Šta je novo?

Tim 011

kreatori.JPG
Konstruktor i njegovi pomoćnici: Nenad Dunjić (sredina) sa Ljubišom Gavrilovićem (levo) i Milanom Tadićem (desno)

Računari #34, 01-1988.
 
Miodrag Milanović, jedan od developera za MAME, zajedno sa još par kolega, je poslednjih par dana radio na poboljšavanju Z180 emulacije u MAME-u. Prvo je proradila preteča TIM-a, SB180, a danas je konačno proradila i TIM emulacija. Nije još uvek sve gotovo, ima još dosta posla, ali se već može svašta pokrenuti :)

1651178370136.png 1651178352161.png

Koga zanima, na Debian-baziranim distribucijama se može iskompajlirati sa:

git clone https://github.com/mamedev/mame.git git checkout z180_experiments make SOURCES=src/mame/drivers/tim011.cpp SUBTARGET=tim011 -j9

Pre kompajliranja je potrebno instalirati i qt5-default. Posle kompajliranja bi trebalo da se dobije tim011 izvršni fajl. U roms direktorijum treba prekopirati sadržaj tim011.zip arhive. Emulator se može pokrenuti sa:

./tim011 tim011 -flop1 <IMD ili IMG fajl>

Za debagiranje Z180 koda se može dodati i opcija -debug.
 

Prilozi

  • tim011.zip
    2.7 KB · Pregleda: 9
Koga zanima, na Debian-baziranim distribucijama se može iskompajlirati sa:

git clone https://github.com/mamedev/mame.git git checkout z180_experiments make SOURCES=src/mame/drivers/tim011.cpp SUBTARGET=tim011 -j9

Izvanredno!

Nego, može li ovo da se potera pod virtuelkom sa Lubuntuom? A na Ubuntuu bi moralo da radi?

Ne bi bilo loše da daš malo informacija (ili neki link, npr.) o instalaciji ovog čuda :) (Nisam baš siguran da li bih uspeo sam da iskompajliram "stvar"...)

P. S. Nisam verovao da ima ovoliko ljubitelja Tima, mislio sam da sam u tome usamljen :)
 
Može da se iskompajlira i za windows, postoje veoma lepo napisana uputstva na sajtu projekta, a mogu ti ja poslati ceo folder sa iskompajliranim emulatorom.
Ps. Počeo sam i ja da radim na nečemu...
 

Prilozi

  • unknown-3.png
    unknown-3.png
    19.9 KB · Pregleda: 42
Meni bi više odgovarala neka varijanta za Ubuntua ili Lubuntua.

Bez obzira na to, posvetiću pažnju ovom projektu kada budem imao više vremena.
 
Meni bi više odgovarala neka varijanta za Ubuntua ili Lubuntua.
Ubuntu je Debian-bazirana distribucija, ono gore je i kompajlirano na Ubuntu-u.
Ne bi bilo loše da daš malo informacija (ili neki link, npr.) o instalaciji ovog čuda :) (Nisam baš siguran da li bih uspeo sam da iskompajliram "stvar"...)
Nema više informacija, to je to i to su linkovi i trenutni način instalacije (sve je u razvojnoj grani MAME-a)
 
Igra 2048 za TIM-011 je gotova, još malo sređivanja sorsa pa će sve biti objavljeno...
Pratio sam portovanje od samog početka, sve što mogu da kažem je svaka čast! Ukoliko već pominjani (i verovatno zauvek izgubljeni) tetris za TIM-a nije bio odrađen grafički nego samo sa tekstualnim prikazom, ovo vrlo lako može biti prva grafička igra za TIM-a.
 
Tetris za Tima nije izgubljen, ja ga imam na disketi ;) Samo, kao što znaš, nemam ni floppy drive, ni Tima...

Kada se budemo videli, biće mi zadovoljstvo da ti ga iskopiram :)
BTW, 2048 izgleda veoma, veoma dobro...

Za slične rabote ja sam u assembleru napisao PutImage i GetImage, a zatim ih bajt po bajt prepisao u WINDOWS.INC ;) pa se vrlo lepo mogu pozivati direktno iz Turbo Pascala, uz minimalan utrošak memorije. Jedino što nikako da se nameračim da napišem pristojnu dokumentaciju, koja mislim da je neophodna da bi se korektno koristila cela biblioteka...
 
Poslednja izmena:
Tetris za Tima nije izgubljen, ja ga imam na disketi ;) Samo, kao što znaš, nemam ni floppy drive, ni Tima...

Kada se budemo videli, biće mi zadovoljstvo da ti ga iskopiram :)
BTW, 2048 izgleda veoma, veoma dobro...

Za slične rabote ja sam u assembleru napisao PutImage i GetImage, a zatim ih bajt po bajt prepisao u WINDOWS.INC ;) pa se vrlo lepo mogu pozivati direktno iz Turbo Pascala, uz minimalan utrošak memorije. Jedino što nikako da se nameračim da napišem pristojnu dokumentaciju, koja mislim da je neophodna da bi se korektno koristila cela biblioteka...

Da sam ja na tvom mestu ne bih iskreno ni u ludilu držao tako neke raritetne stvari na disketi već bih radio odmah digital backup. Disketa nije pouzdan medij toliko
 
Pozdrav svima!

Kao zaposleni Instituta Mihajlo Pupin, koji je TIM011 nekada proizvodio, jako bih voleo da stupim u kontakt sa nekim od vlasnika ovog rariteta u radnom stanju.
Molim Vas da me kontaktirate ako imate neki TIM koji je ispravan!
Moze na mejl: [email protected]

Hvala,
Bojan
 
Prvi koraci u dodavanju podrške za TIM-011 u TRSE (Turbo Rascal) IDE
 
Juče sam kontaktirao autora TRSE okruženja, on je danas čačakao par sati i evo rezultata, zvanična podrška za TIM-011 :)
Nedostaje još dosta, pre svega ja treba da prepravim SmallC biblioteke koje sam radio za TRSE, ali i to je u toku...
1673108221027.png
 
Završen je osnovni rad na TIM-011 podršci za TRSE. Napravio sam podršku za CP/M pozive, TIM-specifične pozive, tile-ove, 8x8 fontove i grafiku. Takođe sam na osnovu ranijih eksperimenata napravio sedam tutorijala za korišćenje svih dodatih funkcija i procedura. Biće za koji dan sve na TRSE Git-u, a biće i deo sledećeg release-a.
 
Aaaa, sjajno! :)

Nego, da li možeš da isprobaš nešto od onog sotfwarea čiji sam source ja kačio? Voleo bih da se podsetim kako je to izgledalo :)
 
Aaaa, sjajno! :)

Nego, da li možeš da isprobaš nešto od onog sotfwarea čiji sam source ja kačio? Voleo bih da se podsetim kako je to izgledalo :)
Sad imaš ispravan emulator, možeš da ispobavaš do mile volje! Bio sam veoma preokupiran radom na TRSE bibliotekama već duže vreme, pa nisam ništa drugo oko TIM-a ni radio. No, kad završim ovo na čemu trenutno radim, mogu onda...
 
I, ko kaže da Tetris za TIM-011 više ne postoji (ja, dok me neko ne demantuje :) )? Istina, verzija iz 80-tih je možda zauvek izgubljena, ali će uskoro biti nova. Još uvek veoma WIP, ali sad imam nešto što mogu i da podelim...
 
Sad imaš ispravan emulator, možeš da ispobavaš do mile volje! Bio sam veoma preokupiran radom na TRSE bibliotekama već duže vreme, pa nisam ništa drugo oko TIM-a ni radio. No, kad završim ovo na čemu trenutno radim, mogu onda...

Moraću da se emulatoru posvetim detaljnije... Je l' ti nije problem da mi daš neki brzi link?
 
Moraću da se emulatoru posvetim detaljnije... Je l' ti nije problem da mi daš neki brzi link?
git clone https://github.com/mamedev/mame.git
make SUBTARGET=tim011 SOURCES=src/mame/sfrj/tim011.cpp -j9

Tekući release ima bag u TIM emulaciji, ali github source je OK. Za pokretanje pogledaj:
 
Svaka čast za softver, izgleda fantastično!
Ne znam koliko bi bila interesantna zvučna kartica za ovu mašinu. Pre nekoliko godina sam napravio jednu sa AY-3-8912 i priključuje se na port za proširenje. Ovo je poznat čip koji se koristio u osmobitnim računarima i ima veliku bazu 'muzike'.
Samo da pomenem da kartica poseduje i jedan priključak za kempston džojstik. Ako ima interesovanja mogu okačiti fajlove za izradu a jedan testirani primerak mogu poslati Zarku za dalje testiranje-upotrebu.
 
Ne znam koliko bi bila interesantna zvučna kartica za ovu mašinu. Pre nekoliko godina sam napravio jednu sa AY-3-8912 i priključuje se na port za proširenje. Ovo je poznat čip koji se koristio u osmobitnim računarima i ima veliku bazu 'muzike'.
Jeste interesantna! :) Imaš lii primere kako se koristi? Video bih sa Mićkom da ubaci i njenu emulaciju u MAME...

Samo da pomenem da kartica poseduje i jedan priključak za kempston džojstik. Ako ima interesovanja mogu okačiti fajlove za izradu a jedan testirani primerak mogu poslati Zarku za dalje testiranje-upotrebu.
I još priključak za džojstik!?! Okači fajlove, a definitivno i primere kako se koristi!

P.S. Pretpostavljam da si karticu već pominjao ranije u ovoj temi, ako jesi, zaboravio sam, sorry...
 
Nisam ranije pominjao, bar tako mislim. Napravio sam je 2017. testirao u bejziku i skoro zaboravio da postoji.
Koriste se dve adrese, jedna za upis u komandni registar čipa a druga je data i/o. Sutra je nedelja pa ću potražiti fajlove i tačne adrese za upotrebu.
 
Nazad
Vrh Dno