili neka zastita kao Sony Xperia (pozeljno)
LED indikatori
SDmicro slot
sto jaca baterija, preko 2000 mAh
kvalitetan WiFi
GPS, a-GPS
bluetooth
FM radio
kvalitetnija zadnja kamera sa blicem
Android 4 (JB)
poželjno kapacitivni tasteri "back", "home", "menu" umesto ekranskih tastera (kao što su na Nexus telefonima).

Otvoren sam i za drugacije predloge, ali i poneki kompromis.

Znam da trazim mnogo, ovo nemaju ni SGS2 ni Galaxy Nexus. :) HVALA! :smoke:
 
Tu nastaje problem sa kinezima. oni zapravo prate zapadne trendove i zajedno sa dijagonalom rastu i performanse. Bas kao sto niko na zapadu vise nece da prati 3.8 dijagonalu u high specs rezimu tako i oni.

jedini sa Giga rama na 4-4.3 inca su Xiaomi ili Meizu koji saradjuju sa MTK, i ocigledno sami rade assembly a ne po narudzbini. Al onda ide drugi problem. Xiaomi NIJE za preporuku jer su gori po pustanju fajlova i od Apple-a. Upseli su da osvoje kinu i da zainteresuju svet ali onda ih je android community odbacio najstrasnije jer ne daju nista na uvid, kernele fajlove, flash, bootloader. Beskorisan android uredjaj nalik na Apple korisnike iz amerike koje ne zanima JB/Root. Sa druge strane Meizu koji je kvalitetan i u tom rangu nazalost drzi veoma visoke cene za svoje uredjaje pa nema nista jeftinije od 350 dolara.

ako bi odgovarala dijagonala od 4.5 inca e onda tu ima materijala.


JaiYu G3 (ima community support moze da se moduje, pomalo bezobarzna iPhone kopija)
http://www.pandawill.com/jyg3-smart...en-android-40-mtk6577-3g-gps-wifi-p66077.html

nazalost sve ostalo je outdated kad se vec odlucujes za kineza.

Konkretno se covek treba paziti kungfu brendova jer se jasno vidi ko radi a ko prodaje mosnice za bubrege. evo male liste koju sam ja zakljucio do sad -

1. "pravimo kopije udri me do zore"

Star,
changjiang,
Hxxx (nemaju cak ni ime kompanije nego svaki model sa H),
Drois,
Goophone (to su oni sto su tuzili apple zbog iPhone 5 jer su oni objavili telefon na osnovu leaked slika prvi)
KungFu (zaista se tako zove firma, evo modela

zaboilaziti ih u sirokom luku bez obzira sto koriste iste cipove kao Alcatel, Lenovo, Prestigio pa cak i Huawei i ZTE

----------------------------------------------

2. "do juce smo pravili kopije al aj da se uozbiljimo"

THL, Jaiyu

uzeti ih ako bas ne mozes da uvatis nista drugo ili ako su izbacili telefon koji ti bas odgovara

------------------------------------

3. "pravili smo kopije a sad imamo sopstveni dizajn i cak imamo i web sajt!"

ZOPO
UMI

ove dve kompanije ce po mojoj proceni da se probiju opasno. ZOPO jer eksperimentise i ide u pravom smeru da bude proizvodjac sa identitetom (napisali su cak i Wiki clanak o sebi) a UMI jer je u pitanju internacionalna saradnja i kompanija koja je pravila godinama delove za Apple i Samsung.

--------------------------------------

4. "Ako mogu ZTE i Huawei mozemo i mi" kompanije

Xiaomi
Meizu

100% originalni dizajn. jaka imena u kini a i preko. na osnovu uspeha su im cene blize zapadnom brendu nego kineskom standardu.

----------------------------------

5. globalne firme poreklom iz kine

Huawei
ZTE

obe firme se jos od 90ih bave telekomunikacionom opremom. dok je ZTE Mobile nesto najgore sto sam ja ikada video, Huawei je kontrast tome i opravdano najbolji kineski proizvodjac telefona. posebna pohvala za Build koji je u klasi zapadnjackih brendova i jace. podjednako G300 i P1 koje sam koristio imaju tu izdrzljivost uredjaja na kojoj bi pozavideli mnogi jaci brendovi.

------------------------------

6. "preselili smo se u kinu"

Lenovo (na krilima IBM-a), Alcatel (francuska), Prestigio (Kipar)

manje vise poznati brendovi koje svi poznajemo a o kvalitetu neka presude vlasnici.
 
Možeš li, molim te, da mi das predlog telefona sa sledecim specifikacijama:
ekran 4 ili 4,3"
1GB RAM
720p rezolucija ili qHD, vise od 480x800, IPS ili nešto u tom rangu
GPU da mude MP, ne SP zbog rezolucije
CPU dual ili quad (Krait bio bio cool)
Gorilla Glas ili neka zastita kao Sony Xperia (pozeljno)
LED indikatori
SDmicro slot
sto jaca baterija, preko 2000 mAh
kvalitetan WiFi
GPS, a-GPS
bluetooth
FM radio
kvalitetnija zadnja kamera sa blicem
Android 4 (JB)
poželjno kapacitivni tasteri "back", "home", "menu" umesto ekranskih tastera (kao što su na Nexus telefonima).

Otvoren sam i za drugacije predloge, ali i poneki kompromis.

Znam da trazim mnogo, ovo nemaju ni SGS2 ni Galaxy Nexus. :) HVALA! :smoke:

ne znam koliko očekuješ da te iskošta to planinarenje po kini ali sve ovo što si nabrojao (ili aj nek bude 90%, da ne proveravam baš svaku stavku) ima npr xperia acro S koju sam viđao za ~250 na oglasima.
 
Nazad
Vrh Dno